Автор Тема: Как да свържа няколко компютъра с една база данни и отделно да ползвам интернет  (Прочетена 4376 пъти)

toniko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
  • Distribution: Убунту 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Идеята е, да се свържат няколко компютъра в мрежа ползващи примерно Ubuntu 9.10 с новата версия на Microinvest -Warehouse open и ползващи обща база данни  в Mysql, като в същото време да има интернет.
Активен

Activity

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 105
  • Distribution: Slackware 13.1
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
направи на компютъра ,който смятащ да ти е базата на него , Mysql да слиша на локалното IP ,което ти е свързано с останалите машини , ако са с статични реални адреси го направи на него но си защити добре машините с пароли :)
Активен

Success represents the 1% of your work which results from the 99% that is called failure.
... - Soichiro Honda

toniko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
  • Distribution: Убунту 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Благодаря за отговора, но когато имам и интернет и са зададени примернo адресите са ми зададени dhcp, не ми е ясно как едновременно ще имам dhcp адрес и локален адрес.
Активен

vm13

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 43
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Не съм много по мрежите, но да се опитам да помогна и аз.

Аз си представям ситуацията така - имаш рутер и зад него стоят трите компютъра. Рутера раздава динамично IP адресите за тези три компютъра в локалната мрежа. Нямаш ли начин да настроиш рутера да блокира опитите отвън за достъп до порт 3306? През firewall примерно?
Активен

lz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 172
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Така както си обяснил, нищо не се разбира. Дай повече информация каква ти е мрежата, как получаваш интернет, какво точно искаш да направиш. Защо трябва да гадаем и да се пишат излишни постове с още по-неразбираеми отговори?
Активен

toniko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
  • Distribution: Убунту 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Идеята е следната. Компютрите да са вързани в локална мрежа и да използват Warehouse Open (складова програма) като на единият от компютрите е направена базата данни. Искам базата данни да е на един компютър, а не примерно качена някъде (примерно хост.бг), от гледна точка на сигурността. Отделно от локалната мрежа компютрите трябва да имат и интернет. Извинявам се, ако не мога да обясня правилно.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
ОК де, връзваш компите в локална мрежа, единия да ти е "сървър", да им пуска dhcp с интернет, да държи базата и каквото още си харесаш. Предполагам Warehouse Open си има настройки за отдалечена база.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
//off
Въй как му се накара на човека... ::)
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

toniko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
  • Distribution: Убунту 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Ok, мерси за бързия отговор, а как става това,  това ми е въпроса?
п.с. Когато Warehouse стартира търси статично ip, където се намира mysql базата данни и се закача към него, така че предполагам ако пусна dhcp няма да стане.
« Последна редакция: Mar 22, 2010, 18:02 от toniko »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Ти Ubuntu-то ли ще правиш на dhcp? Или имаш някакъв рутер?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Ъм, не разбирам... Трябва ти "сървъра" да е със статично IP, или IP-тата, които пуска по dhcp, да са едни и същи винаги? Така или иначе и двете неща са си напълно възможни.
Иначе, инсталираш си dhcp сървър, едитваш конфиг файла според твоите нужди (ако искаш по-конкретни неща, задай по-конкретен въпрос).
Само трябва устройството, на което ще слушка dhcp-то да е вече вдигнато и конфигурирано, когато се пуска dhcpd-то (в частност това означава да не ползваш network manager за конфигурацията, т.е. най-добре да е описана в /etc/network/interfaces (ако дистрото е Дебиан-базирано) или, ако е с някакъв init script, той да се изпълнява преди пускането на dhcpd).

backtolife, че ако му трябва "сървър" за базата, направо да си го направи и за нета, за какво му е рутер :)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Аз от обяд не мога да му разбера топологията, колко компютъра, какъв интернет доставчик, защо спомена host.bg (там ли си хоства до сега нещата), etc, etc, etc...
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
backtolife имаше предвид, че не иска да ползва mysql сървъра на host.bg а си иска негов си :)
toniko нещо май не си наясно с терминологията, dhcpто пак ти раздава локални IP адреси, в програмата просто трябва да въведеш този който е на сървъра.
Примерно ако "сървъра" (машината която ти разпределя нета и е качен mysql-a ) има адрес 192.168.0.1, DHCPто ти дава следващи адреси на машините:
PC1: 192.168.0.2, PC2: 192.168.0.3 и т.н.
Просто трябва да направиш така, че DHCPто да гледа мак адреса на клиентската лан карта и на всяка от машините ти във вътрешната мрежа да раздава предварително избран от теб IP адрес и си решаваш проблемите.
Което пък не ми е ясно с каква цел е. Защото дори да раздава различни IPта, то адреса на сървъра не се променя ( за този пример 192.168.0.1) тъй като на него е качено и самото DHCP.
п.с.
Май малко кофти обясних, ако не разбра нещо пиши :)
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5290
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Напълно съгласен съм и с Lz и Backtolife. Че въпроса е много зле зададен (колкото и да го четеш, пак се чудиш как да отговориш). Явно е, че питащия никак не е наясно с топологията на мрежата, която ще изгражда, и как да си я реализира в работеща такава. А то е съвсем простичка локална мрежа и един сървър, който ще се грижи за NAT-а, ако желаеш DHCP демон да си пуснеш, ако ли не със РЪЧНО зададени адреси ще минеш, и на него ще ти е базата данни. Всяка машина от LAN-а ще си го достъпва (и да има Интернет и да няма, базата ще ти е достъпна). Ама щяло ли да върви и LAN-а и Интернета, как щяли да са IP адресите ? Няма ли да се бъркат ? НЯМА да ти се бърка нищо, и ще си върви всичко идеално, ако знаеш как да го реализираш. Нищо трудно няма в това. Имаше предложени конкретни решения от колеги и колежка, но явно това не е по силите на питащия. И едва ли в една тема, ще може да се отговори на всички последващи въпроси. Не е заяждане или търсене на КУСУРИ, това е само скромното ми мнение.

Toniko, ако имаш КОНКРЕТНИ въпроси, питай човеко. Всеки от нас ще ти отговори с удоволствие на конкретен въпрос.

Пожелавам ти много успехи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
Хайде да направим един опит :)

Предполагам че топологията на мрежата ти е:

[internet/isp] --- [router] --- [clients]

В графата клиенти (за интернет) влизат следните ти машини:
 * DB сървър + евентуално една работна станция за Wharehouse Open
 * 1 или повече чисти клиента за Wharehouse Open

На рутера (без значение дали е линксис, някакво случайно решение, дистро специализирано за рутер или някакво зверско желязо) ще трябва по някакъв начин да се пусне DHCP. Въвъ всички реализации на DHCP сървър които съм виждал (около 10 различни) задължително има начин да укажеш определен IP адрес да се дава на определен компютър (всъщност MAC адрес но за нашите цели е същото).
На този DHCP сървър който имаш (или ще проимаш) му обясняваш че трябва да дава един и същи фиксиран IP адрес на машината върху която е инсталиран DB сървъра MySQL.
След това когато Wharehouse-а стартира му даваш този адрес.

Ако все още не можеш да се оправиш, драсни едно ЛС и ще измислим как да ти решим проблема.
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/