Автор Тема: Отворения код не е сред приоритетите на ГЕРБ за IT сектора  (Прочетена 44878 пъти)

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Ето, като потвърждение че и новото правителство на Бойко Борисов ще харчи милиони от нашите данъци за лицензи на Бил Гейтс, сега попитайте новия Министър на транспорта, съобщенията и информационните технологии Александър Цветков - http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2009/07/23/760034_koi_e_aleksandur_cvetkov - дали някога е виждал Линукс, какво знае и има ли приоритети в това отношение. Не пропускайте, все пак, да Cc:-нете мейла и до финансовия Симеон Дянков, който изглежда е чувствителен на тема 'разходи'
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
maxich, макар да си очевидно скептично настроен, всъщност идеята ти е доста добра :) Не разбирам много от политика, но ми се струва, че в момента, когато идва нова власт, е най-подходящо за промени и повдигане на въпроса за поощряването на отворения код. Както си отбелязал - криза е, държавата има спешна нужда от мерки за оптимизиране на бюджета... Може би е нужно да се покаже на новите управляващи разрешението на проблема в ИТ областта (най-вече относно държавната администрация). Все си мисля, че тук сме хора-ентусиасти и отворения код е отборна работа. Организацията е трудно нещо, но не е непостижима... Нека ако има някой, който има по-добра идея как може да се общува (диалогично и ефективно) с Правителството на България, да каже... интелигентни хора сме, ще измислим нещо... 
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8769
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
При встъпването на всеки нов пармламент ходят там група ентусиасти да покажат алтернативите и абсолютно никога до сега не са имали никакъв успех.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

/dev/null

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
  • Distribution: Ubuntu Current LTS
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Когато човек има власт, той се обръща и започва да хапе ръцете, които го хранят.
Всички са маскари и ще си останат такива. Затова Индия е по-напред от България.
Активен

CPU: AMD Phenom II 1100T Black Edition @ 3,3GHz, Cooler: Cooler Master v10, RAM: Corsair VS2GB1333D3 x4, MB: GA-890XA-UD3, PSU: SS-1250XM, GPU: AMD HD 6850x2 (CrossfireX), Sound card: ASUS Xonar D2X, SSD: Kingston SVP200S37A/60G, HDD: Hitachi HDS721010KLA330 (1TB), HDS723030ALA640 (3TB), WD RED(4TB)

Mitaka

  • Гост
Ако си мислите, че за внедряване на такива решения /с отворен код/ ще се похарчат по-малко пари, лъжете се.
Ако това стане, вероятно ще се избере нещо комерсиално - РедХат, Мандрива или СуСе. И като ги знам и трите какви бози са, по-добре да си стоят на Виндовс.

Всички само мрънкате, а защо до сега никой не е предложил нещо конкретно като решение. "Свали си убунту и инсталирай" например, не е решение.

Другото, което е важно - трябва да се пренапише целят наличен софтуер, който се ползва в момента, тъй като той е за ДОС/Виндовс. Това също би струвало не малко пари.

Накрая, опираме до поддръжката.
Тук мога да кажа следното, от личен опит:

Във фирмата, в която работя имаме от всичко по малко - Виндовс, Линукс, МакОС.
Най-малко проблеми ми е създавал Виндовса, не мога да го скрия. За три години съм преинсталирал не повече от 5 компютъра с Виндовс.
С документите е тотална боза - да вземем за пример ОпънОфис... извинявайте, но по-голяма щуротия не съм виждал. Пълно омазване става, когато се опиташ да пуснеш някой макрос например.

Ако се намери някой, който да предложи адекватно решение, но това да бъде решение, което работи - ОК, няма проблем, но това не е нещо, което се предлага по форуми и блогове.

Аз също не бих рискувал парите на данъкоплатеца за нещо, което не е ясно дали ще работи, и кога ще спре /да, случвало ми се е след ъпдейт цялата система да се скапе/.
Линукс за сървърни решения може да е супер, но за десктоп... просто не става.
Активен

downware

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Да споделя малко от моя опит. В областната администрация се ползва WEB базиран софтуер, който вади справки в WORD формат, как да стане с Linux.
На мои познати опитах да им предложа решение на PHP & Mysql, след консултации с преподаватели в университет те се спряха на "най-доброто" .NET на windows...
Лелките в администрацията са свикнали горе долу с Windows. Там е трудно да се променят нещата.
НАП правят софтуер за DOS  и Windows.. Под линукс не може една декларация да внесеш. Някой пуснал ли е цифров подпис под линукс.
Хората, които изграждат IT-то го ориентират към Windows.
Жалка работа
Активен

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Който има желание - знае и как да го реализира. Но явно на никой не му пука.  >:(
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
downware, къв е тоя софтуер за ДОС, питам от чист интерес.
Митака, прав си, но тук много малко хора ше те разберат, така че не се хаби :)
Активен

Mitaka

  • Гост
Който има желание - знае и как да го реализира. Но явно на никой не му пука.  >:(

Да, ще го реализира, но на каква цена?
Няма ли да е в пъти по-евтино да се ползва готовото решение, отколкото да преоткриваме топлата вода? Нали уж целта е да е по-евтино за данъкоплатеца?
Пак казвам - дори и да изберат Линукс, то той ще е някаква комерсиална дистрибуция, със супер надута цена, и съответните комисионни за съответните хора. И разлика няма да има :)
Разбира се, после ще дойдат проблемите - този скенер не работи, за онзи принтер няма драйвер, за онова устройство няма поддръжка.... ще отнеме месеци да се пренапише софтуера, който се ползва, и за обучение на персонала също. Това пак са пари.

Пак питам: Вдига се голяма врява когато се чуе, че ще се платят лицензи за МС софтуер /а пиратски ли да ползват???/. Какво ще стане обаче, ако утре излезе бате Бойко и каве - купувам еди колко си лиценза за РедХат за 100 милиона долара.
Активен

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Ако си мислите, че за внедряване на такива решения /с отворен код/ ще се похарчат по-малко пари, лъжете се. ...
Не, на първо време с преминаването (за една две години) действително може  пак да излезе толкова, но обърнете внимание къде отиват парите, защото вместо да се инвестира в развитието на едно българско ноу-хау в тази област и по разработването, и поддръжката, обучението в университетите и т.н., те ги дават да ги харчи и да се развива Бил Гейтс, което съвсем не е държавническо. Второ, в средно- и дългосрочен план разходите ще паднат значително. Трето, виждате какво става и с ъпгрейда на все по-новите възможности -- 'Майкрософт' те закачат за една операционна и стоиш там защото си я платил, а тя продължава да ти върши работа и търсиш причини да не даваш отново пари, докато същевременно вече е излязло едно и друго следващо поколение софтуеър... И тук опираме до въпроса за сигурността, защото съществуват предразсъдъци сред невежите, особено в държавната администрация, които в повечето случаи асоциират понятието 'отворен код' с липса на необходимата защита, за разлика от 'затворения', който според тях е по-сигурен именно защото е затворен. Това са понятийни заблуди, които трябва да се преодолеят за да се пристъпи по-нататък


... трябва да се пренапише целят наличен софтуер, който се ползва в момента, тъй като той е за ДОС/Виндовс. Това също би струвало не малко пари.
... опираме до поддръжката. ...
„Проблеми има, но ще се преодолеят“ са завили миналата година и от белгийското министерство на правосъдието -- http://news.idg.bg/e_administraciia/41232_belgiia_vnedriava_linux -- като по всяка вероятност днес техните проблеми вече не са такива, каквито са изглеждали тогава


... Аз също не бих рискувал парите на данъкоплатеца за нещо, което не е ясно дали ще работи, и кога ще спре ...
Не, не става въпрос за риск. Въпросът е, че след като се е минало през едно поколение 'Windows' в държавната администрация и вече се е създала необходимата грамотност, то от там нататък, нямаме полза да продължаваме с 'Windows' и да им плащаме, а можем спокойно да преминем към новите решения с отворен код


... Лелките в администрацията са свикнали горе долу с Windows. Там е трудно да се променят нещата. ...
Напротив -- виждате колко все по-юзър-френдли става всичко и като е на български нищо не им пречи да свикнат така и с Линукса. Те нали затова са там и им се плаща -- да се обучават непрекъснато и да се развиват, а не да запецват на едно място -- запецналите явно нямат перспективи и без това са на отиване


... Няма ли да е в пъти по-евтино да се ползва готовото решение, отколкото да преоткриваме топлата вода? Нали уж целта е да е по-евтино за данъкоплатеца?
Пак казвам - дори и да изберат Линукс ...
'Mitak', моите уважения, но ако продължаваш тук по този начин, ще помисля, че имаш нещо общо с представителството на 'Майкрософт' в България
« Последна редакция: Jul 27, 2009, 09:09 от maxich »
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Не ми се влиза в безсмислени спорове, но когато някой се пали толкова е редно да му се кажат две приказки ;D maxich силно се надявам да не си вадиш хляба с компютри, а само да гледаш филми на линукс, щото иначе състоянието на Ит-та в бг е тревожно... Дори лаик като мен се ужасва от абсурдите, които твърдиш, плашиш ме.
->Парите вместо да ходят при Бил Гейтс, според мен той няма нужда да работи повече, но както и да е, те ще са при Новел или РедХат, и там дали ще платиш на МС или на тях, за да ти пуснат подръжка и ъпдейт все едно, и двете искат пари.
->Белгия, Франция... аз съм ползвал такива компютри и ще ти кажа какво представляват - от един сървър всеки ден се зарежда имидж на убунту/което беше адски тромаво дори с АйсВМ/ и така докато погледаш нещо в нета! Забрави да правиш таблици, да пишеш труд или някаква продуктивна работа, дори за секретарка. Да не казвам, че министерства и тем подобни използват бланки, а макросите в ОО са АД, явно не си работил.
->на лелките може да им плащат да се обучават на счетоводство, но не и програмиране и КС! ;D

Я дай някой дали го е сметнал след 5 години колко пари ще спестим, има ли го черно на бяло или само си говорим, а ако някой е против, веднага става представител на МС... пълна простотия е това, което си мислите, да оставим МС, да плащаме на Редхат, че те горките умират от глад, да учим нови технологии...
Ще настъпи пълен хаос...
Това, което може да се направи е първо да се отпуснат някакви пари за изследвания и тестове - дали и как ще работи това нещо Опън сорс, и чак след това. Но да се спира продуктивна работа и да се слага убунту и Опънофис е мнение на хора, които си нямат халхабер, като това е най-простия сценарий, щото никой не ползва само интернет и ОО(няма да споменавам колко е недъгав).

Вече съжалявам, че го писах, щото няма да го разбереш, продължавай да си дундиш.
Активен

Emooo

  • Гост
Ясно е че няма минем на Линукс в администрацията, ама такива като Maxich са нужни въпреки всички глупости които наговори, защото такива идеи притесняват МС и вкарат малко конкуренция на пазара. Ако нямаше такива идеи МС щяха да ни продават Уиндовса на пазарни цени, а сега те са готови на отстъпки от цената, които да обезмислят преминаването към Линукс от към икономическа гледна точка. Доколкото си спомням държавата купи Уиндоуси на за 6$ бройката и офиси за малко повече. Така че Маxich продължавай в тоя дух, приказките за преминаване към Линукс помагат да спестим пари, но от самото преминаване ще загубим пари.
Активен

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Да не би това да е форум на 'Майкрософт' или какво?

Все повече правителства в развитите държави внедряват все повече решения с отворен код. Френската полиция даже мина на Ubuntu  спестявайки милиони евро. Скоро се очаква нова операционна система на Google и т.н. ...

За 'Windows' ли ми проповядвате, че трябва да плащаме данъци?
Активен

Arvigeus

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Whatever
    • Профил
Не е до парите. Microsoft хич не им дреме дали ще си продадат Windows-ите за 50$ или за 5$. За тях по-важно хората да се нуждаят от тях. А когато хората се нуждаят от тях, ще са готови да им наливат пари и по други начини, не само чрез лицензи за ОС. Против съм преминаването към Линукс сега, защото в момента държавата ни е пълен хаус и със съществуващите системи. Даже и ББ да има магическа пръчка няма да можем да мислим за това в близките 4 години, не и преди да имаме някаква стабилност.
Активен

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Прочетох вече всевъзможни глупости и вече не се стърпях.

Щели сме да дадем повече пари за Linux, преминаването към него искало знания и влагане на повече пари, даване на пари в джоба на RedHat и още много много глупости. И така - ще започна отзад-напред. Първо - кой е казал че ще се инсталира само RedHat, че RedHat е единствената Linux базирана система ??? Колкото и да мразя прехваленото Ubuntu - ето, да - предлагам го, както и Fedora, Debian (който не е чак толкова лесен), дори и Sabayon. Както знаете това са напълно безплатни дистрибуции.

Сега за лелките. Те нямат думата. Плаща им се за да се учат.

И т.н. и т.н. - мислех да стане по-дълъг пост ама го посакратих, тъй като едва ли точно този пост ще промени нещата... Обречени сме да използваме Micro$hit Windows...  :'( :'( :'(
Активен