Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 25   Надолу

Автор Тема: Проект - Q4  (Прочетена 147337 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #270 -: Mar 01, 2014, 09:24 »
Сатир ++1
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #271 -: Apr 13, 2014, 21:29 »
Успях да завърша първата част от процесора - функционалната. Сега остава да направя и частта с паметта и броячите - тя е проста ама се чудя каква памет да му сложа. Трябва да ви съобщя нещо. В последните 2-3 месеца такъв мързел ме хвана, че не целият процес в завършването беше само добавянето на 2 интегрални схеми - всичко останало го направих миналата година. През това време драсках код и от време на време се занимавах с аналогова електроника. Сега пак се закрастих и накратко - "отварям сезона" за правенето на процесора. Ще се пробвам да го свържа с ардуиното и от ПЦ-то да му подавам команди пък то да ги изпълнява. Ще го запиша като го направя - в близката седмица със сигурност ще има резултати.

off // Замислям се дали да не си купя едно распбери нещо им се закрастих с възможностите и цената.

Поздрави,
електрончика на форума  :D - Георги.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #272 -: Apr 14, 2014, 09:43 »


off // Замислям се дали да не си купя едно распбери нещо им се закрастих с възможностите и цената.

Щом си се замислил, разгледай и това: A20-OLinuXino. Отскоро го ползвам като плейър за клипове, но каквото му кажеш, това прави. Може да те смути това, че няма VGA изход, но на платката го има. Olimex го предлагат - кабелче 6 -> 15.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #273 -: Apr 27, 2014, 12:28 »
С "малко" :D закъснение ето го видеото http://youtu.be/MV8ewzQCz7M[_]3
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #274 -: Apr 27, 2014, 12:50 »
Малко са им скъпи тези периферии. Иначе и аз съм за А20, защото има някакво АТА и вече може да се ползва като истински комп.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #275 -: May 25, 2014, 17:52 »
Тъкмо потръгнаха нещата с процесора .. и обърках захранването  >:( - подадох му 12в вместо 5в и докато се усетя сигурно са минали поне 2 минути, така че 100% всичко е изгоряло по схемата  ;D. Пак че не бях свързал и паметите и брояча, че тога щеше да има много трупове. За сега са "само" 13 - личен рекорд за изгаряне на най-много инт. схеми за най-малко време  - подобрен  ;D. Сега се чудя дали да започна пак отначало, щото и тая архитектура не ми харесва  ;D. Замислих се за матрица, но не намирам такива из българските сайтове - най-много да го емулирам на някой контролер, ама тогава ще е доста тъпо мисля. Така че, може да предлагате идеи, четива за черпене на идеи и всичко каквото се сетите.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #276 -: May 25, 2014, 17:59 »
Е, грешки винаги стават колега. Ама пък вече ще ти е обица на ухото, когато пускаш някакво захранване.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #277 -: May 25, 2014, 18:21 »
Язък...А аз се нaдявах скоро да изпише 'Hello World' :'(
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #278 -: May 26, 2014, 10:47 »
zxz, хубаво е че си решил за матрица, но за запояване ще ти е доста зор понеже пиновете са доста на брой и са доста малки.
Моя съвет е да използваш или развойна платка с FPGA, а най-добре преди да купуваш каквато и да е система работи със симулатора той е много добър даже правилно си изчислява и честотите и мощностите.

А относно чипове и системи можеш да си купиш от Комет Електроникс http://www.comet.bg/, те могат да ти доставят всичко от каталога на Farnell UK http://bg.farnell.com/ с оскъпяване само 5%.

Успех, и не забравяй първо да ползваш симулатора защото има доста различни матрици и няма да знаеш твоя проект в коя точно ще влезе (обикновено един 32 битов процесор влиза в най-малко 2500 блока без периферията).
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6187
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #279 -: May 26, 2014, 12:24 »
Относно запояването на чипове и прочее трудни за правене неща на ръка, си има много приспособления и начини това да стане за секунди. Има поялници, накрайници, специални пасти, духалки за горещ въздух. Превърнали са го в детска игра. :D

http://www.youtube.com/results?search_query=chip+soldering
« Последна редакция: May 26, 2014, 12:26 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #280 -: May 26, 2014, 13:51 »
4096bits, вярно че си има приспособления а и с матрици се занимавам професионално и ги знам, но все пак струват пари и не всеки може да си закупи оборудване на стойност 1000 лв и повече за да прави минимални начални опити и самообучение в областта.

Относно запояването на чипове и прочее трудни за правене неща на ръка, си има много приспособления и начини това да стане за секунди. Има поялници, накрайници, специални пасти, духалки за горещ въздух. Превърнали са го в детска игра. :D

http://www.youtube.com/results?search_query=chip+soldering
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #281 -: May 26, 2014, 13:53 »
Успех, и не забравяй първо да ползваш симулатора защото има доста различни матрици и няма да знаеш твоя проект в коя точно ще влезе (обикновено един 32 битов процесор влиза в най-малко 2500 блока без периферията).
Коя фамилия да избера като за начало ? Гледам че има доста компоненти, а нямам много дисково пространство.
Активен

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #282 -: May 26, 2014, 14:05 »
Xilinx са с по-евтини чипове, но средата им за работа е доста по-трудна и ще трябва да правиш почти всичко на ръка като код или логически схеми, Altera са с по-скъпи чипове, но средата им значително е по-добре за начинаещи.

Като за начало на Altera бих ти препоръчал фамилията Cyclone, само че трябва да гледаш да е III, IV или V, защото за II спряха подръжката в IDE-то им декември 2013, най-добре ползвай IV E или V E тей като това са най-евтините и стандартни без скъпите серийни приемо-предаватели и работят до около 400mhz нормално за входно изходните канали.

за Xilinx бих ти препоръчал Spartan 6 LX като за начало, в Spartan 3 имат малко проблеми с системините щини, Spartan е най-евтината им серия и Spartan 6 е малко по-слаба от Cyclone IV E, но има приемо предаватели в LXT модела до 2.56 Gbps.

п.п. относно средите гледай да имаш поне 15GB дисково пространство иначе ще урязваш възможности.

Успех, и не забравяй първо да ползваш симулатора защото има доста различни матрици и няма да знаеш твоя проект в коя точно ще влезе (обикновено един 32 битов процесор влиза в най-малко 2500 блока без периферията).
Коя фамилия да избера като за начало ? Гледам че има доста компоненти, а нямам много дисково пространство.
« Последна редакция: May 26, 2014, 15:48 от kierenski »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6187
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #283 -: May 27, 2014, 06:50 »
Успех, и не забравяй първо да ползваш симулатора защото има доста различни матрици и няма да знаеш твоя проект в коя точно ще влезе (обикновено един 32 битов процесор влиза в най-малко 2500 блока без периферията).
Коя фамилия да избера като за начало ? Гледам че има доста компоненти, а нямам много дисково пространство.
Аз съм се научил да възприемам харченето на пари за такива неща, не като разход, а като инвестиция. От колко време е темата и от колко време се занимаваш? Щом си инвестирал такова време в този проект само, значи си заслужава да се инвестират и пари. Мое мнение.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #284 -: May 27, 2014, 18:42 »
Успех, и не забравяй първо да ползваш симулатора защото има доста различни матрици и няма да знаеш твоя проект в коя точно ще влезе (обикновено един 32 битов процесор влиза в най-малко 2500 блока без периферията).
Коя фамилия да избера като за начало ? Гледам че има доста компоненти, а нямам много дисково пространство.
Аз съм се научил да възприемам харченето на пари за такива неща, не като разход, а като инвестиция. От колко време е темата и от колко време се занимаваш? Щом си инвестирал такова време в този проект само, значи си заслужава да се инвестират и пари. Мое мнение.
Не те разбирам за " От колко време е темата и от колко време се занимаваш?".
Вярно е че си е инвестиция за бъдеще, но матриците са си технология която е много добра и голяма и която изисква да посветиш доста време на тях и ако е някакава времена краста за 1-2 години просто не си заслужава да инвестираш, но ако ще е сериозно и ще зарязваш там накакви малки едночипови <100Mhz то тогава това е верния път за постигане на всички цели защото за малко бройки за най добрите неща се предпочитат матрици от колкото готови интегрални схеми.
Активен
Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 25   Нагоре
« назад напред »