Автор Тема: Настройка на ReverseDNS  (Прочетена 966 пъти)

ceco91

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Настройка на ReverseDNS
« -: Jan 11, 2010, 22:01 »
Какво трябва да направя за ReverseDNS? Примерно да регна IP на Bind Сървъра някаде из Ripe ... ?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Настройка на ReverseDNS
« Отговор #1 -: Jan 11, 2010, 22:31 »
:)

Как точно мислиш да го "регнеш" в RIPE че ми стана интересно :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Настройка на ReverseDNS
« Отговор #2 -: Jan 11, 2010, 22:45 »
Какво трябва да направя за ReverseDNS? Примерно да регна IP на Bind Сървъра някаде из Ripe ... ?
Не. Обаждаш се на твоя доставчик, казваш му какво искаш и му казваш името на хоста. Съмнявам се доставчикът ти да ти е делегирал права да го правиш сам на твой DNS сървър, но и това може.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

ceco91

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Re: Настройка на ReverseDNS
« Отговор #3 -: Jan 12, 2010, 09:47 »
А, ако аз съм доставчика, закупил зона от ИП-ота от Райп, де трябва да се разходя за да си делигирам ревърса към моя НС?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Настройка на ReverseDNS
« Отговор #4 -: Jan 12, 2010, 10:05 »
Значи ако беше подходящ кандидат за LIR би трябвало да се очаква, че знаеш или около теб работи някой, който знае как стои въпроса с PTR записите. Такова нещо да си закупиш "зона от ИП-та от RIPE" няма, далеч по-сложни са нещата.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ceco91

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Re: Настройка на ReverseDNS
« Отговор #5 -: Jan 12, 2010, 10:17 »
Явно много ми се спи и не ми мисля. Ся да обесня по-точно:
Имаме взети 16к ИП-та от RIPE един  /18 блок. И искам да направя rDNS за него, обаче не мога да се ориентирам в менютата от RIPE, а баш мрежовия администратор е малко труден за откриване.
Единиственото което намерих e http://www.ripe.net/rs/reverse/. Което в случая много не ми помага. Та молбата ми е да ми помогнете или да си намеря админа или да го направя. В момента съм в етапа в който DNS сървъра е изцяло поготвен, съответната in-addr.arpa зона в DNS сървъра е поготвена и nslookup (dig) при заявка към DNS съръвра успявам да върна hostname по IP.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5289
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Настройка на ReverseDNS
« Отговор #6 -: Jan 12, 2010, 10:47 »
Здравей Цецо. Ами ако това е верно, т.е. задаваш IP, и ти връща HOST-а, който ТИ си сетнал там, значи си го направил. Та нали това е обратния ресолв. По IP да връща желания от тебе HOST.

Поздрави.
« Последна редакция: Jan 12, 2010, 11:18 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Настройка на ReverseDNS
« Отговор #7 -: Jan 12, 2010, 10:55 »
В такъв случай (това не е е част от адресното пространство там на някой друг LIR), трябва да опишеш обектите в RIPE.

Процесът е доволно добре описан тук:
http://www.ripe.net/rs/reverse/reverse_howto.html
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ceco91

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Re: Настройка на ReverseDNS
« Отговор #8 -: Jan 12, 2010, 11:11 »
Благодаря на всички за указаното съдействие :)
Активен