Автор Тема: Препоръчайте ми дистро за лаптопа  (Прочетена 9712 пъти)

inst

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 213
    • Профил
Хардуера е 2 х 1,86 ghz 64bit , 2gb ram , Geforce 128MB.
Така ... ползвах дебиан но нестабилен , че ми трябва по нова версия на програмите... но почна да сече - ползвах го без проблем 2-3 години след ъдгрейт почна да сече забива да не тръгва Х , махах драйвери на Нвидия инсталирах тези на nouveau , ми не иска и не иска.
Сложих отвореноСусе .... и слаб ми е хардуера.
The following requirements should be met to ensure smooth operation of openSUSE leap

Pentium* 4 1.6 GHz or higher processor (Pentium 4 2.4 GHz or higher or any AMD64 or Intel64 processor recommended)
Main memory: 1 GB physical RAM (2 GB recommended)
Hard disk: 3 GB available disk space for a minimal install, 5 GB available for a graphical desktop (more recommended)
Sound and graphics cards: supports most modern sound and graphics cards, 800 x 600 display resolution (1024 x 768 or higher recommended)
Booting from DVD drive or USB-Stick for installation, or support for booting over network (you need to setup PXE by yourself, look also at PXE boot installation) or an existing installation of openSUSE, more information at Installation without CD
Така - за какво ползвам компютъра - C/C++, Java SE/EE , Postgresql , mail server и за предпочитане е да имам Desk Env защото като компилирам от сорс в конзола е убийство.

Изисквания към дистрото - да има binary-ни пакети, Gentoo не ми трябва просто си е загуба на време.
Да е най-новия софтуер възможен, т.е. Bleeding edge distros.

Нямам време да експериментирам, дистрото ще се ползва за кодене. :)

Debian sid - бъгясва ми .
Opensuse - тежко е даже и със Icewm, и забива и сече
Средата да е KDE или Гном.
Активен

FreeBSD 7.2 "The power to serve" & Slackware 12.2 & Debian 5

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #1 -: Aug 10, 2016, 13:02 »
Нямам време да експериментирам, дистрото ще се ползва за кодене. :)

В смисъл за кодиране? програмиране?

Щото ако се ползва за програмиране не ти трябвя  Bleeding edge distro, щото ще се навържеш със зависимости от последните библиотеки. - и няма да ти върви навсякъде.
Според мен за програмиране трябва да се ползва някое LTS дисто или по-старо дистро с 4-5 години назад. За да се осигури максимална съвместимост със другите дистрибуции. Например redhat6-7 или дебиан някой по стар.
« Последна редакция: Aug 10, 2016, 13:05 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #2 -: Aug 10, 2016, 13:16 »
UbuntuMate
Гном 2 форк, Лек и що-годе красив :)
Разбира се, ако пак ти тежи, можеш да му изключиш анимациите, но принципно е доста лек.
.
PS: При инсталацията му дай, поне 4ГБ swap, ако ще работиш с бази данни. Но изядеш ли рамта, вземе ли да swap-и много, каквото и да сложиш ще ти сече.
PS2: Bleeding edge и да е стабилно и леко , не вярвам да намериш.
« Последна редакция: Aug 10, 2016, 13:27 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #3 -: Aug 10, 2016, 13:57 »
32 битова Lubuntu 12.04. Ако не харесваш LXDE, можеш да добавиш PPA за MATE и, след, като инсталираш mate-core + mate-utils да смениш сесията. В този случай е желателно да подмениш LightDM с GDM, защото прави проблеми при автоматично влизане.
Ако искаш нова версия на определена програма - потърси и добави PPA само за нея. Това изискване за най- нова версия на програмите при хардуер на 10 години е абсурдно.
Затова не ти препоръчах и CENTOS 6.8, която смятам за особено подходяща за този хардуер.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

inst

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 213
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #4 -: Aug 10, 2016, 14:24 »
не искам се заяждам, но дебиан нестабилния преди да се скапе след ъндейт си вървеше перф
аа и на програмирането - по-добре да е по-нов компилира визирам езика С++ , защото иначе много от новия стандарт няма да ти работи.

Ами то се подразбира, че ми засича и сече при работа щото дърпа ресурсите. Иначе за деск система и отворенотоСусе върви , но при работа засича замръзва и край, май ще купувам нова щайга и това е.



« Последна редакция: Aug 10, 2016, 14:43 от inst »
Активен

FreeBSD 7.2 "The power to serve" & Slackware 12.2 & Debian 5

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #5 -: Aug 10, 2016, 14:46 »
Слагай стабилният Дебиан, ако работи добре, може да си копилираш тук-там някоя по-нова версия на програмите :)
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #6 -: Aug 10, 2016, 17:14 »
Devuan? :)
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #7 -: Aug 10, 2016, 18:34 »
Линукс минт с мате, с толкова RAM - 32 битовата версия.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Dojnow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #9 -: Aug 11, 2016, 16:50 »
Debian sid - бъгясва ми .
Той се състои от >50000 пакета (~програми), кои от тях? Епидемии по пакетите няма.
Миниръководство за минимален Debian с mini.iso. Предимството му, освен че е най-малко, е и че още при инсталация може да изберете Unstable, освен другите (testing, stable), за разлика от другите iso-та. От Installation Guide: http://www.debian.org/releases/stable/i386/ch04s03.html.en cp mini.iso /dev/sdX ; sync Избирате Advanced options > Expert install, Може направо да изберете  "Detect network...", За модулите в initrd избирате targeted. Пропускате "Select and install software" (tasksel), иначе дори да не избирате нищо в tasksel-а, ще се инсталират exim4 и други пакети. Изберете LILO. Може преди приключване на инсталирането Alt+Ctr+F2 chroot target/ apt-get clean; exit и така ще имате минимален Debian. apt-get install Само това което Ви е необходимо, като xorg (или подмножество) kde-plasma-desktop. Спирате desktop-ефектите и Аkonadi (изключвате Display events в Digital clock settings или akonadictl stop). Ползвайте Konqueror, включително за файлов мениджър, 'viewer', 'player' мн. друго в табове. За офис - Calligra или Kile (LaTeX). Алтернативна лека Qt-среда - LXQt. Вместо NetworkManager etc/network/interfaces или от терминала ifconfig/iwconfig и т.н.т...

« Последна редакция: Aug 11, 2016, 17:08 от Dojnow »
Активен

inst

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 213
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #10 -: Aug 13, 2016, 11:31 »
kdeinit5 - crash - Opensuse leap 42.1, някои път и сусето замръзва и край даже не дава грешка, просто plasmashell ми изяжда ресурсите
Debian sid - Kde SDK -но не ми изкарва грешка , просто замръзва според мен мое и да е хардуерен проблема, щото 1 слот на рамта не работа сега да не си замине и другия /щайгата е с 2х2гб , но само 1 слот засича памет, другия е изгорял- пробах с чисто нова рам платка / -замръзва и не изхвърга грешка
« Последна редакция: Aug 13, 2016, 11:37 от inst »
Активен

FreeBSD 7.2 "The power to serve" & Slackware 12.2 & Debian 5

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #11 -: Aug 13, 2016, 11:46 »
Ако има хардуерен проблем със сигурност ще го има в логовете.
Код
GeSHi (Bash):
  1. dmesg | grep -i "ram\|error\|segfault"
Ако имаш някакъв проблем с kdeinit или plasmashell (замръзвания и т.н.) при случката отвoри си друго tty (alt+ctrl+f2(3/4/5)) и проверяваш пак логове
Код
GeSHi (Bash):
  1. dmesg | tail -f
  2. cat /var/log/Xorg.0.log | grep EE
« Последна редакция: Aug 13, 2016, 11:49 от bvbfan »
Активен

inst

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 213
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #12 -: Aug 13, 2016, 12:32 »
Debian sid + KDE , Opensuse leap + KDE - проблеми,
Смених и им инсталирах гном
Debian sid + gnome  Opensuse leap + gnome - върви много добре.
ram-та е в гаранция на друг комп е пробвана и само на моя - слота не я вижда слота е изгорял.
А защо 1 път ми тръгва с 4гб рам , друг път със 2 гб , имам друг комп пробах рамта работи.
Защо е така 1 път засича 4гб друг път със 2 гб и това за мене е странно.
« Последна редакция: Aug 13, 2016, 12:37 от inst »
Активен

FreeBSD 7.2 "The power to serve" & Slackware 12.2 & Debian 5

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #13 -: Aug 13, 2016, 12:51 »
Debian sid + KDE , Opensuse leap + KDE - проблеми,
Смених и им инсталирах гном
Debian sid + gnome  Opensuse leap + gnome - върви много добре.
ram-та е в гаранция на друг комп е пробвана и само на моя - слота не я вижда слота е изгорял.
А защо 1 път ми тръгва с 4гб рам , друг път със 2 гб , имам друг комп пробах рамта работи.
Защо е така 1 път засича 4гб друг път със 2 гб и това за мене е странно.
Защото, между отделните памети може да има конфликт. Наскоро имах такъв случай и преместих едната плочка на друг компютър, където работи без проблеми. И двете памети са здрави и са на еднаква честота, но, вероятно има и нещо друго, което им пречи да работят добре на една машина.
Нали държиш да имаш най- новия софтуер. Защо, тогава ползваш Leap ? Тя е съвместима с корпоративната версия.
« Последна редакция: Aug 13, 2016, 13:07 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

inst

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 213
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #14 -: Aug 13, 2016, 13:14 »
cybercop 1 въпрос ти developer ли си или не си ?
това с плочките са ми кит 2х2гб в комплект още са в гаранция пробвах ги и 2те на друг пц нищо им няма
Сайбъркап , моля прочети:
openSUSE:Roadmap
openSUSE Release Cycle

openSUSE Tumbleweed is openSUSE's rolling release, which is constantly updated and always at the 'latest release'

openSUSE Leap is openSUSE's regular release, which is has the following estimated release cycle:

    One minor release is expected approximately every 12 months, aligned with SUSE Linux Enterprise Service Packs
    One major release is expected after approximately 36-48 months, aligned with SUSE Linux Enterprise Releases

The life cycle of openSUSE Tumbleweed and Leap are documented in The Lifetime Wiki Page.
« Последна редакция: Aug 13, 2016, 13:20 от inst »
Активен

FreeBSD 7.2 "The power to serve" & Slackware 12.2 & Debian 5