Автор Тема: FireFox добър браузер ... помислете си пак  (Прочетена 10175 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: FireFox добър браузер ... помислете си пак
« Отговор #15 -: Feb 13, 2016, 19:17 »
За някой неща има обяснение. Например иконките. Работата е там, че те са растерна графика, а тя не се преоразмерява добре. Шестдесетте години някакъв професор измислил графиката да е единици и нули (оттам и сложните сметки с матрици), защото нямал мозък да се сети, че светът е аналогов и т'ва един ден ще трябва да се оправя.

Та специално в паяжината, са „оправили“ проблема с шрифтове. Е да ама шрифта няма цвят. Да ве знаем за emoji, ама много е далече, от каквото и да било. Та така, „оправянето“ си е поредният хак.

Иначе като цяло идеята зад тези моди е — потребителите са прости и ние трябва да им даваме прости работи. И така и по-евтино ще ни излезе, че няма от де да си наемем умни хора.

Както казах обаче, не всичко е отчайващо. Например на мен ми харесва новото меню, как всичко е пред погледа ти. Ако ти потрябва старото, натискаш си alt. А в настройките можеш да си зададеш лентата да е видима постоянно. Но защо? Не ти трябва постоянно, а alt не боли. Като махнаха иконката за отиване напред, протестирах мно-о-о-ого. Сега виждам, че ми е удобно. Не ми трябва непрекъснато, а когато е възможно да ми потрябва, иконката се появява автоматично. Харесва ми, че вече иконката за сваляне показва напредък (термометър) и оставащо време. Харесва ми, че вкараха иконката за презареждане в адресната лента, макар да ползвам F5. Така с няколкото размествания се поосвободи претрупването. Има неща дето ми допадат, покрай многото, които не.

п.п. Естествено, че Jabber се пише с две „б“-ъта, ама някои хора спят  ☹
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: FireFox добър браузер ... помислете си пак
« Отговор #16 -: Feb 13, 2016, 20:52 »
хех... имам изграден навик как да си върша работата. Дразня се, че ми се налага да го променям, само защото на някой сульо му е хрумнало в тъпата чутура, че знае по-добре от мен как трябва да се работи с нещо толкова тривиално като интернет браузъра. Поне в Линукс свобода в това отношение има.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: FireFox добър браузер ... помислете си пак
« Отговор #17 -: Feb 13, 2016, 21:59 »
Дразня се, че ми се налага да го променям, само защото на някой сульо му е хрумнало в тъпата чутура, че знае по-добре от мен как трябва да се работи с нещо толкова тривиално като интернет браузъра.
Идват нови поколения и те трябва да свършат нещо за да се докажат.

И когато едно нещо (назавимо дали е интерфейс или програма) е почти завършено и докарано до съвършенство какво остава - остава да почнат да го развалят.

Нещо трябва да се върши и да се стимулира работа - за пред инвенститори,  акционери,  за пред обществото,  за да се себедоказват и т. н. 
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: FireFox добър браузер ... помислете си пак
« Отговор #18 -: Feb 14, 2016, 02:07 »
Цитат
Сайтовете същото лайно -- плескаш една голема картинка, и скролвай надолу ще наизскачат големи надписи. Дали са clickable, не става ясно докато не опиташ. Бутони? нема таквиз глезотии. Не се знае нещо може ли да се цъкне или не може.

Еми то повечето дизайнери са си педерасти, в смисъл не хомосексуалисти щото нищо против тях нямам, ами педерасти, това е причината за масовата истерия на някакви тотално отвращаващи явления, докарани до крайност. Обаче някак повече ядвам днешните глупости като гореописаната или великия шит с responsive дизайна и лайното напльокано с bootstrap дето изглежда отвратително грозно освен ако не го гледаш на някакъв шибан телефон. Поне в сравнение с по-стари подобни експерименти от сорта на blink таговете и скролващите се тъпизми на фона на тъмни разчекнати растерни графики от 90-те, сайтовете изцяло на флаш от миналото десетилетие или дори малоумната мода като дойде зима да се сипят снежинки по екрана. В смисъл педерастите въобще не са особено оригинални хора напротив на това колко креативни се изкарват, винаги следват една и съща педерастка тъпащина като стадо блеещи овце докато някой не измисли следващата такава педерастка тъпащина.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

pennywise

  • Гост
Re: FireFox добър браузер ... помислете си пак
« Отговор #19 -: Feb 14, 2016, 07:40 »
Респонсив дизайна не е шит, идеята му е да нямаш различни версии за различни у-ва, и като цяло е доста по-добре от други решения на проблема. Но се срещат доста тъпи излъпнения. Ама предполагам ги знаеш тия неща.

Иначе аз ползвам хромиум от около 2 години може би, почнах да ги използвам само заради гугъл акаунтите и да не отварям и търся нищо друго в него, но постепенно се прехвърлих главно на него.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: FireFox добър браузер ... помислете си пак
« Отговор #20 -: Feb 14, 2016, 10:28 »
Според мен Гейт имаше предвид отзивчивото проектиране¹ в светлината на  bootstrap. Той е решението на Твиттер за некачествената паяжина. Точно от него тръгна модата иконите да са шрифтове. Решението на Гошовица пък е Ангулар, на Spybook — Реакт. Като шпионите имат и други решения преди това. Реакт специално го вкараха, щото дори Bootstrap им се видя прекалено „не прост“ и недостатъчен.

Аз иначе на времето доста псувах pixel perfect. Виках им ей пичове — днес имате една разделителна способност 1024*768, но ще имате и други. LCD чука на вратата, а той има само по една конкретна. Преди имахте 800*600 и 640*480, това ще се върне².

То реално pixel perfect го вкара точно css. Последният влезе по много странна причина. Да се пишел един път, да се ползвал навсякъде. Още тогава казах, че това е изпражнение от чифтокопитно³, защото няма как да се случи. Но единственото предимство на css  (което тогава не видях), се прояви едва днес с пренареждането на интерфейса, както ни е угодно (той тогава не го и умееше) при различни условия (да се чете екрани, прожектори, печат). 

Обаче, колкото и да е добър css в това, взе да се прекалява с него и тогава се намеси Твитер с неговата концепция за „колони“. Днес css може да е тюрингов, но все пак не е всесилен, затова js продължава да е величина и така се стигна до Ангулар и Реакт (с няколко междинни стъпки като Ембър и други).

Същото нещо беше и при джаджните библиотеки.  Qt и Gtk изневериха на X11 и аз каруцарски ругаех. Години по-късно ще пуснат Убунту на намацан с Ретина и ще се чудят, що така. Днес се връщат към корените. Например Kpat 4 е същият като xsol и наследници. Ама що трябваше да е така. Защо трябваше да стигаме до svg, като си имахме ps?
 
От друга страна не можем да се сърдим на bootstrap. Истината е, че телефоните плащат заплатите, а компютрите (настолните) са отживелица. Динозаври.





¹  Или както е по-известно по нашите ширини — адаптивен дизайн;
²  Не съм и сънувал, че ще се върне като телефони;
³  По-познато като bullshit.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: FireFox добър браузер ... помислете си пак
« Отговор #21 -: Feb 14, 2016, 15:40 »
Абе наистина по принцип идеята не е шит, обаче всичките усилия се хвърлят да изглежда добре на някакъв 4-инчов дисплей, като го гледаш това на големия монитор така добре се преподреждат нещата, че навигацията става рядко отвратителна и на никой не му пука за това, защото е важно да сме мобилни.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: FireFox добър браузер ... помислете си пак
« Отговор #22 -: Feb 14, 2016, 16:24 »
Абе наистина по принцип идеята не е шит, обаче всичките усилия се хвърлят да изглежда добре на някакъв 4-инчов дисплей, като го гледаш това на големия монитор така добре се преподреждат нещата, че навигацията става рядко отвратителна и на никой не му пука за това, защото е важно да сме мобилни.

Само почакайте още малко и ще видите как ще ни го натресат да изглежда добре и на ръчни часовници. >:D >:D >:D
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

malin

  • Гост
Re: FireFox добър браузер ... помислете си пак
« Отговор #23 -: Feb 14, 2016, 17:38 »

Само почакайте още малко и ще видите как ще ни го натресат да изглежда добре и на ръчни часовници. >:D >:D >:D

По "Опасен чар" - куче-касичка ... часовник-касичка.
Активен

User13

  • Гост
Re: FireFox добър браузер ... помислете си пак
« Отговор #24 -: Feb 14, 2016, 19:47 »
Аз само да питам.  :) На хромиума какво му е?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: FireFox добър браузер ... помислете си пак
« Отговор #25 -: Feb 15, 2016, 08:43 »
Ами нищо освен:

① Шпионира те;
② Грозен е;
③ Ламя на ресурси;
④ Няма вградена почти никаква функционалност за интернет-навигатор, но пък има вградена такава за ОС и му трябват добавки, за да се справя поне малко.

Я почакай, последнитте три важат и за кумчо Лиско. Само дето последното не беше така, а стана.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: FireFox добър браузер ... помислете си пак
« Отговор #26 -: Feb 15, 2016, 09:04 »
Абе наистина по принцип идеята не е шит, обаче всичките усилия се хвърлят да изглежда добре на някакъв 4-инчов дисплей, като го гледаш това на големия монитор така добре се преподреждат нещата, че навигацията става рядко отвратителна и на никой не му пука за това, защото е важно да сме мобилни.

Проблема обаче е, че чисто статистически вече сигурно 60-70% от посещенията са пез мобилен браузър. Не виждам за сега и как това ще се промени във близко бъдеще. От там се и налага да се насочиш към тази аудитория защото тя ти се отплаща... Дето се вика останаха динозаврите програмисти с монитори... дали за хубво, дали за лошо не знам, но аз все още си предпочитам да имам хардуерна клавиатура пред мен и дисплей, който не ме кара да си виждам патката в полизрението, докато боравя с него.... Но, за съжаление каквото правя, го правя основно за ония с малките....
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: FireFox добър браузер ... помислете си пак
« Отговор #27 -: Feb 15, 2016, 10:32 »
От там се и налага да се насочиш към тази аудитория защото тя ти се отплаща...

Само дето не съм много сигурен в това. Това е много несериозна аудитория. Чакай да спечелиш нещо от нея. Влизат през телефоните само за да видят нещо интересно и да си проверят фейса.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6189
    • Профил
Re: FireFox добър браузер ... помислете си пак
« Отговор #28 -: Feb 15, 2016, 13:00 »
Работа и на дизайнерите и на тези дето пишат кода, да направят така, че сайта да изглежда почти еднакво и да се използва по същия начин и на нормален монитор и на дисплей на телефон.
А който пренебрегва мобилните платформи, прави много голяма грешка. Бъдещето е там. Който прави сайтове, нека не пренебрегва телефончетата. И нека малко от малко се започне и с писане на приложения за тях.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: FireFox добър браузер ... помислете си пак
« Отговор #29 -: Feb 16, 2016, 00:32 »
Има наистина потенциал в мобилните платформи - голямата изпитва ненавист към всякакви компютърни игри и честно казано изобщо не се справя с гейменето, аз на нейната възраст бях далеч по-добре. Днес обаче не знам точно по какво стечение на обстоятелствата си дръпнах droid shooter просто да видя какво става, в този момент терористчето идва и ме гледа и вика "какво е това", викам "играя". Гледа 1-2 минути след това реши да се пробва....и след малко я гледам как се върти като муха без глава из стаята и се хили на фона на някаква пукотевица, не мога да си взема обратно телефона поне час. Бях доста учуден от цялата работа. Обаче в крайна сметка й писна де.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
firefox 0.9
Настройка на програми
kennedy 1 3074 Последна публикация Jun 25, 2004, 01:42
от Kasho
Проблем с Firefox
Настройка на програми
chubak 4 4290 Последна публикация Oct 01, 2004, 11:56
от empty
българска локализация за firefox
Настройка на програми
philip 5 4557 Последна публикация Jan 18, 2005, 19:11
от kennedy
Странен проблем с Firefox
Настройка на програми
Nuclear_man 12 5930 Последна публикация Feb 13, 2005, 16:24
от Goust
Firefox ная български
Настройка на програми
niko_lai 0 3188 Последна публикация Feb 22, 2005, 13:10
от niko_lai