Автор Тема: Проблем с ползването на Линукс с лаптоп DELL N5110  (Прочетена 5556 пъти)

Goodfellas

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Здравейте,
инсталирам съм може би над 10 дистрота на този лаптоп, но проблема е, че когато работещата ОС на лаптопа е Линус, той започва да грее изключително много при никакъв товар. Ако някой е имал подобен случай нека напише два река как го е оправил.
Активен

„Когато знаеш Slackware, знаеш Линукс… когато знаеш Red Hat, знаеш само Red Hat“.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Предполагам, че причината е модула за NVidia. В описаниято на пакетите пише, че nvidia-173 поддържа подобна карта, но нямам такава, за да го тествам. Ще ти трябва също nvidia-settings, за да я настроиш.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Goodfellas

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Коя дистрибуция да сложа ?
Активен

„Когато знаеш Slackware, знаеш Линукс… когато знаеш Red Hat, знаеш само Red Hat“.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Опитай 64 битова Manjaro с Xfce. Инсталатора е от Mint, a работата с нея е доста лесна. След няколко месеца вече ще можеш да сложиш и Xubuntu 14.04, но изчакай поне алфа версията. Тествай дистрибуцията без да пипаш нищо по модулите за видеото. Ако все още грее - тогава прави експерименти.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Мда, точно това му е проблема! Моя е същия, но 7110 с по-големия екран. Като му инсталирам Убунту-то си работи, но за не повече от 1 час ми свършва батерията. Последно съм го пробвал преди доста време с 12.04 и след като инсалирам нвидията и ставаше още по-зле и се отказах да се занимавам, щото не ми е основна машина, а го ползвам само на вън с уиндоус приложения за които нямам алтернатива, а и автономията за на вън не ми е без значение.
Дано с 13.04 или 13.10 са оправили нещата по-лесно да стават, но пък като чета в другата тема за проблемите с клавиатурната подредба и вече почнах да губя ищаф да разцъквам 13.10.
Активен

Goodfellas

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Скоро ще си вземам и настолна машина, че не мога да работя на лаптоп само и не знам дали си заслужава цялата играчка да пробвам още дистрота вместо да изчакам малко и да сложа Линукс направо на настолния.
Активен

„Когато знаеш Slackware, знаеш Линукс… когато знаеш Red Hat, знаеш само Red Hat“.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Проблемът с клавиатурната подредба се отнася само за Unity. Никога не съм я ползвал, така, че не ме интересува. По- големият проблем за мен е версията на network-manager. Във версия 0.9.8-0 и 0.9.8-1 има бъг, който не позволява да се свържеш към интернет с 3G модеми. Този бъг няма да бъде отстранен в 13.04 и 13.10, а чак в 14.04, когато ще сменят версията на network-manager на 0.9.8-2. Така, че ще си ползвам Ubuntu 12.04 и Debian Testing, поне, докато не излезе новата LTS версия.
« Последна редакция: Oct 21, 2013, 15:38 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Аз с такива къси дистра, хич не се занимавам! Както казваш, не си струва хабенето на дисковете въпреки, че и дискове не ползвам, но си ги поразглеждам информативно на виртуалка. Аз и на 12.04 минах почти 1 година след като излезе, че може и повечко да е! И аз чакам с нетърпение 14.04, че като гледам 13.04 и 13.10 доста по-бързо реагират, но аз съм с Гном3, а не с хфце, но май пак няма да бързам да минавам на 14.04, че съм скептичен към този нов графичен сървър МИР! Представям си какви бози ще е в началото като с Унити в 11.04.

Goodfellas, щом няма да ти бъде лаптопа основна машина и не си много навътре в Линукс, можеш спокойно да изчакаш порядъчно да остарее, а на десктопа, ако ти е интелски, няма да имаш с никоя дистрибуция проблем. АМД отдавна не съм пипал и нямам идея как са нещата там с видео картите, че май не всички модели на ати нвидия имат добра поддръжка в Линукс. Моя десктоп е и5 и си ползвам вграденото видео всичко си ми е ток и жица. Ако след мен някой не се обади да ме опровергае, можеш да се консултираш с форума преди да го събереш.
Аз лично ти препоръчвам да не се занимаваш с дистрибуциите с къса поддръжка, че там тъкмо пооправят нещата като излезе и то вземе, че излезе новата и старата я отсвирят.
ОпенСУСЕ не съм го чоплил и не знам кои са му версиите с дълга поддръжка, но ако искаш дебиан базирано, залагай на Убунту 12.04, а по-късно на 14.04, а ако искаш Ред Хат базирано, на Цент.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
@Backinblack : Реагират по- бързо, защото щатното 3.2 ядро е много по- бавно от 3.8 ядрата в 13.04. Затова, вкараха в хранилищата на 12.04, 3.8 ядра и дори препоръчваха да се минава на тях.
http://s19.postimg.org/4sum62m5v/linux_image.png
Достатъчно е да инсталираш от мениджъра на пакети linux-image-lts-raring и linux-headers-lts-raring след което да рестартираш.
След няколко рестарта /има някакво напасване/ 12.04 става толкова бърза, колкото е и 13.04.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Goodfellas

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: KDE
    • Профил
@backinblack

Най-вероятно конфигурацията, която ще взема ще бъде тази:

ASUS H81M-A /1150
I5-4440 /3.1G/6MB/BOX/LGA1150
2X4G DDR3 1600 GEIL EVO LEGGERA
1TB WD Caviar Blue 7200rpm 64MB SATA3 WD10EZEX
Dell U2312HM 23 LED IPS UltraSharp 8ms
CM K350 W/600W PSU

Тук си мисля, че няма да имам проблеми с никакви дистрота. Като цяло съм заложил на CentOS. Промяна по конфигурацията може да има единствено в процесора и да взема I3-4330, но мисля че пак няма да имам проблемите от DELL-а.
Активен

„Когато знаеш Slackware, знаеш Линукс… когато знаеш Red Hat, знаеш само Red Hat“.

ProFan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
@Goodfellas проблемът ти с Dell N5110 e в графичната карта, която е Nvidia Optimus. Решението се казва Bumblebee и ако си с Ubuntu или негови деривати правиш това https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee и си готов.
Активен

Goodfellas

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Това не е решение, тъй като съм го пробвал многократно.
Активен

„Когато знаеш Slackware, знаеш Линукс… когато знаеш Red Hat, знаеш само Red Hat“.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
@Backinblack : Реагират по- бързо, защото щатното 3.2 ядро е много по- бавно от 3.8 ядрата в 13.04. Затова, вкараха в хранилищата на 12.04, 3.8 ядра и дори препоръчваха да се минава на тях.
http://s19.postimg.org/4sum62m5v/linux_image.png
Достатъчно е да инсталираш от мениджъра на пакети linux-image-lts-raring и linux-headers-lts-raring след което да рестартираш.
След няколко рестарта /има някакво напасване/ 12.04 става толкова бърза, колкото е и 13.04.

Еееее, това не го знаех! Още довечера ще го пробвам на една работна виртуалка на сървъра, че не съм си у нас и не ми се ще да правя дистанционно такива експерименти! Че бая се мислих по едно време, ама ме домързя да си ремастерсисна едно 13.04 точно заради бързината му, но ме и спря, че някои от екстеншъните на гнома които ползвам в 12.04 ги нямаше за по-новия в 13.04.

Goodfellas, за конфигурацията, само видеокартата е от значение за това което ти писах по-горе! С която и да е интелска от вградените в процесора няма да имаш проблем.
Активен

Goodfellas

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Екстра тогава, остава само да го взема :)
Активен

„Когато знаеш Slackware, знаеш Линукс… когато знаеш Red Hat, знаеш само Red Hat“.

ProFan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Това не е решение, тъй като съм го пробвал многократно.
На Dell N7110 ,който е абсолютно същият сами че с по-голям екран и инсталирано bumblebee изкарвам 2 до 3 часа на батерия зависимост от натоварването.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Лаптопи dell
Идеи и мнения
Hapkoc 21 14630 Последна публикация Jul 29, 2011, 15:52
от ЗибелтБг
Проблем при инсталация на УБУНТУ на DELL Optiplex SX 270
Десктопи
radoshow 9 7448 Последна публикация Oct 09, 2010, 16:49
от radoshow
Драйвъри за DELL LP 1700
Настройка на хардуер
cybercop 6 3901 Последна публикация Nov 07, 2010, 16:51
от cybercop
Видео драйвери за лаптоп DELL PP18L
Настройка на хардуер
bavarski 7 6013 Последна публикация Dec 14, 2011, 21:40
от bavarski
Dell N5110 i5-2430M 2.40
Лаптопи
shoshon 3 3740 Последна публикация Jan 31, 2012, 19:56
от backinblack