Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 21   Надолу

Автор Тема: Кой прасна НАП-а ?  (Прочетена 44691 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #75 -: Jul 22, 2019, 10:59 »
Хм! Защо да е Цацаров?
Впрочем, след такива работи обичам да изчакам два-три месеца, да видя, властта какво ще измъдри. Какъв хомот още ще ни надене. След 9-11 редовите американци се сдобиха с Патриотичния акт, който направи държавата им не много по-различна от хитлеристка Германия.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #76 -: Jul 22, 2019, 11:02 »
СУП-ата е много стара система. Въведена е в експлоатация през 1997-ма год. От тогава само е дописвана. Не е ясно и на какво е писана, най-вероятно на ASP 3. Говорим за мъжките времена, когато нямаше програмни рамки. SQL (ако изобщо е SQL) го пишехме на ръка. Това е време, когато повечето хора имахме 16-битови компютри. За Интернет щях да чуя и да го видя цяла година по-късно. А в моя град дойде 3 или 4 години по-късно, както в по-голямата част на страната. Просто имах късмет, че бях студент и имах достъп до това.

Глупости говориш... 97ма си имаше Win95 който си беше 32 битов. По това време си имал най-вероятно някакъв Pentium или някой 486 (Intel, AMD, Cyrix, или нещо от сорта) дето също са били 32 битови.

А SQL-а действително се пишеше на ръка, както и сега. Ако не се лъжа само Access имаше някакъв визуален редактор на SQL.

Опитвах се да обясня общата обстановка на 4096, който е малко по-малък от нас и не помни тези времена.

И да, през 1997-ма все още имах 16-битов Правец. В училищата също имаше само осмици и тук-там някоя шестнайска. В същия този НАП имаше 486. Но НАП винаги са били богата институция и с много привилегии. Това беше особено вярно до велчевите времена. По предприятията основно имаше 386 DX. Почти никой извън академичните среди не беше чувал все още за Интернет. Последното бързо се промени.

Ние можем да сме горди, че тук имаме човек, който е ползвал FIDO и останалите системи от онова време. Този човек е нашия модератор и не веднъж ни е разказвал сладки истории за онези романтични години.

За протокола. Ако не ме лъже паметта първия 32-битов компютър е произведен от Компак през 1991-ва. Обаче след промените, при нас бяха смутни времена и новостите навлизаха бавно. Едва след 2000-та взехме да сме със световните тенденции. И пак не напълно, защото пазарувахме обикновено техника втора ръка. За хората говоря.

Аз и досега съм така. Всъщност в момента, ако не беше милостта на съдбата и човешка доброта (нарочно не споменавам имена), аз нямаше да имам нито работещ компютър, нито достъп до Интернет. Просто не мога да си ги позволя.

п.п. Мълвата твърди, че е имало 32-битов Правец. Познавам само един човек, който твърди, че го е виждал в завода. За съжаление го е видял като експонат. Но предполагам, че е работел.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5234
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #77 -: Jul 22, 2019, 11:07 »
Максималната глоба за НАП (ако въобще стане нешо), можела да бъде 20 милиона лева. Бахти и глобата.

И от кои ли парички ще си плащат глобата, ако им наложат нещо ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #78 -: Jul 22, 2019, 11:08 »
СУП-ата е много стара система. Въведена е в експлоатация през 1997-ма год. От тогава само е дописвана. Не е ясно и на какво е писана, най-вероятно на ASP 3. Говорим за мъжките времена, когато нямаше програмни рамки. SQL (ако изобщо е SQL) го пишехме на ръка. Това е време, когато повечето хора имахме 16-битови компютри. За Интернет щях да чуя и да го видя цяла година по-късно. А в моя град дойде 3 или 4 години по-късно, както в по-голямата част на страната. Просто имах късмет, че бях студент и имах достъп до това.

Глупости говориш... 97ма си имаше Win95 който си беше 32 битов. По това време си имал най-вероятно някакъв Pentium или някой 486 (Intel, AMD, Cyrix, или нещо от сорта) дето също са били 32 битови.

А SQL-а действително се пишеше на ръка, както и сега. Ако не се лъжа само Access имаше някакъв визуален редактор на SQL.

Не мога да гарантирам за "някаква горе-долу пълна истина " защото е само по спомени от преди повече от 20 години, но помня че реално Win95 беше 32-битова надстройка над 16-битов ДОС. Тоест някакъв "хибрид"  ::)
Имаше и един друг графичен шел (нещо ми бяга името), които според мен бе по-добър в мултитаскинга  ;D. май фирмата беше Quarterdeck  ???
« Последна редакция: Jul 22, 2019, 11:11 от ray »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5234
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #79 -: Jul 22, 2019, 11:16 »
Win95 дали е била 32-битова ОС ? Аз имам други спомени.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #80 -: Jul 22, 2019, 11:17 »
Дали някой ден няма да се окаже, че поръчител на прасването е Цацаров?
Специално за go_fire, един материал в медия от черния му списък:
https://terminal3.bg/erata-cacarov-razchistvane-na-smetki-i-prevzemane-na-kompanii-aferata-petrol

Извинявай, Ласков. Знаеш, че си един от хората, които най-много уважавам на света. Но ми звучиш като вътрешния министър. Понеже не ми се влиза в полемика:

https://www.youtube.com/watch?v=T3sJr4-SEpI

Де го чукаш, де се пука.

=*=

Оказва се, че дължа извинение на „Терминал 3“. Не е заради идиотското им заглавие. Него сами са го сложили.

Дължа им извинение, понеже не са правили мизерии със CSS. Страницата им се отваря нормално. Объркването ми е дошло от там понеже страницата е много тежка и не се отваря през мобилна връзка. Днес е един от щастливите ми дни, когато имам нормална връзка и въпреки това се зареди за около две секунди при изключени js, картинки и бисквитки. С тях сигурно щеше да иде на 10.

Ще продължавам да ги избягвам, понеже са неприемливо тежки, но им се извинявам, че злослових по техен адрес. И аз съм човек, и аз греша.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #81 -: Jul 22, 2019, 11:23 »
Win95 дали е била 32-битова ОС ? Аз имам други спомени.

Ремо ми помагаше за един частен проект (който нямаше как да направя FLOSS) и откри, че е частично 16-битова. Моите спомени също са, че разликата му от Windows 3х, че бяха скрили ДОС. Всички ОС от семейството на 9х бяха с досовско ядро. Но пак по спомен, веднага след зареждане на графичната обвивка, имаше достъп до пълноценна 32-битова среда. Това е другата разлика от 3х. Те не, че имаха нещо общо де.

От сегашна гледна точка, можем да наречем 9х с модерната думичка „хибридни“.

п.п. С Румен сме писали заедно. Имаше алтернативни обвивки на windows explorer и не една. Аз например не ползвах оригиналната на (нещо между 98 SE и Мe), а една, която беше на основата на NeXT. За да не ме биете, тя беше FLOSS и след 1998-ма наистина съм прероден, както твърдя. Най-популярната беше GEM. Тя до у нас, май така и не стигна. Имаше и много други. Имаше една, която представляваше триизмерна стая с изглед към океана, в която можеше да се разхождаш, а имаше и тераса. Беше точно като игра. е17 изоставаха тогава и все още не предлагаха подобно изживяване.
« Последна редакция: Jul 22, 2019, 11:30 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #82 -: Jul 22, 2019, 11:37 »
Максималната глоба за НАП (ако въобще стане нешо), можела да бъде 20 милиона лева. Бахти и глобата.

И от кои ли парички ще си плащат глобата, ако им наложат нещо ?

Както каза един доц. от УНСС в Дарик, МФ ще си я сложи от левия в десния джоб. Той го каза по-сложно, както отива на учен. Обясни пътя от парламента, бюджета и т.н.

По темата теча от НАП наистина се изказаха ама баш всякакви хора. Не знам, какво правеше този човек в студиото на Дарик, като там имаше и относително компетентен човек с него.

Но доцента пак не беше най-зле. Каза и някакви съществени неща покрай безумията. А тази седмица се наслушах на такива пародии, че не е истина. Проблема, когато коментират хора, които грам идея си нямат от нищо, е че се раждат какви ли не фантастики. И си вярват на всичкото отгоре.

п.п. Бре, този теч ме накара отново да следя медиите. А това е нещо, което си бях обещал да не правя. По-полезно е за здравето.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #83 -: Jul 22, 2019, 12:29 »
Относно 97ма, предполагам go_fire описа реално какво имахме, а не какво е имало на пазара. Аз лично имах 16 битов siemens, който не мога да го намеря дори на картинка, да ви го покажа. Беше с големи дискети и дос 6.22. Целта ми по-онова време (и аз съм по-малък) беше да инсталирам win 3.11, но така и не успях (имаше някакъв проблем при инсталирането му от големи дискети). В края на 99та чак, се сдобих направо с Pentium 2 na 400mhz и беше като политане в рая :)

Относно криптирания диск - той и бойко разправяше, че "магьосника" щял да бъде наистина невинен. ако си даде ключа  ;D Тия хора са просто...

За глобата на нап - същия каза, че ще е от единия джоб в другия. Така че....

Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #84 -: Jul 22, 2019, 12:46 »
Да, да опитвах се реалната обстановка да опиша. Иначе в Прософт мисля, че вече продаваха Пентиум на 75 МХц срещу нещо от сорта на 30-40 хил.

За Сименс не знам. Не съм ги виждал или не ги помня. Но в Правец 16 професора беше 8086 и 8088, а WIndows 3,1 и WfW 3,11 работеха най-малко на 80286. 3,0 (при това го имаше на руски) работеше, но така и никога не стигна до мен. Тогава се развиваше нещо, което днес порочните политици биха нарекли превземане на кораб. Мятаха се дискети от ръка на ръка, кой, каквото успял да откачи от някъде и той не знае, какво и от де.

В книжарниците все още можеха да се намерят правешки дискети за осмици, които тогава не знаехме, че са преведени дирекно в hex-a западни програми, което и тогава си е било незаконно. Дискетите за осмици не се отваряха в 16. Поне до мен не е стигал симулатор.

Разбира се, от поне 1995-та със списанията се разпространяваха дискети. Но това, че съдържаха единствено демострационни версии е малкия проблем. Тези дискети бяха три и половина инчови. А масово хората нямахме такава периферия. Както споменах, имаше я по институции и предприятия, но не беше най-лесната задача да ползваш техните компютри.

Макар сега да си давам сметка, че имах забележителен успех и често успявах. Това може би днес би било невъзможно. Но пък и тогава не се ползваха много редовно. Имаше определени задачи и това е. Например да разпечатат някакъв чертеж на плотер.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #85 -: Jul 22, 2019, 13:14 »
Не мога да гарантирам за "някаква горе-долу пълна истина " защото е само по спомени от преди повече от 20 години, но помня че реално Win95 беше 32-битова надстройка над 16-битов ДОС. Тоест някакъв "хибрид"  ::)
Имаше и един друг графичен шел (нещо ми бяга името), които според мен бе по-добър в мултитаскинга  ;D. май фирмата беше Quarterdeck  ???

Win95 си беше хибрид - но userland-a си беше 32 битов и изпълняваше 32 битови приложения. Малко известен факт е, че на Win 3.11 можеше да качиш Win32s и да изпълняваш някакви 32 битови приложения.

Това за което говориш беше DESQview. Но той умря щото си остана на текстов режим, а Win 3.0 излезе по това време.

-=-

По това време бях във университета и имах някакъв 486DX4 100 MHz със VLB карта (Cirrus Logic ако не се лъжа) и 8MB Рам. Диска не го помня колко беше. Даже не се сещам после на кой продадох компа и какво стана със него.
Имах и процесор (АМА САМО ПРОЦЕСОР) 486DX4 120 MHz - обаче не можех да го подкарам на компа щото имаше друг кеш (WT = write-through cache strategy, WB = write-back cache strategy) и искаше ново дъно.

Така че много добре помня онези години. Вече 386 и 486 преобладаваха, защото бяха много по-бързи от правеца. ОТДЕЛНО имаше Windows и Word което тогава беше нечувано (за WinWord говоря) за правене на дипломни работи. Просто ставаха изродски добре.

В днешно време отваряте Word и почвате да пишете, тогава дипломантите ходеха до младежи със такива компютри да си пишат дипломните и после да се разкрасяват (графики, таблици, заглавия и т.н.).
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #86 -: Jul 22, 2019, 13:15 »
Всъщност може и да се бъркам и да съм имал SX защото се ядосвах че нямах ко-процесор. Но на по-късен етап със сигурност имах някакъв DX4 (може да е бил и DX2?), А онзи 120 мегахерцовия го дадох на приятел за малко и той ми го върна счупен щот го изпуснал да го покажел на друг.

Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #87 -: Jul 22, 2019, 13:34 »
При мен (личен комп) със сигурност беше 386SX или 486SX (бяха доста по-евтини), но и определено се чувстваше липсата на копроцесор.
И модем на 9600/14400 към телефона  ;D
« Последна редакция: Jul 22, 2019, 13:59 от ray »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #88 -: Jul 22, 2019, 13:46 »
Ползвал съм 486 - с 95 мисля. Интересно време беше, защото всичко ми беше ново. Тогава лошото беше, че информация можеше да си набавиш само от книги, а те струваха пари.

Най-забавната играчка беше, като се опитахме да инсталираме с едно приятелче Windows 95 на 386. Стана. След осем часа борба  :D
Тогава видях и за пръв път Линукс. Инсталацията му беше някъде към петдесет и малко мегабайта, само терминал разбира се.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #89 -: Jul 22, 2019, 14:29 »
Ползвал съм 486 - с 95 мисля. Интересно време беше, защото всичко ми беше ново. Тогава лошото беше, че информация можеше да си набавиш само от книги, а те струваха пари.

Най-забавната играчка беше, като се опитахме да инсталираме с едно приятелче Windows 95 на 386. Стана. След осем часа борба  :D
Тогава видях и за пръв път Линукс. Инсталацията му беше някъде към петдесет и малко мегабайта, само терминал разбира се.

Ами не се разбира. Модерни среди като КДЕ и ХФЦЕ издават първите си версии през 1996-та, а Гном през 1997. А много прозоръчни управители са по-стари. Tom's WM например е десетина години по-стар от самото ядро Линукс.

Още първия ми ГНУ/Линукс (Мандрейк 7) имаше невероятно красив, графичен инсталатор и идваше с дузина прозоръчни управители и графични среди.

п.п. Забавното е, че 1997-ма е важна година за още нещо. Въпреки, че има данни у нас за Линукс от по-рано, то това е годината, в която масово започва да навлиза. И неизненадващо това става най-вече със Слак, въпреки, че по-света тогава вече е най-популярен РХ. Това са първото поколение линуксари. Аз съм от второто, година по-късно, когато като мързеливци се срещахме с по-културни дистрибуции от сорта на Калдера. ДДантгуин е от първото поколение, те за разлика от нас от второто и нататък са се познавали всички лично. Крокодила е друг от това поколение. Споменатия Делчев и той е там. Има още 10-20 други.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 21   Нагоре
« назад напред »