Автор Тема: Градската управа на Тирана минава на LibreOffice  (Прочетена 13655 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Градската управа на Тирана - столицата на Албания, минава на LibreOffice
https://blog.documentfoundation.org/blog/2018/11/22/municipality-of-tirana/

1000 десктопа вече са мигрирани.
Документациите на LibreOffice Writer и Calc вече са преведени на албански
« Последна редакция: Nov 23, 2018, 03:19 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Сещам се, че и други такива новини имаше, но мисля, че не след дълго имаше и новини, че се връщат наобратно :) Дано да се задържат де :) Иначе скоро минавах технически преглед на колата и видях, че явно и там са с отворени технологии. Мернах GRUB, че се наложи да се рестартира, защото нещо не работеше :D Някой знае ли нещо повече по темата, защото май не съм чувал никъде за това.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
И аз тази седмица минах на преглед, но си беше триклетия Москвич Седмак. Вероятно някоя специализирана машина (дето я мери газовете, я нещо друго).

Като човек, който всекидневно ползва АОО (поради което кански ругае ЛО) имам мнение по темата.

Миграцията ще е успешна, ако нямат наследени сложно форматирани (демек условни формати) документи и връзки към външни ресурси (това е чест проблем). Освен това ще е проблем, ако ползват сложните (многомерни) функции за масиви, които има в 2007 и натам. Последното ми се струва най-невероятно, защото там черната магия е просто ужасяваща.

Тирана обаче до скоро не се гордееше като напреднала технически. Обратното бяха обект на шеги. Затова е възможно да са нямали умници, които да са вкарали подобни неща. Освен това, ако ползват пакета по предназначение, не би трябвало да има проблем.

Подсказвам, че предназначението на текстовия процесор е да се пишат писма и други подобни формуляри с използването на предварително дефинирани стилове. А предназначението на електронните таблици е на генератор на отчети от готов вход (например csv). За всичко останало са напълно негодни за употреба.

п.п. Ел. таблици са отличен заместител на елката, но пък не знам ОС, която да няма поне един вграден калкулатор. Например обичайна инсталация на Убунту, някой тук беше преброил, че съдържа четири или пет.
« Последна редакция: Nov 25, 2018, 09:54 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
LibreOffice има и за Windows, та май само офис пакета ще сменят. Все едно, да видим, докога ще издържат да отказват кеша на Майкрософт.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не само, че има. Това е програма за Шиндош, която исторически е пренесена и при нас, което води до проблеми и клизми. Там работи значително по-добре, защото му е родната платформа.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Не само, че има. Това е програма за Шиндош, която исторически е пренесена и при нас, което води до проблеми и клизми. Там работи значително по-добре, защото му е родната платформа.
Мине се не мине и изсереш някоя простотия. LibreOffice е програма за windows колкото и любимия ти OpenOffice. Единствената причина да стане част от Apache Software foundation е че на повечето разработчици им беше писнало да се занимават първо със Sun и после с Oracle и форкнаха LibreOffice. Също така любимия ти OpenOffice от около 2 години няма отговорник за проекта, пуска само бъгфиксове и има пусната дискусия за закриване на проекта.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не само, че има. Това е програма за Шиндош, която исторически е пренесена и при нас, което води до проблеми и клизми. Там работи значително по-добре, защото му е родната платформа.
Мине се не мине и изсереш някоя простотия. LibreOffice е програма за windows колкото и любимия ти OpenOffice. Единствената причина да стане част от Apache Software foundation е че на повечето разработчици им беше писнало да се занимават първо със Sun и после с Oracle и форкнаха LibreOffice. Също така любимия ти OpenOffice от около 2 години няма отговорник за проекта, пуска само бъгфиксове и има пусната дискусия за закриване на проекта.

Мине се не мине, пък вземеш влезеш във форума, за да напишеш някоя тъпотия. Какво, на теб не ти връзват жените и няма кръчми в твоя квартал?

Ползвал съм я тази програма по време, когато не е била фондация, по време, когато не е била дори обственост на Сън. Правеха я едни немци, които се наричаха Стар девижън. Това е толкова отдавна, че е по време, когато не си чувал за Линус Торвалдс.

Та точно слънцата я пренесоха за нас, когато купиха немците и изкараха шеста версия.

=*=

ЛО и АОО са една и съща програма. Причината да не харесвам ЛО не е техническа. Технически едва ли има нещо, в което ЛО да не е по-добър от АОО. Причините да не го харесвам са две.

Първата е, че изродите не поддържат XP. Знам, че във форум, който се казва ЛЗБ, това е странно на пръв поглед. Но е факт, че не са социално солидарни, задължително условие за Линукс.

Втората причина да ги ненавиждам е, че чупят обратната съвместимост към АОО. Така мога да съм убеден, че като направя нещо на АОО то ще се счупи на ЛО и обратно. И така се наложи на своя Девуан да имам две почти еднакви програми. И това не са програми по 20 килобайта, а по няколко стотин мегабайта.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Втората причина да ги ненавиждам е, че чупят обратната съвместимост към АОО. Така мога да съм убеден, че като направя нещо на АОО то ще се счупи на ЛО и обратно. И така се наложи на своя Девуан да имам две почти еднакви програми. И това не са програми по 20 килобайта, а по няколко стотин мегабайта.
Това нещо не мога да го разбера. Какво се чупи ?
Ползвал съм и двата офиса и съм убеден, че Apache Openoffice е мъртвец, на който все отлагат издаването на удостоверението за смърт. Дори и последните промени са фиксиране на няколко бъга. Колкото в LO фиксират за седмица. Обикновено, става точно така. Бъговете, открити и фиксирани в LO се премахват впоследствие и в AOO, ако на някой му се занимава. Поддръжка на допълнителни формати за документи се съмнявам да вкарат изобщо. За тях, светът е спрял да се развива след MSOffice 2003.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Едва ли има формат, който да го има в ЛО, но не в АОО. DOCX го има. И не съм забелязал с нещо поддръжката в ЛО да е по-добра. Където се чупи форматирането в АОО, там и в ЛО. Поддръжката не е само до нови формати, но до и нови функции, нови възможности и така нататък. В това отношение ЛО е значително по-добре.

При мен специално се чупят две неща. Едното са формулите, другото са форматите. Относно формулите мога да си го обясня с някакви оптимизации вкарвани в ЛО. Форматирането обаче, защо се чупи, нямам идея.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
И аз ползвах много СтарОфис. Даже още ми стои неговата иконка - пеперудката. :o нея си я запазих.
Спомням си, че по късно след като го купиха Сан, под линукс много се чупеше на големи документи и книги. Имаше няколко отваратителни бъга, които направо пречеха за сериозна работа. Сан в продължение на една година пускаха разни бинарни закърпки, (по подобие на сървис паковете в виндовс и го оправиха.)
След това със СтарОфис вече можеше да се работи сериозно и под линукс.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Лошото е, че все още има проблеми. Вярно е, че са дребни, но дразнят. Например никога не могат да се оправят с фокуса на мишката. И клавишните комбинации  (за работа с менютата) никога не работят като хората. Има дребни дефекти и в локализацията. Изобщо все малки неща са, но ги има на почти всяка крачка. Не пречат за сериозна употреба, но изискват да свикваш с тях.

И на другата ОС работи с някоя друга идея по-пъргаво.

А иначе на теория интеграцията с КДЕ и Гном е по-добра от тази с Уиндоус. Така, че можем да отбележим и някакви предимства.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Едва ли има формат, който да го има в ЛО, но не в АОО. DOCX го има.
Това ми е убягнало, когато ползвах офиса за последно. Имам спомени, че има само функция за четене на този формат, наследена от стария ОО. Единствената съществена новост, която съм забелязал е, че са пришили по изключително грозен начин страничния панел на LO. Уродлива работа. Хубавото е, че стартира бързо, както правеше ОО, преди проклетата версия 3.2 (ако не се лъжа) където излизаше логото на Oracle. Това беше кошмарна версия и подозирам саботаж на тази част от екипа, която избяга малко преди това. Факт е, че първата версия на LO, работеше перфектно. Даже си беше копие на 3.0 за Debian Squeeze. Но, после направиха страшно чистене и подмяна на код.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png