Автор Тема: [решен] Фалшива мрежова платка (+ гнезда, вход-изходи и адреси)  (Прочетена 6951 пъти)

hunchy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Re: Фалшива мрежова платка
« Отговор #15 -: Nov 18, 2014, 20:42 »
Добре де, едно hamachi/Haguichi няма ли да свърши същата работа-да вдигне IP. Инсталираш, закачаш се за мрежа и след това може да разкараш кабели/флашки....
Активен

Линукс Минт Cinnamon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Фалшива мрежова платка
« Отговор #16 -: Nov 18, 2014, 20:53 »
Ей hunchy съвсем забравих за този боклук Хамачи. Благодарско, може и да го излъжем :)
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ProFan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Фалшива мрежова платка
« Отговор #17 -: Nov 18, 2014, 22:29 »
@go_fire това може да ти свърши работа http://unix.stackexchange.com/questions/86720/can-i-create-a-virtual-ethernet-interface-named-eth0
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6201
    • Профил
Re: Фалшива мрежова платка
« Отговор #18 -: Nov 19, 2014, 12:06 »
@go_fire това може да ти свърши работа http://unix.stackexchange.com/questions/86720/can-i-create-a-virtual-ethernet-interface-named-eth0
Да де! Това и аз викам.  ;)
Най-долу човека го е казал:
You should be able to do a modprobe dummy at this point and check to make sure the interface was set up correctly
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Фалшива мрежова платка
« Отговор #19 -: Nov 19, 2014, 17:09 »
Имам някакъв спомен че с интерфейс loop става тоя номер. Но ако програмката търси MAC-адрес за някаква лицензна защита, може и да няма успех.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Фалшива мрежова платка
« Отговор #20 -: Dec 19, 2014, 11:16 »
Здрасти отново,

с онова от темата отказах да се боря. Но понеже 4к започна отново да бърбори за мрежи в другата тема там за Кали, та се присетих. Не е само тя. Какво да е, ако искам да пусна в режим да слуша локално, става издънка. Понеже аз съм прост човек, може ли някой с думи кратки, думи ясни, да каже, какво аджеба са тия цокли и защо майната им не работят, когато имаш само мобилна връзка, при положение, че искаш цялото нещо да се случва при теб, а не някой отвън да се свързва ??? ??? ???  >:(  >:(  >:(   :-[
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Фалшива мрежова платка
« Отговор #21 -: Dec 19, 2014, 11:43 »
Понеже аз съм прост човек, може ли някой с думи кратки, думи ясни, да каже, какво аджеба са тия цокли и защо майната им не работят, когато имаш само мобилна връзка, при положение, че искаш цялото нещо да се случва при теб, а не някой отвън да се свързва ??? ??? ???  >:(  >:(  >:(   :-[

Вземи прочети в някоя книга за мрежи за транспортния слой -- каква роля изпълнява и кои протоколи са в него ::)

Доколкото си спомням, гнездата (а не цоклите :P) осигуряват връзката между отделните процеси на двата възела в мрежата.

Каналния (data-link) слоя осигурява физическата  връзка между два възела, мрежовия (network) слоя осигурява логическа връзка, а транспортния (transport) слой -- връзката между два процеса от двата възела. Това най-общо казано, така че нека изкушените от мрежовите технологии да не скачат да ме ритат много-много.

А socket май наричаха комбинацията между ip_address:port_number. Май още и викат по някои места и транспортен адрес. И комбинацията между двата транспортни адреса еднозначно идентифицира комуникационния канал между двата възела в мрежата.

И правилно ли съм разбрал, че искаш да накараш един процес да говори сам със себе си ::)
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Фалшива мрежова платка
« Отговор #22 -: Dec 19, 2014, 11:59 »
Ще ми трябва известно напъване, за да те разбера. Обещавам, че още няколко пъти ще ти препрочета мнението. Някъде към двехилядната се появи свободно превод на една книжка, не помня как се казваше, нещо като „Наръчник по Юникс и мрежи за администратори“. Не беше точно това заглавието, но беше що е то мрежа в Юникс и как да станеш младши админ. Не знам, най-вероятно си участвал в превода. Как да е, книгата беше гигантска (мисля нещо 600 стр.), имаше я и в печатен вариант (от Софтпрес, ако не се лъжа), а аз още на първите страници установих, че нищичко не отбирам (пък е за начинаещи), че до мрежа няма да се докосна и админ от мен не става.

Та затова и казах цокли, използвайки превода от апаратурата. Явно на програмно ниво се превеждат гнезда, ама аз от де да знам, като мрежите са ми по-неразгадаеми от тайните на галактиката. Само още едно уточнение. Това дето приказваш, е онова, на което админите казват Ниво 1 и 2 нали (Layer 1&2)? Има нещо, което наричат три, то кое е? Знам, че протокола Етернет и онова другото с коаксиалните кабели като на антена е едно, tcp/udp/ip две, кое там htpp/ftp/smtp/imap ли трябва да дойде три?

Но още недоразбрал (пак обещавам да се опитвам да вникна в написаното), значи пак трябва да кръжа около идеята да изградя някаква фалшива инфраструктура, която компа да си мисли за истинска, та нещата да могат да работят локално??? Ох, мамка му. Намирисва ми, че трябва да вдигам виртуални машини, само за един тъп демон от десет реда баш или там, каквото са ползвали, за да работи. Някои неща са наистина абсурдни. Знам, че Юникс е роден за мрежата и мрежата е родена за него, но как на никой не му е хрумвало през '69, че може една машина да не е свързана с други???

п.п.  Отначало и аз си мислех, че едно програмче се опитва да говори само със себе си. И тази грешка Юникс 99 (абсолютно неопределена, по спецификация разбираш, че е нещо за мрежи) ме влудяваше и правех невероятни свинщини, за да го карам да тръгне. По някое време, безброй ламерски изпълнения и така нататък, взех да разбирам от бунището, което бълва (dump) на стандартният изход, че е нещо за някакви си гнезда. По някое време вече схващах, че в комплект с програмчето върви някакъв сървър от същите хора, а те се опитват да го вдигнат и да си говорят с него. Значи реално програмата не е една, а две. Тук вече издивях и зарязах нещото.

Но после се повтори още няколко пъти ситуацията с други програмчета. При последният случай, чета в документацията, че да работи, трябва да пусна еди кое си в режим на демон и да му предам параметър да слуша на еди кой си вход-изход (port) и като другото почна да ми плюе грешки, че не можел да се привърже (bind)  на адрес от вида 2130706433 (WTF, какъв е тоя адрес) на гнездо еди кое си (някакви едноцифрени) и с вход-изход примерно 37146 (нещо от високата номерация), вече окончателно установих, че проблема ми е с пустите да опустеят дано, от къде са се дянали шибани, манафски гнезда. Изобщо не вдявам защо трябва да се вдига цял служител на tcp, да се правят връзки към него, за да може два процеса да си говорят локално. И в един момент осъзнавам, че всичко в Юникс е направено по този начин и започвам да се чудя, защо пък аджеба XWindow работи, след като и той си говори по tcp и той ползва вход-изходи от високите (почти съм сигурен, че по подразбране беше 6000), но поне адресите са му нормални.
« Последна редакция: Dec 19, 2014, 12:34 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6201
    • Профил
Re: Фалшива мрежова платка
« Отговор #23 -: Dec 19, 2014, 13:39 »
make nod няма ли да свърши работа
не съм създавал усутройства в линукс, но може и да се излъже<
mknod мисля, че беше командата
само трябва да си спомня къде се съхраняваше инфото за номерата на устройствата

Може би в /usr/src/linux/Documentation/devices.txt, но сега не мога да погледна, дали наистина е там това
Също се сетих одеве, че с netcat ( nc ) може да се създаде мост
« Последна редакция: Dec 19, 2014, 13:50 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Фалшива мрежова платка
« Отговор #24 -: Dec 19, 2014, 13:57 »
Мани проблема стана огромен. То се оказва, че заради идеологията на Юникс, трябва да вдигна виртуална машина, да ѝ сложа dhcpd, който пък да раздаде адрес на фалшивата мрежова платка на истинската машина, та тя да придобие адрес от ip v.4, че да могат демоните да си създават гнезда, които да раздават на програмите и които вече ще мога да подслушвам, ако искам с netcat, ама не ща. Пълна свинщина, отказвам да го правя.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Фалшива мрежова платка
« Отговор #25 -: Dec 19, 2014, 13:57 »
Ще ми трябва известно напъване, за да те разбера. Обещавам, че още няколко пъти ще ти препрочета мнението. Някъде към двехилядната се появи свободно превод на една книжка, не помня как се казваше, нещо като „Наръчник по Юникс и мрежи за администратори“. Не беше точно това заглавието, но беше що е то мрежа в Юникс и как да станеш младши админ. Не знам, най-вероятно си участвал в превода. Как да е, книгата беше гигантска (мисля нещо 600 стр.), имаше я и в печатен вариант (от Софтпрес, ако не се лъжа), а аз още на първите страници установих, че нищичко не отбирам (пък е за начинаещи), че до мрежа няма да се докосна и админ от мен не става.

Ти ми ела на една ръка разстояние и ще станеш админ, споко ::)

Значи накратко за OSI модела: 1) по-скоро е концептуален модел, отколкото реален, но нанего стъпват мрежовите технологии; 2) 7 слоя в него: (1) физически (physical); (2) канален (data-link); (3) мрежови (network); (4) транспортен (transport); (5) сесиен (session); (6) представителен (presentation) и (7) приложен (application) слой. Всеки слой има специфична роля и функции, които изпълнява в този модел. Мрежовите технологии основно оперират в първите 4 слоя (imho) -- 1, 2, 3 и 4.

(1) physical layer -- в него се извършва физическото предаване на битовете информация. три среди основно използвани за това предаване -- медна жица, оптичен кабел и електромагнитни вълни (wireless мрежите);

(2) data-link layer -- в него се прави физическата адресация между възлите в мрежата с помощта на MAC адресите. Грубо казано, машините трябва да са свързани физически по някакъв начин помежду си. Използвани технологии за това свързване са (или бяха) ethernet, token ring, apple talk ... Може да разглеждаш това ниво като първо ниво на абстракция при свързването на възлите;

(3) network layer -- в него вече се прави логическата адресация на възлите в мрежата. Основен протокол е IP протокола. В една физическа мрежа от свързани помежду си компютри може да има няколко логически мрежи, възлите на които да не се виждат помежду си, ако няма маршрутизация между тях. Но на нивото на каналния слой тези машини ще са видими. Това ниво може да го разглеждаш като следващо, второ ниво на абстракция;

(4) transport layer -- този слой осигурява механизъм за връзка от тип край-до-край (end-to-end) между процеси, работещи в паметта на компютрите. Основни протоколи тук са TCP и UDP. И тук се дефинират гнездата (sockets). Това е трето ниво на абстракция.

И мрежовите технологии основно оперират в тези слоеве. В смисъл, че един мрежови администратор ще се занимава с тях. Горните слоеве са в юрисдикцията на системния администратор (imho). Не че не може да се спори за горното ми твърдение, но за краткост и яснота го приеми засега за вярно.

И значи това, което казвам е за слоеве (2), (3) и (4). tcp & udp са в слой (4), http, ftp, smtp, imap са в слой (7).

Доколкото си спомням, sockets се дефинираше като комбинация ip_address:port_number и на някой места и казваха транспортен адрес. Двата транспортни адреса еднозначно идентифицират TCP връзката между двата възела. И ако искаш да направиш това, което казваш двете комбинации ip_address:port_number трябва да се различават -- било по ip_address, било по port_number. Иначе излиза това, което ти казвам -- един процес да говори сам със себе си.

Между другото, доколкото си спомням, отделните компоненти на X-сървъра също общуват помежду си с помощта на TCP. Изпълни една команда #netstat и разгледай резултата от нея.

Това е накратко и набързо (не е много кратко всъщност, но поне е набързо ::)) по твоя въпрос. Ще погледна какво ще намеря за тази грешка, която споменаваш, ама не знам кога ще е -- времето е слънчево и може би ще разходя следобед фотоапарат по улиците :)

Ей тази страница е едно добро начало по темата за мрежовите технологии, но само начало :). Ако искаш книги за мрежи само се обади -- имам на английски, руски и български, само да има кой да ги чете :Д
« Последна редакция: Dec 19, 2014, 14:02 от ddantgwyn »
Активен

the lamer's team honourable member

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6201
    • Профил
Re: Фалшива мрежова платка
« Отговор #26 -: Dec 19, 2014, 14:14 »
Ами за Юникс/Линукс нещата са така. То затова и съществува винаги вдигнат и работещ localhost. Много процеси и програми имат нужда от това. Х сървърът например неслучайно се нарича сървър и концепцията му е изцяло мрежова. Много лесно можеш да кажеш на нещото, че дисплея ти е на това айпи, на този порт, на този номер дисплей, ако са повече от един

Не зная каква ти е програмата и какво прави, ама сега се сетих и за FIFO файловете
« Последна редакция: Dec 19, 2014, 14:18 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Фалшива мрежова платка
« Отговор #27 -: Dec 19, 2014, 14:18 »
Не го прави, предал съм се. Проблема се оказа много прост и безкрайно сложен. И е такъв именно заради проклетите гнезда. За да работят те трябва да имам адрес и вход-изход, защото те са от това горното ниво. Обаче нямам адрес. Моят /etc/network/interfaces е празен, връзката ми със света е през виртуален ppp0 и ip v.6. Идва чичко демон и казва, я какъв хубав комп, дай да му създадем файл /някакъв/си/път/и/аз/не/знам/какъв/socket01. А ве компо, дай си адреса да го впиша! Нямаш?! Че к'о пра'им сега? Ревем на потребителя. Потребителя мига неразбиращо, почва да търси информация, за да стигне до ужас. Няма как да създадеш нещо от две неща, като имаш само едното. Демона ти казва оправяй се, ами оправям се, apt-get purge и съм оправен. Няма да правя цяла виртуална мрежа, за да могат да си говорят два процеса локално. И все още се чудя, при такава обстановка, как работи XWindow. И как никой, никога не се е сетил, че може да имаш комп. без връзка или такава по „телефонна жица“.





п.п. Със съвсем малко добавки, това може да стане идеална статия, хем няма много нови статии напоследък в портала.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6201
    • Профил
Re: Фалшива мрежова платка
« Отговор #28 -: Dec 19, 2014, 14:39 »
Вътрешен адрес 127.0.0.1 или така наречения localhost изпалнява тази роля. Имаш адрес. А тук някакъв обяснява според мен рабираемо, какво е грешка 99. И на мен не са ми много наясно тези неща.

Establishing a network connection to the 127.0.0.1 loopback address is accomplished in the same manner as establishing one with any remote computer or device on the network. The primary difference is that the connection avoids using the local network interface hardware.

Та не можеш ли да кажеш на програмата да използва този адрес?
« Последна редакция: Dec 19, 2014, 14:44 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Фалшива мрежова платка
« Отговор #29 -: Dec 19, 2014, 14:47 »
И аз се сетих за 127.0.0.1, но този адрес или не става за гнезда, или пък ppp0 го изключва. Не мога да проверя имам ли такъв адрес, защото на настолната машина нямам Апах, който да вдигна, за да видя ще отговори ли на netcat. Но по-вероятно localhost просто не става да се правят гнезда, от което ми идва голямата чуденка, защо тогава ги ползват, като и в документацията си отбелязват, че процеса може да се достъпва локално през файла на въпросното гнездо, което обаче не са счели за необходимо да кажат, къде да се търси.


п.п. Сетих се как да проверя заличава ли го, не го заличава:

Код
GeSHi (Bash):
  1. gogo@localhost:~$ cat /etc/hosts
  2. 127.0.0.1       localhost
  3. 127.0.1.1       debian
  4.  
  5. # The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
  6. ::1     ip6-localhost ip6-loopback
  7. fe00::0 ip6-localnet
  8. ff00::0 ip6-mcastprefix
  9. ff02::1 ip6-allnodes
  10. ff02::2 ip6-allrouters
  11.  
« Последна редакция: Dec 19, 2014, 14:53 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear