Автор Тема: Автомобил на лизинг. Условия. Какви са подводните камъни? Премерен ли е рискът?  (Прочетена 18537 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Утопия е, защото подобно на комунизма, когато стане възможна, няма да има нито пари, нито власт. Няма да има нужда от нито една от двете системи, както ще са ненужни парите и властта. Между другото това време след няколко хилядолетия е наречено от Щайнер „войната на всеки срещу всеки“. Катаклизмите ще са сигурно по-големи от атлантските. Но през това трябва да се мине.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Никъде не съм казал, че няма некорумпирани правителства, а че корумпираните правят пазарната икономика да не действа (а пазарна икономика има само в капитализма - т.е. там са тези правителства).

Човека казва, че колата е за частно лице, ама през куха фирма - не знам за какви стабилни фирми и на печалба говориш.

Соца/комунизма, колкото и да го вадиш от нафталина, няма да стане работеща система (макар да си мечтаеш), колкото и да си шерваш жената с комшиите (това беше препъни камъка на комунистическите идеолози), както и да управляваш държавното като свое. Това си е една корпорация измислена точно от Запада (назначаваме едни малоумници начело на държава и да видим какво става). Милко Балев, бай Тошо, преди това Г. Димитров, след това Луканов, П. Младенов, до Борисов (през царя) - "цветът" на нацията управлява, а стадото блее. Само, че тази корпорация е въведена в Съветския съюз, а те я мултиплицираха и по нашите земи. Научиха се да правят конгреси и пленуми, ама не могат управляват. Сега пак ще си изберат и президент/премиер (от която и да е фракция на БКП), а стадото пак ще е в транс от победата, до следващите сметки за тока/парното. Както Сталин казва - кадрите решават всичко. Върха на сладоледа са тези държавни еднолични дружества (това само болен мозък може да го измисли), като частната държава на Путин.
« Последна редакция: Oct 10, 2021, 02:43 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
По темата.

Сигурно съм наивен, но мисля, че през кухо дружество няма да стане.

Първо, що за лизингодател ще даде кредит (защото ефективно това е кредит) на дружество без никакви обороти??? Трябва да има поне фиктивни и поне за някакво време. Не може без история.

После, след като е на лизинг, колко ще струва? Някак не вярвам возилото да е под петдесет хилки. А при достигане на петдесет хилки, трябва задължително да се регистрираш по режимите на ЗДДС. Регистрираш ли се, всеки месец трябва да подаваш дневници.

Последното не е трудно. В общи линии трябва подпис и безплатно програмче раздавано от НАП на страницата им. Проблемът е, че тези приходи, пък били те неистински, трябва да продължат. Защото не можеш да декларираш загуба. Правиш ли го, всеки месец получаваш ревизия.

Има варианти за възстановяване на ДДС без ревизия, но те определено не се отнасят за този случай, а за търговци с много добра история. И това е от скоро, и пак те проверяват профилактично. А като плащаш ДДС (нека не е голямо) към вноската за колата, то това само я оскъпява.

Има смисъл, ако лизинга е с по-добри параметри за ЮЛ и това ти избива разликата с минималното ДДС, което трябва да внасяш. Но ревизията винаги стои като възможност. Особено, ако някой те натопи, че правиш подобно нещо.
« Последна редакция: Oct 10, 2021, 10:14 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3087
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Джет, комунизма за мен си замина преди 30 години, от нафталина го вадиш ти всеки път, като трябва да придадеш тежест на някое свое мнение, колега. Почнал си и мечтите ми да четеш дори  ;D

На bcdenkov му написах как виждам аз различните варианти при различни обстоятелства, с колата, това е. Той ще си решава.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ама той ще си прави куха фирма ли, и ще си кпува неква нова кочина на лизинг ? Или просто ей така пусна темата - колкото приказка да става ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
...
После, след като е на лизинг, колко ще струва? Някак не вярвам возилото да е под петдесет хилки. А при достигане на петдесет хилки, трябва задължително да се регистрираш по режимите на ЗДДС. Регистрираш ли се, всеки месец трябва да подаваш дневници.
...

   Ееееееее,петдесет хилки...
Взема си "Дачия", батко, и е на 6
Под 50000 е,никакви регистрации по ДДС,минава "под радара" отвсякъде.

А и като се има предвид кой е шеф на НАП (културист  ;D)
За въпросния Румен Спецов - има лаф: "за такава физика се иска яка химия"
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Кога път патдесетте хилки са били проблем. Правиш две кухи фирми, разделяш дейността между двете и готово. Оборотите и на двете ще са по-малки. Дори "чистаката" може да е на отделна фирма.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
За въпросния Румен Спецов - има лаф: "за такава физика се иска яка химия"

Не ща да чувам за тоя боклук. Като начало той изобщо няма място в НАП дори като чистач на прозорци нает да идва два пъти в месеца. Какво остава да е шеф?

После тоя изрод дойде с декларация да гони големите!!! И какво прави?! Всеки ден чувам новини, как са подпукали някакви кокошкари за по двадесет или петдесет лева. Тази седмица по новините съобщиха, че подгонили нелегалните таксита пред Александър Невски. Возил някой за десет лева и не му дал бон. Ами те и редовните с табели, оцветени в жълто, с телефони, тарифи — също не издават бонове.

Пълен педeраст в лошия смисъл на думата. Ако просто се ебеше в гъза, нямаше да ми пречи. Ама тоя е гадина.

Кога път патдесетте хилки са били проблем. Правиш две кухи фирми, разделяш дейността между двете и готово. Оборотите и на двете ще са по-малки. Дори "чистаката" може да е на отделна фирма.

Уж вкараха в двата закона, в единия, че независимо, колко имаш, всички се броят за една за регистрация, а в другия, че си солидарен длъжник за натрупани по твое време задължения, преди да я продадеш. Ама това очевидно не действа, защото не съм виждал схемите да са спрели — продължават си.
« Последна редакция: Oct 10, 2021, 11:42 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Има още интересни неща около въпросният Румен Спецов.
Имал фирма със сериозни задължения,и я "продал" на ... клошар !
   Обаче,случаят май нещо се потули ...
Надявам се сериозни разследващи журналисти да разчепкат случая.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3087
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Нищо незаконно няма в такава "продажба". От морална страна е проблемът, но тази страна се пропуска, при такива високи длъжности.

П.П. някои мои колеги и като ниша са си го разработили (рекламата е стара, но актуална ;)

https://alabala.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B6%D0%B1%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%84%D0%B8%D1%80%D0%BC%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D1%81-%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B5%D0%BE%D0%BE%D0%B4-%D0%BE%D0%BE%D0%B4-%D0%B5%D1%82-%D0%B7%D0%B0-1--234188.html
« Последна редакция: Oct 12, 2021, 17:17 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не е незаконно, но уж преди две години промениха ДОПК стария собственик да е солидарен длъжник за задълженията от преди продажбата на дружеството. Което уж трябваше да обезсмисли тази „продажба“ на дългове. Не съм чел текста, защото излязох от професията, но явно е написан толкова некадърно, че се заобикаля, щом тази позорна практика продължава.

Иначе и аз съм имал такива клиенти, които са правили това повече от пет пъти. Бяха първите изгонени. Защо? Защото, след като за минимално задължение към държавата, то те не са точни с техните контрагенти, клиенти и персонал. Бавеха ни таксите. Не много след това, МРЗ скочи на 610 лв. и аз също се озовах на улицата.

Всъщност и двете събития бяха продиктувани от това, че частния сектор бедства и работи на минимални печалби.

Често не можеш да си акуратен и прибягваш до дребни хитрости. И въпроса е наистина морален — да си изряден или да оцеляваш. Ще ми се никога да не съм пред такава дилема. Защото като и всяка друга — тази също е фалшива. Появили ми се, значи някъде съм се отклонил прекалено много.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3087
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Чл. 19, ал. 5 от ДОПК :
(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 92 от 2017 г., в сила от 21.11.2017 г.) Мажоритарните собственици на капитала, включително мажоритарните съдружници или акционери, имащи това качество към деня на възникване на задълженията, които недобросъвестно прехвърлят притежавани от тях дялове или акции, така че да престанат да бъдат мажоритарни съдружници или акционери, отговарят за непогасените задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски. Отговорността е пропорционална на участието им в отчуждената част от капитала. Недобросъвестност е налице, когато съдружникът или акционерът е знаел, че дружеството е свръхзадължено или неплатежоспособно, и разпореждането е извършено преди по-ранната от двете дати
1. (нова - ДВ, бр. 92 от 2017 г., в сила от 21.11.2017 г.) обявяване в търговския регистър на молбата на длъжника за откриване на производство по несъстоятелност;
2. (нова - ДВ, бр. 92 от 2017 г., в сила от 21.11.2017 г.) вписване на решение на съда по несъстоятелността за откриване на производство по несъстоятелност на длъжника.
(6) Отговорността по ал. 5 носят и лицата, съдружници или акционери, които притежават миноритарни дялове от капитала, когато едновременно или последователно за период не по-дълъг от три месеца, недобросъвестно прехвърлят дружествени дялове или акции, чиято обща сума представлява мажоритарен дял от капитала. Изречение първо не се прилага за дружества, чиито акции са предмет на публично предлагане.

Производство по несъстоятелност може да се инициира и от НАП, за данъчни задължения.

Болднал съм важния момент.
А сега да видим, как ще докажат моята недобросъвестност, че съм знаел за свръхзадлъжнялостта на дружеството в съд. Това, че е изпратено ИПДОЗЛ от НАП (искане за представяне на доказателства във връзка с ревизия, да кажем) на фирмения имейл, въобще не значи, че аз съм го прочел. Прочел го е счетоводителя, а дали ми е казал.. много хипотези. Но варианти има достатъчно. Спирам се, че става лекция :)
Та затова си вървят нещата с продажбите на фирми със задължения. Врати са оставени колкото искаш, но са направени за големите играчи. Но пък няма пречка да се използват от малки фирмички и те СЕ ползват. Няма как, да диференцират задължените лица, според това, дали са на управляващите, или на управляваните. Дали са наши, или ваши.  Има ли дупка, всеки еВе  >:D Демокрация.
« Последна редакция: Oct 12, 2021, 18:30 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Сиреч тъпаците са го написали, ако дружеството е свръхзадлъжняло, а не във всеки един случай?!?

Ами наистина могат да си го тълкуват. Направили са дупка в морето.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3087
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Файър, не е написано само за производствата по несъстоятелност, и не са тъпаци.. тоя чл. 19 от ДОПК има още бая алинеи и точки. Нямаше смисъл да ги копирам тука всичките. Наблегнах на презумпцията "недобросъвестност", която подлежи на доказване/оборване, както всяка една правна презумпция. Ще се отегчат колегите в този форум, ако ти е интересно, прегледай го.  "Тъпаците" обаче, са го написали така, че да има вратички, естествено, идеята е техните си фирми да ги ползват, пък за фасадата- вижте какви мерки въведохме. Само че, като се разгони котката, котараци много, не се знае дали само правилният котарак еве, или всеки, който се усети за дупката.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Ако нямаш семейство, най-изгодно излиза, да взимаш кола под наем, ако ти е нужна.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.