Автор Тема: Помощ за инсталиране на Debian 7.3  (Прочетена 14232 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Помощ за инсталиране на Debian 7.3
« Отговор #15 -: Jan 02, 2014, 21:20 »
При нормален достъп до хранилищата и наличие на терминал :
su
apt-get update
apt-get install lightdm
apt-get install xfce4
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

crash_override

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Помощ за инсталиране на Debian 7.3
« Отговор #16 -: Jan 02, 2014, 21:25 »
Направих това, което казахте. Но като напиша startx не ми зарежда графичната среда.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Помощ за инсталиране на Debian 7.3
« Отговор #17 -: Jan 02, 2014, 21:32 »
Ако си инсталирал LightDM, след рестарта, няма да имаш нужда да ползваш startx или startxfce4.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

crash_override

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Помощ за инсталиране на Debian 7.3
« Отговор #18 -: Jan 02, 2014, 22:00 »
Ами инсталирам съм LightDM, но не иска. Това възможно ли е след като не съм добавял никакви хранилища? И как се добавят хранилищата?

П.С. Извинявам се, че задавам толкова тъпи въпроси, но съм още нов в линукс-а. :)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Помощ за инсталиране на Debian 7.3
« Отговор #19 -: Jan 02, 2014, 22:23 »
Хранилища се добявят в etc/apt.sources.list
Защо не вземем да опростим нещата, като ми отговориш на тези въпроси?
1. За какво ще ползваш машината, на която искаш да инсталираш Debian ?
2. Защо държиш да е точно Debian и то стабилен?
3. Защо не избра да инсталираш от DVD-1 в което има налични четири графични среди и два инсталатора?
4. Имаш ли нещо против, да тестваш 32 битова Linux Mint Debian с MATE http://www.linuxmint.com/edition.php?id=99 , която си е точно за машина като твоята.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ за инсталиране на Debian 7.3
« Отговор #20 -: Jan 03, 2014, 07:58 »
сичко добре, но въпросът ми към потребителите на Debian e:
свикнал съм нещата ми да са красиви и затова използвам това S B M
дадени са ППА за Убунту и Дебиан базирани дистрибуции, а Дебиан не е в списъка, та, ще може ли да се инсталира от тези изрочници на пакети и няма ли да възникне някакъв проблем след това?
Повечето PPA за Убунту са неприложими в Дебиан. Изключение правят програмите без зависимости. Ако искаш Debian Testing да е с приемлива функционалност, добавяш import хранилището на Linux Mint Debian.
Това е ключът (пускат се в терминала като root и двата реда заедно") :
gpg --keyserver pgpkeys.mit.edu --recv-key  3EE67F3D0FF405B2   
gpg -a --export 3EE67F3D0FF405B2 | sudo apt-key add -
Това е хранилището : deb http://packages.linuxmint.com debian import
За стабилният Дебиан, нещата са стабилно дървени. Ни ти препоръчвам изобщо да си играеш с backports хранилищата, защото често пакетите в тях са в конфликт с тези от официалните.
Хранилищата на LMD са 100% съвместими с официалните хранилища на Debian Testing.
за тези PPA ли говориш?
http://www.ubuntuupdates.org/ppa/mint_import
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Помощ за инсталиране на Debian 7.3
« Отговор #21 -: Jan 03, 2014, 10:14 »
Импорт хранилището за LMD е само едно. В него действително e включена МАТЕ, както и Firefox, и Opera, но ми се струва, че си постнал линк към едно от хранилищата за Ubuntu- базираната версия.
Колкото до PPA - не това хранилище имах предвид, а стотиците авторски хранилища със софтуер, който не е наличен в официалните.
« Последна редакция: Jan 03, 2014, 10:34 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ за инсталиране на Debian 7.3
« Отговор #22 -: Jan 03, 2014, 18:30 »
Импорт хранилището за LMD е само едно. В него действително e включена МАТЕ, както и Firefox, и Opera, но ми се струва, че си постнал линк към едно от хранилищата за Ubuntu- базираната версия.
Колкото до PPA - не това хранилище имах предвид, а стотиците авторски хранилища със софтуер, който не е наличен в официалните.
видях аз..., но вече почти съм се отказал от Debian. такова търсене за хранилища и неща...... то май това му е трудното, а не самата поддръжка и управление. ето, сега го търся това хранилище, за което говориш и нема, и нема......... като че ли го пазят в тайна някаква... %)  всичко, което е *.deb би трябвало да може да се инсталира, но излиза, че не е точно така. на практика, всеки *deb пакет, който не е от официално хранилище е риск да те повлече със зависиости и да ти стъжни дните...... а буквално се бях спрял на Debian. по много причини, но вече не съм толкова сигурен в избора. чак се ядосах.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Помощ за инсталиране на Debian 7.3
« Отговор #23 -: Jan 03, 2014, 18:50 »
Какво търсиш ?
Нали съм го публикувал, заедно с ключа за него.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ за инсталиране на Debian 7.3
« Отговор #24 -: Jan 03, 2014, 19:21 »
Какво търсиш ?
Нали съм го публикувал, заедно с ключа за него.
приемаме, че не си го публикувал и търся........
с командата: sudo add-apt-repository ppa:ferramroberto/extra /където  ppa:ferramroberto/extra може да е всяко друго PPA/ добавяш източника и ключа. ако ти не го беше публикувал аз как да го намеря? гугъл ми дава всякакви резултати но не и това.
едит: всъщност, това е неудобството на непопулярните дистрибуции. ако отвориш дистроуатч, повече от половината са Дебиан базирани, но ако попиташ гугъл попучаваш отговори за Убунту.  >:D
едит2: както и да е... само оня, дето ме мота толко време вече, да ми върне дъното /дал съм го за рекламация и вече втори месец го чакам/ и ше инсталирам Дебиан, па каквото сабя покаже.
п.с. вече съм го правил, даже няколко пъти и дори имам една омазана инсталация на един лаптоп /вероятния проблем е противоречиви източници на пакети/.
лошото е, че Убунту 10.04 с  Гном2, компиц и емералд ме разглезиха и свикнах на убавини... а Дебиан трудно ще ми ги предложи, но... то до няколко дена ще си покаже.

едит3: а като стана дума за Firefox, пак ли е Iceweasel или си е стандартната лисичка? знам, че има начин да се сложи истинската лисица и съм го правил, но ако има начин да стане  без врътки, наистина ще е по-добре.
едит4: май вече се прави така:
https://thestandardoutput.com/2013/06/install-the-real-firefox-on-debian-7/
« Последна редакция: Jan 03, 2014, 19:46 от satir »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Помощ за инсталиране на Debian 7.3
« Отговор #25 -: Jan 03, 2014, 19:46 »
В import хранилището е последната стабилна версия на Firefox (не Iceweasel).
Просто се добавя този ред в etc/apt/sources.list
deb http://packages.linuxmint.com debian import
Влиза се в терминала със :
su
и се пуска цялата команда (най добре да се копира, за да няма разместване)
gpg --keyserver pgpkeys.mit.edu --recv-key  3EE67F3D0FF405B2   
gpg -a --export 3EE67F3D0FF405B2 | sudo apt-key add -
След което се натиска Enter.
Хранилището е само за тестов Debian и дистрибуции, които са базирани на нея.
След това, отваряш мениджъра на пакети, презареждаш хранилищата, премахваш Iceweasel и Xulrunner и инсталираш Firefox, заедно с българската локализация за нея. Няма никакви врътки. Обикновена инсталация на пакет. Ъпдейтите са редовни и са в синхрон с тези от Ubuntu- базираните версии. Opera - съответно е стара версия, защото нова няма.
« Последна редакция: Jan 03, 2014, 19:59 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

mystical

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 326
  • Distribution: Debian, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ за инсталиране на Debian 7.3
« Отговор #26 -: Jan 03, 2014, 19:55 »
Така вече три пъти инсталирах Debian 7.3 netisnt и реших да се пробвам да го инсталирам на хард диска с изключен интернетски кабел, както каза @mystical
Имах в предвид ако си изтеглил инсталационен диск с XFCE и инсталираш по стандартния начин, накрая вместо XFCE ще имаш Gnome 3. Ако си изтеглил netisnt, задължително ти трябва интернет.

Минималната инсталация на XFCE в Debian:
Код
GeSHi (Bash):
  1. apt-get update
  2. apt-get install --no-install-recommends firmware-linux-nonfree ntfs-3g xorg lightdm gvfs geany xarchiver policykit-1-gnome synaptic evince-gtk openjdk-7-jre htop rsync flashplugin-nonfree vlc transmission-gtk chromium ristretto gnome-icon-theme desktop-base
  3. apt-get install --no-install-recommends xfce4 xfce4-taskmanager xfce4-volumed alsa-base xfce4-xkb-plugin xfce4-terminal xfce4-notifyd xfwm4-themes thunar-archive-plugin xfburn galculator
  4.  
Ако искаш да научеш малко повече за пакетите, които ще инсталираш apt-cache search ИМЕ–НА–ПАКЕТ, примерно apt-cache search lightdm. От дясно има кратко описание на пакета. Може да търсеш пакети и на официалния сайт, където ще намериш много повече информация http://www.debian.org/distrib/packages.
« Последна редакция: Jan 03, 2014, 19:57 от mystical »
Активен

Ако не можеш да градиш, поне не руши!

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ за инсталиране на Debian 7.3
« Отговор #27 -: Jan 03, 2014, 21:34 »
Така вече три пъти инсталирах Debian 7.3 netisnt и реших да се пробвам да го инсталирам на хард диска с изключен интернетски кабел, както каза @mystical
Имах в предвид ако си изтеглил инсталационен диск с XFCE и инсталираш по стандартния начин, накрая вместо XFCE ще имаш Gnome 3.
Ъм... излишни хакерии. Сред boot параметрите на инсталацията има desktop, чрез който можеш да укажеш каква графична среда искаш да се инсталира по подразбиране. Когато се зареди инсталационният диск и се появи това меню, се натиска клавиш Tab и се добавя в края на реда въпросният параметър (например, desktop=xfce) и се натиска Enter, при което ще се зареди инсталацията с указание за графична среда по подразбиране да се инсталира Xfce.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6204
    • Профил
Re: Помощ за инсталиране на Debian 7.3
« Отговор #28 -: Jan 03, 2014, 22:21 »
Какво търсиш ?
Нали съм го публикувал, заедно с ключа за него.
приемаме, че не си го публикувал и търся........
с командата: sudo add-apt-repository ppa:ferramroberto/extra /където  ppa:ferramroberto/extra може да е всяко друго PPA/ добавяш източника и ключа. ако ти не го беше публикувал аз как да го намеря? гугъл ми дава всякакви резултати но не и това.
едит: всъщност, това е неудобството на непопулярните дистрибуции. ако отвориш дистроуатч, повече от половината са Дебиан базирани, но ако попиташ гугъл попучаваш отговори за Убунту.  >:D
едит2: както и да е... само оня, дето ме мота толко време вече, да ми върне дъното /дал съм го за рекламация и вече втори месец го чакам/ и ше инсталирам Дебиан, па каквото сабя покаже.
п.с. вече съм го правил, даже няколко пъти и дори имам една омазана инсталация на един лаптоп /вероятния проблем е противоречиви източници на пакети/.
лошото е, че Убунту 10.04 с  Гном2, компиц и емералд ме разглезиха и свикнах на убавини... а Дебиан трудно ще ми ги предложи, но... то до няколко дена ще си покаже.

едит3: а като стана дума за Firefox, пак ли е Iceweasel или си е стандартната лисичка? знам, че има начин да се сложи истинската лисица и съм го правил, но ако има начин да стане  без врътки, наистина ще е по-добре.
едит4: май вече се прави така:
https://thestandardoutput.com/2013/06/install-the-real-firefox-on-debian-7/
Малко офтопик.
Ако е в гаранция ( а подозирам, че е ) по закон, не може да ти го задържат повече от месез, след което са длъжни да го заменят.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ за инсталиране на Debian 7.3
« Отговор #29 -: Jan 04, 2014, 06:49 »
Какво търсиш ?
Нали съм го публикувал, заедно с ключа за него.
приемаме, че не си го публикувал и търся........
с командата: sudo add-apt-repository ppa:ferramroberto/extra /където  ppa:ferramroberto/extra може да е всяко друго PPA/ добавяш източника и ключа. ако ти не го беше публикувал аз как да го намеря? гугъл ми дава всякакви резултати но не и това.
едит: всъщност, това е неудобството на непопулярните дистрибуции. ако отвориш дистроуатч, повече от половината са Дебиан базирани, но ако попиташ гугъл попучаваш отговори за Убунту.  >:D
едит2: както и да е... само оня, дето ме мота толко време вече, да ми върне дъното /дал съм го за рекламация и вече втори месец го чакам/ и ше инсталирам Дебиан, па каквото сабя покаже.
п.с. вече съм го правил, даже няколко пъти и дори имам една омазана инсталация на един лаптоп /вероятния проблем е противоречиви източници на пакети/.
лошото е, че Убунту 10.04 с  Гном2, компиц и емералд ме разглезиха и свикнах на убавини... а Дебиан трудно ще ми ги предложи, но... то до няколко дена ще си покаже.

едит3: а като стана дума за Firefox, пак ли е Iceweasel или си е стандартната лисичка? знам, че има начин да се сложи истинската лисица и съм го правил, но ако има начин да стане  без врътки, наистина ще е по-добре.
едит4: май вече се прави така:
https://thestandardoutput.com/2013/06/install-the-real-firefox-on-debian-7/
Малко офтопик.
Ако е в гаранция ( а подозирам, че е ) по закон, не може да ти го задържат повече от месез, след което са длъжни да го заменят.

историята е толкова дълга, че не ми се захваща... само ще спомена, че заради прецакано копче за рестарт /признавам си и аз не се сетих за него и след няколко опита от моя страна го занесох на ремонт ПЦ-то/ "майсторо" ми каза, че е отишло дъното, поръчах го, бави се повече от седмица, сменихме фирмата търговец, пaк се бави, дойде, монтира го "майсторо", окъси УСБ-тата, повече от седмица търсих проблема в мен /но като купих вграден четец за карти и той не тръгна ми стана ясно, че дъното не е читаво/, върнах му го, прати го на търговеца, който каза че сичко работи, "майсторо" го пробва и виде, че НЕ, отнесе им го лично, дойдоха празници, и стана повече от два месеца, да не кажа три... :)
добре, че Аз видех прецаканото копче, оправих го, но си чакам дъното, щото съм му купил и RAM DDR 3 4GB :) добре поне, че и Новият процесор работи на старото дъно :D a като сложиме чертата ми трябва кутия, хард и периферия и ще имам още едно ПеЦе :)))
а сега по темата:
знам, че за Debian /изобщо, за който и да е Linux/не е проблем да го инсталирам на един харуер, а после да работи на друг, но искам да направя инсталацията на хардуеъра, на който ще работи, защото така :D
« Последна редакция: Jan 04, 2014, 06:59 от satir »
Активен


Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
BG Debian
Предложения за български проект
asa 0 4936 Последна публикация Sep 25, 2002, 11:52
от asa
Debian i KDE
Настройка на програми
IvanST 9 11824 Последна публикация Jan 05, 2003, 21:54
от n_antonov
Грешка в MBR Debian не стартира!
Настройка на програми
IvanST 8 11155 Последна публикация Jan 07, 2003, 13:36
от IvanST
debian + kde 3.1
Настройка на програми
rat 0 3884 Последна публикация Jan 28, 2003, 17:28
от rat
кои CD-та на Debian ми трябва ?
Настройка на програми
brady 5 7977 Последна публикация Jul 10, 2003, 16:33
от FuckBTK