Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 25   Надолу

Автор Тема: Проект - Q4  (Прочетена 146296 пъти)

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #120 -: Jan 29, 2013, 17:39 »
Здравейте какво мислите за паметта 6116LP-70  2к х 8
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #121 -: Jan 29, 2013, 18:00 »
Това е вече дебъгната схема. Въпроса с изпреварването на сигналите мисля да го реша с .. кондезатори . След като видя как работи ще сложа кондензатори където трябва за дозабавяне на нещата. Въпреки това съм пробвал част от схемата и мисля че няма да има нужда.
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #122 -: Jan 29, 2013, 18:46 »
Не си я оправил. Конфликтите си седят и на писовете и на IC11B и IC11A. СЪщо махни инвертора IC25A на буферите разрешаващият сигнал е 1 а на IC24A е 0, така че без буфер е вярното свързване при 1 на RETURN работи буфера а при 0 IC24A.
Sram-a 6116 за какво ти е? Иначе си е памет като памет.
Това е вече дебъгната схема. Въпроса с изпреварването на сигналите мисля да го реша с .. кондезатори . След като видя как работи ще сложа кондензатори където трябва за дозабавяне на нещата. Въпреки това съм пробвал част от схемата и мисля че няма да има нужда.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #123 -: Jan 29, 2013, 18:53 »
Това е вече дебъгната схема. Въпроса с изпреварването на сигналите мисля да го реша с .. кондезатори . След като видя как работи ще сложа кондензатори където трябва за дозабавяне на нещата. Въпреки това съм пробвал част от схемата и мисля че няма да има нужда.
Това ще стане като аналогова схема - мазало и нестабилна.
Затова някой ти предложи- всичко да се тактува централно.
Като гледам процесора ти ще е много бавен и сигурно няма да минеш без прекъсвания, но това е една цяла подсистема
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #124 -: Jan 29, 2013, 19:15 »
 IC11B и IC11A - няма конфликт. Има един ИЛИ елемент  ;)
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #125 -: Jan 29, 2013, 19:30 »
Оправих и местата със отрицателна логика.
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #126 -: Jan 29, 2013, 23:00 »
IC11B и IC11A - няма конфликт. Има един ИЛИ елемент  ;)

Щом така мислиш ???
За да е разрешен изхода IC11A на входа трябва G трябва да има лог. 0. Елемента който го управлява е ИЛИ. Това означава че за да е разрешен, и на двата входа на IC13A трябва да има 0. Те са свързани към изходите на дешифратора IC12 крака 4 и 5. Дай ми по таблицата на истиност на дешифратора кога там и на двата крака (4,5) ще има едновременно лог. 0.
Много грешки има не е проиграна изобщо схемата. За мене е купчина от логически компоненти с неизяснена функция, формирана по предполагаеми блокове.

Галерата трябва да има тупанджия и всички да се тактуват от тупана. Не може гребците да си предават командата с потупване по рамото, защото ще върви на зигзаг, ако тръгне изобщо.

Това не е процесор и е далече още от концепцията на процесор.
Да бъркаш и незнаеш, както един колега е казал е непростимо, но е лесно поправимо.
Вслушай се в предложенията прочети за тях и си ги обясни защо е така.
Виж и JET какъво е казал - абсолютно е прав!
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #127 -: Jan 30, 2013, 00:54 »
 Ей, разпънахте го на кръст, не забравяйте че учи ИНФОРМАТИКА и е на 16 години. И електроника да учеше на тая възраст е нормално да допуска някои грешки. @victim преди да пращаш момчето при jet да вземете и двамата да се върнете в началото и да прочетете внимателно постовете. Човекът каза: тактова честота 1Hz - вслушай се в часовника на стената - това е 1 херц. @jet и какъв е проблема с кондензаторите? Нима най-популярната ресет схема на контролерите не е закъснителна верига с резистор и кондензатор? Мазало може и да стане ако слагаш какво да е, но ако се сметне както трябва схемата с кондензаторите може да бъде дори по-бърза от една закъснителна верига с последователно свързани инвертори да речем.Този процесор няма нужда от тактов генератор! Той се прави с учебно-демонстративна цел. Един БУТОН е напълно достатъчен. @zxz схемата ИЛИ повтаря входният сигнал, т.е. ако подадеш 1 на ИС11А то ще имаш 1 и на ИС11Б, т.е. и двете ще се разрешат едновременно. Необходим ти е инвертор, който да обръща разрешаващия сигнал на едната от схемите и да забранява другата, това не е идеално решение, т.к. за милисекунди ще имаш и двете разрешени, но изходите обикновенно имат някаква защита и за кратко време нищо няма да им се случи. Готов ли си със списъка на инструкциите? Ако да, дай да го видим и да започваме  с дешифратора. Ще го направим по твоят начин - паметта ще бъде 8 битова, първата декада ще е кодът на инструкцията а втората - аргумента. Тъй като аргументът няма да може да е по-голям от 16, то инструкцията JMP няма да може да прави по-големи скокове от 16 адреса и трябва да се въведе още един JMPB(ack) който да прави скокове в обратна посока. За по-големи скокове тази инструкция ще трябва да се повтаря на всеки 16 адреса, а основната програма ще прескача тези инструкции.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #128 -: Jan 30, 2013, 01:26 »
bot: човека говори за регулиране закъсненията на сигнала с кондензатори, не ресет - ресет се прави веднъж, тези закъснения ще са навсякъде и ще се случват постоянно. 1ХЦ ще е дори по-зле - малките кондензатори въобще няма да действат и ще пляска големи на ляво на дясно и наличието им въобще (щом не са по захранването) показва проблеми в дизайна на цялото чудо. Дори на 16 години това не оправдава липсата на дизайн. Ако нямаш концепция - по-добре да не започваш защото дори и реализираш проекта - няма да научиш нищо или ще учиш погрешно.
А по въпроса с адресите / адресната логика - можещ да направиш и 32 битово адресиране, но ще ти отнеме повече тактове/код/регистри докъто заредиш програмния брояч подходящо. Не напразно дори 8 битовите процесори имаха 16 бит. адресиране, а 16 битовите - 20 или 32 битово.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #129 -: Jan 30, 2013, 11:25 »
jet: когато споменах 8 бита имам предвид 8 бита на данните - адресът за момента няма да го уточняваме, и по принцип където и да се споменат само битовете се има предвид данните. И да, ще се сложат резистори и кондензатори на "чип селект/ оутпут селект" изводите за да се разрешават елементите по веригата последователно.
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #130 -: Jan 30, 2013, 15:34 »
Знам че съм допуснал много грешки по схемата, но по принцип аз първо правя схемата на платки и тогава гледам какво става  ;D . Таблицата с данни я има на самия мултиплексор. Между другото единия инвертор просто съм го пропуснал без да искам. Техническа грешка извинете ме.
"по-добре да не започваш защото дори и реализираш проекта - няма да научиш нищо или ще учиш погрешно." - това за мен въобще не е вярно. Именно заради това в българия се раждат главно теоритици. По-добре да се мъчиш а, щом проработи значи си го рабрал, иначе другото е просто чесане на клавиатури.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #131 -: Jan 30, 2013, 18:03 »
Именно заради това в българия се раждат главно теоритици. По-добре да се мъчиш а, щом проработи значи си го рабрал, иначе другото е просто чесане на клавиатури.
Вярно, ще научиш много работи - например да калайдисваш проводници и да ецваш платки.
А ти нали беше само на 18, от къде знаеш какво точно се ражда "Б"ългария.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #132 -: Jan 30, 2013, 18:18 »
Както и да е.. мислете каквото искате, говорете каквото искате, но ще ви видя изражението като го завърша ! >:D
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #133 -: Jan 30, 2013, 21:17 »
Боте това ли имаш в предвид ?
Сега се сетих че трябва да е на G1 . Извинете за грешната схема пак.
« Последна редакция: Jan 30, 2013, 21:19 от zxz »
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #134 -: Feb 07, 2013, 20:05 »
Здравейте пак,
не писах от доста време, защото чакам частите да дойдат. Роботев ги събира от тук-от там а аз се чудя каква памет да сложа. По-точно вече знам но не мога да я намера по магазините. По-интересното което открих е.. че вече има процесор с такова име  >:( . Даже е 64 битов и е ... wireless??? Ето и документи - https://www.google.bg/search?hl=bg&safe=active&client=firefox-a&hs=vCX&tbo=d&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&q=wireless+cpu&oq=wireless+cpu&gs_l=serp.3..0i19l2j0i10i19j0i19l2j0i30i19l3j0i10i30i19j0i30i19.2010.2204.0.2864.2.2.0.0.0.0.117.232.0j2.2.0...0.0...1c.1.2.serp.faR4rQmJ7Do

http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDQQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.embeddedarm.com%2Fdocumentation%2Fthird-party%2Fts-gsm1-Q64_Technical_Specification.pdf&ei=qewTUYWbOcqStQa38YCgDA&usg=AFQjCNGkzQgAd5EBfHytSCxLEWDarpQldg
Активен
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 25   Нагоре
« назад напред »