Автор Тема: Проблем със звука в skype в Ubuntu 9.04 (Eeebuntu) и някои други програми.  (Прочетена 7002 пъти)

jack_sparrow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Puppy Linux, Ubuntu, Slackware
  • Window Manager: Gnome, IceWM, JWM, KDE
    • Профил
    • WWW
Здравейте.
След много търсене в гугъл и глупави самостоятелни опити ми се наложи да пиша тук.
Имам инсталиран skype 2.1 beta на Ubuntu 9.04 (последната разработка на Eeebuntu в същност). В общи линии белята си направих сам - след първичната инсталация също нямах звук (само в скайп де), та премахнах изцяло pulseaudio и го заместих с esound. Проработи перфектно. Но като цяло звука ми беше ужасен - пращеше, пукаше - отнася се за всечки програми... А аз съм професионален музикант и това направо ме убиваше. За това реших да сложа OSS - свалих го от официалният сайт (*.deb package, i386 - за нетбука ми, който е EeePC 901a). Да, звука се поправи като цяло, но тотално изчезна от някои програми. Между които и Skype. Също - при стартиране вече няма звук - нито за логването, нито преди това...
Моля, помогнете да си поправя звука...

П.С.
Сега се сетих, че има и още нещо - инсталирах си LMMS (който в последствие се наложи да премахна, сега ще обясня защо) за да мога да работя и на лаптопа. Звук имаше (това направих след инсталацията на OSS), но програмата вървеше много тромаво. А освен всичко след катоя затворя се оказваше, че нямам никакво място останало на хард диска О_о. За това я премахнах, но самия факт ми се струва много съмнителен. Ако някой даде идея и за това ще съм много благодарен. Но по-важно ми е звука да ми се оправи като цяло...
Активен

http://www.plamen-tsvetanov.org
Vir prudens non contra ventum mingit!

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Върни си Pulseaudio.Ако имаш проблеми с него си сложи ALSA.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Аз бих сложил 10.04 там пулсето е в пъти по-добре, не вярвам да ти се налага да го махаш, но понеже не съм провал, ти предлагам да прегледаш в нета как се държи на твоята машинка, дали всичко работи и евентуални проблеми ...

Едит: Ето още няколко мнения http://hardwarebg.com/forum/showthread.php?t=175228
« Последна редакция: Jun 19, 2010, 17:55 от tolostoi »
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

jack_sparrow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Puppy Linux, Ubuntu, Slackware
  • Window Manager: Gnome, IceWM, JWM, KDE
    • Профил
    • WWW
Благодаря за отговорите :)
За сега не искам да преинсталирам - съвсем скоро правих инсталацията.... Иначе за Alsa - качих я със sudo aptitude install alsa-base, защото получох съобщение, че вече имам последната версия. Хубаво де, ама не тръгва въобще. Инсталацията приключи успешно. Но звук от Alsa не мога да извадя...
Активен

http://www.plamen-tsvetanov.org
Vir prudens non contra ventum mingit!

jack_sparrow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Puppy Linux, Ubuntu, Slackware
  • Window Manager: Gnome, IceWM, JWM, KDE
    • Профил
    • WWW
Малко допълнителна информация с извлечение от терминала:

Цитат
phoenixofstorm@phoenixofstorm-laptop:~$ sudo alsa force-reload
[sudo] password for phoenixofstorm:
lsof: WARNING: can't stat() fuse.gvfs-fuse-daemon file system /home/phoenixofstorm/.gvfs
      Output information may be incomplete.
lsof: WARNING: can't stat() fuse.gvfs-fuse-daemon file system /home/phoenixofstorm/.gvfs
      Output information may be incomplete.
Unloading ALSA sound driver modules: (none loaded).
Loading ALSA sound driver modules: (none to reload).

А също, нещо ми написа, докато стартираше системата, още преди графичната среда, че OSS не е регистриран?! или нещо подобно. Между другото - звук още нямам. Дали да не изтрия OSS? Моля, помагайте...
Активен

http://www.plamen-tsvetanov.org
Vir prudens non contra ventum mingit!

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
JACK_SPARROW  не се плаши от преинсталация-обикновенно това е най-резултатният метод-15 минути работа-ако всичкооо се оправи мисля-че си струва-задължително пробвай от LIVE CD

 щом си музикант-добре е да чуеш-че няма нищо-по-добро за сега под Слънцето от pulse audio-много се съмнявам Макинтош да ми изкарат-по-добър звук-наслушал съм се на посредствени професионални и суперскъпи плеъри
« Последна редакция: Jun 19, 2010, 23:39 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

jack_sparrow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Puppy Linux, Ubuntu, Slackware
  • Window Manager: Gnome, IceWM, JWM, KDE
    • Профил
    • WWW
EeePC няма CD - доста утежнява нещата това. Ползвам флашка, която обаче мога да подкарам само ако излъжа нетбука, че е HDD. Мога да я ползвам като live, но става бавно....
За pulse audio... не съм сигурен - пък и има много гляма латенция.
Сега ще пробвам да премахна OSS. Няма какво толкова да губя май.
Помагайте, помагайте... Още не съм се оправил  :(

Оправи се лесно и бързо :) Премахнах oss и качих pulse-audio. Майната и на латенцията, явно нетбука ще ми е просто... нетбук...
Благодаря на всички за помощта.
Странно, OSS прецаква повече неща от колкото оправя....
« Последна редакция: Jun 20, 2010, 00:12 от jack_sparrow »
Активен

http://www.plamen-tsvetanov.org
Vir prudens non contra ventum mingit!

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
За да нямаш проблеми със звука в Ubuntu 9.04 правиш следното
1. Махаш Pulseaudio
2. Инсталираш gnome-alsamixer и alsa-utils
3. Отваряш настройките на скайпа и задаваш желаните от теб устройства.
При 10.04 просто без pulseaudio не върви, но там си работи прекрасно.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

altium

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Аз имам същият проблем, но с Ubuntu 10.04 - updated&upgraded.

Конфигурация:
Linux pc 2.6.32-23-generic #37-Ubuntu SMP Fri Jun 11 07:54:58 UTC 2010 i686 GNU/Linux

pulseaudio 0.9.21-63-gd3efa-dirty

Alsa 1.0.23
Compiled on Jun 14 2010 for kernel 2.6.32-23-generic (SMP)

Chip: Realtek ALC889A 

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 02)

Четох по форуми (особено из ubuntuforums), пробвах доста неща, но така и не се оправи проблема с адското пращене и дигитални шумове на микрофона при записване на звук през Skype 2.1.0.81 и gnome-sound-recorder 2.30.0

Редактирано впоследствие: Също така, инсталирах esound + pavucontrol, като разкарах pulseaudio. Нещата се подобриха значително, но още се чува леко пукане. Esound-a ми  mute-на изходните нива на звука, но ги оправих от GUI на WEB браузъра и погледнах в alsamixer-а. Вече се появиха и аудио устройствата в Skype, като за микрофон ползвам system default или intel HD - бачка си нормално, но все още с малко пукане.

Почнах да инсталирвам драйверите от сайта на Реалтек http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=14&PFid=24&Level=4&Conn=3&DownTypeID=3&GetDown=false за HD аудио чипове: Linux driver (2.6) 5.15rc5 (alsa-driver-1.0.23), само че накрая ./instal-а взе да реве, че не можел да намери alsaconf. А и "whereis alsaconf" не дава резултат. Имам инсталиран alsa-utils 10.0.22...
Рових доста из alsamixer и sound менажера, не става работата.
Явно драйвера за HD не ще да се компилира?

Някакви идеи?

« Последна редакция: Jul 13, 2010, 00:35 от altium »
Активен

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Опитай с тези
alsa-base
alsa-oss
alsa-utils
и каквото още там си поиска като зависимости. Pulese audio и аз го разкарах, мушнах си ново ядро 2.6.32 и заради него ми поиска и pulse, но след като го махнах всичко си дойде на мястото.
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

tvkkk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
  • Distribution: Arch linux
  • Window Manager: lxde
    • Профил
    • WWW
Опитай да си настроиш драйвера в /etc/modprobe.conf.d/alsa-base или alsa-base.conf (според дистрибуцията), като задваш параметри за snd-hda-intel
Например при еее 701 проблемите си  реших с описание на модела

options snd-hda-intel model=3stack-dig
Така нямам никакви грижи нито с пулсаудио, нито с алса или осс
Може да опиташ с model=basic
« Последна редакция: Jul 13, 2010, 09:59 от tvkkk »
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
altium можеш да видиш в предварителните ъпдейти и в бекпортс хранилището дали има по-нови пакети (ядро) което да работи нормално, или виж съвета на tvkkk. Аз снощи забелязах, че принтера ми незнайно за мен е спрял да работи, че правих ъпдейт от предварителните (proposed) и се оправи.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

altium

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Между другото, инсталирах си драйверите на Realtek, видях че правиха промени из конфигурацията, но в крайна сметка няма никаква промяна - плейва нормално, но записва с изкривявания през скайпа и през sound recorder-a.

Няма особена разлика в звука на микрофона с и без добавяне на options snd-hda-intel model=3stack-dig в /etc/modprobe.d/alsa-base.conf
Даже слагах и реда options snd-hda-intel model=auto, рестарти и т.н. - без промяна.

Единствено се получи що-годе добре като деинсталирах pulseaudio. Нямам инсталирано esound и др. Резултатът е все още наличие на пукания, но вече по-слаби. Продължавам да търся решението.
Между другото, щеше ми се да пробвам с 10.10 и последен кернел, но като чета за бъга при инстал на Nvidia 173 драйверите...

Може би това трябваше да се напише като нова тема със заглавие "Изкривен звук през микрофона Убунту 10..." Из форумите в темите със заглавие "Distorted microphone sound" и др. подобни, нямаше нещо, което да сработи при мен.

Почвам да чета тук:
http://www.pulseaudio.org/wiki/PerfectSetup#Skype
http://pulseaudio.org/wiki/PerfectSetup#ALSAApplications

@tolostoi,
би ли обяснил малко по-подробно какво точно имаш предвид? Сложих отметка на proposed updates в ъпдейт менажера, инсталира ги, никаква разлика... Ти какъв точно ъпдейт правиш?

« Последна редакция: Jul 13, 2010, 20:22 от altium »
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Точно това имах предвид, там има нови пакети които още не са изпитани за да отидат в main хранилището (мисля, че след време отиват там, но не бих се обзаложил, понеже по тая схема май правиха промени) Направил си ъпдейт, дошло ти е ново ядро, ако няма промяна, значи не ти е свършило работа. Една скоба отварям, понеже на много хора не им е ясно, alsa е в ядрото, т. е. нова версия идва с ново ядро. Пулсеаудио е слой, той не може да работи без алса, oss работи без алса. Остава ти вариант да сложиш и отметка на бекпортс хранилището и да пуснеш един сърч за module и intel и hda да видиш дали там пък няма да има нещо още по-ново което да работи при теб (не е задължително да има, но си струва да опиташ)Махането на pulse може да стане и без да слгаш esound (което пак е слой в-у алса като смесител, pulse освен смесител е и нещо като кеширащо прокси за звукови потоци) ето как става махането, без да губиш миксера http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=38313.msg201703#msg201703 Има едно ОБАЧЕ, мисля, че твоята карта няма хардуерно смесване, просто е направена да работи със софтуер (драйвер) който да върши тази работа (под windows го прави драйвера) и дори и да ти проработи по-добре скайпа, може да имаш проблем при ... примерно като работи скайп да не чуваш звук от плеър или от браузър и т. н. понеже ще е зает канала. Все пак опитай.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

altium

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Мерси за обяснението за миксерите (тъкмо щях да питам за тях) и  линка към другата тема, почвам да пиша там, за да няма дублиране. И аз мисля, че точно вградените HD аудио карти нямат възможност за смесване. Проблемът е докладван като бъг и се надявам след време да го отстранят.

И си прав за това, че след махане на пулсаудиото не е нужен esound, а и алса-та ми е последна...
« Последна редакция: Jul 16, 2010, 19:55 от altium »
Активен