Автор Тема: Проблем със усу 5 мини и лаптоп АСУС X52D  (Прочетена 4218 пъти)

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Здравейте
Пинах тема в официалния форум на усу обаче там не успяха да ми отговорят или да ме разберат
Имам следния проблем.След като инсталирах усу 5 след 3 4 рестартирвания на компютъра ми изписва Reboot and choice boot device или нещо от тоя род.Сложи диск на усу 5 просто да пробвам - и пак не го зареди.След вадене и слагане на батерията се оправя.Не вярвам да е от хардуера
Давайте предложения
Поздрави
« Последна редакция: Aug 15, 2011, 10:48 от zxz »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем със усу 5 и лаптоп АСУС X52D
« Отговор #1 -: Aug 15, 2011, 09:16 »
Колко операционни системи имаш на този компютър? Ако нямаш друга, програмата за първоначално зареждане GRUB трябва да е инсталирана на целият диск MBR, а не на някой от дяловете.
« Последна редакция: Aug 15, 2011, 09:24 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проблем със усу 5 и лаптоп АСУС X52D
« Отговор #2 -: Aug 15, 2011, 09:27 »
Ами имам сега една ос т.е усу 5
Какво имаш предвит това да е на целия диск ? Между другото имам оставено Д от уин хп.Начинаещ съм не те разбрах за какво ме питаш.Относно инсталацията / 20гб /home 60 gb  /var 20 gb swap 4 gb
а Д ми около 260 гб в формат нтсф
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем със усу 5 и лаптоп АСУС X52D
« Отговор #3 -: Aug 15, 2011, 10:27 »
Имам в предвид това - Install GRUB to MBR. При инсталацията избираш "ръчно задаване на дяловете" и избираш системата да се инсталира само върху root дяла, само него задаваш за форматиране и само него монтираш като /. - root. Всички останали дялове се включват в този дял. Swap дяла се монтира автоматично, а ntfs дяла не пипаш. Ако искаш можеш да си го монтираш за постоянно след инсталацията, иначе след всеки рестарт трябва да кликаш върху него с мишката за да се монтира. Стои ти като външно устройство.
« Последна редакция: Aug 15, 2011, 10:31 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Проблем със усу 5 и лаптоп АСУС X52D
« Отговор #4 -: Aug 15, 2011, 10:29 »
...
Какво имаш предвит това да е на целия диск ? ...
Не се е е изразил правилно. Няма такова нещо като инсталация на GRUB "на целият диск MBR".
GRUB не се инсталира на целия диск, така че не се притеснявай, че ще ти изтрие нещо. Единият вариант, който ти предлага, е част от него да се запише в MBR (Master Boot Record), а останалата част да е в /boot/grub/.

За да дадеш по-пълна информация, можеш да изпълниш Boot Info Script - цък, след което да покажеш съдържанието на генерирания файл в твоята домашна директория - RESULTS.txt (или го прикачи някъде).
Съобщенията за грешки ги чети и казвай точно каквито са ("нещо от тоя род" не върши работа).

Edit:  Опа, писали сме едновременно. "Install GRUB to MBR" вече е по-разбираемо.
« Последна редакция: Aug 15, 2011, 10:35 от trosho »
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проблем със усу 5 и лаптоп АСУС X52D
« Отговор #5 -: Aug 15, 2011, 10:43 »
ТОест искате да го преинсталирам както каза cybercop ли ?
Между другото в биоса хард диска некви работи трябва ли да му направя
Ами суап дяла да го монтирам или не т.е да му задам ли пак да е 4 гб
« Последна редакция: Aug 15, 2011, 10:46 от zxz »
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Проблем със усу 5 мини и лаптоп АСУС X52D
« Отговор #6 -: Aug 15, 2011, 10:51 »
Доколкото разбирам, cybercop ти предлага това и по време на инсталацията да избереш "Install GRUB to MBR" (мисля, че това си е стандартната опция, но не е злe да я провериш). Нека все пак той да ти отговори.

Аз предлагам, след като успееш да стартираш, да изпълниш този скрипт и да дадеш по-пълна информация.
Мисля, че вместо да инсталираш отново, можеш само да преинсталираш GRUB (в MBR). Потърси информация за това в Интернет. Има много писано по този въпрос (например това - цък).
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем със усу 5 мини и лаптоп АСУС X52D
« Отговор #7 -: Aug 15, 2011, 11:00 »
За swap дяла - системата ще го монтира автоматично, независимо дали си го задал или не. Размерът си го определяй ти, в зависимост от свободният обем който имаш. Така и не схванах, колко да е размера, защото и при 500 МБ swap съм приспивал системата без проблем. Старото схващане, че трябва да е 2 пъти по- голям от размера на RAM паметта със сигурност не е вече актуално. Така че не се унасяй - 2-3 GB е предостатъчно. Инсталиране на Grub върху MBR е стандартна опция, но не знам как си нацепил диска. Ако можеш  си го оправи без преинсталация. Ако решиш да преинсталираш провери внимателно дяловете. Щом имаш ntfs дял, тогава няма нужда да отделяш дял за Home. Оставяш само един дял, форматиран в ext3, ext4 файлови системи и размер 30-40 GB /даже е много/, като на него монтираш кореновата файлова система. Swap дяла се монтира автоматично, така че не пипаш нищо друго.
« Последна редакция: Aug 15, 2011, 11:18 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проблем със усу 5 мини и лаптоп АСУС X52D
« Отговор #8 -: Aug 15, 2011, 11:08 »
Това ще го пробвам но искам да споделя и друго нещо.
Понеже видео картата не е съвместима се получаваше мацаница при стартиране.Затова сложих в груб дяла параметъра номодесет и се оправи.
Благодаря за бързите отговори
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем със усу 5 мини и лаптоп АСУС X52D
« Отговор #9 -: Aug 15, 2011, 11:16 »
Как не е съвместима? Драйвър ли няма или какво? Задавал съм от xorg.conf на системата да подкарва монитора при определени параметри без да е инсталиран необходимият драйвър и резултатът не е много добър. Държи резолюцията, но качеството на образа не е същото.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проблем със усу 5 мини и лаптоп АСУС X52D
« Отговор #10 -: Aug 15, 2011, 11:38 »
Ами аз после сложих драйвера и си бачка всичко обаче кат махна номодесет и ... сещате се каво става
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проблем със усу 5 мини и лаптоп АСУС X52D
« Отговор #11 -: Aug 23, 2011, 12:41 »
Здравейте искам да пигам нещо.
Кои дял как трябва да го оставя.Т.е дали / трябва да е primary или logical за суап дяла разбрах че трябва да е логически.Ами хоум дяла.Реших да махда диск d:/ и да оставя тези дялове суап логически 2 гб   / праймъри 40 гб   /хоум  праймъри - останалите гб около 280
Кажете дали ще е добре така.
Мисля обаче да опитам с лубунту защото явно видеото  ати нещо прецаква графичната среда.Т.е не тръгва без номодесет.А иначе проблема с батерията е мн странен .Мисля че проблема е в подсветката на екрана - за икономичен режим.Сега правя така - включвам лаптопа без адаптера - зарежда и след тва включвам адаптера- така няма проблем.И мисля че може да мине и без преинсталация ама аз ще я направя.Дали в биоса няма нещо за тва с захранването  ::)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем със усу 5 мини и лаптоп АСУС X52D
« Отговор #12 -: Aug 23, 2011, 12:56 »
Аз имам само 3 дяла, така, че всички са ми първостепенни. Доколкото знам, Линукс можеда се инсталира и на логически дял, но по- добре поне root дяла го инсталирай на primary дял. Swap и Home ги инсталирай на какъвто дял искаш. Недей да цепиш диска излишно root, home и swap са ти напълно достатъчни.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Проблем със усу 5 мини и лаптоп АСУС X52D
« Отговор #13 -: Aug 23, 2011, 14:42 »
...
... Т.е не тръгва без номодесет. ...
И какво от това? Притеснявате, че трябва да стартираш с опция nomodeset? Знаеш ли какво прави тя и защо може да е необходима?
Накратко, в сегашното Ubuntu и произходните от него (както и в други дистрибуции) стандартно е включен KMS (Kernel mode-setting), a proprietary драйвърите и на ATI, и NVidia, не са направени така, че да работят с него (и скоро май няма да ги направят).
Не виждам причини да правиш врътки, само заради този параметър. Ако е свързано с другите проблеми, тогава да.
Активен

fanfolet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Re: Проблем със усу 5 мини и лаптоп АСУС X52D
« Отговор #14 -: Aug 23, 2011, 15:20 »
А защо ползваш Усу5 мини? Вече има Усу 7. Има десктоп, мини и нетбук версия.
Активен