Автор Тема: За банките с любов  (Прочетена 17379 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3120
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #45 -: May 08, 2023, 11:55 »
Спец, зависи какво работиш като физическо лице. Нали за физически лица говорим. Ако извършваш т.нар. "независима икономическа дейност" - напр. адвокат, рекламни, консултантски услуги, даваш под наем на туристи свои недвижими имоти, да. Според закона такава е дейността на производители, търговци (тука що се касае за ФЛ, ЕТ попада) и всички лица, предоставящи услуги. Ако работиш на заплата примерно в банка, или в магазин на заплата, па ако щеш и депутат в парламента, не.

Но това са общите положения. Мога да дам вече по-конкретно мнение, ако има конкретен случай.

4096, въобще не съм наясно с криптовалутите, освен едно- че оставаш анонимен при разплащания в крипто, ако правилно съм разбрал. Не могат да се проследяват транзакции и др. подобни, и може би затова банки и правителства искат да ги сложат под контрол. Лично аз никога не съм се "докосвал" до криптовалута. Е, чел съм малко там за портфейлите с крипто, и клиентела ми е ревала, че му взели лаптопа/тела, пък там му бил портфейла..
« Последна редакция: May 08, 2023, 11:58 от Nik123 »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3865
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #46 -: May 08, 2023, 12:32 »
   По принцип,повечето криптовалути осигуряват достатъчна анонимност.
При биткойна например: лицето Х си прави портфейл (дълга последователност от букви и цифри)
и няма как да разберат кой е,освен ако не реши да  обменя биткойните за
реални (фиатни) пари на някоя официална криптовалутна борса.

   Ако е тарикат и иска да получи реални пари,може да се разбере с някой
"на 4 очи" да преведе еди-колко-си биткойна на неговия портфейл,
и получава съответната сума кеш.
   Така няма как да ги набарат,има достатъчно протоколи/софтуер,
осигуряващи анонимност и т.н.
   Е ако се намесят могъщи 3-буквени служби,тогава ситуацията е
малко по-различна ...
« Последна редакция: May 08, 2023, 13:01 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: За банките с любов
« Отговор #47 -: May 08, 2023, 13:04 »
Шифровите монетки не осигуряват точно никаква защита от държавата. В момента, в който искаш да купиш или продадеш, ти трябва лична карта и телефон. Няма мърдане.

НУЛА АНОНИМНОСТ
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3865
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #48 -: May 08, 2023, 13:30 »
Шифровите монетки не осигуряват точно никаква защита от държавата. В момента, в който искаш да купиш или продадеш, ти трябва лична карта и телефон. Няма мърдане.

НУЛА АНОНИМНОСТ

 ???

   

   Е по-горе описах схема за избягване не всичко това.
Какви лична карта и телефон ?  :o
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #49 -: May 08, 2023, 19:31 »
Да, ограничението за кешови разплащания до 10 000 лева го зная. Създавало ми е неудобства един-два пъти.
Ти видя ли от линка, че искат да забранят и разплащанията в анонимни криптовалути до 1000€ ? Как обаче ще разберат, до колко евро е било разплащането, след като волатилността на криптото е огромна?

А как ще разберат че криптото е твое - криптото е на приносителя т.е. ако те хакант и понеже не е гарантирано (от банка напр.) си (ос)тава на хакера, а ако ти си си го регистрирал като твое преди това и си му платил там данъка (това си остава за тебе - имал си бол пари платил си) т.е. то май ако го купиш от онлайн борса няма как да сотане недекларирано и там  съответните данъци според юрисдикцята си вървят, но.. за  изкопаното какс тои въпросът... (ще чекаме "черквата" там да открие амнайстия скрижал та да научим какво е мнението на годпод за криптото - дали ще анатема и на тая тема или ще е алилуя - айде бе откога чакаме, същото е и с държавите/законите)

по въпроса за кеша имах предвид плащане накуп - понеже навремето му викаха кеш-енд-кери, естествено че ще е по банков превод идеята ми беше да си платиш цялата сума накуп а да не теглиш заем (пробвахте ли с 0% начална вноска - къщата пова от 3х, за разлика от обичайното където свършва на макс.  3х според опциите), даже май у нас беше много вървежно (по едно време) да теглиш заем и 3-5г. да не плащаш нищо (а лихвите си текът) - много хора зарибиха така...

П.П. Както беше споменавал Никсън преди, трибуквените могат да го проследят до ИП, геолокация и дотам, пред съда обаче трябва да докажат кой е седял зад това ИП по време на транзакцията, и тук не минава номера "ама аз не знаех то детето и като родител/настойник си отговорен и за него/на детето поразиите/ и за компа си" щото винаги можеш да кажеш ами хакнали са ме - одете го търсете сега хакера, или вирус и т.п.

А за балъците детео единствения им портфейл на компа - ами 1) да си правят бекъп 2) да ги го заключват с парола или 3) да ис го държат онлайн (борса)
защото там "кеша" е на приносителя  ;D

П.П.П.
Цитат
НУЛА АНОНИМНОСТ
Гога, точно щото е 0-анонимност ли хората си купват точно така белото и още там каквото друго продават по пътя на коприната (съвременния вариант)

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Silk_road_payment.jpg
дори и да седят на входа и на изхода - не знаят какво си си купил и автоматично ти отпадат данъците  ;D ехх метчтиии..
« Последна редакция: May 08, 2023, 19:47 от remotexx »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #50 -: May 08, 2023, 20:28 »
Ако тати ми купи къща и аз няма да знам как се влиза в банка и колко е лихвата.
Сега обаче като си имам къще не ме интересува колко са наемите. Още преди 8г. вноските ми по ипотеката + данъците паднаха под нивото наемите на пазара и скоро ще наближат нулата.
Алтернативите на банките за ипотеки са убийствени.
А биткоина си има банкомати (АТМ) - портфейла може да ми е в къщи (както е при мене на Дебиана), а си има и такива машинки дето теглиш кеш - там никой не те проверява кой си - има ги в много бакалии (те също приемат кеш и заминава към портфейл. Работят само с банкноти $50. Проверките стават на крипто борсите.
Появили са се и разни "кредитни" карти на сървъри в Хонгконг - захранваш ги с биткоини и пазаруваш онлайн в $. Всъщност са дебитни. Един приятел има такава и май и аз трябва да си изкарам, дорде не ги надушат да ги проверяват и тях. Стават идеално за пазаруване в съмнителни сайтове, щото имат лимит до салдото им.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3120
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #51 -: May 08, 2023, 20:50 »
Както изглежда, визираш мен. Тате ми го няма отдавна. Никой не ми е купувал жилището, в което живея, мое си е. нито пък колата ми е купувал някой. И не дължа нищо- нито на банки, нито на други подобни институции. Писах вече, кога съм приключил със заема, и да, не ме интересуват предложенията на банките. То бива-бива злоба, но твоето на нищо не мяза.

Ремотекс, да, ревът беше точно, че им взели устройствата, дето са там биткойните, и става така, че не могат да си ги ползват (парата, не устройството, както казваш, "на приносител") :) Както казах, не съм запознат с тия неща.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #52 -: May 09, 2023, 04:48 »
За Мерца вече злобея, ама приложи и една имотна декларация, та да знам за какво още точно ти злобея. Гузен негонен бяга.
« Последна редакция: May 09, 2023, 05:09 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3120
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #53 -: May 09, 2023, 08:22 »
Лексикон не щеш ли да ти попълня?  :)
Точно такова нещо "имотна декларация" у нас няма, има едни декларации за имуществено състояние, в които влиза и недвижимото имущество, но адвокатите не подават такива. Те са за някои категории държавни служители.
И нотариален акт да ти приложа, пак няма да разбереш защо злобееш. Подсказка- в НА по правило е посочена като цена данъчната оценка (поне в 90% от случаите), която обикновено е много по-ниска от действителната (освен ако не купуваш с кредит и ипотека от банка- там няма такъв финт).
Мерцедеса не ми е първата кола. Попадна ми от обява в мобилето, взех го за смешни пари, в интерес на истината- 1500 лева, преди няколко години, понеже беше в ужасно техническо състояние, половината му системи не работеха и лека-полека го стегнах.

НАП-а искат да облагат с данък и печалбата от криптото, но как точно ще стане тая работа и как се осчетоводява крипто, при положение, че у нас не са приравнени на пари, нямам идея, може би Файър ще каже.

Имаше един период, по спомен 2007-8-9 някъде, когато банките вдигнаха доста вноските по кредитите. Примерно по договора 100 на месец, ама айде от утре по 150, щото нещо си световна криза, бла-бла. После и това го регулираха, че не могат ей-така по свой си почин да изменят едностранно договорите за кредит.

П.П. Но още тук-таме из договорите за кредит се срещат неравноправни клаузи. Някои колеги здрави пачки направиха от такива дела.
« Последна редакция: May 09, 2023, 08:33 от Nik123 »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3120
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #54 -: May 09, 2023, 11:08 »
...
П.П. Както беше споменавал Никсън преди, трибуквените могат да го проследят до ИП, геолокация и дотам, пред съда обаче трябва да докажат кой е седял зад това ИП по време на транзакцията, и тук не минава номера "ама аз не знаех то детето и като родител/настойник си отговорен и за него/на детето поразиите/ и за компа си" щото винаги можеш да кажеш ами хакнали са ме - одете го търсете сега хакера, или вирус и т.п.

...

Имах един подобен случай. Бяха ударили банкирането на Уникредит (беше преди години) и от фирмена сметка едни пари наредени към чужбина. Задържали един пич, щото от логовете на банката избива неговото айпи като наредител. Взели му и компа, че пича ми се кълнеше, че не е той. Компа с уин, май седмица беше. После като направиха експертизата на компа, се оказа, че нет лога и сис лога затрити, но останали някакви следи тук-таме из уина, че компа бил заразен и всъщност от друго място през него цапнали банката, пича невинен. Сега, техническите подробности не ги разбрах много-много.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: За банките с любов
« Отговор #55 -: May 09, 2023, 11:11 »
И оправдаха ли го ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3120
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #56 -: May 09, 2023, 11:13 »
Делото въобще не стигна в съда, даже не му беше повдигнато обвинение. Още в полицията приключи, спряно. Едва ли са хванали истинския хакер.

П.П. Щях да напиша "банката пи една вода", ама тц, техните пари са застраховани. Топката е останала у застрахователя.

П.П.П. Като иде реч за банки, малко встрани от финансовата дейност, но пак за банка иде реч, Кръглата банка във Варна (тъй я знаем тука, иначе беше Експресбанк, после ги купи друга банка, но не съм се интересувал коя). Често паркирам край нея, там още не е станало синя зона (ще го правят, ама зелена- пак някаква разновидност на платено паркиране). Понеже имам една позната от тая банка, работи там, сутрин се засичаме понякога като паркирам, и ми направи впечатление, че и тя паркира на улицата, а не вътре в банката (имат и надземен, и два подземни паркинга- все едно мол гледате). Питам я- "Абе ти що на улицата, гледам коли направо вътре влизат?" И ми каза, че на паркингите вътре пускали само ръководния персонал, раята- да си паркира навън. Е няма такава глупост, шефчетата само- паркингите им са много големи и си има място за всичките коли на служители. Ако бях шеф там, щях да пусна всичките си служители вътре да паркират, не е като да нямат паркоместа. Така и лоялността им ще е по-голяма, и уважението към работодателя.
« Последна редакция: May 09, 2023, 13:17 от Nik123 »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3865
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #57 -: May 09, 2023, 21:19 »
...
Понеже имам една позната от тая банка, работи там, сутрин се засичаме понякога като паркирам, и ми направи впечатление, че и тя паркира на улицата, а не вътре в банката (имат и надземен, и два подземни паркинга- все едно мол гледате). Питам я- "Абе ти що на улицата, гледам коли направо вътре влизат?" И ми каза, че на паркингите вътре пускали само ръководния персонал, раята- да си паркира навън. Е няма такава глупост, шефчетата само- паркингите им са много големи и си има място за всичките коли на служители.
...

   Така е.

   Работил съм из банките,картинката е точно такава.
На служебните паркинги имат право да паркират само меринджеите,
началниците на отдели и солташаците им.

   Останалите - кучета ги яли ...  >:D
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #58 -: May 10, 2023, 02:06 »
...и за адвокатите също, а (с любов)
виж ти какви неща само се сеща човек след като го посъветват
https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/14417925

Веднага след катастрофата Адриан искал да даде обяснения. Заради шока от това, че е убил двама души, бил неадекватен. Не могъл да се изкаже и да свърже две изречения. Единствено повтарял “Не ги видях”. Той обаче не е казвал, че дългите фарове на идваща в насрещното платно кола са го заслепили, каквато версия разви адвокатът му ...

П.П. А за банките... Използвам случая да припомня, че светец е не онзи, който наръгва змея с копие, а който живее с него 25 години, имат три деца и ипотека
« Последна редакция: May 10, 2023, 02:18 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3120
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #59 -: May 10, 2023, 08:05 »
Това е част от работата.

А за светеца..  ;D
Активен