Автор Тема: Disk format 'qcow2' does not support full allocation.  (Прочетена 3271 пъти)

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Здравейте, подкарах KVM виртуализация на машината (CentOS 7 x86_64, 4GB RAM, Intel - core 4 x 2.66 GHz), но когато когато правя виртуалка и стигна до раздела със сториджа, ми изписва "Disk format 'qcow2' does not support full allocation." когато се опитам да направя full allocation на виртуалния диск. Обаче отметката не мога да я избера а когато задържа с мишката върху надписа, ми изписва: Disk format 'qcow2' does not support full allocation.

Откъде мога да сменя тази настройка и как се прави?

Търсих в Google, но доста трудно и не намерих точно това което търся.

« Последна редакция: Apr 18, 2015, 14:01 от bILLY »
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Disk format 'qcow2' does not support full allocation.
« Отговор #1 -: Apr 18, 2015, 15:08 »
От екрана, който си показал, премести точката към опцията "Select managed or other existing storage" (жълтият надпис я скрива на снимката), избери "Browse", в отворилия се прозорец избери съответния Storage Pool, избери бутона "New Volume" и създай диск с предпочитания от теб формат.

По подразбиране се създават дискови изображения в "raw" формат. Нещо ми е странно защо на екрана ти пише за "qcow2", още повече, че точно този формат си поддържа full preallocation режима, както е видно и в man страницата на qemu-img. Но слабо съм цъкал GUI-то.

По принцип за всеки формат можеш да зададеш на дисковото изображение да заеме целия си размер като го напълниш с нули или друга информация. Пример за пълнене с нули:
Код:
if=/dev/zero of=file.img bs=1M count=204800
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Re: Disk format 'qcow2' does not support full allocation.
« Отговор #2 -: Apr 18, 2015, 15:18 »
Ами да, знам как да напълня имейдж със нули, знам и как да си го създам през терминала. Мен ме тормози GUI-то защо тръгва да прави qcow2 формат под default. И се чудех къде мога да редактирам. Търсих и с find ... никъде нищо познато.  ???
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Disk format 'qcow2' does not support full allocation.
« Отговор #3 -: Apr 18, 2015, 17:01 »
Не виждам настройка във virt-manager за формата на дисковите изображения по подразбиране, но може да потърсим някакво заобикаляне. Обаче, понеже много съмнително звучи жълтият надпис от снимката ти (както казах, по подразбиране форматът би трябвало да си е "raw", а не "qcow2", и допълнително, че "qcow2" си поддържа full preallocation), дай първо да се уверим, че наистина по подразбиране създава в "qcow2" формат. Мини си стъпките за създаване на виртуална машина, в прозореца за диска си го остави на "Create a disk image...", задай някакъв малък размер, колкото за пробата, и след като дискът бъде създаден при последната стъпка от създаването на машината, отиди в Edit > Connection Details > Storage и виж дали за формат на диска пише qcow2. Ако не виждаш диска, натисни бутончето за опресняване до надписа "Volumes".

П.П.: Сега погледнах как изглежда virt-manager в CentOS 7. Има своите разлики спрямо този в Debian Wheezy. Наистина по подразбиране създава qcow2 дискови изображения и не дава full preallocation за него, дори и при създаване от Storage прозореца на Connection Details. Но пък има опция за избор на формат по подразбиране. Намира се в Edit > Preferences > New VM > Storage format
« Последна редакция: Apr 18, 2015, 18:19 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Re: Disk format 'qcow2' does not support full allocation.
« Отговор #4 -: Apr 18, 2015, 21:06 »
Ами там уж разцъквах, как ли не съм го видял. Иначе промених го и при нова машина пак го прави qcow2 иначе на New Volume от Connection Details в Storage ми дава да правя Raw, даже има и някво qed.

Според мене е нещо от настройките на тъпия GUI.

Ще разгледам още по въпроса  :)
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Disk format 'qcow2' does not support full allocation.
« Отговор #5 -: Apr 18, 2015, 21:51 »
Иначе промених го и при нова машина пак го прави qcow2
Странно... В инсталацията на CentOS 7, която направих сега за пробата, по подразбиране се създават с такъв формат, какъвто съм указал във въпросната настройка. И при мен го няма "qed" за избор по подразбиране, но изборът на "raw" си работи. Не зная дали има някакво значение за случая, но понеже за пробата ме домързя да правя пълно читаво конфигуриране, та само инсталирах virt-manager с предложените от yum зависимости и при включването му се съгласих да се инсталират още малко зависимости, които си поиска.

Твоята инсталация чиста ли е (т.е., сега ли си я правил), и как точно подкара виртуализацията?
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
format mbr
Настройка на програми
PAIN1 5 2638 Последна публикация Sep 28, 2004, 01:52
от Buda
как да забраня disk cache и disk buffers?
Настройка на програми
Vesko 6 3500 Последна публикация Jan 06, 2005, 20:32
от Vesko
Format на Hard disk
Настройка на програми
Alooo 3 3196 Последна публикация Feb 18, 2006, 13:28
от Alooo
Full log на веб активност
Настройка на програми
kennedy 8 4101 Последна публикация Dec 30, 2007, 17:50
от kennedy
Full Disk Encryption в линукс.
Системна Сигурност
gat3way 37 10140 Последна публикация Jan 12, 2013, 01:30
от gat3way