Автор Тема: Домашен сървър за лични нужди  (Прочетена 4501 пъти)

sianbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Имам едно старо сървърче DELL 210L мисля, че беше. Ей така изглежда Снимка

Процесор: Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz
Ram: 2GB
HDD: 30GB

Мисля да търкалям apache сървър за разработване на него и някакъв облак. Обаче има един много голям проблем и за който пиша темата. Хард-а е старт Maxtor 80GB. Има много лоши сектори и падна на 36GB. Изобщо не може да се разчита на него и за това се чудя да си качвам ли изобщо файловете на него. В момента нямам чисто финансовата възможност за нов SATA хард(80-90 лева са). Този хард изкара вече 2 години в такова състояние като съм ползвал машината за декстоп. Мисля, че физически нищо му няма.

Имам още няколко хард-а, но и те са лош избор:
15GB Maxtor - много стар, но без да е мръднал
500GB SATA2 - наскоро го замених, защото имаше физически проблем.

Та въпроса ми е да изчакам месец-два за да си взема нов хард или да рискувам с тоя ? Другия ми въпрос е какво друго ще ми предложете да кача на тая машина, тъй като тези неща няма да ги усети. Малко повече искам да я натоваря :D
Активен

Intel

  • Гост
Re: Домашен сървър за лични нужди
« Отговор #1 -: Nov 25, 2013, 19:12 »
Здрасти,
Пробвал ли си да пуснеш repair на лошите сектори? Аз на първия имах лоши сектори на един seagate и с техния tool ги поизчистих, а търкалях сървъра близо две години без проблем. На сървъра можеш да подкараш едно vsftpd или друг ftp сървър (освен web server-a), щом ще е за storage, но като диска ти не струва не оставяй информацията само на него - репликирай я някъде другъде. Ти ако искаш да я товариш тази машина сложи една стара джумла или wordpress да го хакнат след един месец  ;D Можеш да си сложиш един пощенски сървър, а ако нямаш много умения тъй като конфигурирането не е от най-лесните неща можеш да пробваш iredmail инсталира се само със скрипт и си има уеб панел.
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Домашен сървър за лични нужди
« Отговор #2 -: Nov 25, 2013, 19:17 »
Опитай се да го пуснеш в кошчето  >:D
Ако има лоши сектори те само ще се увеличават да не си загубиш нещо което е ценно. Ако е само за експерименти - може и да стане.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Домашен сървър за лични нужди
« Отговор #3 -: Nov 25, 2013, 19:59 »
Изхвърляй го веднага. Веднъж диск (особенно пък Maxtor) почне ли да развива бад сектори няма спасение.

Това с оправата на секторите може да е ефективно само ако са се появили няколко в резултат на известна причина - например удар или силна музика.

Но ако диска си развива постоянно лоши сектори и са много - забрави. Тези сектори са в резултат на глави;механика; електроника; износване ...... и нищо няма да може да ги спре.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

kras1

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Домашен сървър за лични нужди
« Отговор #4 -: Nov 25, 2013, 21:02 »
Пусни му един HDD Regenerator. Ако не може да ти оправи секторите поне ще ги изолира.
И го ползвай диска само за експерименти, защото в противен случай не се знае кога ще ти затрие някой важни файлове.
Активен

sianbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: Домашен сървър за лични нужди
« Отговор #5 -: Nov 25, 2013, 21:51 »
Правил съм много експерименти с няколко лоши хард-а. Последния ми го усетих, че издава багажа и си качих цялата информация на друг. Почнах да правя repair с hiren boot. Не показа никакви лоши сектори. Обаче хард-а си забива, чете бавно, пише още по-бавно. Линукса започна да не иска да го moun-тва. Smart показва, че хард-а е добре. Реших да му направя един low level format и след това всичко тотално отказа. Smart даваше, че харда е много зле. Линукс изобщо не вървеше на него и му качих бозата. Чудно тя изобщо нямаше претенции :D Изкарах 4 дена с него и го смених с един WD Black 500GB SATA3 32MB cache. 6 години гаранция ми дадоха и мисля след месец да взема същия за сървърчето.

Хард-а с, който е в момента тоя 80GB maxtor ... бях качил live ubuntu мисля и успя да изолира всички лоши сектори. От тогава си работи перфектно, но му нямам вяра защото не знам кога ще изпуши. Никога не съм му качвал важна информация.

Искам да попитам(ще прочета и аз все пак), но мога ли да закача тея 2 работещи Maxtor диска. 15GB ще ми стигат за моите работи. Искам и на 2 диска да седи една и съща информация. Демек като ги кача на единия диск, автоматично да прави копие на файловете на другия диск. Така шанса да дадат фира по едно и също време е малко. Не съм сигурен това нещо Raid ли се нарича и дали е възможно със тези стари дискове. Ако е възможно това ще е на софтуерно ниво. Тука вече става българска работа, но все пак ако е възможно да направя някакви тестова. Все пак знанията за това никога не са излишни :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Домашен сървър за лични нужди
« Отговор #6 -: Nov 25, 2013, 21:55 »
И аз съм на мнение, че веднъж тръгнали лоши сектори си е чиста загуба на време "оправянето" им, освен с цел да го набуташ на някой. Вземи си един Сигейт Баракуда 7200.14 и чувствително ще ти забърза компютърчето с новия доста по-бръз диск. Към 140 е 1ТБ.
Активен

sianbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: Домашен сървър за лични нужди
« Отговор #7 -: Nov 26, 2013, 00:19 »
Взех, че измислих за какво да я ползвам машина. Тъй като ми се налага да пускам някоя друг-а windows програмка, реших да си дигна виртуалка с Windows XP на тоя сървър. Много по-лесно ще е на моята машина, но тъй като не е от "най-мощните" ... След 2 часа мъки  http://store.picbg.net/pubpic/56/E6/0d1ea7e8e15d56e6.png

Ако може все пак да ми отговорите дали мога да го направя това с raid(въпроса ми от миналия пост), ако не мога ли да използвам някакъв софтуер за бекъп. Така да качвам на единия диск и после да прави бекъп на другия.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Домашен сървър за лични нужди
« Отговор #8 -: Nov 26, 2013, 12:04 »
Като му купиш хубав диск, инсталирай му VMWare ESXi и на него вече можеш да му инсталираш и виртуален уиндоус и линукс и с Veaam да им правиш бекъп на виртуалките на друга машина, но пък клиента за сървъра, а също и за бекъп е само за уиндоус.
И когато ти стане тясно на тази машина, винаги можеш да преместиш виртуалките на нова.
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Домашен сървър за лични нужди
« Отговор #9 -: Nov 26, 2013, 17:56 »
Безплатният софтуер е http://www.vmware.com/products/vsphere-hypervisor (VMware vSphere® Hypervisor is a free bare-metal hypervisor that virtualizes servers so you can consolidate your applications on less hardware. - See more at: http://www.vmware.com/products/vsphere-hypervisor#sthash.ON31Zno2.dpuf)
« Последна редакция: Nov 26, 2013, 18:30 от BRADATA »
Активен