Автор Тема: Проект - Q4  (Прочетена 147438 пъти)

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #315 -: Feb 26, 2015, 12:05 »
Мога да ти предложа подобрение на идеята, която даваш. Илюстрирана е на следващата фигура:

Идеята се състои в това да направиш малки модулчета (платчици с по един два компонента), които да имат съответните видове куплунзи рейки (входовете с мъжки, а изходите с женски). По този начин ще можеш да свързваш данни с лентов кабел. Така ще намалиш хвърчащите хаотични жици и прегледността ще се повиши значително!

Разбира се споменатия метод изисква и някои допълнителни платчици, като показаната вдясно, чиято единствена цел е да раздели 8 битова шина на две по четири. Също така ще ти трябва и някои други подобни, като например разклонение на 8 битова шина на две отделни. Относно последният компонент можеш дори нарочно да подсилиш сигнала с подходяща интегрална схема.

Този подход е малко по-скъп, но не само по-прегледен, но и много по-удобен за използване. Така например може да поръчаш предварително множество платчици от даден вид, но да наситиш само колкото ти трябва. В бъдеще когато усложниш схемата, и ти потрябва някоя схема в повече - само насищаш още една от платчиците с поялника и тя влиза веднага в употреба.

Едно подобрение е, ако оставиш на платчиците и монтажни отвори. Така ще можеш примерно да инсталираш платчиците с винтове за някоя дъска, или дори фазер. Така нещата ще станат и представителни за снимка. Не забравяй да надраскаш и съответните надписи ;).
 
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #316 -: Mar 29, 2015, 13:37 »
След неуспешен опит за създаване на двуслойна платка, реших да процедирам по следният начин. Ще го сгобявам на "платка на дупки", но преди това ще трябва да си направя уред - нещо като логически анализатор, защото няма как да изпробвам дали работят системите както трябва, след като вече съм ги запоил. Устройството ще представлява няколко ключета и диоди - нещо като панела, който бях започнал да правя още в началото. В момента като пробвам нещо, трябва да променям цялата структура на кабелите - да ги поставям на + или - и после като ги забравя, голяма веселба става. Този уред ще го направя на платка и вероятно по-късно ще го ползвам като панел за интеракция с паметта или въобще като основен панел. Между другото, мисля да си поръчам от онази медна тел, чиято излолация се топи с поялника. Имам разни парчета из къщи, но са доста оголени на места и ако се срещне някъде с друга оголена.. върви търси защо 2 и 2 прави 5 :D.
Поздрави,
Георги
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #317 -: Mar 29, 2015, 22:11 »
Ясно е, защо прави 5. Нарича се счетоводство  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #318 -: Mar 30, 2015, 09:10 »
5.
Не, нарича се шефче, който укрива данъци и изкривява финансовият резултат.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #319 -: Jun 02, 2015, 20:34 »
Здравейте,
Отдавна не съм писал тук и да си призная, нищо не съм пипал по процесора през последните два месеца. То не беше учене, матури, балове, рожденни дни.. Всичко това ми се "стовари"  ;D на главата. Иначе части си поръчвах доста - имам вече достатъчен брой ключета за контролен панел на атомна централа, още толкова светодиоди, а от чекмеджетата ми извират части. В момента се хванах с едно парче плексиглас, да го разчертая, разпробия и евентуално ако ми хареса, ще го направя за преден панел. Иначе имам вече доста голям брой схеми, които ми допадат и искам да направя на живо и да видя кое как ще работи.
В интернет.. или по-точно в уикипедия, видях някакъв много странен за мен вид процесори - само с една инструкция. Чудно ме е как работи това нещо, и дали въобще става за нещо или е просто теоретичен модел. Видях един клип с работищ такъв процесор, но представям си колко бавно работи това нещо само с една инструкция. Може пък и да бъркам.. не знам.
Смятам да направя и нещо друго, паралелно с тази разработка - ще го емулирам на някакъв контролер, да видя как ще се държи, дали ще ми харесат командите и дали въобще ще ми стигнат 16 команди да направя нещо по-интересно от смятане на числа от 0-15 и изписване на прости думи на дисплей. Мерак ми е да изведа нещо на монитор, или на телевизор, ама още не ми достига акъл за там :D. Последно опитах на телевизор да генерирам пал сигнал, но резултатът не беше много обещаващ. Иначе не съм пипал нищо по схемата, тази последната би трябвало да работи, но нищо не се знае докато не се тества. Та това е за този "status report"  :)
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #320 -: Jul 15, 2015, 13:29 »
Втора част от разработката на процесора: https://youtu.be/sP0Esp7vOOs
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #321 -: Jul 16, 2015, 20:38 »
Много интересни субтитри вади това видео  [_]3
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #322 -: Jul 18, 2015, 21:10 »
Оказа се, че тази GOTO команда и въобще всички команди на два цикъла, са много голям проблем. След като свързах тригера (7473) който трябва да забавя командата с един цикъл, се оказа че има доста голям проблем. В инициализацията на процесора, сиреч ръгането му в контакта, адресния дешифратор вади 1 на този адрес. Да ама тригера не вади 1, щото чака още една промяна т.е трябва да се извика инструкция JMP/GOTO за да проработи както трябва. Опитах и друг вариант - да го свържа с негативния изход, но тогава логиката пък пречи да работи. Има някакъв начин да се реши със сигурност, но за момента тази част не работи. Едно от решенията, което ми хрумна е да забода пак още една памет, и всички инструкции да са на един цикъл. От друга страна, искам да видя как би работило това нещо..
Активен

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #323 -: Jul 19, 2015, 08:04 »
Всички инстукции които са повече от 1 цикъл изискват доста тригери за конвеер който можеш дя видиш как става тук https://en.wikipedia.org/wiki/Instruction_pipeline, което е доста тежко опроводяване и още доста чипове. В твоя случай можеш да го редуцираш на 2 стъпала, но пак си остава проблем опроводяването, за това от началото ти препоръчах FPGA среда за да нямаш този проблем на този етап.
GOTO и JMP инструкциите са различни за това не трябва да ги бъркаш. GOTO инструкцията обикновенно минава извън конвеера но през стека(пак доста тригери - поне 1 ниво трябва да имаш) като има 2 такта при малките процесори: 1-вият е подготовка за скок под формата на запис на адрес в буфер, а 2-рият е самото скачане (запис на буфера "познат като стек" в адресните линии на памметта). При JMP инструкциите обикновенно се правят няколко стъпки които са:
1. Тестване за условие с резултат записан регисър на състоянията (изпълнява се от конвеера).
2. Запис в стек като GOTO 1-ви такт, само че при валидно състояние от тестването (изпълнява се от конвеера).
3. Самото скачане (запис на буфера в адресните линии на памметта)[преход само при наличен запис в стека, подобно е на това както ти си го направил в момента].

Надявам се да си разбрал за какво става дума и как можеш да ползваш стека за целта с условни и безусловни преходи.
Другите инструкции не са голям хардуерен проблем дори и на 100 нива конвеер, но софтуерно е проблематично и е необходимо предсказване за да не прочетеш грешна информация от регистър където резултата още не е наличен.

Разбира се че можеш да ползваш хитрости (спецялни преходи и други без да се ползва конвеер) както правят Microchip в техите едночипови, но дори и там без стек няма да се разминеш.

« Последна редакция: Jul 19, 2015, 08:06 от kierenski »
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #324 -: Jul 19, 2015, 13:12 »
Много сложно ще стане по този начин. Процесора вече става multi cycle и трябва доста неща да се правят. За FPGA в момента нямам възможност, може би по-нататък. Добрата новина е че се сетих как да направя JMP командата на един цикъл. Ще използвам акумулатора и параметъра на командата, като акумулатора от 0-3, а параметъра от командата 4-7. Освен че ще мога да зареждам адреса на един път, ще мога и да смятам адреса в някакви граници. Другото което ще направя е да заменя АЛУ-то с 74181, както си беше в началото, да сложа няколко регистъра на състояния - в тях ще стоят флаговете за пренос и сравняването. Мисля да свържа старата рам памет която е 16 клетки по 4, и да сложа команди за писане и четене от нея в акумулатора. Така на практика ще имам 16 регистъра, които ще мога да използвам. За сега имам още един проблем който трябва да реша - смятането на числа по-големи от адресната шина. Най-вероятно както бяхте предложили, ще сложа команда за оперяция с и без пренос, като ще има опция да се използва флагът от старата операция. Но за това по-нататък.
Това което мисля да направя за сега е да изпитам новия начин на задавене т.е да свържа един буфер, малко логика и акумулатора с брояча. Ако всичко работи както трябва ще свържа и 74181 и може скоро да започне и да смята  :).
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #325 -: Aug 28, 2015, 14:41 »
След като свързах доста компоненти, се отказах от бредборда и реших да мина на по-стар и изпитан метод, който вие предложихте. Резултатът за сега е този http://imgur.com/a/Hm0Sx Снимките са с лошо качество, но горе-долу се вижда за какво става въпрос. Това е "клавиатурата" и паметта плюс още малко контролна логика и буфери.
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #326 -: Oct 18, 2015, 10:56 »
Здравейте,
започнах да уча във Варна, и за това няма да има много развитие по проекта. Ще работя по него само като се връщам в Русе, което се случва веднъж на 2 седмици. Има доста работа по него и запояване, пък ако си взема поялника, най-вероятно ще ме изхвърлят от общежитието  ;D. Все пак, ще видя какво мога да направя от разстояние, но като цяло не ми остава много време за нищо.
Поздрави,
Георги  :)
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #327 -: Oct 19, 2015, 13:57 »
Успех в учението!!!
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #328 -: Oct 19, 2015, 21:09 »
Иконома, свободният, техническият? Най-вероятно последното. Специалност?

п.п. Защо?

п.п.п. Честито!

п.п.п.п. Във Варна имаме голяма агитка, подуши ги. Най-малко изрови Ласков, Бектулайф и Северен мост. Има много бира за пиене, а сесията е далеч.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #329 -: Oct 20, 2015, 12:14 »
Университета не позна  ;D във военноморско съм. Специалност електрообзавеждане на кораба. Чудех се доста между информатиката и електрониката, но избрах електрониката.
Активен