Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 165524 пъти)

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1800 -: Aug 15, 2022, 08:38 »
Днеска си е почивен ден за нашия град, ама който си има задачи - пак си е на работното място. Няма лабаво.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1801 -: Aug 15, 2022, 08:45 »
   По отношение на морала - това е толкова обтекаема категория,че няма накъде повече.
И да,зависел е от съответните религии.

   За "локомотив на Европа" (по евроГейските критерии) се приема,че са
държавите Германия и Франция.
   Не много отдавна в исторически мащаби (говорим за 16 и 17 век) в тези
"водещи" държави са се приемали за нормални неща мъченията,инквизициите,
изгарянията на клада и т.н. Даже е имало закони,според които  е било задължително
хората да докладват,ако имат подозрения за вещерство,магьосничество и т.н.
Сещате се какво им се е случвало на набедените ...
   За Италия и Испания пък да не говорим - тотални извращения

   Морал,а  >:D
« Последна редакция: Aug 15, 2022, 09:20 от spec1a »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1802 -: Aug 15, 2022, 09:35 »
Аз мисля че малко объркваме понятията т.е. Ник по-скоро е агностик а не атеист
Атеистите са срещу всеки бог т.е. твърдят че такъв не същестувува докато агностиците... просто не им пука - нито са за нито против (т.е. тъй като той по принцип  не е против идеята/религията значи не е атеист)

https://www.dictionary.com/e/atheism-agnosticism/

Atheist vs. agnostic
There is a key distinction. An atheist doesn’t believe in a god or divine being.
However, an agnostic neither believes nor disbelieves in a god or religious doctrine.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1803 -: Aug 15, 2022, 10:31 »
Ъ,кашик ?

Колкото и да ти е неприятно, религията е част от тази идинтичност и до голяма степен я определя.

Самия Аспарух му е малко странна историята. Баща му е християнин, сина му е християнин, но той някак си се изхитрил да е тангрист. И дори наистина да е бил единствено тангрист (че главен жреч чак), то християни сред народа му е имало.

И Ник123 всъщност е прав, че вярата в голяма степен ни опазва под турско. Тя ни е различавала от тях и така не сме били асимилирани. Само има тънката подробност, че и той като почти всички е повярвал на фанариотската лъжа, че тази вяра е била православието.

Колкото човек проучва този въпрос, толкова не се връзва официалната теза.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1804 -: Aug 15, 2022, 10:45 »
...
Самия Аспарух му е малко странна историята. Баща му е християнин, сина му е християнин
...

   Моля !?!






П.С. Ако не е тайна ...

Какви са евреите,че ние,българите,трябва да се кланяме на тях ?   >:D >:D >:D >:D >:D >:D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1805 -: Aug 15, 2022, 10:54 »
Прав си, че няма пряк запис, който да казва, че Аспарух е християнин и все пак е възможно да не е бил. Като не е записано, че е бил такъв, няма как да се докаже.

Никой не е казвал да се кланяме на еврейте. Те са народ като всеки друг. Имат си добри страни, имат си неприятните моменти. Ето сега, ако нападнат Иран, аз пръв ще ги критикувам. Това е злобно поведение не приличащо на стар народ.

Единствената ни връзка с тях е, че техния бог кой знае защо е решил да стане наш водач, но до тук нещата нещо не му се получават. Да видим кой ще излезе по-упорит, народа или водача.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1806 -: Aug 15, 2022, 12:08 »
Изпитвам силно недоверие към хора, които ми излизат с аргументи включващи морал.
Какво, ако не съм съгласен с тях съ аморален и това автоматично ме прави лош човек? И трябва да се съглася с тях, за да не се покажа като такъв?
Като вменяването на вина е?
Или като "Ако си ми приятел, няма да/ще..." ...

Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1807 -: Aug 15, 2022, 12:22 »
Морал е разтегливо понятие и по-важното, всеки го разбира по различен, често противоположен начин. От моя гледна точка, моралът може да бъде причина сам да оцениш действията си, но не и някой друг да те съди. На планетата може да те съди само съдия и то по земните закони.

Всички тези моралисти в spybook са банда глупаци, които не знаят, какъв таралеж си слагат в гащите и как разбиват не чуждите, а своите животи.

Ей го онзи ден си говорехме за Мохамед, който имал деветгодишна булка. Лично аз не съм се задълбочавал прекалено много в личната история на Мохамед. Не знам, каква е истината. Но например много царе са взимали булки по политически причини и на далеч по-невръстна възраст от девет, включително и още бебета. Такива царе има много включително български.

Кой може да отсъди, колко точно е морално да се ожениш без любов? Ами, ако това е довело например до оцеляване на рода ти (богата наследница) или дори на целия ти народ (ако си цар)? Кое е моралното?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1808 -: Aug 15, 2022, 12:25 »
Прав си, че няма пряк запис, който да казва, че Аспарух е християнин и все пак е възможно да не е бил. Като не е записано, че е бил такъв, няма как да се докаже.

Никой не е казвал да се кланяме на еврейте. Те са народ като всеки друг. Имат си добри страни, имат си неприятните моменти. Ето сега, ако нападнат Иран, аз пръв ще ги критикувам. Това е злобно поведение не приличащо на стар народ.

Единствената ни връзка с тях е, че техния бог кой знае защо е решил да стане наш водач, но до тук нещата нещо не му се получават. Да видим кой ще излезе по-упорит, народа или водача.

   Относно "бога" на евреите:
Има няколко имена: Яхве,Йехова,Саваот ...
Или беше някоя подобна мастия  >:D

   Някои много се дразнят като им споменеш факта,че евреите
смятат само себе си за висша раса,а всички останали за "гои", т.е. низши.
Сори,това не е конспиративна теория.
« Последна редакция: Aug 16, 2022, 08:52 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1809 -: Aug 15, 2022, 12:31 »
Във всеки народ малко или повече има подобни тенденции. При нас напоследък са доста силни. Костя Копейкин се кани да вземе над двадесет процента на есен. И действително би могъл при честни избори. Но не вярвам да му отпуснат дори 15.

А иначе еврейте платиха скъпа цена, че не приеха Христос. Две хиляди години нямаха родина и се скитаха като просяци. И днес продължават да страдат, нищо, че имат държава. Имат, ама заобиколена от врагове, които само кроят, как да ги заколят.

Още дълго ще патят, докато не им уврат главите. Последното и за нас се отнася. Ето, че все пак, въпреки, че те са семити, не са толкова различни от нас.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1810 -: Aug 15, 2022, 12:56 »
Няма да им уврат главите. До голяма степен са затворено общество. От невръстни деца ги учат на религията им. И се превръща в тяхна природа. Колкото и да се отклоняват от нея с поведението си като пораснат, в съзнанието им сигурно са праведни.
И те знаят от опит, какво е да мамят, лъжат, крадат... Знаят, какво е разврат, сребролюбство...
Добре са запознати с всичко това. И въпреки лицемерието им, те са избрания народ.  :D

Противно
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1811 -: Aug 15, 2022, 14:53 »
Днеска си е почивен ден за нашия град, ама който си има задачи - пак си е на работното място. Няма лабаво.

Аз даже до Бургас ходих по работа днес  ;D Много натоварен път, пълно с молдованци, румънци и украинци, карат в комплект по 3-4 коли и като тръгнеш да  изперарваш, трябва целия им конвой накуп, не те пускат да влезеш между тях, ако се наложи да се прибереш. Особено мамалигарите.


Аз мисля че малко объркваме понятията т.е. Ник по-скоро е агностик а не атеист
Атеистите са срещу всеки бог т.е. твърдят че такъв не същестувува докато агностиците... просто не им пука - нито са за нито против (т.е. тъй като той по принцип  не е против идеята/религията значи не е атеист)

https://www.dictionary.com/e/atheism-agnosticism/

Atheist vs. agnostic
There is a key distinction. An atheist doesn’t believe in a god or divine being.
However, an agnostic neither believes nor disbelieves in a god or religious doctrine.


Да, май това повече ми пасва. Всъщност не съм се замислял и самоквалифицирал.


И тъй като за днес приключих, вече е време за една  [_]3
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1812 -: Aug 15, 2022, 15:26 »
Еми те романящите мамата си тракали.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1813 -: Aug 15, 2022, 17:12 »
Гога, а ти къде видя че Аспарух е тангрист... Да не би да е оттам дето яздеше с маратонки (Ромика) и като питаше кое време стана се бараше за липсващия часовник  :P

Или от уикипедията - дето неубедително твърдят, че след като се скарал с бате си (Баян) му отмъкнал 30 до 50 хил. българи с които после разгромил византийската империя...

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Asparuh_of_Bulgaria
Asparukh was followed by 30,000 to 50,000 Bulgars.
 Ако е било така после явно са им окапали ... ония работи (скинали са се от работа) да ни докарат до 8 млн.

А къде е записът  който да казва, че Аспарух е тангрист

П.П. Истината е, че таква религия Тангризъм няма (освен в кратунинте на дърти комундели) и няма запазен нито един артефакт - това си е жива пропаганда както и онова за 30те или 50те хил. пришълци дето биле основали Българията, само и само да не признаят истината че са си били местни щото па тогаз третия им Рим ще требе да е вече четвърти... Между другото ромеите се отнесли по-цивилизовано към Алцековите, бат Баян се е спасил зад стените на белокаменния Киев (който лично основал и построил от нулата), само Исперихчо бил попрецакан малко от византийците, но се справил някак си (корави копилета са били явно тия 30 хилки [_]3 [_]3 [_]3
« Последна редакция: Aug 15, 2022, 17:35 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1814 -: Aug 15, 2022, 19:31 »
За религията на Аспарух не знам, но трябва да е довел (и организирал) внушителна сила тук, за да се вдигне ромейският венценосец и да оглави лично войската (е, после отишъл да се лекува де). Има и теория, че преселението на нашите предци тук всъщност е станало на няколко вълни в период от стотина години, като с идването на Аспарух (висш аристократ) с поредния контингент, вече решили, че не им харесва статутът на федерати във Византия. Висшата аристокрация (нашата- Аспарух и неговите приближени) е била принудена да си търси ново място, че хазарите настъпили старата България. Всъщност историческите извори са най-вече византийските хронисти, които все пак са си били пристрастни, а техните хроники, достигнали до нас, не са оригиналите, а преписи от преписи. Та какво е било в действителност, може само да гадаем, но е факт, че нашите тук са си организирали държава, след стълкновение с ромейската войска, предвождана от императора им (не че буквално е яхнал коня и ги е повел, но самото му присъствие в района на бойните действия говори, че византийският управляващ елит е смятал положението за много сериозно).
« Последна редакция: Aug 15, 2022, 19:36 от Nik123 »
Активен