Автор Тема: Инсталиране на линукс на флашка и стартиране от нея.  (Прочетена 16754 пъти)

NikolaiTalev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 307
  • Distribution: Debian Wheezy
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW

    Отваряш терминал и пишеш:

    sudo su
    apt-get install mbr
    fdisk -l за да разбереш кое устройство е твоята флашка
    install-mbr /dev/sdx (замени x със това на флашката ти)
Активен

Веднъж Linux, цял живот Linux.

http://blog.nk-support.eu/

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Unetbootin инсталира на флашката дистрибуция от жив образ (iso). На флашката вече нямаш iso файл, а нормалната структура директории и файлове на дистрибуцията. Можеш да я обновяваш, настройваш, да си записваш и редактираш твои файлове и всичко се записва на флашката.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

malin

  • Гост
@gogov1111 MBR-a на флашката се намира на /dev/sdb , ако дяловете от флашката са /dev/sdb1 , /dev/sdb2 (  :D странно , защо ли не се вижда през gparted , примерно ) , а каква е тая инсталация на Линукс върху fat32 . Аз под "инсталация" разбирам буквално , не - инсталационна флашка със запазващ файл . При Убунту-базираните най-малко ще ти е нужно да си администратор ( sudo команда ) , за да си развалиш успешно системата  [_]3 .
Активен

malin

  • Гост
А има ли вдигнат флаг за boot на флашката
Активен

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
NikolaiTalev, постъпих както ме посъветва и нещата се оправиха.
sudo su
apt-get install mbr
fdisk -l
install-mbr /dev/sdb
Сега имам инсталиран Debian на флашка, стартирам го от нея и всичко е наред. Благодаря!

Laskov, не си прав. За жалост, Unetbootin създава live usb, а не извършва инсталация на OS.
При работа с Unetbootin аз използвам ISO файл свален на твърдия диск, а не използвам интернет. След това извършените промени не се помнят. 

Malin, след инсталиране на MBR на флашката Boot флага се показа.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Laskov, не си прав. За жалост, Unetbootin създава live usb, а не извършва инсталация на OS.
При работа с Unetbootin аз използвам ISO файл свален на твърдия диск, а не използвам интернет. След това извършените промени не се помнят. 

За да използваш вече свален или собствен ISO избираш опцията DiskImage и посочваш пътя до файла, а за да запазваш собствени файлове в опцията
Space used to preserve files across reboots
задаваш големина на желаното запазено пространство.
Така или иначе, радвам се, че си постигнал желаната цел.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
Laskov, точно това, което ти си показал правя. Не можеш да променяш нищо след това. Промените се помнят само за в момента.
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Laskov, точно това, което ти си показал правя. Не можеш да променяш нищо след това. Промените се помнят само за в момента.
Колега отвори търсачката на браузъра ти и напиши CASPER-RW и виж какво ще ти намери.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Или пробвай пак като зададеш 1000 МВ на "Space used to preserve files across reboots"
Ако числото е по-голямо от наличното пространство не дава грешка, а заделя цялото налично пространство.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6187
    • Профил
Също - K3B.
А относно Линукс и Уиндоус.... Ще споделя, защо се отказах от Уиндоус, въпреки че сега ми се налага да го ползвам заради определен софт. Преди известно време, в продължение на около две седмици, ми се наложи да преинсталирам Уиндоус на собствената си машина около десетина пъти. Не го бях купувал. Заедно със всички занимавки с драйвери, допълнителни програми и прочее. Тогава не знаех какво е бакъп. Заради вирус. Не ползвам антивирусни програми, защото по принцип им нямам доверие и се оказах прав. Не върша глупости в нета и внимавам къде ходя и какво правя, но някак го пипнах това животно и нито една антивирусна не ми свърши работа. Дори прехваления Касперски не се справи. Впросната "програмка" се инсталираше, казвах и да търси, намираше около 1600+ заразени .ехе-та, може би всички налични, казвах и по няколко начина да фиксне проблема и при рестарт имаше едно лудо четене и писане по харда и си мислех, че антивирусната решава въпроса, но се оказа, че вируса си се размножава и заразяве всьо что увидьiел. Касперския изобщо не се стартираше и трябваше да го направя ръчно. А и пускайки я, започнах да се замислям, дали всъщност наистина се стартира или само така изглежда. В крайна сметка ми се наложи да запълня харда с нули от-до, да изтрия и затрия всичко, което имах, повечето неща разни уроци събрани за много време, защото не знаех, кое е чисто и кое не.
Линукса обаче ме очарова, защото всичко си тръгваше още с инсталирането. Звук, видео, имаше си програмки за какво ли не още с началната инсталация и в общи линии, нищо не се налага да се слага допълнително за ежедневните неща, за които повечето хора ползват компютрите си.
 Докато при Уиндоус, освен че се налага да го пиратстваш в почти всички случаи, идва с един медиа плеър, текстообработваща програмка - два броя, смотан браузър, който е извън установените стандарти почти винаги, програмка за рисуване и май изчерпах всичко. Няма дори архивираща програма, pdf четец. Да не споменавам, че въпреки, че няма почти нищо, заема ненужно много пространство. Не ми се изброяват всички негативи, които са ми направили впечатление. Само един. Спирам услуга, която не искам да работи и си мисля, че наистина съм я спрял. Но не, системата решава, че не мога да я спра, просто като и кажа по нормалния начин. Трябва да вляза в административните инструменти, в услугите и да го спра това нещо ръчно. Споменах ли за задните вратички, които не са грешка на програмирането?!  Е, май--та им!
И пич, ако те мързи малко да почетеш и да разбереш, как работи Линукс, поне на нивото да си го ползваш спокойно, дръж си на отрочето на Майкрософт.
Линукса направиш ли го веднъж да ти работи и да се държи, както ти желаеш, повече не го пипаш. Няма нужда. А съм виждал толкова намазани Уиндоуси, че .... Един пример. Един път го видях това, но ми се запечата и едва ли ще го забравя. Някой виждал ли е Фейсбук да се отваря десетина минути? И това само страницата за вход. И хората бях свикнали с това и вече не им правеше впечатление. Питах ги и ми казаха: добре, махай го и слагай там нещо. Е сложим им един линукс, вече не помня, какво точно и две години вече си работи все така.
Успех!  >:D
« Последна редакция: Nov 25, 2013, 16:48 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
4096bits, не ми стана ясно защо е това дълго писание за неща, които са ясно отдавна. Аз не ползвам бозата повече от 12 години. Единствено ми се налагаше до скоро да я ползвам само заради Abby fine reader, (дори вече не зная дали така се изписва). Но от година и половина линукс се справи с този проблем. Така, че отдавна съм я забравил тая боза. Това, че обичам за експериментирам под линукс е друга тема.
Laskov, благодаря ти, защото ми помогна, но ще видя как стоят нещата във връзка с последния ти съвет. Просто съм бос относно дялове, формати и други.
Radoshov, ще прочета това, което ми препоръчваш. Е ще се задълбоча в дяловете и форматите. Но, все пак аз не съм софтуерист и нямам някакви претенции за това. 
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6187
    • Профил
Писаниците са за да стане ясно, кое е по-добре. Да се губат две седмици и по-важното - загубата на важни за човек неща или да се използва това време, за да се научи нещо полезно, което веднъж влязло в работа, решава куп проблеми за един незнайно колко дълъг период.

П.П. Всъщност постовете ми не са за тук. Странно, но като натисна "влез", за да се логна и да мога да напиша отговор, ме праща в друга тема, след логването. И се получава това. Отговор по една тема - в друга.
« Последна редакция: Nov 25, 2013, 19:09 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.