Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 51   Надолу

Автор Тема: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?  (Прочетена 56713 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #105 -: Feb 27, 2022, 13:41 »
4096bits:
Цитат
Хората се поддават на приказките на кого ли не. Дори емоционално хлътват, без дори да опитат да видят, дали наистина е така, както се представя. Без да проверят.

Ами точно така действат религиите !

В особено голяма степен това важи за исляма.
Виж терористите-самоубийци,щом се връзват на приказките за "77-те девици в рая" ...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #106 -: Feb 27, 2022, 14:35 »
Брех тия девици, всеки път броя им е различен. И тъпото е, че то това си е еднократна употреба. На втория път, вече е „виновна“. Да речем, че са 77. Ами това са два месеца и половина. А до края на вечността, какво ще прави тоя ми ти екстремист в рая? Ще ползва употребявани? Ами то това си го може на Земята, без да се самовзривява.

=*=

Този филм не го гледах, когато излезе, макар да е комедия. По-късно разбрах, че всъщност не е комедия, а някакъв нелеп опит на западните хора за мислене. И отказах да го гледам. Нямам тези нерви.

Ето твоя пример — света щял да се насели с глупаци. Това противоречи на еволюцията. Нали уж всичките там са дарвинисти?

Няма гаранция, че дете на обикновени хора ще е също обикновено. Жена ми е първата висшиска в нейното семейство. Трябвало ли е нейната майка да каже на баща ѝ — скъпи, нека не си правим дъщеря, защото тя ще е среднистка като нас?!? Не знаеш, какво ще е детето ти. То е различна личност. Може да има много общо с теб, но не е теб.

=*=

От друга страна хората, които не си правят труд да мислят за света около себе си, може и да са в по-добрата ситуация. Ето, ние тук от дни мъдрим, как великите сили си играят опасни игрички, които могат да свършат много лошо.  Променихме ли нещо? Отидохме ли да ударим един шамар на Путин, Байдън, Зеленски и Кирил Петков да не вършат глупости? Не го направихме. И не можем. До последния не можем да стигнем. Ще ни арестуват на двеста метра от него. Въобще няма да го доближим.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #107 -: Feb 27, 2022, 15:25 »
Сигурно си наясно, че ако някой е решил, може да свитне когото си иска. Слабости в системата за охрана колкото искаш, възможности да заобиколиш предпазните мерки бол, стига да имаш малко фантазия. И най-простите неща могат да елиминират и най-сложната система. Зная, че ако имам мотив и се откажа напълно от живота си, нищо не може да ме спре да извърша такова нещо. Нито ще се затрудня.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #108 -: Feb 27, 2022, 16:46 »
Цитат
Ето твоя пример — света щял да се насели с глупаци. Това противоречи на еволюцията. Нали уж всичките там са дарвинисти?
Би трябвало, ама броя глупаци на Земята не намалява (даже си мисля, че се увеличава).

ИИ да се филтрира е трудна работа. Майкрософт пуснаха ИИ чат-бот в социалните мрежи и веднага се научи да псува и да обижда цветните. Какво ли не филтрираха, стигна се до същия резултат и накрая се наложи да изключат бот-а.
Тука добре, бота се учи от останалите хора и да речем това му е повлияло.
Какво правим с другата ИИ машина дето отсявала резюмета (CV - та по нашенски) в някаква HR фирма. Оказало, се че по някакъв начин робота изхвърлял повечето резюмета на чернилките без да знае, че са черни и без друг да му влияе (никой не си пише в резюмето какъв цвят е). Грабва файла, сканира за ключови думички, претегля знания, можене и пр. и решава. Документа е подаден от собственика, не от някой друг. И накрая, повечето черни са отсяти.
Сигурно намира корелация къде живееш (пощенски код), де да знам, по структуриране на изречения. Едва ли програмистите са залагали подобни предубждения в кода. А може някоя чернилка във фирмата да е решила, че машината дискриминира (щото те винаги ще намерят за какво да се хванат).
« Последна редакция: Feb 27, 2022, 16:51 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #109 -: Feb 27, 2022, 17:27 »
За псувните ясно, ама това за сиви-тата, не значи ли просто, че тия отсетите са по-неграмотни? Защо трябва да се слагат филтри, след като очевидно някой джугал е неграмотен?
Имам един познат, живя няколко години в Чикаго, работил е какво ли не, включително таксиджия. Разправяше, че самите чернилки били расисти и само си търсели повод да скочат агресивно на някой бял, даже и за дочута дума "black" (опита от стажа му като таксиджия), а нощните му курсове с такива били най-напечени- през нощта се движели основно разни престъпници, повечето черни и имали оръжие.
Това с дискриминацията е прекалено - ами не ставаш, бе.. кви дискриминации, кви пет лева..
В Швейцария има един вид "дискриминация"- когато за едно работно място кандидатстват швейцарци и други, фирмата е длъжна да даде предимство на швейцарците. И няма драма.
Много се прекалява с тоя термин "дискриминация".  Политизира се и определени кръгове черпят дивиденти.
« Последна редакция: Feb 27, 2022, 17:29 от Nik123 »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #110 -: Mar 16, 2022, 12:37 »
Снощи гледах един филм- The Machine (2013)
https://www.imdb.com/title/tt2317225/
Добре са го направили. Темата му е ИИ, затова го пускам тук, а не във филмите.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #111 -: Mar 17, 2022, 20:12 »
И аз съм го гледал. Кара те да се запиташ, какво ще е продължението
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #112 -: Mar 22, 2022, 08:07 »
Явно има добра и благодатна почва... ама не е у нас и... други ще берат големия урожай

https://e-vestnik.bg/35605/balgarin-na-varha-na-evropeyskata-nauka-s-nagrada-ot-2-miliona-evro/

А у нас .. само тикви/ници урожай на не ги прибират по складовете ами у панделката  ;D

П.П. Честита първа пролет
« Последна редакция: Mar 22, 2022, 08:21 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #113 -: Mar 22, 2022, 08:21 »
Честита! Баба Марта вече почна да отпуска по малко слънце.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #114 -: Jul 18, 2022, 17:24 »
Май китайците ще излязат първенци във въвеждането на изкуствения интелект, чак в съдилищата,ще стане ли като в Елизиум:

https://worldfreedomalliance.org/au/news/china-uses-ai-to-improve-courts-with-computers-correcting-perceived-human-errors-in-a-verdict-and-judges-forced-to-submit-a-written-explanation-to-the-machine-if-they-disagree/

И опираме пак до въпроса Quis custodiet ipsos custodes (кой ще пази стражите), т.е. кой ще програмира изкуствения интелект? Някои романи за бъдещето се сбъдват :)

П.П. И понеже става въпрос за правораздаване, да вметна нещо и от мен. От една страна, ИИ (не оня истерик с блога, а изкуствения интелект имам предвид) би бил безпристрастен, няма да върви там на бате човека е, и т.н. От друга, ИИ като машина, ще отчита нещата формално (имам предвид наказателните дела, не изобщо всички дела), дори и за малозначително криминално деяние (например кражба на молив) пак ще налага наказание. Не знам дали е възможно машината да обхване чисто човешки аспекти, като преценката за смекчаващи вината обстоятелства. Например някой убива съседа си с нож- а преди това убитият съсед в продължение на седмици е шамарил, тормозил и т.н. убиеца. ИИ ще може ли да различи този човешки нюанс- кога е налице ответна реакция, макар и прекомерна, на външно продължително въздействие (всеки ден ме шамареше, накрая ми писнА и взех ножа), или ще отсече, както пише в НК- "Който умишлено умъртви другиго, се наказва.." със същото наказание, с което ще накаже и маниак, който е запасал ятаган, за да коли на улицата враговете на правата вяра?
« Последна редакция: Jul 18, 2022, 17:42 от Nik123 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #115 -: Jul 18, 2022, 18:59 »
ИИ не бива да се допуска в съда.
Ти каза причината. Ще налага наказания дори за кражба на молив или ябълка.
Машината не може да почувства, кое е несправедливо и кое не. Това е относително понятие, но някак си го изграждаме у нас взаимодействайки си един с друг и ей го на. Дете разбира, кога се отнасяш несправедливо с него. Машината обаче няма да разбере. Тя ще се съобразява единствено с написаното в закона.

И идва другото. Кой пише законите... Също така, какво правиш машината, когато два закона си противоречат? Какво би направила машината, когато една камара закони у нас например, противоречат на конституцията? Как ще се гарантира, че софтуерът няма да се компрометира, дори първоначално да е написан добре. Хакнат, че изхода от машината няма да бъде променен. Че са въведени коректно данните за предполагаемото престъпление. Щото може да обработи една камара информация за нищо време, ма като му подадеш грешни данни и излиза грешен отговор. Няма шест-пет тук.
Имаш една камара условности, за да работи изобщо.

Имаше един случай, май и филм има по него, където съдеха една жена за убийството на мъжа ѝ. Мъжът ѝ обаче я подлагал на всекидневен тормоз. Не визически. Вербално и с действията си. Било я страх да се раздели с него. И търпяла. Най-накрая го убила, защото това бил за нея единствения изход. И точно това обясняваше на съдебното жури. Не, не е търпяла насилие от него, но какво е насилие. Усещала, че душата ѝ умира. Желанието ѝ и за живот. И убийството било акт на самозащита. Съдебното жури я оправдава.

Обяснете това на машината.
« Последна редакция: Jul 18, 2022, 19:03 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #116 -: Jul 18, 2022, 22:27 »
Аз за това се замислих, което си написал за филма, имам лични впечатления от подобен случай. Мой приятел и колега-адвокат, защитаваше един "убиец", инвалид, с трайни двигателни затруднения, няма да навлизам в детайли. Инвалидът бил тормозен физически от друг човек, и то доста, накрая намушква въпросния човек с нож при поредния физически тормоз. Колегата спечели делото, Върховния касационен съд оправда инвалида. А каква ли присъда би издал ИИ в случая? Вероятно "Виновен".
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #117 -: Jul 19, 2022, 08:27 »
Илон-ката нещо назадна с човешките жертви/опс/ изпитания (иначе беше първи на маймунинте)... ама нещо с кинтите ли го закъса, вече взеха да го изпреварват /новите/ гаражни компанийки

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-05-04/neuralink-rival-synchron-selects-patient-for-brain-computer-trial


This 20-person biotech firm just beat Elon Musk's Neuralink in getting the OK to test brain chip implants in humans
https://www.businessinsider.com/synchron-brain-computer-chip-implant-elon-musk-neuralink-human-trial-2021-7
« Последна редакция: Jul 19, 2022, 08:29 от remotexx »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #118 -: Jul 19, 2022, 08:30 »
Е той нали мангизлия, как ще я окъса така ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #119 -: Jul 19, 2022, 08:46 »
Аз за това се замислих, което си написал за филма, имам лични впечатления от подобен случай. Мой приятел и колега-адвокат, защитаваше един "убиец", инвалид, с трайни двигателни затруднения, няма да навлизам в детайли. Инвалидът бил тормозен физически от друг човек, и то доста, накрая намушква въпросния човек с нож при поредния физически тормоз. Колегата спечели делото, Върховния касационен съд оправда инвалида. А каква ли присъда би издал ИИ в случая? Вероятно "Виновен".

Ха-ха, което ме присети за още една стара класика
https://www.imdb.com/title/tt0069967/

Е той нали мангизлия, как ще я окъса така ?
Ачка, ами щом иска да разваля седенката/опа сделката и да не се разделя даже с 1 млрд. обезщетение - явно го е закъсал нещо с мангизите... а и младите и малки гаражни фирмички вече го изпреварват и тепърва има да им диша праха (тяхното имплантиране даже не трябва робот да ти отваря черепа - не казаха с маймуняка какво стана -да ли доживя до дълбоката си старост или преждевременно го.. уж с научна цел)
« Последна редакция: Jul 19, 2022, 08:48 от remotexx »
Активен
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 51   Нагоре
« назад напред »