Автор Тема: Fedora Core 4  (Прочетена 1493 пъти)

silidimi

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Fedora Core 4
« -: Jan 10, 2006, 21:11 »
Здравейте -
наскоро инсталирах на семейния лаптоп (IBM ThinkPad - model R40) Fedora Core 4 – диска от книгата на издателство SoftPress, която излезе наскоро...

Всичко е наред и разпозна хардуера отлично, с изключение на мрежовата карта за безжична връзка. Всъщност Федора я вижда тая карта, защото мениджъра на хардуера я намира в менюто за мрежови устройства и разпознава каква е, но самата карта не функционира – не знам защо – може ли някой да помогне – какво трябва да направя?

Ето цялата ми информация:
процесора е Centrino (Pentium M) и безжичната мрежова карта е вградена. Тя самата е Intel Corporation PRO/Wireless LAN 2100 3B Mini PCI Adapter.

Ако има някакво значение, използвам linux kernel - 2.6.11-1.1369_FC4 -освен това си направих всички ъпгрейди с yum upgrade

това е информацията за картата от хардуерния мениджър:
Mаnufacturer: Unknown
Driver: ipw2100
Device: /dev/eth1

Когато отида на НАСТРОЙКИ НА МРЕЖАТА мога да видя двете карти – другата, eth0, ми е кабелната връзка с Интернет. Също така ми пише  ACTIVE  за eth0, a INACTIVE за eth1. Щом се опитам да активирам eth1, ми изписва съобщение :“ Мрежово устройство eth1 не може да бъде активирано! ipw2100 адаптер eth1 не е наличен, инициализацията му може да се забави.“

по принцип нямаше да се тревожа кой знае колко за тази безжична карта, но в квартирата където живея, безжичния Интернет е единствения начин да имам Интернет – така го е направил хазяина и си делим разходите – а така искам да имам Интернет и под Линукс, а не само под тоя гаден Уиндоус!...

аз съм начинаещ в Линукс и съм запленен от този нов свят – ще съм страшно благодарен на всеки, който може да ми помогне!
Бъдете здрави и предварително благодаря!
Активен

zarhi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
Fedora Core 4
« Отговор #1 -: Jan 12, 2006, 09:22 »
Intel Pro 2100/2200 wireless картите има нужда от драйвер ( има го във всяка дистрибуция! ) и от firmware който се зарежда в самата карта при всяко стартиране ( няма го в дистрибуцийте! ).

firmware се изтегля от тук: http://ipw2100.sourceforge.net/firmware.php?fid=4

За редхат/федора firmware ( аз използвам ipw2100-1.3.fw ) се копира във /lib/firmware

При следващия рестарт модула ipw2100 ще зареди firmware в wireless картата. Конфиг файла в твоя случай е /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth1 и трябва да изглежда така:

Цитат

# Please read /usr/share/doc/initscripts-*/sysconfig.txt
# for the documentation of these parameters.
IPV6INIT=no
ONBOOT=no
USERCTL=no
PEERDNS=yes
GATEWAY=
TYPE=Wireless
DEVICE=eth1
HWADDR=00:0c:f1:18:df:25
BOOTPROTO=none
NETMASK=
DHCP_HOSTNAME=
IPADDR=
DOMAIN=
ESSID=
CHANNEL=1
MODE=Managed
RATE=0kb/s


След като поправиш HWADDR да отговаря на MAC адреса на твойта карта и ESSID= името на твоя access point следва:

ifdown eth1
ifup eth1

След това с iwconfig може да видиш резултата и евентуално да се направят допълнителни настройки.
Активен

http://www.skknet.net

CentOS 4.2 (Final) running on:
Epox EP-9NPA+ Ultra
Athlon64 3200+
GigaByte GF6600 PCI-Express x16
2Gb RAM, 2x80Gb Seagate SATA, 4x160Gb Seagate PATA, 2x120Gb Seagate PATA

silidimi

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Fedora Core 4
« Отговор #2 -: Jan 13, 2006, 05:16 »
благодаря ти за съветите - пак не тръгна но поне някои работи ми се просветлиха след твоите напътствия -
първо - след като си намерих правилния МАС адрес на безжичната карта под бозата, го ваведох с ifcfg-eth1 файла (а този никога нямаше да го намеря сам, ако не ми беше дал целия път...) и сега изведнъж вече тя се появява като дам iwconfig - преди я нямаше картата...
и второ - бях чел в чужди сайтове, че ми трябва firmware и даже си го бях смъкнал, но не знаех къде трябва да се сложи - сега, благодарение на тебе, си е в правилната папка - /lib/firmware, където го копирах...
но колкото и да рестартирах, изтрих картата и пак я сложих, не ще да тръгне... -
като дам сега ifdown eth1 и ми казва че няма такова устройство... същото ми изписва и като дам ifup eth1...
има нещо гнило в това кралство Дания - май тези карти дето са ipw2100/2200  са голям проблем във федора - и аз как се насадих...
най-интересното е, че като съм с кнопикс 3.82 - без да го инсталирам, имам интернет безжично... но не ме пуска да записвам върху диска, върху нищо...
да инсталирам ли друга дистрибуция - вече се замислям за Сусе или Слакуер - или даже Убунту - или да продължа да опитвам с федората?
Активен

zarhi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
Fedora Core 4
« Отговор #3 -: Jan 13, 2006, 08:49 »
Интелските wireless карти безпроблемно работят под линукс. Сега стъпка по стъпка:

Поглеждаш в 'dmesg | less'. Трябва да намериш нещо от типа:
Цитат
ieee80211_crypt: registered algorithm 'NULL'
ipw2100: Intel® PRO/Wireless 2100 Network Driver, 1.0.3
ipw2100: Copyright© 2003-2004 Intel Corporation
ACPI: PCI interrupt 0000:02:03.0[A] -> GSI 7 (level, low) -> IRQ 7
ipw2100: Detected Intel PRO/Wireless 2100 Network Connection
divert: allocating divert_blk for eth1


Това означава че картата е разпозната, зареден е firmware и е активирана като eth1.
В случай че не изглежда така провери в /etc/modprobe.conf или /etc/modules.conf. Трябва да има ред:
Цитат
alias eth1 ipw2100


Резултата от iwconfig при мене е:
Цитат
# iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

eth1      unassociated  ESSID:off/any  Nickname:"ipw2100"
          Mode:Managed  Channel=0  Access Point: 00:00:00:00:00:00
          Bit Rate=0kb/s   Tx-Power:off
          Retry:on   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Encryption key:off
          Power Management:off
          Link Quality:0  Signal level:0  Noise level:0
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0


В случая при мен wireless картата не е асоциирана със конкретен access point, тъй като access point-a е скрит и не обявява името си, а няма друго ап наблизо. Асоциирам картата с командата:

Цитат
# iwconfig eth1 essid Myaccp
# iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

eth1      IEEE 802.11b  ESSID:"Myaccp"  Nickname:"ipw2100"
          Mode:Managed  Frequency:2.422GHz  Access Point: 00:0B:6B:30:4D:4E
          Bit Rate=11Mb/s   Tx-Power:off
          Retry:on   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Encryption key:off
          Power Management:off
          Link Quality=81/100  Signal level=-77 dBm
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:1   Missed beacon:0


Името на АП-то е case sensivity! Т.е. 'myaccp' НЕ върши работа! Ап-то при мен е настроено да пуска конкретния MAC адрес и да не ползва WEP ключ.

Деактивирам wireless-a с командата:
Цитат
# iwconfig eth1 essid ""
# iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

eth1      unassociated  ESSID:off/any  Nickname:"ipw2100"
          Mode:Managed  Channel=0  Access Point: 00:00:00:00:00:00
          Bit Rate=0kb/s   Tx-Power:off
          Retry:on   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Encryption key:off
          Power Management:off
          Link Quality:0  Signal level:0  Noise level:0
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:1   Missed beacon:0


Провери в този ред какво точно се случва и постни резултата от dmesg и iwconfig. Наличието на АП-та се проверява с:
Цитат
# iwlist eth1 scanning
eth1      Scan completed :
          Cell 01 - Address: 00:0B:6B:30:4D:4E
                    ESSID:"<hidden>"
                    Protocol:IEEE 802.11b
                    Mode:Master
                    Channel:3
                    Encryption key:off
                    Bit Rate:11Mb/s
                    Extra: Rates (Mb/s): 1 2 5.5 11
                    Signal level=-75 dBm
                    Extra: Last beacon: 1ms ago


'Cell 01' в случая е мойто АП, което отговаря само защото познава MAC-а на картата, но въпреки това не си казва името ( essid-то ). Други АП-та няма в обхвата.
Активен

http://www.skknet.net

CentOS 4.2 (Final) running on:
Epox EP-9NPA+ Ultra
Athlon64 3200+
GigaByte GF6600 PCI-Express x16
2Gb RAM, 2x80Gb Seagate SATA, 4x160Gb Seagate PATA, 2x120Gb Seagate PATA

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Fedora Core 4
« Отговор #4 -: Jan 13, 2006, 10:21 »
значи IBM-ските лаптопи са родени да работят с линукс. и Интелските карти са едни от най-подържаните. Това което си спомням че не успях нещо да я пусна веднага под Fedora Core 4 (въпреки че федората идваше с модул за картата). За да си я пусна си теглих драйверите от http://ipw2100.sourceforge.net/
и си ги компилирах. Гледаш какво пише там и изпъняваш стъпка по стъпка. Извинявам се че говоря много общо ама това си спомням по въпроса.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

silidimi

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Fedora Core 4
« Отговор #5 -: Jan 14, 2006, 02:45 »
Добре, момчета – благодаря за ободрителните думи – ще продължа да се боря засега...

Зархи, ето ти малко повече инфо за моята система – по-надолу пиша какво ми дава след всяка команда – дано да се види къде е проблема – имам чувството че съм съвсем близо до успех и все пак нещо ми липсва и не знам как да го направя, за да тръгне...

ето резултата от dmes | less:
...
e100: eth0: e100_probe: addr 0xc0205000, irq 11, MAC addr 00:06:1B:DC:19:88
ieee80211_crypt: registered algorithm 'NULL'
ipw2100: Intel® PRO/Wireless 2100 Network Driver, 1.1.0
ipw2100: Copyright© 2003-2004 Intel Corporation
ACPI: PCI Interrupt 0000:02:02.0[A] -> Link [LNKC] -> GSI 11 (level, low) -> IRQ 11
ipw2100: Detected Intel PRO/Wireless 2100 Network Connection
IBM TrackPoint firmware: 0x0e, buttons: 3/3
input: TPPS/2 IBM TrackPoint on synaptics-pt/serio0
...
не знам какво означава всичко това – дано да е добре.
Онова, което ми се стори странно е, че в /etc/modprobe.conf намерих следния ред
...
alias ieee1394-controller ohci1394
alias eth2 ipw2100

тук не трябваше ли да е eth1, защо е eth2?
Иначе другия файл - /etc/modules.conf – такъв изобщо не съществува при мене...

Но с твоя помощ, като ти чета инструкциите и сам се досещам за някои работи, щото си нямам много на представа какво трябва да направя – преди само кабелни връзки съм си конфигурирал за ЛАН под Линукс и там ми се струва по-лесно – администратора ми е дал IP  и всичката друга информация – аз само остава да напиша един ред и готово... Както и да е – та значи аз написах някои работи и тука почна един индикатор да ми святка – извел съм си на панела едно аплетче „Данни за безжична мрежа“ - та то досега беше глухо и нямо, но изведнъж се оживи и ми показва по 85% сила на връзката – поне сега знам че хващам мрежата – движим се напред, значи – не се отчайвай от мен...  ;-)
та значи като си написах нещо допълнително в командата, на което ме подсетиха твоите инструкции, виж какъв ми е сега резултата от iwconfig:
[root@dhcp130132249111 ~]# # iwconfig eth1 essid yale wireless
[root@dhcp130132249111 ~]# iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

eth1      IEEE 802.11b  ESSID:"yale wireless"  Nickname:"localhost.localdomain"
          Mode:Managed  Frequency:2.447 GHz  Access Point: 00:0F:8F:99:6B:50
          Bit Rate=11 Mb/s   Tx-Power:off
          Retry:on   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Encryption key:off
          Power Management:off
          Link Quality=86/100  Signal level=-72 dBm
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:845   Missed beacon:0

sit0      no wireless extensions.

[root@dhcp130132249111 ~]#

всичко много хубаво, ама пак нямам Интернет, да му се не види – къде греша?
Следващата седмица може да пътувам – може да не се обаждам, но като се върна ще продължа с опитите...
прочее, какво е АП – на какво викаш АП (извинявай за тъпия въпрос)?

А, Нака, обещавам да изчета нещата на тая страница и да си направя домашното – казваш да следвам всичко стъпка по стъпка – почвам още сега -

Отново, благодаря и на двама ви за подкрепата – до скоро - Ваньо
Активен

silidimi

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Fedora Core 4
« Отговор #6 -: Jan 14, 2006, 03:09 »
МОМЧЕТА - СТАНА! СТАНА!!!
НЕ МОГА ДА ПОВЯРВАМ - ЩЕ УМРА ОТ КЕФ! СЕГА ВИ ПИША ПРЕЗ БЕЗЖИЧНАТА МРЕЖА - ОБИЧАМ ВИ!!!
всичко от което е имало нужда е един рестарт - първо изтрих тази мрежова карта като устройство и след това рестартирах - след това с "Помощника за конфигурирането на Интернет" ( в GNOME май името му е друго) създадох нова безжична връзка и тръгна - активира картата - нещо, което преди отказваше да направи - и след това като отщипах кабела отзад и натиснах нова страница, ТЯ СЕ ЗАРЕДИ!!!
Ей, Господ здраве да ви дава и дано има повече такива като вас, да помагат на прохождащите! Линукс спечели още един щастлив последовател, който сега ще се радва и на свободата на безжичната връзка...
Нака, аз тая страница я бях посещавал и по-рано - явно съм ги бил изтеглил нещата, които са ми трябвали - много драйвери и ъпгрейди на ядрото изтеглих, и firmware и всякакви такива - чак даже не знам от какво точно тръгна...
но този трик, че е нужно да се изтрие картата от списъка на хардуера и след това да се рестартира и създаде наново безжична връзка с Помощника, го прочетох в някакъв чужд сайт - дано помогне на някой друг за в бъдеще, ако има подобен проблем...
Сполай ви за добрината и отделеното време! Бъдете здрави!
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Има ли аудиомиксер във Fedora core 1?
Хардуерни и софтуерни проблеми
vesko_dechev 2 2857 Последна публикация Jan 21, 2004, 14:37
от apogza
Настройка на Fedora Core 1 ?
Настройка на програми
spider 0 1989 Последна публикация Feb 23, 2004, 17:01
от spider
Fedora Core 2
Идеи и мнения
BOT_ev 4 3310 Последна публикация Apr 27, 2004, 23:26
от tuxbg
Fedora Core 2 и MP3
Настройка на програми
BOT_ev 1 2463 Последна публикация May 22, 2004, 18:54
от kennedy
Fedora Core 2 и звук
Настройка на програми
rat 0 2452 Последна публикация May 25, 2004, 18:38
от rat