Автор Тема: как да изтрия убунту?  (Прочетена 778 пъти)

Rifred

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
    • Профил
как да изтрия убунту?
« -: Aug 09, 2010, 13:10 »
Имам следния проблем.Последния път когато изтрих убунту под windows xp и xp-to ми изчезна не знам защо.Ще поставя няколко скрииншота как изглеждат дисковете ми.Моля помогнете как да го изтрия без да махам windows
http://img844.imageshack.us/img844/251/42800228.jpg
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: как да изтрия убунту?
« Отговор #1 -: Aug 09, 2010, 13:50 »
Какво разбираш под изчезна? Ако си изтрил Убунтуто (изтрил - демек преформатирал дяловете му) без да пипаш уиновските дялове, значи нищо не е изчезнало. Това, че се е объркало bootload-ването е друг въпрос :) Как се fix-ва MBR [за уин] - в търсачката...
Активен

Rifred

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
    • Профил
Re: как да изтрия убунту?
« Отговор #2 -: Aug 09, 2010, 14:14 »
изчезна демек се 1 го изтрих.Кажи ми само как да изтрия само убунту.Дали ше се бъгне нещо ако изтрия тея дялове на скриишота и ако се бъгне дали ше е изтрит линдолса или просто ше е бъгнат
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: как да изтрия убунту?
« Отговор #3 -: Aug 09, 2010, 14:18 »
Десен бутон на дяла, после "format". Следваш уизърда :D
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: как да изтрия убунту?
« Отговор #4 -: Aug 09, 2010, 14:29 »
Десен бутон на дяла, после "format". Следваш уизърда :D
Вероятно проблема е че остава инсталиран grub като boot manager. За да се махне трябва от диск на Windows да се стартира възстановяване на MBR: fixmbr както и boot loader-а на Windows (не си спомням командата)
Активен

0x2B|~0x2B

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: как да изтрия убунту?
« Отговор #5 -: Aug 09, 2010, 14:30 »
Цялостната идея на разделянето на дялове е точно такава - независимост на дяловете, това, че триеш единия, да не рефлектира данните на другия. Тоест, като изтриеш един дял, другите няма да са изтрити.

Дяловете с ОС могат да са "бъгнати" в най-различен смисъл. Както казах, данните върху останалите дялове си остават непокътнати. Това от една страна означава, че всякакви системи, програми, лични файлове са там. От друга означава, че и всякакви настройки, включително и за останалоте дялове по харддиска и техните файлови системи си стоят. Тоест да речем, ако изтриеш дяла с данните, Убунту ще продължава да си мисли, че той е там, и ще ти каже, че има грешка при опита да го прикачи.

В твоя случай предполагам, че това, което се е получило, е било, че с изтриването на линукса са се загубили настройките на grub и си останал без работещ bootloader. Мисля, че това, което трябва да направиш, е след като си изтриеш Убунту, да възстановиш MBR. Както ти казах, за последното можеш да разцъкаш из нета или из търсачката на форума (тук също трябва да има инфо по този въпрос, макар че, след като се отърваваш от линукса, проблемът ти си остава чисто уиндоуски...)

ПС. А, Ромео ме изпревари :)
Активен