Автор Тема: Сървър - избор, изграждане, настройка и управление  (Прочетена 8690 пъти)

atanasss

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Здравейте,
Създадох темата тук понеже смятам че е за начинаещи които до сега не са имали досег до това, ако не е на точното място нека модератори да я преместят. Трябва ми сървър на който да мога да складирам важни файлове, да кача сайт с creed cms система (PHP, MySQL, cronejob), както и в последствие още няколко блога и сайта . Имам компютър с лицензиран Windows 7 с 1ТБ пространство 4ГБ рам памет, 2,4 ГХц процесор;
Въпросите ми са следните:

1. Като начинаещ в това в каква ОС да се изгради - Windows, Linux?
2. Ако е на линукс на каква дистрибуция ще бъде по-лесно като за начало и с по-навлизане в материята да може да се развие ?
3.Какъв софтуер да използвам за това ?
4.Компютъра който имам може ли да се използва както за работа така и за сървър, трябва ли да закупувам нов (евентуално с какви характеристики трябва да бъде) ?
5.Необходимо ли е закупуване на специализирана техника, сертификати и др.?
6.Каква литература бихте ми препоръчали?
7.Как да се защити информацията в сървара от външна намеса
8.Не на последно място какво би струвало
Някой от въпрости прозтичат от предхните. Много ще се радвам да ме насочите. Благодаря предварително
 
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Брех, аз не бих ти препоръчал Виндовс дори да се доближаваш до него, камо ли за сървър. Питай в форума на М$  ;D
Активен

nikito_blend

  • Гост
По отношение на първия въпрос ... едното е платено а другото безплатно. Иначе дистрибуции за сървър ... CentOS, Debian, Ubuntu. На Red Hat и SUSE им се плаща поддръжката.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Аз пък бих ти препоръчал да имаш две отделни машини. Едната за сървъра, а другата за фейсбука. Също бих се дръпнал от Win, що се отнася до сървърната история. За всеки ден... въпрос на избор. Моя го направих много отдавна. ;D
Също, няма как да ти се отговори на въпросите, ако не споделиш следното. Колко заявки на ден се очаква да поема сървъра. Например. Това е само първия въпрос. От тук се избира и машината, от тук идва и цената. Най-просто. Аз сървъри не пускам, освен да споделя някоя директория и толкова. За цени и останалото съм безполезен.
« Последна редакция: Jun 29, 2015, 14:17 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

atanasss

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Аз пък бих ти препоръчал да имаш две отделни машини. Едната за сървъра, а другата за фейсбука. Също бих се дръпнал от Win, що се отнася до сървърната история. За всеки ден... въпрос на избор. Моя го направих много отдавна. ;D
Също, няма как да ти се отговори на въпросите, ако не споделиш следното. Колко заявки на ден се очаква да поема сървъра. Например. Това е само първия въпрос. От тук се избира и машината, от тук идва и цената. Най-просто. Аз сървъри не пускам, освен да споделя някоя директория и толкова. За цени и останалото съм безполезен.
Може да прозвучи смешно но какво имаш предвид под заявки (влизането на 1 потребител в сайта на ден) ?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Насе, само защото изписваш херци на кирилица и ползваш запетая за десетичен разделител, вече заслужи отговор. Дваж го заслужи за добре зададените въпроси. Добре дошъл в чудният свят на технологиите!

Първо да ти кажа, че може би за първи път в живота си, няма да ти отговоря, както се очаква на място наречено „Линукс за българи“. Сиреч, нищо не те спира да си останеш на гнусното подобие на ОС, което използваш. Дистрибуции на „вампири“ има достатъчно, включително безплатни и всяка от тях ще ти свърши работа.

Техниката, която имаш  е повече от достатъчна. Когато стигнеш до етапа, за това, което пита Битовете, то ще знаеш отговорите на неговите въпроси.

С литературата е сложен въпрос. Обикновено дъртите разработчици казват — вземи си една книжка, прочети я. Втора може само да я прегледаш набързо. От тук натам започваш някакъв проект, дори да е смотан. Гошовица става твоя най-добър приятел. Много често, по-често, ще попадаш на примери, които показват нещата грешно. Но и това е учене. Нали на Едисон са му трябвали 99 опита, как да не направи крушка?!

Аз обаче съм пристрастен и ще ти кажа като първо пристанище да ти е „Научи ме“. Основата от там, макар застаряваща, ще ти е достатъчна да градиш нагоре.

п.п. Все пак изглеждаш умен младеж. Не е чак толкова лошо в една виртуалка да поразцъкаш ГНУ/Линукс — аз пристрастно ще кажа Кубунту. Кубунту е калпава история, но за мен е отличният избор за начинаещ. Това беше първата ОС на синовете ми, преди да се научат да четат. На големия беше УСУ даже. Май УСУ е дори по-добре за българчета. Но е тежичка. Кой знае, като видиш необятният ни свят и ако си по-упорит, то най-вероятно сам ще захвърлиш недодяланото нещо, което ползваш.

Успех!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
За да се отговори на въпросите ти ти трябва да отговориш на някои такива първо:
1. Какви файлове ще съхраняваш (тип, размер)
2. Какъв тип на достъп и от колко места/потребителя трябва да има достъп
3. Каква натовареност на системата се очаква? Брой потребители и брой на посещения на час/ден/месец
4. От каква важност е поддържането на сървъра онлайн?
5. Разбрахме, че ще има http сървър, какви други сървърни услуги трябва да има?

След коректни отговори на тези въпроси може да се продължи дискусията...
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Не е чак толкова лошо в една виртуалка да поразцъкаш ГНУ/Линукс — аз пристрастно ще кажа Кубунту. Кубунту е калпава история, но за мен е отличният избор за начинаещ.
Прокрадват се мнения и във Фороникс, че Кубунту вече няма да има. Пича нали се върна към екипа на Нетрънър. Иначе може и http://www.stotinkaos.net/ или чист Цент без графична среда :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Все пак съм на мнение, че ако го хвърлим изключително в конзола, без някакви шарении, ще го уплашим. Във времената, когато излезе последният ДОС, може да не е бил роден.

Кубунту ще си го има. Каноничните имат корпоративни клиенти, които си плащат за поддръжка. Един човек не е дистрибуция, макар точно този да е много важен. КДЕ също не гледа с добро око на Убунту и особено на Мир. Но по-скоро това са боричкания, кой да е по-големият ербап. С времето ще отшумят. Докато едно от двете (Убунту или КДЕ) не спре да е фактор, то ще има и Кубунту.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

atanasss

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Насе, само защото изписваш херци на кирилица и ползваш запетая за десетичен разделител, вече заслужи отговор. Дваж го заслужи за добре зададените въпроси. Добре дошъл в чудният свят на технологиите!

Първо да ти кажа, че може би за първи път в живота си, няма да ти отговоря, както се очаква на място наречено „Линукс за българи“. Сиреч, нищо не те спира да си останеш на гнусното подобие на ОС, което използваш. Дистрибуции на „вампири“ има достатъчно, включително безплатни и всяка от тях ще ти свърши работа.

Техниката, която имаш  е повече от достатъчна. Когато стигнеш до етапа, за това, което пита Битовете, то ще знаеш отговорите на неговите въпроси.

С литературата е сложен въпрос. Обикновено дъртите разработчици казват — вземи си една книжка, прочети я. Втора може само да я прегледаш набързо. От тук натам започваш някакъв проект, дори да е смотан. Гошовица става твоя най-добър приятел. Много често, по-често, ще попадаш на примери, които показват нещата грешно. Но и това е учене. Нали на Едисон са му трябвали 99 опита, как да не направи крушка?!

Аз обаче съм пристрастен и ще ти кажа като първо пристанище да ти е „Научи ме“. Основата от там, макар застаряваща, ще ти е достатъчна да градиш нагоре.

п.п. Все пак изглеждаш умен младеж. Не е чак толкова лошо в една виртуалка да поразцъкаш ГНУ/Линукс — аз пристрастно ще кажа Кубунту. Кубунту е калпава история, но за мен е отличният избор за начинаещ. Това беше първата ОС на синовете ми, преди да се научат да четат. На големия беше УСУ даже. Май УСУ е дори по-добре за българчета. Но е тежичка. Кой знае, като видиш необятният ни свят и ако си по-упорит, то най-вероятно сам ще захвърлиш недодяланото нещо, което ползваш.

Успех!
Здравей,
Чувствам се задължен да отговоря, отностно изписването на херци и други мерни единици смятам че все пак сме българи и като инженер думите който имат що горе свестен превод трябва да се използват (съкращенията също) :). Използвам на личния си компютър убунту от почти година и съм доста доволен, а на другата ОС ми се налага да работя, затова се чудех коя платформа е по-добра. За литература директно към сървари ли да започна или друго място ...
Компютъра който имам в момента се ползва за офис работа, той може ли да едновременно да съвместява работата и на сървър.
 Радвам се че има и български форум, където човек може да зададе въпростите си. Благодаря за бързите отговори.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ами Убунту може да стане чуден сървър само с няколко магически команди. Сиреч може и от софтуерният център да си накачулиш апахита, мъсяли, каквото трябва. Един мрежов боб и надстройка на мъсяла също няма да са зле.

То  зависи и какво искаш да правиш. Ако ще е просто да предоставяш готово решение, трябва четене как се администрира. Ако искаш сам да пишеш такова (както предположих) п4п е отличен старт. Може пък да искаш да си изграждаш външен вид (което е рядко за инженери) тогава html, css, js, gimp. Всичко е според зависи, с какво искаш да се захванеш.

п.п. Т'ва за българският и кирилицата, беше поздрав. И аз съм голям радетел. Ама сме малко.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Нормално е да питам за заявки към сайта на ден, защото е сайт. Очаква се като се направи да има и някаква посещаемост. Ако ще си влизаш само ти и то локално едва ли не, машината ти е повече от достатъчна. Успех и се радвам, че се насочваш в правилната посока! :)
За останалото, ти отговориха, "колегите". В кавички, защото аз с линукс на си изкарвам хляба.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Сериозно ли? Бях останал с впечатление, че си волнонаемник. Значи ставаме трима с Лунар. Наистина сме малко, което е жалко. Но пък и не виждам друг вариант да си вадя хляба с тая ОС, ако не е програмиране или администриране, неща, с които не бих се заел професионално. Но това си е до човека.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

atanasss

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
1.Файловете който ще се съхраняват ще бъдат: jpg, txt, doc, odt, exe, mp3, avi - повече са до 10 MB,
2.Достъпа до файловете ще имат до 10 потребителя, а сайтове ще си имат достъп всички.
3.Натовареноста на системата - в началото 5 на час /50 на ден,  след като станат двата блога ще се увеличи 4 - 5 пъти и след последния сайт можеби до 1000 на ден това са ми очакванията
4. От каква важност е поддържането на сървъра онлайн? - какво имаш в предвид
5. Разбрахме, че ще има http сървър, какви други сървърни услуги трябва да има? - FTP, Mail Server, какво друго ...
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
т.1 Колко Gb/Tb сторидж очакваш да напълниш?
т.4 колко критичен ще бъде downtime на сървъра?
Активен