Страници: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 42   Надолу

Автор Тема: Спецоперация и мир  (Прочетена 30296 пъти)

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #390 -: Aug 10, 2022, 15:21 »
Не само че не им пука какво ще стане но вероятно това е по план. Преди 1-2 месеца са получили средства за радиационна защита(които по това време не е било ясно за какво им са) и предвид упорството с което обстрелват запорожката АЕЦ в последните дни се стига до идеята че всичко е планирано отдавна, и вероятно не от тях самите а от господарите им в сащ и англия. И напоследък разни хора в Русия казват че трябва украинската армия и някои украински служби да бъдат признати за терористични организации. Тъй като методите им не се различават от ИД и други подобни терористи.
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #391 -: Aug 11, 2022, 23:29 »
ОК. Приемаме, че някой уцели "където трябва" Запорожката АЕЦ. Кво следва - от де ще вземаме зеленчуци (поне), наще вече ще са (след време) ммм негодни?
Или Ковида е по-голям от радиацията ;)? Кой е по-по-най-? И кога (ако наистина има риалити заплаха от тая АЕЦ) некой властимащ и с дупе ще излезе и ще подаде сигнал да се стряскаме или не от нещо такова. Молчат, не расуждают ;).
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #392 -: Aug 11, 2022, 23:37 »
В добавка - АЕЦ, изградена по руски образец, няма начин да няма собствена независима защита. Що тя не работи както трябва е интересен (и риторичен) въпрос.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #393 -: Aug 12, 2022, 06:38 »
Ами съдейки от това, че зеления чукундур я обстрелва от събота, а все още нищо не се е взривило — то „собствената“ защита трябва да е сработила.

Въпросната защита би трябвало да е Ц-300, каквато е и нашата. Това е бая дърто на камѝк. Руснаците може да разположат Ц-500, което може да прихваща цели в близкия космос.

Но все пак явно и Ц-300 не е толкова за подценяване. Блядките унищожиха всичките Ц-300 на Украйна още на 24.02, демек първия ден на войната. После, когато Словакия си даде своите системи, гордо рапортуваха, че са унищожили и тях в първата нощ от пристигането им на украинска територия.

За да ги унищожават толкова старателно, вероятно са страшнички. А и понеже, както казахме, са достатъчно стари, те нямат позивна свой-чужд, което значи, че спокойно с тях може да се стреля по руски  цели.

Въпрос, защо Русия продължава да им продава нефт, въпреки номера, който сви Словакия?

Друг въпрос, защо Украйна не унищожава петролопровода „Дружба“ и газовата си мрежа (общо са три трасета)?

Ако врага ми е Русия, единственото, което може да я е спре, ще е липсата на приходи. Единствените приходи, които има Русия са от природни богатства, основно нефт и газ, защото всичко друго продава на безценица. Ако Русия физически не може да доставя нефт и газ на западна Европа, то ще остане без значителна част от приходите си, каквито и количества да е пренасочила към Китай и Индия.

Не ми се и говори за нашата драма, как всеки ден си поръчваме газ от Русия, но въпреки това скъсахме договора си, който ни осигуряваше поне минимална защита на цената. А как новото правителство саботира газовата връзка с Гърция, ми се досира, като си помисля.

доп.
===

Единствено HIMARS са това, с което Украйна може да обстрелва запорожката АЕЦ. Целта е прекалено далеч зад бойното поле, за да е достижима с друга артилерия. За броени седмици те загубиха 8 от общо 16 установки, които имаха, а Щатите са отказали да им пращат още. Което значи, че скоро няма да имат, с какво да стрелят и в този случай е добре. На лунатици не трябва да им се дава подобно чудовище.

Но все пак добра дума и за лунатиците. Преди около две седмици на празника на ВМС, взривиха военно пристанище в Крим и по този начин ги унизиха. Преди около три дни взривиха с три ракети летище в Крим, като загубите са до 16 самолета Су-24 и Су-25. Има вероятност три от самолетите да са в поправимо състояние, всички останали са напълно изгорели.

Ако бях руснак, много щеше да ме боли от позора, който ми нанасят и то точно в перлата на военната ми корона.

Но в случая поздрава ми се струва, че по-скоро не е към ВСУ, доколкото не става въпрос за проявена смелост на украинската войска. Тези два случая на п-в Крим много ми напомнят за потапянето на „Москва“. Силно подозирам, че сами не биха успели да го свършат, не и толкова лесно, което автоматично значи, че поздрава трябва да е за ЦРУ.

Но пък и веднага критика към ЦРУ, защо спи и защо не чуваме повече подобни новини. Ако действително искат да печелят война, това е крайно недостатъчно.
« Последна редакция: Aug 12, 2022, 07:06 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #394 -: Aug 12, 2022, 08:01 »
Не са гръмнали петролопроводите, защо от запад не са им казали да ги гръмнат. Защото не се бият за Украйна. Ако аз се биех за родината си, нямаше да подбирам средства и цели. Отговорите са прости.

И идва и друг въпрос... Ако наистина украинците са гръмнали Су-24 и Су-25, питам се, защо руснаците все още не използват съвременни военни машини. Това е техника от седемдесетте години на миналия век. От времето на Ф-16. Същите кошници.

Мислите ли, че са им поставили съвременни радарни системи и такива за насочване? Комуникационните може и да са подменени, но до там. Поне според мен.
Дали Путин е очаквал загубите на тези самолети?

А относно руските ПВО системи... Турция нали закупи такива. И САЩ бяха твърдо против. Дори се стигна и до санкции. А пък и САЩ сами казаха, че тези системи са заплаха за невидимия Ф-35. Това означава и за Ф22.

В тази война няма изобщо авиация. Което е странно. Не съм чувал за нанасяне на въздушни удари.
« Последна редакция: Aug 12, 2022, 08:03 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #395 -: Aug 12, 2022, 09:12 »

И идва и друг въпрос... Ако наистина украинците са гръмнали Су-24 и Су-25, питам се, защо руснаците все още не използват съвременни военни машини. Това е техника от седемдесетте години на миналия век. От времето на Ф-16. Същите кошници.

Мислите ли, че са им поставили съвременни радарни системи и такива за насочване? Комуникационните може и да са подменени, но до там. Поне според мен.
Дали Путин е очаквал загубите на тези самолети?

Путин проведе мащабна модернизация на самолетите си след 2012 год. Едно от нещата, които гордо заявяваха, беше точно пълната подмяна на насочващите системи. Като се цитираха някакви страшни, плашещи числа на точност. Ако са истина де. Че може и да са се поизхвърлили.

На точно тези самолети дали са очаквали да ги загубят, не мога да отговоря. Но очевидно са калкулирали загуби, след като отказаха да превземат Украйна за една нощ.

Припомням. Руснаците се биха в Афганистан 10 години, но Кабул беше превзет и властта свалена за един час. Боя не беше в Кабул, а по пущинаците. За справка — Рамбо.

Тук не искаха този сценарии, но той можеше да не се случва. Ако бяха подменили режима, единствените, които щеше да им се воюва и да воюват, щяха да са бандеровците. Но тогава щеше да има няколко локални конфликта, а не фронтова линия от над хиляда километра.

Оставяйки властта и генералния щаб, дават възможност на съпротивата да се организира. Справка — Терминатор 3 „Бунта на машините“. Съжалявам, че давам игрални филми за справки, но е най-смилаемо. Та в този филм пича оцеля и се оказа в някакъв бункер. Отвсякъде летяха сигнали, какво да се прави. Филма свърши, как включва микрофона.

Сиреч, ако имаш генщаб, имаш организация. Ако нямаш, остава само разпокъсано и зле координирано партизанство.

Но някак си руснаците решиха да направят пълномащабна война, вместо битки с партизани.

Та са отчели, че ще има загуби, вероятно и доста точно са ги сметнали.

И тук може би е разковничето, защо ползат стара техника. Злите езици непрекъснато намилат, че Путин си чисти складовете.

А и Украйна заслужава ли си да се ползват модерни неща? Ако ги ползва срещу Украйна, какво ще ползва срещу истински противник като НАТО?

п.п. Последното ми напомни за някаква игра. Може да се бъркам, но е нещо като „Call of duty“, „Battlefield“ или подобно. Не съм играл никоя от тези, не ги знам, как изглеждат. Вероятно ще се удивя от детайлоността на днешната графика, ако ги видя. Моя еталон (и последно видяно) е „Сибир“, което всъщност е куест. Слушал съм. Та разказваха в някаква такава военна игра от по-известните, пичовете питат, защо като САЩ имат хипер-елитни тюлени, дето са като супермени, вместо тях пращат шайка нехранимайковци. Командира им отговорил нещо от сорта — именно затова, защото онези са много скъпи, а загубата на нехранимайковците не е проблем за никой.
« Последна редакция: Aug 12, 2022, 09:24 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #396 -: Aug 12, 2022, 09:39 »
Тази седмица се чу, че вагнеровци са решили да оставят любимите си места като Сирия и Африка и са се включили във войната. Работят по превземането на Андреевка, което е в близост до Харков. Това на практика значи, че руснаците са решили окончателно да се разправят с бандеровците и да вземат най-после Харков, което кой знае защо бавят. Бяха в покрайнините му от самото начало, но не предприеха никакви действия по превземането му.

Лошата новина е, че от тази седмица се водят боеве в другия край на бойната линия, а именно по направление на Николаев и опити да се задържат на десния бряг на Днепър (Днепър тече север-юг, което в случая значи в ляво на картата). Демек все пак са решили да стигнат до Днестър, което означава да оставят Украйна без море. Украйна без море трудно ще оцелее и е хубаво руснаците отново да премислят искат ли да го правят.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #397 -: Aug 12, 2022, 13:06 »
Не знаех, за модернизацията на самолетчетата. Е, значи са били добри машинки.
Едва ли ще има чак толкова голяма разлика със съвременните - да речем четвърто поколение - машини при полетните характеристики. Там резки скокове няма, а и се съмнявам, че при истински мисии пилотите ще правят номера, като на авиационно шоу.

Минава ми и друга мисъл през главата. Гледам го Зеленски, все по-често се появява с призиви западът да затегне натиска срещу Русия, за още военна и финансова помощ... Дали това не са сигнали на изтощение или осъзнаване, че съпротивата е обречена?
Не съм сигурен, колко още ще може да измъкне този бандит от идиотите на запад.
Публично обръщение за помощ означава, че ще има и очакване от народите за определена реакция към тези молби. Не съм сигурен вече, дали политиците там ще решат, че си струва да направят още няколко публични дарения и жестове на подкрепа, просто за да си подсигурят следващите избори или ще го отсвирят и ще изправят няколко експерти, да обясняват пред камерите, че обстановката се изменила, че нямало резултат и прочее. А може и директно да излязат с материалите за кражбата на средства и продажбата на част от оръжейните доставки на черния пазар.
Дано да е така. Дано да идва края на тази глупост, защото колкото по-дълго продължи, толкова се увеличава и вероятността за по-голям и дори глобален конфликт.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3120
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #398 -: Aug 12, 2022, 13:31 »
Днес четох из руския нет, че украинците щели да евакуират задължително не само населението от тяхната част на Донбас, ами и от тия части на Харковска област, Запорожието и Херсон, които са под тяхна власт. Пак там четох изказвания на разни украински военни (някои пленници, някои не), че населението от тези области е предимно неблагонадеждно от украинска гледна точка- рускоговорящо, отклоняващо се от служба за Украйна, като дойдат руснаците- се включват в руските части.
И си мисля, че отвеждането на това население навътре в Украйна всъщност е с цел да лишат руснаците от мобилизационния ресурс на новопревзетите територии. Защото руснаците от РФ, ЛНР и ДНР взети заедно, числено са по-малко от украинската армия и нацистките батальони. И провеждат мобилизации само в ЛНР, ДНР и превзетите територии (до момента- населени предимно с рускоговорящи).
Това са го правили немците през Втората световна война, като са отстъпвали от Украйна- отвеждали са населението със себе си. В частност цялото население на Киев и околностите му е било отведено в Германия през 1943 год., когато съветската армия се приближава към този град. За да лишават съветската армия от мобилизационния ресурс. В сегашния момент, в Украйна, мисля, че тази задължителна евакуация има същите цели. Иначе нямаше да е задължителна, то и без това досега който искаше- избяга, и без да го задължават. Останали са само тия от местните, които чакат руснаците (в тия области- рускоговорящите).
« Последна редакция: Aug 12, 2022, 13:34 от Nik123 »
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #399 -: Aug 12, 2022, 15:55 »
Мда тая задължителна евакуация прилича на заточение, защото ги пращат в централна и западна украйна, където има много мовящи промити мозъци(говорещи на западноукраинския език и смятащи Бандера за герой). Вероятно там ще бъдат мачкани и превъзпитавани. Хора които не са се подчинили казват че бандеровците ходят по домовете да проверяват дали има останали, и си записвали защо не са се евакуирали. Там според мен трябва или добре да се крият или да унищожават проверяващите без да оставят свидетели.

Гога оркестъра отдавна действа в Донбас, може би месец или повече. На тяхна сметка е записано превземането на няколко ключови населени места където ВСУ са се били окопали и подготвили за сериозна съпротива. Като начина на превземане е подобен на смяната на властта в Кабул - тайно се промъкват ударни групи и превземат важни обекти. Вражеските сили в тях биват унищожавани без много шум. След тях идват основните сили.

Авиация се ползва от Русия всекидневно, и самолети и въртолети. По новинарски емисии на руски тв може да се видят кадри от работата им, и в различни телеграм канали често пускат кадри от кабината в процеса на работа. Опитите на украйна да ползва авиация често свършват със съобщения за поредния свален самолет/въртолет и поредния загинал пилот.
« Последна редакция: Aug 12, 2022, 16:16 от petar258 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #400 -: Aug 12, 2022, 16:43 »
Задължителната евакуация според мен е, за да си подсигурят съдействието на роднини, които ще оставят след себе си. Или просто си взимат заложници. Бандитите мислят напред
Както в документалния филм... "Държат баща ми заложник, за да ме накарат да се върна и да се бия срещу съседите си, с които живея сега"
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #401 -: Aug 12, 2022, 19:46 »
Когато се информирам от "информирани" колеги излиза, че в Украйна вече са минали 4 кръга на мобилизация. Като след всеки възрастта на мобилизираните се вдига.
Какво стана с "международните доброволци"? Нещо не се чуват. Имаше и нашенци, нали?
Ако направя аналогия с войната в Сърбия, а то няма и начин да е друго яче, хората обещават, плащат яко, но когато дойде време да ти "изтече договора" - пращат те на самоубийствена мисия..., прост прагматизъм.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3120
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #402 -: Aug 12, 2022, 20:26 »
Те четвъртата вълна на мобилизацията в Украйна я минаха още  май месец, ето украински брифинг от 2 май, не къде да е, техните си- укринформ:
https://www.ukrinform.net/rubric-society/3472238-briefing-on-the-fourth-wave-of-mobilization.html
"Международните доброволци" бягат оттам (тия, които са оцелели):
https://www.nzherald.co.nz/world/russia-ukraine-war-foreign-legion-volunteers-flee-ukraine-after-russian-missile-strike-on-training-base/QVQOMEWFUBQZPBL6YYCJXQ3RYE/
https://www.vice.com/en/article/akv898/foreign-fighters-quit-ukraine

Линковете са произволни и сравнително стари, в нета има доста с подобно съдържание и по-нови.

П.П. За нашенския си Глиги последното беше, че събирал пари тук (в БГ) за оборудване- Ремотекс беше пуснал инфо.
« Последна редакция: Aug 12, 2022, 20:38 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #403 -: Aug 13, 2022, 08:25 »
Не виждам децата на Скабеева, Соловьов, Кисельов, Рогозин, Лавров, Медведев в окопите...

А за тия в окопите - отпред Украйна а отзад... ги дебне Заповед № 270 (която май още важи... до девето коляно)
« Последна редакция: Aug 13, 2022, 08:30 от remotexx »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #404 -: Aug 13, 2022, 09:05 »
Те четвъртата вълна на мобилизацията в Украйна я минаха още  май месец, ето украински брифинг от 2 май, не къде да е, техните си- укринформ:
https://www.ukrinform.net/rubric-society/3472238-briefing-on-the-fourth-wave-of-mobilization.html
"Международните доброволци" бягат оттам (тия, които са оцелели):
https://www.nzherald.co.nz/world/russia-ukraine-war-foreign-legion-volunteers-flee-ukraine-after-russian-missile-strike-on-training-base/QVQOMEWFUBQZPBL6YYCJXQ3RYE/
https://www.vice.com/en/article/akv898/foreign-fighters-quit-ukraine

Линковете са произволни и сравнително стари, в нета има доста с подобно съдържание и по-нови.

П.П. За нашенския си Глиги последното беше, че събирал пари тук (в БГ) за оборудване- Ремотекс беше пуснал инфо.
Чета сега една от тези...
Оплаквали се доброволците от липса на оръжия... И как така, след като САЩ изпратиха десетки милиарди помощ, отделно военна помощ няколко милиарда още във вид на оръжия и амуниции? Нещата започват да си застават по местата. Явно голяма част от оръжейните помощи се продава на черния пазар.

И понеже тук имаше изказвания, че ракетите не стреляли точно...
Думите били на някакъв швед, отишъл да воюва за украинците.
Цитат
"They knew exactly where our weapons storage was. They knew exactly where the administration building was. They hit the nail on the head with all their missiles."
« Последна редакция: Aug 13, 2022, 09:10 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.
Страници: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 42   Нагоре
« назад напред »