Автор Тема: Как да свържа няколко компютъра с една база данни и отделно да ползвам интернет  (Прочетена 4377 пъти)

lz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 172
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Хайде да направим един опит :)

Предполагам че топологията на мрежата ти е:

[internet/isp] --- [router] --- [clients]

В графата клиенти (за интернет) влизат следните ти машини:
 * DB сървър + евентуално една работна станция за Wharehouse Open
 * 1 или повече чисти клиента за Wharehouse Open

На рутера (без значение дали е линксис, някакво случайно решение, дистро специализирано за рутер или някакво зверско желязо) ще трябва по някакъв начин да се пусне DHCP. Въвъ всички реализации на DHCP сървър които съм виждал (около 10 различни) задължително има начин да укажеш определен IP адрес да се дава на определен компютър (всъщност MAC адрес но за нашите цели е същото).
На този DHCP сървър който имаш (или ще проимаш) му обясняваш че трябва да дава един и същи фиксиран IP адрес на машината върху която е инсталиран DB сървъра MySQL.
След това когато Wharehouse-а стартира му даваш този адрес.

Ако все още не можеш да се оправиш, драсни едно ЛС и ще измислим как да ти решим проблема.

Не е ли по-лесно да се ограничи DHCP сървърът, като раздава например адреси от 192.168.1.2-192.168.1.20 за клиентските машини. Адресът на машината с базата данни се задава статичен например 192.168.1.50 и всички се обръщат към него. Всъщност аз не виждам смисъл защо тук трябва да се пуска DHCP сървър, след като може да се изгради мрежа със статични адреси за всички машини. Явно не са толкова много на брой, конфигурацията няма да отнеме кой знае колко време.
« Последна редакция: Mar 22, 2010, 21:55 от lz »
Активен

toniko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
  • Distribution: Убунту 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Благодаря на всички за отговорите, наистина сте адски отзевчиви. Наистина, както казаха някои в началото на деня не знаех точно как да опиша питането си, за което се извинявам. В крайна сметка като помислих, питах мой приятел, и видях вашите мнения, накрая разбрах и ми се изясни точно какво ми трябва. Заключението  до което стигнах е следното: Интернета (все още не се знае какъв е, как ще идва и т.н, няма значение в случая) влиза в рутер. На рутера му задавам статичен адрес 192...1.1, и от там нататък, слагам кабелите на компютрите, които ще ползвам, като съответно им задавам 192..1.2, ...1.3 и т.н. По-този начин, би трябвало да мога да влизам в базата данни сложена примерно на 192..1.2 и едновременно ще имам интернет на компютрите.
Ще гледам да го изпробвам възможно най-скоро и ще пиша. Ако някой има идеи и съвети моля да сподели. Все още съм много бос в Линукс операционната система и се надявам да наваксам с много четене и задаване на въпроси тук :)  :)
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Да така ще се получат нещата, можеш да си спестиш парите за рутер ако ползваш машината на която е базата като такъв, посредством 2 лан карти и switch.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

lz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 172
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Да така ще се получат нещата, можеш да си спестиш парите за рутер ако ползваш машината на която е базата като такъв, посредством 2 лан карти и switch.

По-добре да не спестява (половината пари ще ги даде за 2 карти + суич). Има евтини рутерчета, а базата нека да е на отделна машина.
« Последна редакция: Mar 22, 2010, 22:32 от lz »
Активен

toniko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
  • Distribution: Убунту 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Смятам да си взема най-обикновен TP-link, евтинки са, пък и лесно ще се конфигурира. Относно базата, lz , така ще стане вероятно както ти казваш. Благодаря отново.  Надявам се темата да е полезна и за други хора със същия или подобен проблем. ;) по 1 [_]3 за всички от мен.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Да така ще се получат нещата, можеш да си спестиш парите за рутер ако ползваш машината на която е базата като такъв, посредством 2 лан карти и switch.
Не му трябват 2 лан карти даже, но, ако е гол и бос в Линукс, може би е за предпочитане...
Активен

mcmassacre

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
  • Distribution: Red Hat Linux
    • Профил
Смятам да си взема най-обикновен TP-link, евтинки са, пък и лесно ще се конфигурира. Относно базата, lz , така ще стане вероятно както ти казваш. Благодаря отново.  Надявам се темата да е полезна и за други хора със същия или подобен проблем. ;) по 1 [_]3 за всички от мен.

Така, така. Слагаш рутерчето и на компютрите в локалната мрежа слагаш gateway и DNS /ако незнаеш DNS-a на доставчика ти / с върешният адрес на рутера. Не забравяй да направиш така, че компютъра с базата да слуша на адреса от локалната мрежа/например 192.168.1.2/ а не на локалния си адрес/127.0.0.1/!!!! ако се наложи и компютър от "вън" /интернет/ да достъпва базата ти, тогава трябва да направиш port forward в рутера от вън, на вътре /към компютъра с базата/, на съответният порт/Ако базата е на MySQL, порта за пренасочване е 3306/. Успех!!!
Активен

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Аз май въобще не разбрах защо го зададе тоя въпрос. Отговорът е прост - купи си рутер за 30 кинта. Тука нито операционната система има значение, нито счетоводната програма.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg