Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 25   Надолу

Автор Тема: Проект - Q4  (Прочетена 147450 пъти)

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #60 -: Dec 22, 2012, 00:23 »
Аз не познавам процесор с по-малко от 2 регистъра, програмен брояч, стек и флагове. Може и да има така че някой ако знае такова нещо да пусне спецификациите му
8 битовите контролери на Майкрочип имат само един регистър - W-регистъра
Активен

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #61 -: Dec 22, 2012, 00:36 »
 я, вярно че имат стак и call инструкция,май ти дължа извинение, сега си спомних защо не я използвах тази инструкция - стекът е само 2 регистъра и може лесно да се препълни при настъпване на прекъсване
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #62 -: Dec 22, 2012, 11:15 »
За сега стекът ми е много тъмно нещо. Не мога да разбера за какво точно се ползва. Иначе направих очти пълната схема само джъмпа не съм сложил ама се сетих как ще стане. Корицата  ;D http://dox.bg/files/dw?a=9ea61449f5  ето и същинската схема - http://dox.bg/files/dw?a=1b428f2267  .

Активен

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #63 -: Dec 22, 2012, 12:03 »
 Сложи на светодиодите по един резистор иначе ще ги изгориш ако не им ограничиш тока. Токът през тях трябва да е около 10-15 милиампера, за 5 волта стойността на резисторите може да варира между 330 ома и 470 ома.
 Стекът е място, където се съхранява текущата стойност на програмният брояч. Когато изпълниш командата call, стойността на брояча се вкарва в стека, а брояча се зарежда с адреса на подпрограмата а като излезеш от подпрограмата с return (ret), съхранената стойност в стека се зарежда обратно в брояча така че процесора да продължи да изпълнява основната си програма от там, откъдето си извикал подпрограмата. Стекът може да е хардуерен с фиксирана дълбочина (може да го изградиш с регистри, като тези на входа на АЛУ-то ти) или софтуерен, като дълбочината на софтуерния се задава от програмиста в началото на програмата (заделя се част от РАМ паметта). Стекът може да бъде лесно препълнен ако по невнимание програмиста забрави да излезе от подпрограмата с return, примерно вместо return напише goto, или пък изпълни последователно call повече пъти, отколкото е дълбочината на стека.
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #64 -: Dec 22, 2012, 20:51 »
Първо ще направя тая част пък после ще мисля за стек. Всъщност то няма да е толкова сложно . Брояча който ползвам има вход за данни, така че от там нататък е лесно. Бая платки трябва да правя. Мисля да започна с регистъра..
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #65 -: Dec 23, 2012, 21:16 »
За сега стекът ми е много тъмно нещо. Не мога да разбера за какво точно се ползва. Иначе направих очти пълната схема само джъмпа не съм сложил ама се сетих как ще стане. Корицата  ;D http://dox.bg/files/dw?a=9ea61449f5  ето и същинската схема - http://dox.bg/files/dw?a=1b428f2267  .

Проблема е че не е само стека. трябва още доста четене.

Първо ще направя тая част пък после ще мисля за стек. Всъщност то няма да е толкова сложно . Брояча който ползвам има вход за данни, така че от там нататък е лесно. Бая платки трябва да правя. Мисля да започна с регистъра..

Всичко което го знаеш е просто. За броя на платките си прав.

Понеже доста неща не са ти ясни, мога да ти предложа няколко сценария, за да ти се изяснят.

1. Оставяш за малко това което си хванал за да си изградиш ясен план и структурна схема.
За да стане това има следните вариянти:
1. Най-добрият е ако си намериш един Правец8Д и започнеш да го ръчкаш на асемблер и разбереш как работи - според мене това е най добрият вариянт, понеже схемата му е проста, процесора си е 8 битов моторолски и има изградена добра периферия.
2. Втори вариянт е да ти изпратя 2 платки за Atmega8 (риск архитектура) и една за AT89S52 (фоннюманова архитектура). Те са индустриални и добре буферирани иможеш да ги модваш сериозно. За да разбереш как работи най-добре е да пишеш на асемблер и да пробваш какво прави всяка инструкция и как го прави.
За риск харвардска архитектура всъщност най добре е да си играеш с PIC на асемблер а не с атмега, защото при тях е доста умело скрита архитектурата, и за простият програмист няма разлика, каквато се наблюдава в PIC контролерите

Все пак смятам че най удобно за разучаване на хардуерна архитектура на един процесор е Правец8Д. Там си е класика в архитектурата. С контролерите има вариант да не разбереш много неща как стават, защото са с интегрирана периферия и памет, а твойта цел не е контролер и програмирането му  а процесор и хардуера за него.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #66 -: Dec 24, 2012, 14:08 »
С асемблер имам опит. Писал съм и на правец 8А и на ПЦ. Процесора си работи. Симулирах го на логисим и му зададох програма. Тръгна. Аз да ти кажа ще направя стека и това ще бъде. Не искам да го усложнявам. Все пак това ще е само показно, не чак истински процесор. Гледах , че и други са правили процесор като мен. Иначе за платките няма да са ми толкова необходими. Освен ако не си решил да ги захвърляш в някой контейнер. В къщи имам към 10 шасита от ТВ. На 8Д съм писал на емулатор. Така ,че май съм до тук. Не съм решил да правя кой знае какъв процесор за уникални изчисления. И това ми стига. Иначе ще го събера на 3 платки. Иначе много ми помогнахте всички. Сега чакам кабела да дойде който впрочем е 20м и още няколко схеми и ще го започно. Догодина ще е готов  :D ;).
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #67 -: Jan 14, 2013, 20:06 »
Здравейте отново след една година  :D,
Имам малко напредък - почти всички части взех, но пък поялника ми изгоря. Ще си купя нов. За сега карам с един с доста дебела човка и е трудно да запоявам малки неща с него. Намерих едно фолио за платки из къщи, така че може да пробвам да ецна някой компоненти от схемата. До сега само рам паметите ги няма.. Ще видя от къде мога да ги намеря. Не съм ходил скоро по магазините, но който търси - намира. Сега даже си измислих една нова функция - рандом генератор л Беше ми доста мътнор но като видях схемата ми стана смешно. Ето я схемата - http://www.talkingelectronics.com/projects/200TrCcts/images101-200/LED-Blinker.gif . Аз ще ползвам само частта със 7414 . Другото не ми трябва. Тригерите ще бъдат 4 за 16 бита. Съжалявам, че не писах доста време, но пък доста неща научих, и освен това си взех един усилвател - ус221  :D.
Това е за сега. Скоро пак ще пиша.
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #68 -: Jan 15, 2013, 16:03 »
Благодаря сърдечно на всички. Чак сега видях какво има на началната страница  :o Много съм очарова. Мислех, че никой не го взима кой знае колко на сърце. Дори и аз не очаквах. Благодаря много. Просто не знам какво да кажа .. Със сигурност ще дойда на някоя конференция да ви го покажа в действие. Парите са предостатъчни малко стари платки биха ми вършили също работа . Оценявам много загриженоста ви. Пак благодаря !
Активен

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #69 -: Jan 15, 2013, 16:53 »
Моля те, пиши ни на team@linux-bg.org за да се разберем допълнително как да процедираме с подаръка.
Активен

фонокартен телефонен апарат

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #70 -: Jan 19, 2013, 18:43 »
Стека в полусхематичен вид вече работещ .
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #71 -: Jan 20, 2013, 14:42 »
Само да ви информирам - намерих процесора СМ601 в елимекс. Струва легендарните 0.20лв  ;D. Така че ще взема и от него някоя бройка, като същевременно продължавам с моя процесор. Накрая ще има състезание м-у двата процесора или по-скоро изтезание  ;D ;D.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #72 -: Jan 21, 2013, 12:07 »
Само да ви информирам - намерих процесора СМ601 в елимекс. Струва легендарните 0.20лв  ;D. Така че ще взема и от него някоя бройка, като същевременно продължавам с моя процесор. Накрая ще има състезание м-у двата процесора или по-скоро изтезание  ;D ;D.

Направо може да направиш системка с dual core - един сглобен от платки и един 601.
Басирам се, че таково нещо никой в света още не се е сетил да направи. [_]3
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #73 -: Jan 21, 2013, 19:08 »
Доста добра идея. Ще го направя на модули. Може да си изпълняват задачите взаимно. Един прияте също се нави да участва. Той ще пише софта. :D
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #74 -: Jan 23, 2013, 18:08 »
Взех си процесора СМ601 обаче ми е интересно как да го пробвам ?? дайте някоя примерна схема колкото да видя дали работи.
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 25   Нагоре
« назад напред »