Автор Тема: Избор на видео карта  (Прочетена 14870 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Избор на видео карта
« Отговор #45 -: Jul 20, 2011, 01:00 »
съгласен съм с теб, обаче представи си дръпнал си някой филм 40-50 ГБ, легнал си на тихо и спокойно да си погледаш и покрай филма постоянно едно брррррррр, леко така по терлички....

Неее майната му. Така или иначе климатикът си бръмчи доволно :)

Не гледам филми. При все това, не мога да разбера тези експерименти, поне от моя гледна точка. За какъв ... е толкова важна енерго-ефективността. Една относително бърза видеокарта харчи доста малко докато е idle и гледането на филми предполага да е idle през огромна част от времето. Примерно 5870, която си се води  high-end хардуер, консумацията му докато е idle е около 30 вата, това е относително нищо. Да речем че спестиш средно 200 вата от такова ITX решение спрямо една относително доволна десктоп система, с dual-core процесор и примерно 5870 (и това е доста оптимистично). 200 вата на 24/7 са около 25 лева на месец. Може и да изглежда много на първо време. На второ четене обаче (това го говоря от личен опит), недостатъците са доста. Първо, замяната на дефектирали части е доста проблемна и второ, ъпгрейда на системата е супер-проблемна.

Аз лично имах една asus-ка mini-ATX система, която ползвах за домашен рутер, уеб и файлов сървър. Всичко си беше ОК докато не реших че трябва да сменя дъното с такова с PCIe слот и същата бройка PCI слотове и малко след това решение не изгърмя и захранването. Ей богу, никъде не намерих такова захранване (в онлайн магазини намерих, но излизаше прекалено много пари). А дъно с два PCI слота и PCIe слот в такъв формат по това време не намерих, с едно изключение, доста скъпо. Изводът беше че трябва да налея толкова пари, за да го вкарам обратно в експлоатация с параметрите, които искам, че далеч надвишава всичко спестено като цена на електроенергия до момента и ми е далеч по-лесно просто да си ъпгрейдна десктоп машината и тя да ми върши същата работа. Освен което точно тогава се бях зарибил да ползвам KVM за виртуализация и определено ми трябваше повече RAM и процесорна мощ. Та просто пенсионирах джаджата и изкорубих каквото можах (памети и дискове).

В момента не съм особено енерго-ефективно домакинство, освен десктоп машината, на която има напускани няколко виртуални машини и го играе домашен рутер/сървър, имам и две машини с по-мощни видеокарти за тестове (плюс лаптопа на жена ми). Странното е че никога не съм плащал повече от 130 лева на месец за ток, а едната машина (с 2x5870) я държа пусната под натоварване 24/7.

Ако трябва да обобщя, майната им на тези енергоспестяващи решения. В момента в който нещо дефектира или се налага да го ъпгрейдваш ти се сервира една приятна сума, която твърде вероятно надвишава всичко, което си спестил до момента. И определено има ограничения. По отношение на хардуера, отдавна съм отебал идеята да изтисквам каквото може откъм running cost/производителност. Понякога, свинския подход върши по-добра работа.
« Последна редакция: Jul 20, 2011, 01:06 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Избор на видео карта
« Отговор #46 -: Jul 20, 2011, 08:53 »
Приемам твоето мнение. Прав си важно е какво ще правиш. А опита ти е горчив.

Аз точно пук от енергийна ефективност на 3 машини в офиса въртя около 40 клиентски виртуалки защото иначе сметката направо не излизаше.

А такива интегрирани ползвам само за бекъп решение. Имам например бекъп сървър с няколко Т диска, супер си върши работа гадинката (ама е с вентилатор).

А сметката ти е така защото особенно Интел имат:
1. Доста добра оптимизация на потреблението на енергия;
2. Ти не ползваш тези машини (поне не всичките 24 часа в денонощието)
3. Нямаш телевизор :D
4. Нямаш хладилник :D
Активен

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: Избор на видео карта
« Отговор #47 -: Jul 20, 2011, 10:12 »
То пък да не е някакъв екзотичен хардуер!
Ако изгърми нещо и не е в гаранция, от там дето го купих поръчвам ново.

В крайна сметка не съм търсил икономия, а комфорт.
Макар че препоръчително да не даваш излишни пари и това е добре дошло.

За това бях разочарован, че не става без вентилатор, но пък в крайна сметка пак е безшумно.
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Избор на видео карта
« Отговор #48 -: Jul 20, 2011, 10:27 »
Железарията вкъщи е по-скоро AMD (да не се зарадва много РОКО_ само). Домашния десктоп/сървър е с AMD процесор и онова дзверче с 2-те 5870-ци е с хилав Sempron. За него специално се старах да е икономично, главно защото ако го бях взел с по-мощен процесор, трябваше да му търся по-мощно захранване и някак забелязвах ценова пропаст около 600-700-ватовите захранвания, рязко поскъпват по-мощните някак :) Третата ми машина е една щайга сглобена от кол и въже и тя е с интелски процесор, но много рядко стои включена въобще. Другите две ги ползвам 24/7.

Не се вманиачавам на тази тема особено, но съм си правил разни сметки. По принцип, хладилника и телевизора не са най-големите консуматори. Хладилниците в общият случай консумират около 100 вата, това е по-малко от който и да е десктоп. Телевизорът по принцип е малко по-кофти случай, но дори и той не харчи колкото един компютър (моят по спомени около 180-190 вата). На практика, най-големите консуматори се оказват кухненската печка и климатика, лапат значително количество ток, но пък работят много рядко (климатикът сигурно работи сумарно 2 седмици годишно, при големите жеги през деня). Зимата (поне за мен) няма вариации особени - понеже съм на парно. А - да, и всичките крушки вкъщи са от онези енергоспестяващите osram-ки, но това е защото жена ми държи на тях, мен ме дразни светлината.

Що се отнася пак до машинката с двете карти, когато я взех смятах че ще ми скочи с около 60 лева на месец сметката за ток. Това е на база около 600 вата консумация и цена от 17 стотинки за киловатчас от ЧЕЗ. Нямам достатъчно добра статистическа извадка (тя е от около 2-3 месеца), но скока в сметката ми за ток е по-скоро към 40-50 лева. Това са доста бакалски сметки и за по-голяма точност би свършила работа един от онези контакти дето ти мерят консумацията, само дето не бих дал пари за това.

« Последна редакция: Jul 20, 2011, 10:41 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Избор на видео карта
« Отговор #49 -: Jul 20, 2011, 12:51 »
Железарията вкъщи е по-скоро AMD (да не се зарадва много РОКО_ само). Домашния десктоп/сървър е с AMD процесор и онова дзверче с 2-те 5870-ци е с хилав Sempron. За него специално се старах да е икономично, главно защото ако го бях взел с по-мощен процесор, трябваше да му търся по-мощно захранване и някак забелязвах ценова пропаст около 600-700-ватовите захранвания, рязко поскъпват по-мощните някак :) Третата ми машина е една щайга сглобена от кол и въже и тя е с интелски процесор, но много рядко стои включена въобще. Другите две ги ползвам 24/7.

Не се вманиачавам на тази тема особено, но съм си правил разни сметки. По принцип, хладилника и телевизора не са най-големите консуматори. Хладилниците в общият случай консумират около 100 вата, това е по-малко от който и да е десктоп. Телевизорът по принцип е малко по-кофти случай, но дори и той не харчи колкото един компютър (моят по спомени около 180-190 вата). На практика, най-големите консуматори се оказват кухненската печка и климатика, лапат значително количество ток, но пък работят много рядко (климатикът сигурно работи сумарно 2 седмици годишно, при големите жеги през деня). Зимата (поне за мен) няма вариации особени - понеже съм на парно. А - да, и всичките крушки вкъщи са от онези енергоспестяващите osram-ки, но това е защото жена ми държи на тях, мен ме дразни светлината.

Що се отнася пак до машинката с двете карти, когато я взех смятах че ще ми скочи с около 60 лева на месец сметката за ток. Това е на база около 600 вата консумация и цена от 17 стотинки за киловатчас от ЧЕЗ. Нямам достатъчно добра статистическа извадка (тя е от около 2-3 месеца), но скока в сметката ми за ток е по-скоро към 40-50 лева. Това са доста бакалски сметки и за по-голяма точност би свършила работа един от онези контакти дето ти мерят консумацията, само дето не бих дал пари за това.

Не ме намесвай!
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Избор на видео карта
« Отговор #50 -: Jul 20, 2011, 12:54 »
//off

Не ме намесвай!

Що бе? Коментара си е много на мяясто! :D :D :D
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Избор на видео карта
« Отговор #51 -: Jul 20, 2011, 17:15 »
//off
Хе, тези двамата вървят като дупе и гащи :D


//on

Тези 40-50 само от двуглавата ламя ли се допълват?

Що се отнася до АМД  - не знам точно какви процесори ползваш, но в офиса сървърите са 2:1 АМД:ИНТЕЛ и само един климатик за тези жеги им е достатъчен + една постоянна стая за използване с други 2 машини. Климатика е 7-ца обикновена (дори виетнамска). Та сумарно 3 сървъра - единият върти Зимбра с доста маймуни онлайн постоянно, а на другите 2 има около 40 виртуалки + 2-3 офисни машини и една тестова - лятото 120-130 кинта.
Активен

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: Избор на видео карта
« Отговор #52 -: Jul 20, 2011, 17:45 »
Хаха, ебати шоуто. Отдавна не бях пускал игри.

Сега сложих една - nexuiz. Правена е за линукс и се инсталира направо от pacman.
Нямам допълнителна графична среда и я пускам само с X, та върви доста леко на 1920x1080x60i.
Става голем екшън през уредбата :)

Не че ще играя особено, ама за разнообразие исках да видя как върви игра на машинката.
Тези шутърните игри никога не са ме кефили, но заради хобито мога да купя и един джойстик.
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Избор на видео карта
« Отговор #53 -: Jul 20, 2011, 21:28 »
offtopic:
Пробвай sauerbraten  ;D
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

vnestorov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: Избор на видео карта
« Отговор #54 -: Sep 23, 2011, 00:16 »

Що се отнася пак до машинката с двете карти, когато я взех смятах че ще ми скочи с около 60 лева на месец сметката за ток. Това е на база около 600 вата консумация и цена от 17 стотинки за киловатчас от ЧЕЗ. Нямам достатъчно добра статистическа извадка (тя е от около 2-3 месеца), но скока в сметката ми за ток е по-скоро към 40-50 лева. Това са доста бакалски сметки и за по-голяма точност би свършила работа един от онези контакти дето ти мерят консумацията, само дето не бих дал пари за това.

Ако трошиш пароли или копаеш с двете 5870-ки сигурно си свалил паметите на 300, от там пада консумацията явно (в hwbg има доста спорове по темата).
Активен