Анкета

Въпрос: Да развиваме ли ядрена енергетика в Република България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала?

  • Да, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Да, убеден(а) съм, че трябва да се строи
    - 29 (9.1%)
    Не, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Не, убеден(а) съм, че НЕ трябва да се строи
    - 38 (11.9%)
    Няма да гласувам на референдума - така "каза" партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Няма да гласувам на референдума - не ща.
    - 7 (2.2%)

Общ брой гласове: 64

Автор Тема: За или против строежа на нова атомна електроцентрала?  (Прочетена 65151 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
А не сигурен съм, че баварците глътнаха Роувър, след като се бяха изнесли от Бектулайфово.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Имам някакви спомени че англичаните си го закриха с много псувни по отношение на работните условия и българския мениджмънт, което нищо чудно да е удобно извинение. То не беше точно Роувър, по-скоро нещо като това с китайците - някакъв джойнт венчър между българска компания и англичаните. Нищо чудно да са се изпокарали за нещо. После то тогава бяха Виденовите изпълнения горе-долу, аз се чудя с какъв акъл въобще са дошли да инвестират в нестабилна държава, малък пазар, сега поне мита няма заради ЕС, тогава и това го нямаше.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Надяваха се да изнасят за РФ, ама там бяха бурните Елцинови времена и продажбите не бяха хубави. Иначе по мои спомени имаха много амбициозни планове включително за легендарният Ленд Роувър, ама накрая нищо. Както и да е.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bot

  • Гост
 Според статията, към която Златко даде линк, заводът във Варна затваря 1996, според Уикипедия БМВ купува компанията от британците 1994. Инфото, което съм дал не е официално, но фактите горе потвърждават че баварците, а не британците са взели решение за прекратяване на производството. И ако немците са били ядосани на нещо, то е било свързано с англичаните а не с българите. БМВ купиха компанията в много лошо състояние, на практика Роувър си беше фалирал и немците се опитаха да я изправят на крака, обаче се сблъскаха с епичният британски мързел, освен това поеха някакви ангажименти да не съкращават персонала, в крайна сметка се отказаха и продадоха компанията 2000 година.
Активен

edmon

  • Гост
Останалото са лоши американци и лоши европейци, ние ви предлагаме "хиперизгодни" условия, а вие не ни се кефите, нека сега това да е урок за останалите бивши СССР републики които напират в ЕС, при нас е най-добре и тока ще ви е евтин, гадна либерализация, гадна зелена енергия, гадни американци, апокалиптична картина и т.н. обективен журнализъм. Не че сега те са толкова виновни, защото и те са традиционна жертва на същите "обективни" журналистически парцали предимно от САЩ и Западна Европа и са свикнали в тоя дух.

Със същият успех обаче може да се напише статия как в Русия средната продължителност на живота е по-ниска, отколкото в Албания (факт), броят на убийствата на глава от населението е по-висока, отколкото в САЩ (факт), злоупотребата с алкохол затрива всяка година половин милион души (факт), има повече скинари, отколкото в целия останал свят, въпреки че дядовците им се биха с Хитлер (факт) и накрая за всичко това да се изкара виновен Путин и неговата върхушка от бивши кагебейци и олигарси (което вече би било чиста манипулация).

И двете писания ще имат горе-долу същата информативна стойност.

Ами те и двете са доста достоверни! :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Според мен Гейта твърди, че цялото нещо е манипулация. Даваш някакви произволни факти и накрая вадиш извод, които само привидно е свързан с тях, но не е причината и/или обяснението им, макар автора да внушава именно това.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Според мен Гейта твърди, че цялото нещо е манипулация. Даваш някакви произволни факти и накрая вадиш извод, които само привидно е свързан с тях, но не е причината и/или обяснението им, макар автора да внушава именно това.
Да, Гейта е прав, всичко е манипулация. Но има нещо в което не е прав. По точки:
Със същият успех обаче може да се напише статия как в Русия средната продължителност на живота е по-ниска, отколкото в Албания (факт)
Какво общо има този факт с цените на тока и състоянието на енергетиката и икономиката в България?
броят на убийствата на глава от населението е по-висока, отколкото в САЩ (факт)
Какво общо има този факт с цените на тока и състоянието на енергетиката и икономиката в България?
злоупотребата с алкохол затрива всяка година половин милион души (факт)
Какво общо има този факт с цените на тока и състоянието на енергетиката и икономиката в България?
има повече скинари, отколкото в целия останал свят, въпреки че дядовците им се биха с Хитлер (факт)
Какво общо има този факт с цените на тока и състоянието на енергетиката и икономиката в България?

И двете писания ще имат горе-долу същата информативна стойност.
Може би, но едното ни засяга пряко, а другото, макар да са факти нито ни грее, нито охлажда. Оттук можем да видим, че Гейта също е манипулатор, който отклонява темата в друго русло, за да не мислим за важните за нас факти, а за неща въобще не свързани с темата.

ПП Списъкът с манипулации на Гейта задължително трябва да се допълни и с отклоняването на темата в автомобилното русло. След като го отрязах два пъти той замлъкна, но останалите, т.е. вие уважаеми манипулирани съфорумци, успешно захапахте стръвта.

Гейт, я кажи твоите американски приятели на професионално ниво ли ти плащат за манипулации, или си идеалистче? Ако си второто - много си се минал. Биткойна през плет не е виждал "многото пари" дето се въртят в другия бизнес.

ППП Любопитен съм дали Гейта сега ще направи трети опит да извърти темата в друга посока, например кой плаща на мен или какво е състоянието на бъбреците на дивото куче Динго. Доколкото го познавам точно това трябва да се очаква. И така да напомня: темата беше - АЕЦ Белене, цената на тока, интересите на мултинационалните компании в България и свързаното с това качество на живот в страната.
« Последна редакция: Apr 02, 2013, 15:26 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Интересно защо толкова се дразниш от това, че някой не е съгласен с теб? Очевидно има хора, които мислят, че е добре да се строи нова АЕЦ, други не мислят че има смисъл. Всеки има някакви аргументи.
gat3way се опита да ти каже, например, че цитираната от теб статия също няма много общо с "цените на тока и състоянието на енергетиката и икономиката в България".
А и аз не мога да разбера, как строенето на нова АЕЦ ще повлияе на "цените на тока и състоянието на енергетиката и икономиката в България"?
Моето мнение - аз съм за атома, по принцип. Но като гледам, как строят пътища и правят ремонти на градинки в България, не виждам как ще излезе каквато и да е сметка от строенето на АЕЦ. Само още номенклатура ще се нагуши, ще изпрати децата в Лондон и Женева и ще ни **е ******* лели**. По-добре да вкараме тези пари в космическата ни програма.
Активен

фонокартен телефонен апарат

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Не, не се дразня когато някой не е съгласен с мен. Опитвам се да водя дискусия, но по темата, а тя непрекъснато бива отклонявана в други посоки, които не водят до нищо освен загуба на ресурс. И ВНЕЗАПНО тези отклонения обслужват точно "номенклатурата дето се гуши, изпраща децата в Лондон и Женева" и т.н. За автомобилното производство (прости Господи) в България ли ще говорим, за продължителността на живота в Русия и Албания ли или за цените на тока?

Второ: ти прочете ли статията? Цитирам: "правителството на Борисов подписа договор за изкупуване на електрическата енергия от "американизираните" електроцентрали на цена пет пъти по-голяма от тази на атомните електроцентрали. В ЕС е още по-скъпо: в съответствие с директивата на ЕС 16% от производствените мощности да бъдат превърнати в "зелен" режим - трябва да се заменят традиционните турбини със такива за вятърна енергия и слънчева енергия. Тъй като на "ерзаците" са далеч по-скъпи от ядрените мощности, необичани на Европейската Комисия, държавната Националната енергийна компания (НЕК) на България до 1 юли 2013 плаща на производителите на "зелена" енергия 250 евро на мегават час, в сравнение с 21 евро за енергията произведена от АЕЦ. След това разликата ще бъде намалена до 120 евро срещу 21, но е лесно да се види, че  разликата остава почти шест пъти."

Гейт и който и да е друг може да се опита да ми каже, че това "няма много общо с цените на тока и състоянието на енергетиката и икономиката в България", но това е ще просто лъжа. Да или не?
« Последна редакция: Apr 02, 2013, 17:07 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Доколкото виждам темата на дискусията е "За или против строежа на нова атомна електроцентрала?"
Бих се радвал да видя една статия от Германия, която защитава решението им да се откажат от атомна енергия. За баланс.
Активен

фонокартен телефонен апарат

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Абе стигате с това, че братушките ни забранили да произвеждаме Рено!
Проекта с Рено се прекратява по икономически причини и те са, да не се изнася конвертируема валута за битови стоки!
По онова време имаше КОКОМ който забраняваше износ на технологии от запада към изтока и пак се доставяха, но по втория начин на доста по-високи цени, но не с рубли, левове и тем подобни, а с долари, а в същото време САЩ и другите по всякакъв начин възпрепятстваха износа от СИВ към тях, именно за да не влиза конвертируема валута с която да се снабдяваме с техни технологии.
Та, по тази причина се прекрати производството на Рено, щото тук само се сглобяваше, а компонентите се плащаха с ковертируема валута. С конвертируема валута се плащаха и бананите и портокалите за които се редяхме на опашки по нова година.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Ами дори това не е вярно, договорите за покупката на електроенергия от централата на AES ги подписваше още Костов и още тогава цената беше висока (над 100. Доста манипулативно е използвано "пет пъти по-голяма от тази на атомните електроцентрали" - кои са тези централи освен Козлодуй? Нещо намекват че енергията от Белене ще е на същата цена като тази от Козлодуй може би?

250 евро на мегават час също е доста избирателно, ето ти ги цените тук: http://www.dker.bg/pagebg.php?P=401&SP=402 точка 6 са ти цените за изкупуване на електроенергия от ВЕИ централи за 2012. Единственото, което се доближава до 250 евро е цената на електроенергията добита от "ЕЦ, работещи с индиректно използване на биомаса от растителен или животински произход, с инсталирана мощност до 500 кВт". Тоест другарите иванушки просто са си харесали най-високата цена и са обявили "НЕК купува от зелените централи ток за 250 евро на мвтч".

Та както казах леееекинко манипулативна статия, всичко зависи от това как поднесеш фактите очевидно.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
@dejuren
Искрено се надявам та почетеш информацията на сайта на ДКЕВР и после ми разправяй за промити мозъци :D

Голяма мъка :D

Това по темата ли е:

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2013/04/01/2033502_rusiia_podgotvia_svoi_shistov_bum/?ref=akcentmenu

Сигурно е заради първи април. Руснаците са се объркали и са решили поне за един ден да кажат нещо вярно...
« Последна редакция: Apr 02, 2013, 18:21 от shoshon »
Активен

edmon

  • Гост
Както и преди съм казвал , АЕЦ ни трябва само за да скочат още цените на тока, хората да се вдигнат и да има убийства на политици. Това не се случи, но се случи друго, което видяхме миналия месец!
Сега нещата пак се завъртат в старото си русло. По медиите разправят,че ГЕРБ е първа политическа сила?!?!?!?!? и втора е БСП!?!?!? що за идиоти живеят около мен !?!?!?!?:((((
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ами аз като ви разправям, да не гласувате, щото който и да спечели, колкото повече гласували, толкоз повече държавна субсидия за партията. Оставете идиотите само да гласуват!
Снощи или предната вечер по новините отново го чух, че на всеки получен глас за партията получават по 1лев на месец държавна субсидия и още колко беше на година и сега се очаквало по-ниската избирателна активност да им се отрази на бъдещите бюджети.

Който не ми вярва, че съм прав, да си рови в нета и да си търси инфо по въпроса.

Който и да спечели, политиката ще се задава от Брюксел и ще се изпълняват стари договори щото разтрогването им струва още по-скъпо или трябва да се приложи Еквадорския пример, но дали на някой ще му стиска!?
« Последна редакция: Apr 03, 2013, 00:04 от backinblack »
Активен