Автор Тема: С кои езици работи Linux  (Прочетена 9949 пъти)

dvanaise

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 74
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE, LXDE
    • Профил
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #15 -: Sep 06, 2010, 10:58 »
ами айде де. ето ти една задачка. знаеш ли как се играе Бикове и Крави?

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #16 -: Sep 06, 2010, 11:03 »
ами айде де. ето ти една задачка. знаеш ли как се играе Бикове и Крави?

Мани ги тия бикове и крави - напиши един IM :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Arvigeus

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Whatever
    • Профил
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #17 -: Sep 06, 2010, 12:59 »
Най-добре почни с Java, после мини на C++ и/или C. Вероятно в училище на някой етап ще почнете Java, а там хубавото е, че всичко е едно и също и под Windows и под Линукс. Този семестър изучавахме Java и си работихме на Ecliipse. Практически няма разлика от средата. Eclipse и Netbeans са страхотни, понеже постоянно ти показват подсказки и няма нужда да компилираш, за да разбереш че си изпуснал една ; например. Графичните приложения също са стандартни - ползваш или awt или swt библиотеките (но awt е мултиплатформена  грозота). Като схванеш принципите, минавай на C++ и/или C.
Можеш да погледнеш и Vala - ползва синтаксиса на C# и може да превежда кода на C. Идеално за научаване на това-онова. Но е ограничен до GTK библиотеките...
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #18 -: Sep 06, 2010, 13:35 »
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=38015.0

Не мисля, че трябва да започнеш точно с Java.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #19 -: Sep 06, 2010, 13:53 »
Програмните езици се различават от човешките само по 1 нещо:
- Недвусмисленост

Не е точно така  ;D

За пример:
Код
GeSHi (C++):
  1. #include <QtCore/QString>
  2. #include <QtCore/QDebug>
  3.  
  4. int main(int argc, char *argv[])
  5. {
  6.    QString b();
  7.  
  8.    qDebug() << "Kakvo e b?? " << b;
  9.  
  10.    return 0;
  11. }
  12.  

Как програмист ще разбера "QString b();" си зависи от него и колко време е програмирал  ;)

 
"ТУ-София уча и си имам много препораватели готини по програмиране" - Това няма как да е вярно. Или "учиш"(да се разбира като "причиняват ти необратими психически травми") в ТУ или имаш готини преподаватели. Няма как професорите да не се плашат от Линукс. Той е ново нещо. Те, когато са спряли да се развиват интелектуално, той още не е съществувал.

А за Джавата по-добре да не почвам ...
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

dvanaise

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 74
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE, LXDE
    • Профил
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #20 -: Sep 06, 2010, 14:07 »
ами айде де. ето ти една задачка. знаеш ли как се играе Бикове и Крави?

Мани ги тия бикове и крави - напиши един IM :D.

ти направо с някой IM ли почна? или ти беше много елементарен. явно сме на различни нива но човека като го гледам как пита май е по-близо до моето ниво

освен това какво го занимавате с разви Javа работи. той каза че си е избрал С. и целта на темата не е да се обсъждат даскалите в някой си университет

в крайна сметка дайте да му помогнем на човека да научи нещо, а не да си чешем езиците уж че много знаем

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #21 -: Sep 06, 2010, 14:08 »
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=37880.0 - предполагам тази тема я помниш ;)
Ето една тема, в която споделяхме своите философски плямпания, т.е. възгледи, относно кой език защо да, защо не и бля, бля - вярвам, че ще успее да те обърка предостатъчно: http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=36893.0

#shoshon - ТУ-София уча и си имам много препораватели готини по програмиране, нооо щом намеся Linux те сменят темата, смисъл те са на принципа, което ми върши работа, това ползва... Аз обаче искам повече познания, при windows винаги можеш да намериш много материали и все ще попиташ някой да ти каже какво да търсиш, ако незнаеш. Но за Linux вече нещата стават нещата малко по-сложни.

Относно езика да, но немогат да ми хрумнат някакви задачки които да ми развият мозъчето / lol / и затова човека ме посъветва подхвани линукса, там винаги има какво да се подобри / :D / всичко е OpenSource играй си с кода и ще си промениш начина на мислене... а за работата съм 100000% сигурен, че си прав, но искам малко първо да се поошлайфам ...

И другото нещо е че MonoDevelopment не иска да ми компилира проектите ... GCC некакси ми е много странно да го ползвам, некакси не се чувствам наместо като го ползвам ...

Първо - що за готини ще са тия преподаватели по програмиране, дето ще сменят темата като кажеш, че ще си пускаш кода под друга ОС? Извинявай, ама програмист дето не знае стандарта на езика, това, което го има във всичките компилатори и/или интерпретатори за него, това, с което можеш да си напишеш 90% от нужните неща по всяка ОС, не е никакъв програмист. Откъде накъде за Линукс нещата били по-сложни? ANSI C си е ANSI C, ANSI C++ си е ANSI C++, Python си е Python, Java си е Java, Lisp си е Lisp. Не си спомням ние като сме учили УП и ООП, че даже и ФП и ЛП, някой да ние  давал материали специално за Уин или специално за Линукс или специално за Мак.

Отвори кода на някоя сериозна отворена програма. Дооста ще се озориш да го разбереш, пък да разбереш, че ей тука има бъг и той трябва да се фиксне - още по-малко. Те и самите девове не си поправят бъговете с просто гледане на кода, в повечето случаи чакат те да се проявят. И една забележка - и за Уин има много отворен код , който също можеш да си модифицираш и пипаш където желаеш. Даже ядрото на Мак е с отворен код, ако ти се експериментира;) Искаш задачи, ама недей се хвърля още отсега на писане на модули за апаче ;)
Mono не е панацея, хората полагат огромни усилия и имат огромни постижения, но това не означава, че са напълно съвместими. Ама пък ти доколкото разбрах имаш проекти на C/C++, което не би трябвало да е някакъв особен проблем. Ако се чувстваш странно да ползваш gcc, не знам какъв софтуер с отворен код ще искаш да подобряваш ;) Ако се чувстваш странно да компилираш в конзола... (пак същото и) използвай някое IDE (вярвам, че в оная тема за език за начинаещи има имена) и му казвай с графично бутонче да ти вика gcc.

Относно примерни задачи - ми хващай една книга за структури от данни и алгоритми и почвай. Това е много добра стратегия.

ПС. за shoshon - голяма част от преподавателите са следвали и са учили програмиране преди Уин да се появи, ползвали са Юникс и подобни. Друг е въпросът защо толкова се плашат от Линукс - най-вероятно защото идеята им за него е като за Юникс от 70-те. Иначе при нас (във ФМИ) има един преподавател (който между другото официално е математик), който е бил админ или нещо подобно още преди да се появят първите публични Уинове, той казва, че се е опитвал да го ползва, но така и не е свикнал, ползва си Слак в текстов режим и учи ентусиазираните студенти на интересни неща в системното програмиране. Хора разни :)
« Последна редакция: Sep 06, 2010, 17:43 от bop_bop_mara »
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #22 -: Sep 06, 2010, 14:40 »
//off-topic
Много ми е интересно добър програмист на С/С++ да се плаши от Линукс. Звучи объркано ...
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #23 -: Sep 06, 2010, 14:42 »
ти направо с някой IM ли почна? или ти беше много елементарен. явно сме на различни нива но човека като го гледам как пита май е по-близо до моето ниво

Трябва да започне с реален проект. Мен в университета ме учиха да сортирам масиви, да въртя цикли и да деля като луд на разни неща. После сам открих, че вече са написани тези неща, само трябва да си инклуднеш правилната библиотека. В университета никой не те учи как да пишеш библиотеки, там те учат само как да въвеждаш в конзолата числа/букви и тя да ги "отгатва" числата или да ти прави разни toUPPER, toLOWER глупости.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #24 -: Sep 06, 2010, 15:57 »
ти направо с някой IM ли почна? или ти беше много елементарен. явно сме на различни нива но човека като го гледам как пита май е по-близо до моето ниво

Трябва да започне с реален проект. Мен в университета ме учиха да сортирам масиви, да въртя цикли и да деля като луд на разни неща. После сам открих, че вече са написани тези неща, само трябва да си инклуднеш правилната библиотека. В университета никой не те учи как да пишеш библиотеки, там те учат само как да въвеждаш в конзолата числа/букви и тя да ги "отгатва" числата или да ти прави разни toUPPER, toLOWER глупости.

Много лошо за твоя университет. Аз писах мултинишково сървърче в 2ри курс.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #25 -: Sep 06, 2010, 18:11 »
ти направо с някой IM ли почна? или ти беше много елементарен. явно сме на различни нива но човека като го гледам как пита май е по-близо до моето ниво

Трябва да започне с реален проект. Мен в университета ме учиха да сортирам масиви, да въртя цикли и да деля като луд на разни неща. После сам открих, че вече са написани тези неща, само трябва да си инклуднеш правилната библиотека. В университета никой не те учи как да пишеш библиотеки, там те учат само как да въвеждаш в конзолата числа/букви и тя да ги "отгатва" числата или да ти прави разни toUPPER, toLOWER глупости.

Много лошо за твоя университет. Аз писах мултинишково сървърче в 2ри курс.

Щото си в СУ за това.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #26 -: Sep 06, 2010, 19:51 »
//оффтопик
Аз предлагам да не си мерим университетите и факултетите, понеже е безсмислено. Аз мога да кажа колкото плюсове, толкова и минуси за моя и вярвам, че всички сме така. Така или иначе университетът не е място, чиято цел е да ти набута професията в ръцете/главата, а място, което да ти разкрие основните моменти в дадена област. Занаята човек си го учи сам и с много практика. Хубавото в университета е, че в повечето случаи имаш "сродни души" и хора, които да ти дават насоки, били те преподаватели или колеги. Но дори и да попадаш в изключенията, желанието и труда няма да ти попречат, просто ще си търсиш ментори другаде (например по форумите)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #27 -: Sep 06, 2010, 23:18 »
Ц е много покваряващ език. Няма как програмист на Ц да се уплаши от линукса, душата му вече принадлежи на Луцифер, тайните окултни ритуали като void-изма вече са го превърнали в чудовище, злите помисли се трупат в хийпа, но никога не биват освободени, колбек функции предизвикват мигновена смърт на всеки, изрекъл думички като "любов" и "щастие". Този звяр няма как да се уплаши от творението на Линус Бенедикт...мани го тоя Бенедикт.  Мрак ще покрие земята, Ц предвещава появата на антихриста, денят на страшният съд, когато грешка в указателната аритметика ще отвори портала между измеренията и силите на злото ще нахлуят на земята - демони, сержанти-зомбита, кибердемона, паяците с плазмите и онези досадни летящи домати. За разлика от Doom обаче няма да се пръкне някой пич с роторна картечница и бефеге да спаси хората. Ще настъпи мрак...разкъсван тук-таме от демоничен инлайн асемблер.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #28 -: Sep 07, 2010, 01:20 »
Ц е много покваряващ език. Няма как програмист на Ц да се уплаши от линукса, душата му вече принадлежи на Луцифер, тайните окултни ритуали като void-изма вече са го превърнали в чудовище, злите помисли се трупат в хийпа, но никога не биват освободени, колбек функции предизвикват мигновена смърт на всеки, изрекъл думички като "любов" и "щастие". Този звяр няма как да се уплаши от творението на Линус Бенедикт...мани го тоя Бенедикт.  Мрак ще покрие земята, Ц предвещава появата на антихриста, денят на страшният съд, когато грешка в указателната аритметика ще отвори портала между измеренията и силите на злото ще нахлуят на земята - демони, сержанти-зомбита, кибердемона, паяците с плазмите и онези досадни летящи домати. За разлика от Doom обаче няма да се пръкне някой пич с роторна картечница и бефеге да спаси хората. Ще настъпи мрак...разкъсван тук-таме от демоничен инлайн асемблер.
майтап майтап, ама...  ::)
Активен

westony

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 55
    • Профил
Re: С кои езици работи Linux
« Отговор #29 -: Sep 07, 2010, 09:40 »
Анененене хора забравете мен и C++ на едно място!!! С да ++ НЕ, # - да


За GCC специално може да не говорим за една и съща версия.... Последно ползвах тази за Windows CodeBox ли се казваше или CodeBlock нещо такова не съм сигурен и простооо ми беше мн мн мн неориентировачно незнам защо, но на MS продуктите някакси всичко ми се струва на мястото. Докато на другите компилатори все нещо немога да намеря или ми липсва ...
« Последна редакция: Sep 07, 2010, 09:47 от westony »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 9192 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
Remote връзка Linux<--> Linux
Настройка на програми
stoyanovs 5 7732 Последна публикация Jan 24, 2006, 16:49
от gostenin
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7825 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 40492 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare
Linux From Scratch - Do-it-yourself-Linux
Начини за увеличаване на бързодействието
neosofti 2 4751 Последна публикация Jul 03, 2009, 08:43
от tyuio