Автор Тема: ФОРМАТИРАНЕ на ФЛАШ памети  (Прочетена 12700 пъти)

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Здравейте, отново! Имам много важен въпрос относно форматирането на флаш памет под Linux и по-конкретно под Ubuntu намерих някои команди, но  не се справих с тях колкото и много да "разлиствах" ДОКУМЕНТАЦИЯТА с командите. Спрях се на mformat, но и там нищо не направих. Четох, четох... и... НИЩО. Та как точно да задам командата за фораматиране на флашка в съответните видове, поне за УИНДОУС са Fat32, Fat, а за Linux форматите на устройствата "бяха" от рода на ext3, ext5 и т.н., надявам се да не греша.
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

/dev/null

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
  • Distribution: Ubuntu Current LTS
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: ФОРМАТИРАНЕ на ФЛАШ памети
« Отговор #1 -: Jan 06, 2010, 22:46 »
Инсталирай си gparted, пусни го и форматирай каквото и както искаш.
Активен

CPU: AMD Phenom II 1100T Black Edition @ 3,3GHz, Cooler: Cooler Master v10, RAM: Corsair VS2GB1333D3 x4, MB: GA-890XA-UD3, PSU: SS-1250XM, GPU: AMD HD 6850x2 (CrossfireX), Sound card: ASUS Xonar D2X, SSD: Kingston SVP200S37A/60G, HDD: Hitachi HDS721010KLA330 (1TB), HDS723030ALA640 (3TB), WD RED(4TB)

jivkojj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Re: ФОРМАТИРАНЕ на ФЛАШ памети
« Отговор #2 -: Jan 06, 2010, 22:48 »
Закачаш флашката и с
dmesg
виждаш къде го е мапнало и после форматираш
mkfs.vfat /dev/sdb
mkfs.ext3 /dev/sdb

или там каквато файлова с-ма искаш. Сигурно обаче има и графични тулове .
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: ФОРМАТИРАНЕ на ФЛАШ памети
« Отговор #3 -: Jan 06, 2010, 22:49 »
//оффтопик
... :) ей, нищо лично де :)

Иначе може да видиш и какви пакети се препоръчват като допълнения към gparted за работа с разни файлови системи. Ама флашката ако ще е флашка и ще посещава различни компютри и ОС-та, май fat32 трябва да си избереш за файлова система, не че е добро, но се поддържа навсякъде.
« Последна редакция: Jan 09, 2010, 04:44 от bop_bop_mara »
Активен

tyuio

  • Гост
Re: ФОРМАТИРАНЕ на ФЛАШ памети
« Отговор #4 -: Jan 06, 2010, 23:27 »
Абе мисля че едно време и JFS  се виждаше от Уина ама когато OS/2 беше истинска операционна система и малките зелени човечета от съзвездието алфа кентавър - истински малки зелени човечта :)
//не няма да стане сори!
« Последна редакция: Jan 06, 2010, 23:45 от tyuio »
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: ФОРМАТИРАНЕ на ФЛАШ памети
« Отговор #5 -: Jan 07, 2010, 01:41 »
По принцип на паметите първо им се прави дял и тогава се форматират (вместо sdx се форматира sdx1). Обаче не е задължително.

Освен това е добре да се монтират с параметри "noatime,async" за да се удължи живота на паметта.
Активен

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: ФОРМАТИРАНЕ на ФЛАШ памети
« Отговор #6 -: Jan 09, 2010, 01:22 »
Благодаря Ви jivkojj! Пробвах по указаният от вас начин да форматирам, но ми казва, че ОПЕРАЦИЯТА Е ОТКАЗАНА. Та въпроса ми е дали трябва да съм с админисраторски права, за да изпълня операцията, понеже стартирам от ЛАЙВ СиДи, а не ми се въвеждат команди с всяко стартиране на МАШИНАТА за ПРИДОБИВАНЕТО на такива права, или грешката е другаде? Имам и ИМПОЗАНТНО въпросче към vstoykov: Как да монтирам noatime и async? Моля упътете ме, защото съм новак и не се оправям особено добре с ЛИНУКС-чето. Надявам се да не Ви губя времето с ПРОСТИЧКИ въпроси... А относно участието на ext5 като файлова система, моля, bop_bop_mara да ме ИЗВИНИТЕ, защото съм допуснал правописна грешка! Трябваше да е ext2 не е станало умишлено и затова Ви моля да "СВАЛИТЕ" този САРКАЗЪМ.
« Последна редакция: Jan 09, 2010, 01:42 от Recku »
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: ФОРМАТИРАНЕ на ФЛАШ памети
« Отговор #7 -: Jan 09, 2010, 05:12 »

Код:
mount -o noatime,async /dev/устройство /mnt/точка-на-монтиране

Може да добавиш и още:

Код:
mount -o auto,users,noatime,async,iocharset=utf8,codepage=855,fmask=111,dmask=000 /dev/устройство /mnt/точка-на-монтиране

При повечето Линукс дистрибуции монтирането става автоматично. Може да провериш как е монтирана паметта с командата mount (без параметри):

Код:
root@darkstar:/home/valentin# mount | grep /dev/sdb1
/dev/sdb1 on /mnt/floppy type vfat (rw,noexec,nosuid,nodev,noatime,iocharset=utf8,codepage=855,fmask=111,dmask=000)
root@darkstar:/home/valentin#       

В този пример /dev/sdb1 е дялът на паметта.
Активен

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: ФОРМАТИРАНЕ на ФЛАШ памети
« Отговор #8 -: Jan 09, 2010, 18:13 »
Здравейте! Имам едно последно въпросче по тази тема: Как да стана Root потребител, защото подозирам, че не съм понеже не ми позволява да изпълня някои команди, а и използвам Live CD... И още нещо възможно ли е да се поправи флашка, чрез преминаване през два форамата на файлови носители, т.е. да форамтирам ДРУГА дефектирала флашка, която може да се ФОРАМТИРА от УИНДОУС единствено като fat и NTFS. Същата тази флашка ми я показва като RAW устройство, а такъв формат, доколкото знам, се управлява единствено от системата, която прави с устройството, каквото си иска. Аз така, УЖ, си поправих флашката, но сега като ЗАПИСВАМ НЕЩО на нея (в момента е NTFS - 4GB) всяка УИНДОУС система я отхвърля при по-големи файлове сякаш съм задал по-малки клъстери. Само ЛИНУКСчето записва всичко, което му задам. ТОЧНО затова очаквах, че "ТО" ще я форамтира правилно и няма да казва като УИНДОУС-а, че СИСТЕМАТА НЕ МОЖЕ ДА ПРИКЛЮЧИ ФОРМАТАЦИЯТА. И единстената алтерантива е да Го направя в Terminal-чето, но за целта трябва да съм root потребител, затова моля помогнете пробвах с различните ВЪЗМОЖНОСТИ за придобиването на такива права, колкото и нежелателно да е за човек с моята неопитност в тази среда, ЧЕТОХ И ЗАДАВАХ команди с които мога да го направя от рода на SUDO, SU и т.н., но НИЩО... КАКВО СЛЕДВА как да ПРОЦЕДИРАМ, защото със Su трябва да знам паролата за Root, но не мога да Я ВЪВЕДА. Който и клвиш да натискам... нищо не става (не че блъскам берзразборно по клавиатурата). БЛАГОДАРЯ!
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: ФОРМАТИРАНЕ на ФЛАШ памети
« Отговор #9 -: Jan 09, 2010, 18:22 »
Код:
su
sudo
sudo su
Избери си кое да ползваш (не прочетох с какво дистро си)
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: ФОРМАТИРАНЕ на ФЛАШ памети
« Отговор #10 -: Jan 10, 2010, 12:50 »
Справих се... БЛАГОДАРЯ ЗА ПОМОЩТА! Първо въведох Sudo passwd, за да стана Root, а след това въведох SU, за да се оторизирам като АДМИНИСТРАТОР и стана... ЦЯЛАТА СИСТЕМА е под мой контрол... Проработи, но все още е има един малък проблем. Възможно ли е по някакъв начин да ФОРМАТИРАМ устройството, в каквато и да е файлова система стига, да е използваемо, защото и УИНДОУС И ЛИНУКС намират устройство, а това говори, че не e ИЗГОРЯЛО, но не успяват да го форамират във ФАТ32. Предполагам, че има сектори, които не са четими. А ако е така как мога да задам на ЛИНУКСЧЕТО. ако може да пропусне тези сектори. да ги ИГНОРНЕ при форматирането и изобщо. да не се търсят като алтернативи за ЗАПИСВАНЕ? НЕ знам как да МУ задам да ПРОВЕРИ устройството за лоши сектори и да ги поправи. Знам, че се задава с командата fsck, но не успях да му задам да ПРОВЕРИ ВЪНШНО УСТРОЙСТВО, което не е ext2, каквито файлови системи сканира по ПОДРАЗБИРАНЕ. Пробвах с
fsck.vfat /dev/sdb с параметърите -A и -r, но пак нищо...
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

anstas

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Debian Mandriva Sabayon
  • Window Manager: Gnome & KDE
    • Профил
Re: ФОРМАТИРАНЕ на ФЛАШ памети
« Отговор #11 -: Jan 10, 2010, 21:54 »
Здравей!

Колегата, /dev/null те е посъветвал да използваш gparted!
Направи го!

И едно уточнение...
Всички устройства, които ползвам са с оригиналният си формат:fat16!
Друг е въпроса, че можеш да избереш каквото ти харесва!

Поздрави! 

     [_]3       

Активен

Ако Господ се бе посъветвал с мен, когато е  създавал света,  щях да му препоръчам да го устрои по-просто.     Алфонс X МЪДРИ, крал на Кастилия.

GNU/Linux user 462005

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: ФОРМАТИРАНЕ на ФЛАШ памети
« Отговор #12 -: Jan 12, 2010, 10:40 »
Извинете, отново! Но няма ли друг вариант да го направя (от КОНЗОЛАТА) , защото използвам Live CD, а сами се сещате, че няма къде да съхраня инсталатора за Gparted, понеже ФЛАШКАТА е АУТ, РАМ-а е едва 384 МБ (а и искам да понауча командите в ТЕРМИНАЛЧЕТО - пробвах със съвета на jivkojj, но не се получи)... Да има го и като Image CD, но няма как да го ЗАПИША, защото първо тряба да го съхраня някъде, нали!

П.С.: Ако все пак няма как да стане, защото не ви се занимава вече с мен или изобщо не е възможно "ВЗЕХ", че си отворих нова задача...  ;) Взех една флашка (на преподавателката си по ДЕЛОВА КОРЕСПОНДЕНЦИЯ  :D казвайки й, че мога да я възстановя), която е на Transcend според КЪРНЕЛ-а пробвах да я форматирам под УИНДУС  :( с HP USB FORMAT TOOL, но ме известява, че е защетена от запис. >:( Нема физическо заключване, така че питам Ви има ли Терминалчето възможност за ОТКЛЮЧВАНЕ на тази флашка, а ако се наложи отново ще пробвам с УИНДУС, защото пробвах да я форматирам, но дава грешки в някои сектори успях единствено да я форамтирам в ЖУРНАЛ систем ext3, понеже ext2 се оказва твърде малка за тоооолкова сектори - 4GB  ;D И тогава се получи, но разбира се УИНДУСчето не я разпознава и иска да я форматира... ТОЙ КАКВО ЛИ МОЖЕ  :D
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: ФОРМАТИРАНЕ на ФЛАШ памети
« Отговор #13 -: Jan 14, 2010, 12:15 »
Recku, здравей. Ама тя тази флашка стана ИСТОРИЧЕСКА. Егати форматите, егати чудото. Ами ти като нямаш РАБОТЕЩ, ИЗПРАВЕН компютър, ами намери един друг. И какво ако е под друга OS ? Нали важното е да стане ФОРМАТИРАНА, РАБОТЕЩА USB памет ? На всяка една работеща машина ще си я форматираш, ама както ти е кеф. Никой няма да ти откаже, за 2 минутки да я постави на неговия PC и да ти я изформатира. Нали ме разбираш, нищо лично, не е заяждане, ама това никаква сложност не е. Че сега и втора флашка си взел, и то ЧУЖДА. Хептен се набута в цепиите.

Поздрави и успех.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: ФОРМАТИРАНЕ на ФЛАШ памети
« Отговор #14 -: Jan 14, 2010, 12:42 »
Даже ето сега седнах и направих една проба. За 3-4 минути записах GPARTED на CD-RW. Сложих една моя работна флашка (PQI, 1 GB) в един от фронт USB слотовете и записаното CD-RW в оптичното устройство на сервизния ми копютър. BOOT-нах от CD-то. Няма да се инсталира, изобщо не ти закача хард диска (live CD е). Тръгва графичната среда, само си монтира флашката (/dev/sda беше при мен). Само си пуска графичния тул за разделяне и форматиране на блокови устройства. Веднага селектирах моята флашка (/dev/sda) и ето какво ми даде за да си избера:

партишъни -> PRIMARY или EXTENDED
файлови системи -> ext2, ext3, ext4, FAT-16, FAT-32, HFS, HFS+, NTFS, REISER4, REISERFS

Кеф ти риба, кеф ти паламуд. Каквото си искаш, както го искаш. И за по малко от минута направи партишъна и го изформатира. Демек за 10-на минути работа е ВСИЧКО това. И да речем за 10-на минутки да се изтегли GPARTED-0.4.5-2 от нета (98 MB е ISO-то).

Отново поздрави.
« Последна редакция: Jan 14, 2010, 12:58 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.