Автор Тема: Linux emulator ?  (Прочетена 2535 пъти)

steef

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
    • Профил
Linux emulator ?
« -: Jun 04, 2009, 16:25 »
Привет на всички ,
В момента карам ccna 2-ри "семестър" и в курса използваме 1-на много добра програмка - packet tracer. С нея се симулират мрежи - има пълна (или почти пълна - до сега не съм намирал несъотведствия де) емулация на IOS , емулация на снифер , могат да се наблюдават пакетите , докато пътуват (направили са ги с иконки на пощенски пликове :D:D) , абе добра е програмката. Само едно нещо не ми харесва - емулацията на PC са я направили така че да можеш само да му задаваш IP , mask , gateway.... абе само основните функции , необходими за да има връзка. Та въпроса ми е дали има нещо подобно , но на PC-тата да емулира linux ? Или пък на самия packet tracer да има подобна опция и да не съм я видял (което ще ме учуди много , като знам кой го е правил....).Другият вариант е да си зема 5-6 компа и да ги свързвам и по този начин да тествам линукс (което ще е най-добре) , но тук идва проблема с финансиите.

Чакам предложения.........

П.С.
Целта ми е напълно учебно-изследователска (:D:D) - сиреч искам да понауча кое как става в линукса относно мрежите - не е за нещо професионално , което трябва да е изпипано отвсякъде непременно. Така че ако ви идват някакви идеи - експериментални проекти , в процес на разрабодка , не напълно работещи -казвайте .

П.П.С.
Добре че има "предварителен преглет" , че в "курса" (2-ри ред преди думата "използваме") , забравих една буква и щяхте много да се смеете.......
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Linux emulator ?
« Отговор #1 -: Jun 04, 2009, 17:38 »
Не е необходимо да вземеш 5-6 компютъра и да ги свържеш, достатъчно е да пуснеш 5-6 витруални машини :)
Активен

jivkojj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Re: Linux emulator ?
« Отговор #2 -: Jun 04, 2009, 17:40 »
Не мога да разбера точно каква ти е идеята, но с VirtualBox може да си инсталираш на едно ПС под под виртуални машини няколко ОС Линукс, да ги пуснеш едновременно и да тестваш.

Относно добра програма снифер - Ethereal или както го прекръстиха сега - Wireshark
Активен

steef

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
    • Профил
Re: Linux emulator ?
« Отговор #3 -: Jun 04, 2009, 18:10 »
WTF ?

Става с виртуални машини ?
Е как по-точно те не използват ли ип-то на хост машината ? И как се свързват помежду си : примерно ако правя някаква виртуална лан мрежа от 5 виртуанли машини на 1 комп кво казвам им само ип-тата и хост PC-то прави "маскарадинг" , за да си обшуват с интернет ?

А и още 1 въпрос : ако стане това горното има ли някакъв емулатор за рутери , например да му кача IOS  и да стане по-близко до истинска мрежа ? Или пък как да имитирам хъбове и суичове при тази ситуация ?

Изобщо не са ми ясни нещата с виртуалните машини - преди време се опитвах да шерна папки от Windows качен на VirtualBox OSE на Ubuntu 8.04 и така и неуспях (четох за Guest Addition , тамън ги инсталирах и взех че обнових ядрото с по-ново , на което не върви емулатора , а пъкнещо nvidiа-та даваше проблеми на старото.......).


Edit :
Сега свалям Arch , като го инстална 5-6 пъти ще ви кажа какво се е получило B)
« Последна редакция: Jun 04, 2009, 19:10 от steef »
Активен

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: Linux emulator ?
« Отговор #4 -: Jun 04, 2009, 20:45 »
Всяка виртуална машина може да си има n виртуални интерфейса и всеки от тях с различно IP.
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

dhelix

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
  • Distribution: Debian,FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Linux emulator ?
« Отговор #5 -: Jun 04, 2009, 21:03 »
Привет на всички ,
В момента карам ccna 2-ри "семестър" и в курса използваме 1-на много добра програмка - packet tracer. С нея се симулират мрежи - има пълна (или почти пълна - до сега не съм намирал несъотведствия де) емулация на IOS , емулация на снифер , могат да се наблюдават пакетите , докато пътуват (направили са ги с иконки на пощенски пликове :D:D) , абе добра е програмката. Само едно нещо не ми харесва - емулацията на PC са я направили така че да можеш само да му задаваш IP , mask , gateway.... абе само основните функции , необходими за да има връзка. Та въпроса ми е дали има нещо подобно , но на PC-тата да емулира linux ? Или пък на самия packet tracer да има подобна опция и да не съм я видял (което ще ме учуди много , като знам кой го е правил....).Другият вариант е да си зема 5-6 компа и да ги свързвам и по този начин да тествам линукс (което ще е най-добре) , но тук идва проблема с финансиите.

Чакам предложения.........

П.С.
Целта ми е напълно учебно-изследователска (:D:D) - сиреч искам да понауча кое как става в линукса относно мрежите - не е за нещо професионално , което трябва да е изпипано отвсякъде непременно. Така че ако ви идват някакви идеи - експериментални проекти , в процес на разрабодка , не напълно работещи -казвайте .

П.П.С.
Добре че има "предварителен преглет" , че в "курса" (2-ри ред преди думата "използваме") , забравих една буква и щяхте много да се смеете.......

с dynamips+dynagen+някакви виртуални машини (wmware,virtualbox...) може да си направиш много сносен лаб.Разбира се ще ти трябва и IOS.Packet tracer-а за нищо не става.
Активен

steef

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
    • Профил
Re: Linux emulator ?
« Отговор #6 -: Jun 04, 2009, 22:09 »
Мдамммм много нови думички , които ще се google-ват......

За сега съм инсталнал един arch на виртуална машина и в момента обнавявам pacman ,за да инстална xfce (бе колебая се дали изобщо да има графична среда , ама айде като за първа виртуална машина.......).Отначало имаше проблеми с достъпа до нета , но с 1-2 претърсвания на форума на arch и малко vi стана работата.

Дано да стане dynamips+dynagen+virtualBox (каквото и да означават първите две).

А за packet tracera : помага на , хората тепърва навлизащи в мрежите (както бях аз преди няколко години) , но наистина не става за много неща. Например емулиране на други устройства освен сисковски , а и съм забелязал и друг бъг : само един вид пакети пътува по едно и също време.Става много смешно при постановка с два ЛАН-а , които не са сварзани помежду си - или само в единия пътуват пакети , или само в другия !!

Благодаря за отговорите , дано да стане .
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Emulator
Настройка на програми
HarleyBG 3 2396 Последна публикация Sep 03, 2004, 07:48
от dafo
Cisco ios emulator
Идеи и мнения
misho_cg 3 2966 Последна публикация Nov 25, 2006, 19:18
от martos
FreeBSD и linux emulator
Настройки на софтуер
mrowcp 3 2269 Последна публикация Jan 15, 2010, 23:14
от mrowcp
Проблем при инсталиране на linux emulator
Настройки на софтуер
dhtodorov 0 1643 Последна публикация Jan 13, 2014, 17:01
от dhtodorov
Android Emulator Uses 100% CPU
Настройка на програми
MRadev751 0 1432 Последна публикация Feb 29, 2016, 15:49
от MRadev751