Автор Тема: asus eee pc linux  (Прочетена 9156 пъти)

kaloferov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
asus eee pc linux
« -: Dec 27, 2009, 18:25 »
Здравейте на потребителите във форума!Аз тук съм нов и то не само във форума но и при работата с linux!Наскоро си купих лаптоп асус еее pc 900 които е с linux,само че може ли някой да ми каже коя версия по-точно се ползва за   тези машинки.А и все още не ми е ясен принципа на инсталиране.Като си упдеитнах linux-а ми се появи иконка-препратка към интернет сайт в които има програми,които не се запаметяват на харда а имат бутон instal още от сайта.Иначе се пробвах да си инстална програмка по познат за мен начин-свалям я от нета и инсталирам чрез exe,но не става.Моля да ми обясните как точно става или чрез препратка към друга тема(аз не намиирам)да ми се изяснят тези работи.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: asus eee pc linux
« Отговор #1 -: Dec 27, 2009, 18:41 »
Ми казва се Асус ЕЕЕ и е на основата на Ксандрос, който е на основата на предния стабилен Дебиан. Общодостъпна я няма, макар да има една бета на 1.7, която се мятка из ЕЕЕюзер и която никога няма да стане стабилна естествено. Лично аз специално на тази машина не те съветвам да сменяш нищо! Ако ти трябва нещо го инсталирай през "онзи сайт", за "exe" ти трябва вино. Питай по-конкретно.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

kaloferov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: asus eee pc linux
« Отговор #2 -: Dec 27, 2009, 18:50 »
Добреее.Питам по-конкретно
В замунда на този торент тракер http://zamunda.net/details.php?id=135390 в обяснението пише,че играта не се инсталира,а се пуска от gta_sa.exe.Та кликам си аз върху gta_sa.exe и ми излиза да избера с коя програмка да се отвори!Пробвам всички възможни които са дадене и не става!КАк да я пусна?

 :D
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: asus eee pc linux
« Отговор #3 -: Dec 27, 2009, 19:26 »
Ами виж в описанието има "Инсталация" :) описал си е всичко човека. Ама за в бъдеще не питай тук как се слага кракнат нелегален софтуер... Там се оправяш както можеш.
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: asus eee pc linux
« Отговор #4 -: Dec 27, 2009, 20:42 »
За да спреш с глупостите и да не се чувстваш като в небрано лозе почни да четеш оттук: http://www.eeeuser.com/.Има предостатъчно инфо кое какво къде и как.Има и много подробен форум по различните модели на асус.Аз имам нетбук само,че Acer Aspire One.Много съм доволен от машинката и на нея имам Ubuntu 9.10.Занапред планирам да мигрирам към Lenovo IdeaPad.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

rapondji

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: asus eee pc linux
« Отговор #5 -: Dec 28, 2009, 01:58 »
Искам да ви помоля спешно,наистина е адски важно нямам нищо против Линукс и такана татака просто и аз имам същия лаптоп един мъничак не разбирам много но искам да си изтрия линукс-а и да сложа уиндоус а нямам СД на лаптопа си казаха ми че мога чрез флашка или кабел да кача уиндоуса това вазможно ли е .....с линукс не се справям като си сложа кабела за инетернета не трагва нищо иска някфи настройки а сам свикналас уиндоус само.....много ви благодаря предварително

Може да погледнеш т. 3 от http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=6115.0 и най-вече последния параграф...
bop_bop_mara
« Последна редакция: Dec 28, 2009, 03:21 от bop_bop_mara »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: asus eee pc linux
« Отговор #6 -: Dec 28, 2009, 03:20 »
//offtopic
Аха, ти очакваш под Уин просто да сложиш кабела и нета да потече???

Без да се заяждам, ще те препратя към някой форум за уиндоус или нетбук потребители, там може да има повече хора, които да ти помогнат. Тука правим обратното, качваме Линукс на флашка и затриваме Уин-а ;D ;D ;D
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: asus eee pc linux
« Отговор #7 -: Dec 28, 2009, 10:55 »
Възможно е да се сложи уиндоус на флашка,но е доста по-трудоемко и възможността да сгрешиш е доста голяма.Не те съветвам да го правиш особено ако асуса ти не е с харддиск,а с ssd.Първия ми нетбук беше със SSD и имаше качен уин и беше трагедия.Много се влачеше и направо не се траеше.Така,че с качването на уин си създаваш главоболия.Просто уин не е оптимизиран за работа от SSD.Виж при уин 7 не знам как са нещата,но предполагам,че искаш да сложиш XP.Пак ти казвам от XP направо се откажи ако си със SSD,а не с нормален хард.Иначе във форума на eeeuser има обяснено как се качва xp през флашка ти какво сега и наготово ли искаш да ти кажеме как става?Попрочети малко форума!Я виж освен това google какво ми каза по въпроса: http://www.google.co.uk/search?hl=en&q=windows+xp+on+flash+drive&meta=
Има една програмка за директно качване на уин на флашка без излишни усложнения,но тя е за уин7 http://www.intowindows.com/how-to-create-bootable-windows-7-usb-to-install-windows-7-from-usb-flash-drive-using-windows-7-dvdusb-tool/
Това стига ли ти?Мисля,че и сам ако се беше постарал можеше да си намериш тия неща.Ние не сме длъжни да го правиме,особено пък и когато става дума за инсталиране на уиндоус още по-малко.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

kaloferov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: asus eee pc linux
« Отговор #8 -: Dec 28, 2009, 16:09 »
Намерих програмката вино за ексетата,но като тръгна да я инсталирам от саита на асус сваля си я и след това инсталера отчита някаква грешка и не става!Идеи как да си го инстална?
Активен

shoshon

  • Гост
Re: asus eee pc linux
« Отговор #9 -: Dec 28, 2009, 16:29 »
Цитат
Намерих програмката вино за ексетата,но като тръгна да я инсталирам от саита на асус сваля си я и след това инсталера отчита някаква грешка и не става!Идеи как да си го инстална?
И аз боб ли да фърля ? Някаква инфромация да дадеш?
П.П Ще ти издам една тайна. Голяма тайна, за която всички ще ме набият. XP върви по добре. В http://www.kaldata.com ще ти помогнат с това.
Активен

kaloferov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: asus eee pc linux
« Отговор #10 -: Dec 28, 2009, 16:55 »
Хаха.Мерси,че така любезно ми показваш външната страна на вратата  >:D
Активен

shoshon

  • Гост
Re: asus eee pc linux
« Отговор #11 -: Dec 28, 2009, 18:05 »
Цитат
Хаха.Мерси,че така любезно ми показваш външната страна на вратата  >:D
Не го приемай лично. Ще те черпя една бира ако искаш. Ама остави тая работа...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: asus eee pc linux
« Отговор #12 -: Dec 28, 2009, 18:52 »
М$ Шиндош Хвани Пътя да върви по-добре от Ксандрос??? Шошоне ти имаш ли ЕЕЕ? Защото аз имам и това, което каза е пълна глупост. А да не говорим, ако задобрее и пусне оптимизиран Дебиан, какво би станало.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: asus eee pc linux
« Отговор #13 -: Dec 28, 2009, 18:58 »
Мен явно не ме чуват.Както казах по-горе уиндоус на SSD ЗАБРАВИ!Освен ако имаш излишни нерви за пилене.Специално тези лаптопчета със SSD си е най-добре да си вървят с каквото са дошли.Казвам го от личен опит.Впрочен SSD ме накара да сменя асуса и да мина на Acer ;)
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

shoshon

  • Гост
Re: asus eee pc linux
« Отговор #14 -: Dec 28, 2009, 21:14 »
@tarbal така е.
@go_fire. Както се казва. As a matter of fact - yes I DO have!
Ти каза оптимиран. Ще си позволя по тролски да извадя думата от "конектста":
Нека да започнем една малка "псевдодискусия". Аз ще оставя точно още един пост. Ти ми кажи, че греша.
Какво значи оптимизиран Дебиан? Аз разбирам нещата така:
1) Минимален брой процеси. Защото сладурите вървят с 512/1024 МБ RAM, 1/1,6 GHz процесор. И да речем, че ще разбере init за ... 2 часа. За какво обаче са отделните услуги - още 1 час.
2) Правилно разпределение на дяловете( и правилното им РАЗПОЛОЖЕНИЕ) а) swap б) / c) /home. Мисля че е честно да сложа 2 часа, за да научи човека що е това ext, swap, както и за какво са отделните mount-points.
3) Подходящ софтуерен арсенал. Тук говорим за минимално използване на диска нали? Т.е трябва да е хем използваемо като за начинаещ, хем да не товари много RAM. Истината - колкото по-леко, толкова по трудно за начинаещите. Би било добре да се ползват еднородни библиотеки - не половината да са GTK+ , половината Qt, за да се пести RAM. За да си създаде култура относно тази материя на човек са му нужни около 10 часа. 
 
Сега ти ми кажи, че този човек иска точно това.

Ще ти кажа защо не го иска(според мен. Извинявам се че изкючвам главното действащо лице от дискусията - това са лично мои наблюдения). Мисля че господинът не разбира точно какво е SSD. Мисля, че господинът си няма представа какво е изпълним файл, а виното е някаква първична асоциация. Също така господинът иска да инсталира игри, което просто унищожава SSD-то. Мисля че на господина, не му е ясна терминлогията като цяло, защото не успява да разчете съобщенията на екрана.

Не искам да съм груб. Никак даже. Но мисля, че ако Отвореният Код ще се изхранва с поддръжка, е редно такава да се търси в специализираните заведения, както си му е редът.

За финал. Не съм правил сравнения с Windows. Там разбирам точно колкото от Линукс - почти нищо. Не мисля, че тези сравнения имат някаква връзка с тази тема.

Поздрави!
« Последна редакция: Dec 28, 2009, 21:16 от shoshon »
Активен