Автор Тема: Дали върви по правилния път GNU Linux?  (Прочетена 16385 пъти)

bgpepi

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Колеги, какво мислете за тази статия? Прочетох я няколко пъти, и макар човека да е подчертано BSD ориентиран като приоритет има много неща за което да се замисли човек.

Why you should migrate everything from Linux to BSD
https://www.unixsheikh.com/articles/why-you-should-migrate-everything-from-linux-to-bsd.html

Linux maintains bugs: The real reason ifconfig on Linux is deprecated
https://blog.farhan.codes/2018/06/25/linux-maintains-bugs-the-real-reason-ifconfig-on-linux-is-deprecated/

The real motivation behind systemd
https://www.unixsheikh.com/articles/the-real-motivation-behind-systemd.html

Всичко изглежда много притеснително, сякаш от RedHat се опитват всячески да внедряват хора в различни проекти, които да зависят от Systemd и така да командват парада. Явно кой не го кефи ще минава на Slackware или BSD
Сякаш десетките милиони от съпорт на RedHat, не са им достатъчно, трябва да разцепим Debian на 2 + една камара други дистрибуции да зависят от systemd
Не съм го очаквал...
Цитат:
In an interview with Red Had CEO Jim Whitehurst he states:

    We partner with the largest embedded vendors in the world, particularly in the telecom and automotive industries where stability and reliability is the number one concern. They easily adapted to systemd.

I have nothing against systemd as an administration tool, on the contrary I really like it, and I even like several of the tools that comes with it, but the main problem with systemd is that its continued development is motivated by a company's economic interests and not the Open Source community interests. As such, the adoption of systemd by the major Linux distributions, such as Debian GNU/Linux and Arch Linux, was a big mistake in my humble opinion. They have made themselves heavily dependent upon systemd.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Дали върви по правилния път GNU Linux?
« Отговор #1 -: Jun 19, 2020, 13:58 »
Не се притеснявам особено.
Нуждите и пазара сами ще наложат това, което е необходимо и работи най-добре.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

bgpepi

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Дали върви по правилния път GNU Linux?
« Отговор #2 -: Jun 19, 2020, 14:18 »
Не се притеснявам особено.
Нуждите и пазара сами ще наложат това, което е необходимо и работи най-добре.
Така е... ДЕБЕЛИЯ като навлезе още навътре вкупом ще мигрираме на Devuan, Slackware или някое от BSD-тата.
Така като гледам натам вървят нещата.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Дали върви по правилния път GNU Linux?
« Отговор #3 -: Jun 19, 2020, 14:21 »
...трябва да разцепим Debian на 2 + една камара други дистрибуции да зависят от systemd
Не съм го очаквал...
Какво имаш предвид с това цепене ?

Аз лично съм много доволен от SystemD, силно съм привързан към Linux и не ме засягат размишленията на  BSD феновете.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bgpepi

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Дали върви по правилния път GNU Linux?
« Отговор #4 -: Jun 19, 2020, 14:32 »
...трябва да разцепим Debian на 2 + една камара други дистрибуции да зависят от systemd
Не съм го очаквал...
Какво имаш предвид с това цепене ?

Аз лично съм много доволен от SystemD, силно съм привързан към Linux и не ме засягат размишленията на  BSD феновете.
Имам предвид че много ценни кадри на ръководни позиции напуснаха, направи се форк без systemd.
Явно не си прочел добре статията... аз също съм доволен, проблема е че не се разработва в интереса на оупънсорс общността, а интереса са комерсиалните цели и парите на една комерсиална компания с оупънсорс модел на разработка на име RedHat.
Прочети статиите, ще ти се изяснят много неща.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Дали върви по правилния път GNU Linux?
« Отговор #5 -: Jun 19, 2020, 14:56 »
Имам предвид че много ценни кадри на ръководни позиции напуснаха, направи се форк без systemd.
Чак толкова да са ценни се съмнявам. Все пак, техният клон не можеше години да бъде докаран до приемливо състояние, а, през това време Debian издаде версия 9, която беше най- добрата след Squeeze. В смисъл, че базовата дистрибуция оттогава е във възход. С пари, сам виждаш, какво се постига, като сравниш Chromium проекта и Libreoffice на Document фондацията с техните любителски алтернативи. Проектите са си с отворен код, но със сериозна материална подкрепа, продуктите са несравнимо по- добри от създадените и поддържаните от ентусиасти, които работят, когато им е кеф и колкото време могат да отделят.
« Последна редакция: Jun 19, 2020, 14:59 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

vlp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Дали върви по правилния път GNU Linux?
« Отговор #6 -: Jun 19, 2020, 18:05 »
BSD е с много ограничено разпространение само в университети, на сървъри и т.н. ако не броим ядрото на Mac OS и още няколко подобни проекта. Linux трябва да се стреми към по-масово разпространение, нужни са дружелюбни дистрибуции с ниски изисквания към квалификацията на персонала.
Активен

aleximilian

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Debian
    • Профил
Re: Дали върви по правилния път GNU Linux?
« Отговор #7 -: Jun 19, 2020, 18:41 »
BSD е с много ограничено разпространение само в университети, на сървъри и т.н. ако не броим ядрото на Mac OS и още няколко подобни проекта. Linux трябва да се стреми към по-масово разпространение, нужни са дружелюбни дистрибуции с ниски изисквания към квалификацията на персонала.
Излиза, че трябва да стане next->next-> OLELEEEEeeyyy ?
Е пази боже от това!
За подобна идеология има достатъчно, като се почне M$ мине през I-произвадните (apple) и се стигне до android.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Дали върви по правилния път GNU Linux?
« Отговор #8 -: Jun 19, 2020, 22:47 »
BSD със сигурност е много по-разпространена отколкото си мислим. Преди време щях да почвам работа в БНТ и за мой късмет, не стана. Но там се оказа, че работят с това. Просто си нямаме на идея и достатъчно информация.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 599
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Дали върви по правилния път GNU Linux?
« Отговор #9 -: Jun 19, 2020, 23:53 »
А, ти си бил Човека (който поне мене ме светна за ползването на BSD-тата у нас).  [_]3


Ми за без пари - толкова. Какво даваме, че да искаме да вземем нещо на което да му търсим кусурите. Аз нищо не съм дал, консуматор съм и като нещо не харесвам досега съм намирал винаги алтернатива, която да ми хареса. Та, доволен съм от де що е Линукс и не мисля да мърдам на BSD. Последно "измислих" да "мръдна" от Xubuntu на Sparky.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Дали върви по правилния път GNU Linux?
« Отговор #10 -: Jun 20, 2020, 03:16 »
BSD поддържа много малко хардуер (та те от един месец имат поддръжка на USB3), няма Nvidia, от там многомониторни сетъпи, мрежови карти и безжични адаптери - зоната на здрача, много малко РАИД контролери. Много малко софтуер (щото няма хора).
В телевизията са му се навили заради ZFS сигурно.

SystemD решава проблеми които не съществуват и създава нови.

Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Дали върви по правилния път GNU Linux?
« Отговор #11 -: Jun 20, 2020, 06:05 »
Офф пак ли с тия bsd vs linux неща
Обобщаващо - bsd винаги ще е по-добра за мрежи , а linux винаги ще е по добра за използване на по-високо ниво (application level/desktop use). От там нататък, колега, може да конспирираш каквото и да е , но истината е следната: При опен сорса винаги се разработва това, което му трябва или му е кеф на някой и това е красотата. От там нататък или ползваш, или допринасяш. Другото са конспирации :)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Дали върви по правилния път GNU Linux?
« Отговор #12 -: Jun 20, 2020, 09:56 »
След последното ми мнение, сигурно си личи, че най-после съм свършил с надграждането до Beowulf след близо седмица теглене на пакети :P После, защо чак сега съм се кандардисал да надградя.

=*=

Български Пепи ще ме извиняваш, но си дал три доста дълги статии (особено първата), които нямам време да прочета в момента, но обещавам да се запозная с тях. Ще говоря по принцип, защото повдигаш няколко теми.

Главните от тях са две. Първата е май-общо „що чини RH“, а втората е „отношенията между законния наследник на Юникс, макар роден от наложница и хулиганчето, което с юмруци си проправя път“.

И двете теми са обсъждани многократно, макар мача 386BSD vs GNU/Linux все по-рядко да попада на радара ни.

Започвам от по-обсъжданата тема, защото пряко ни касае, за разлика от другата, за която не ни пука.

На това линуксара не може да му се угоди. В началото на века викахме, оти не връщат нищо към обществото, сега, че прекалено много допринасяли пустите му червеношапковци.

SD е само последния от много дълга поредица приноси на Ред Хат. Какво ми е мнението за него, сигурно си разбрал в буквално първото ми изречение от мнението. И за разлика от това, което си цитирал, за мен проблема е религиозен. Не смятам, че SD е правилен път за развитие.

Относно пича дето се е оплакал от него, това този същия ли е, който казваш, че клони към Бъркли? Ако е така да му кажа, че в най-развития клон на семейството, а именно FreeBSD, има инструмент в духа на SD и то от преди да има SD. Което пък не е учудващо от близките връзки с братовчед им Мац. SD също е клонинг на намацаното нещо. Добре е историята да се познава.

Червените (бе не трябва ли вече да им викаме сини :D ) не са единствените, които са правили неща в нашия свят. Такива в миналото бяха Мандрива (по-преди Мандрейк), Сузи (по отделно и заедно с Новел), Каноничните (Убунту), даже Слънцето. Като изключим Сузи, които още малко бутат основно с припознати проекти като Бътър еф ес (после що Федорианците го смазаха), то всички останали загубиха полесражението и напуснаха фронта.

Ред Хат са навсякъде и във всичко в света на ГНУ/Линукс и това не е от вчера и е резултат от разумна стратегия да разгромят всички останали.

=*=

И тук се натъкваме на трети неизречен, но важен въпрос. Какво аджеба е това опънат сос или по-правилно свободен софтуер. Също е нещо често обсъждано. Преди две мнения в друга тема говорех за това.

Тогава говорех за трите основни модела на развитието му и печалбата от него. Ред Хат изповядват първия модел, при който печелиш от услуги около софтуера. Условно да го наречем модела ОПЛ, макар да има и други договори за разпространение, най-известен от които е MPL на Мозилчиците и SDDL от наследството на залязлото Слънце. Поради тази причина не е изненада добрите връзки на RH и ФСС, а от там и решаващата им роля в основните им проекти от Гном, през gcc, glibc и почти навсякъде без може би голямото изключение Емакс и няколко програмни езика под шапката на проекта ГНУ.

Втория модел нарекох тогава публично-частно партньорство, защото по същество е такова. Този модел произлиза пряко от 386BSD с присъдружие с MIT. Това е модела изповядван от азбучния Гългъл и Spybook. Това е и което най-вече се нарича погрешно опънат сос. В тая група е и споменатия в темата Chromium. Аз ползвам ungoogled версията му, точно поради причините споменати от Кибер коп.

Има един трети, който тогава нарекох рекламен. Той е опънат сос, но не е свободен софтуер. Странно е обаче, че движението за опънат сос воюва срещу него и не го признава, въпреки, че е законен член и е от преди самото движение. Тук (може би съм се надишал със заговори) виждам дългата ръка на Гългъл, Амазон, М$, за които „рекламния“ модел е екзекуция.

От тази забежка в странична тема, а и от думите на Кибер е видно, че свободен софтуер е невъзможен без финансиране от търговските компании. Самия Столман създава фондация и това едно от първите неща, които прави.

Тук да уточня, че в Америка под фондация не се разбира благотворително дружество, както в Европа. Това е вид търговско предприятие, но с инжектиран социализъм в него. Сиреч това е една най-обикновена, публична компания, но с единствената разлика, че не формира печалба и съответно не разпределя дивиденти.

Припомням, че Мозила също е фондация. Апах е фондация. Зад ЛО е фондация. Еклипс е фондация. FreeBSD е фондация. Има и още много други. Всеки който създава софтуер, заради самия софтуер го оформя във фондация.

=*=

Няколко думи и по третата тема, която отначало изброих като втора. Отношенията са сложни и това не е по вина на ГНУ или Линукс. Нещо повече, ГНУ поддържа дериватите на 386BSD в проектите си. Преди да се появи Линукс отношенията бяха приятелски. Но някъде около 2,0 се видя, че няма да я бъде.

Линукс е правен от едно гениално хлапе, нямащо осанка, за да си го ползва на собствения компютър. Никога не е имал за цел да става Юникс и затова не е станал. Но пък го измести. Почти е изместил и комерсиалния. А това боли.

Докато Линукс растеше всяка година, то другия свят беше в застой. Глътка въздух им дойде от Мац, но като цяло кинти няма. После направиха още един удар със clang и там вече видяха някакво слънце и на тяхната улица. Ама това, че кресливо злобеят, нас по никакъв начин не ни грее. Ние си имаме нашето и не се интересуваме от тяхното. Ако нещо е чак толкова добро и нужно, ще си го направим по наш начин.

Типичен пример е споменатите в темата мрежови възможности на pf. Е да, ама той е отдавна задминат. Nftables е светлинни години пред него. Това поражда броения в нашия свят. Например Наката е питал на глас, защо трябва да е толкова сложно, като в началото (още преди ip tables) беше толкова лесно. Ами това е причината. Да могат да се правят извънземни неща. Ядрото Линукс е по-добро във всяко едно отношение от всяко друго ядро, независимо дали то е POSIX. Ако някой подшушне QNX, ще кажа, че имаме и RT, просто не го ползваме масово. Но го правим там, където е наистина необходимо реалновременна обработка на превключванията.

И понеже се спомена за ZFS, думичка и за него. Това години наред беше голямата гордост на онези, макар да им е подарък. Е, какво стана? Каноничните наляха едни пари и сега волю не волю свалиха гащи и преминаха пак на нашето. Даже с това не можаха да се справят. Ама като бътъра най-после стане стабилен и това спокойно ще можем да го изхвърлим. А тоя ден е близо.

Комшиите ни отдавна са рекли, че парата клати феса. Нищо ново.


п.п. Алексмилиян отдавна и в нашия свят е станало цък-цък-язък. Това е причината да качваме потребителската си основа всяка година. SD е също част от това усилие;

п.п.п. Малине, това, че участваш активно във форума и си помогнал на неизброимо количество хора, прави от теб нещо различно от „прост консуматор“.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Дали върви по правилния път GNU Linux?
« Отговор #13 -: Jun 20, 2020, 21:10 »
@go_fire: в допълнение (не корекция) искам да посоча едно "нещо" което влиза в третата група и е родено даже преди Линукс, брех ами сега ?

И това е Minix, чиито код Линус ползва за да напише Линукс-ядрото.

Миникс за разлика от Линукс/BSD е ОС базирана на микро-ядро, наистина микро - по памет май беше около 10-12000 реда код самото ядро. Другите ядра (монолитните) са много по-големи, доколкото помня  ;D
Всичко друго е над ядрото (потенциално на ниво с по-нисък приоритет, тоест изолирано от ядрото).
Опит за разработка на такова ядро е GNU-hurd проекта, все още се опитват.

RT и други са само пачове (доста големи и комплексни) върху Линукс-ядрото за по-добра работа в реално време. Ядрото на BSD включва и неща които са userspace в Лунукс.
Друго интересно за BSD е че вероятно съдбата им попречва да конкурират Линукс в началото, и причина за това е съдебното дело което ги спира и което печелят (май след 5-6 години), но Линукс вече е стъпил на пистата и е набрал скорост и разработчици !

Исках само да внеса това уточнение, за пълнота и коректност  :D
Активен

bgpepi

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Дали върви по правилния път GNU Linux?
« Отговор #14 -: Jun 20, 2020, 21:22 »
"От тази забежка в странична тема, а и от думите на Кибер е видно, че свободен софтуер е невъзможен без финансиране от търговските компании. "
Така ли, как пък ли съществуват ВСЕ ОЩЕ такива проекти като FreeBSD, OpenBSD, NetBSD... по тоя ферман който си написал трябва много отдавна да са фалирали...
Ама не са, не само че не са фалирали ами и редица малки и ГОЛЕМИ компании им ползват кода под различна форма -защото самия лиценз го позволява.
The native operating system of the PlayStation 4 is Orbis OS, which is a fork of FreeBSD version 9.0 which was released on 12 January 2012
https://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_4_system_software
И това е само един пример на десетките компании които използват техен(модифициран) софтуер.
"Докато Линукс растеше всяка година, то другия свят беше в застой."
-Линукс, и по-правилно GNU/Linux, никога не е растял. Това което растеше е редовете код в кернела и ускорения девелопмънт благодарение на комерсиалните компании -Интел,АМД,Редхат,Сусе,Каноникал,Самсунг и др. Получи се нещо такова- този който плаща, той и поръчва музиката -което е нормално, но не е и за опънсорс общността -примера са тези статии писани от някой си(който и да е ) -но даващи една добра картинка накъде вървят нещата. А дали на нас това нали ни харесва или не е съвсем друг въпрос.
В днешно време стана така че ако не харесваш Systemd -духаш супата... или преминаваш на добрия стар Slackware или няколкото малки останали GNU/Linux дистрибуции.
И къде е избора??? GNU/Linux винаги е бил избор, Кеф ти Дебиан, кеф ти CentOS/RedHat, кеф ти Slackware или др. с една система на инициализация разликите се минимилизират.
Като добавим към това обвързването на systemd с редица важни проекти -които да зависят от системата на инициализация и идваме на приказката "НЯМА МЪРДАНЕ"
Всичко решено и дирижирано от РедХат, и техния човек Пъотъринг- единствения човек който ходи с охрана на GNU/Linux конференциите -защо ли?!?
Активен