Анкета

Въпрос: Каква беше първата ОС, която ползвахте?

  • без (демек култовия осмак или дори по-старо VAX подобие)
    - 25 (19.8%)
    ДОС вариации по тема (16, DR,PC, M$ съмнително, други)
    - 21 (16.7%)
    Боза 1;2;3;3.1;3.11 Window$ for Workgroups
    - 5 (4%)
    Боза NT 3;4
    - 1 (0.8%)
    OS/2
    - 0 (0%)
    BeOS
    - 0 (0%)
    Някакъв Юникс на някой вехт трикрилен гардероб
    - 0 (0%)
    Мац ОС 8,9,10(System и други от сорта)
    - 1 (0.8%)
    Боза 9* (това включва и Ме-е-е-е-е)
    - 12 (9.5%)
    Боза 2k/Хвани Пътя
    - 4 (3.2%)
    ГНУ/Линукс (а дано  поне един)
    - 2 (1.6%)
    IRIX (ще се изумя, ама за да са 13 възможностите)
    - 0 (0%)
    Нещо друго (поясни с коментар,че  ми  писна да давам възможности)
    - 1 (0.8%)

Общ брой гласове: 56

Автор Тема: С каква ОС започнахте?  (Прочетена 15528 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
С каква ОС започнахте?
« -: Oct 10, 2009, 20:29 »
От обичайния флейм в една съседна тема ми дойде идеята за анкетата. Имате два възможни отговора, по подразбиране, че е възможно да сте се запознали с две ОС едновременно, например двузаряден режим . Личният ми отговор е първото, което е логично,пре предвид предпенсионната ми възраст ;D



А да и от същата тема Bulg още дължи отговор на въпроса, кое е бащиното име на  Обама.


Ако преди е пускана подобнаан анкета, съжаляю, старост-нерадост, паметта изневерява. :'(

 [_]3

« Последна редакция: Oct 10, 2009, 20:52 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

m0rph

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 271
    • Профил
Re: Ска каква ОС започнахте?
« Отговор #1 -: Oct 10, 2009, 20:37 »
Една 486-ца (66 на 16 рам и 2мб видео, 350мб хд с 3 и половина флопи и без звукова карта) с Вин 3.11. Още работи :) Работата е, че тоя вин както и повечето от тях карат върху дос така, че малко е трудно да се изберат и двете. Може би трябваше да ги комбинираш в един избор ;)
« Последна редакция: Oct 10, 2009, 20:39 от m0rph »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: С каква ОС започнахте?
« Отговор #2 -: Oct 10, 2009, 20:45 »
Една 486-ца (66 на 16 рам и 2мб видео, 350мб хд с 3 и половина флопи и без звукова карта) с Вин 3.11. Още работи :)

M0rph това беше убийствена машина,  на солена цена, а 3.11ВфВ къртешем мивки и измиташе dosshell.

Действително без NT 3;4;5 другите бози не са ОС, но няма да издребняваме.

И докато си оправя правописните грешки, защото моя стабилен Дебиан нещо не се разбира съвсем с редактора и гласуваха четирима, направо се същисах. Май нещо водача на клавиатурата нещо ми е не наред, през няколко думи половината от следващата  се преповтаря, ама карай.
« Последна редакция: Oct 10, 2009, 20:55 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

m0rph

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 271
    • Профил
Re: С каква ОС започнахте?
« Отговор #3 -: Oct 10, 2009, 21:14 »
Когато се сдобих с тая машина най-новото на пазара беше Win98SE. Сигурно е било към 99-та или 2000. За пари не помня колко беше, но не беше чак толкова скъпа (беше втора употреба от някаква фирма)

/dev/null

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
  • Distribution: Ubuntu Current LTS
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: С каква ОС започнахте?
« Отговор #4 -: Oct 10, 2009, 21:37 »
Аз съм сравнително млад и започнах с тази конфигурация:
MB: ECS K7S5A, CPU: AMD Duron @ 800 MHz, RAM: 128MB PC100 SDRAM, GPU: GeForce 256 (64MB), HDD: Maxtor 20GB (гръмна когато започнаха да закриват блоковете на АЕЦ-а) и 200W захранващ блок (и той също го отнесе)

Годината беше 2001 (някъде към шести април), а машината ми беше натресена с Windows 98 SE. Всеки път когато вкарвах музикален компактдиск се стартираха едновременно Windows Media Player и Winamp (беше версия 1.6, или някъде там) и виждах син екран.

Шест месеца по-късно взех на заем диск с 98-цата от един приятел и си го преинсталирах сам, без да питам никой и без да чета нищо от интернет (още нямах модем). За съжаление не бях чувал, че има алтернатива.
« Последна редакция: Oct 10, 2009, 21:39 от /dev/null »
Активен

CPU: AMD Phenom II 1100T Black Edition @ 3,3GHz, Cooler: Cooler Master v10, RAM: Corsair VS2GB1333D3 x4, MB: GA-890XA-UD3, PSU: SS-1250XM, GPU: AMD HD 6850x2 (CrossfireX), Sound card: ASUS Xonar D2X, SSD: Kingston SVP200S37A/60G, HDD: Hitachi HDS721010KLA330 (1TB), HDS723030ALA640 (3TB), WD RED(4TB)

dhelix

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
  • Distribution: Debian,FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: С каква ОС започнахте?
« Отговор #5 -: Oct 10, 2009, 21:39 »
Правец 8М  ;D
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: С каква ОС започнахте?
« Отговор #6 -: Oct 10, 2009, 22:51 »
Различните вариации на Правец,но за много кратко време.Истинския ми допир до ОС е Уиндоус 3.11.Съвсем пък пълноценна работа започнах едва с Уиндоус 98 и най-вече Уиндоус МЕ ;D
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: С каква ОС започнахте?
« Отговор #7 -: Oct 10, 2009, 23:53 »
Правец 8D. Култова машина! Колко камиона с цемент, тухли и колко бач по строежите струва само аз си знам. Още на първата година реших да мултиплексирам адресната шина - компа имаше 64 кB RAM  ама толкова му беше и адресацията, а последни 16 К се припокриваха от ROM-a. Резултат - нова памет (не успях и изгорих оригиналната).

Изкара си парите в унито - курсовите работи бяха за 6502, а никой друг в потока нямаше наличен в къщи комп с такъв CPU.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: С каква ОС започнахте?
« Отговор #8 -: Oct 11, 2009, 01:03 »
!. без (демек култовия осмак ... Само да добавя че това БЕЗ не е точно. ОС си имаше и тя се наричаше BASIC. Освен писането на разни basic (и машини) програмки, този basic позволяваяше да се зареждат, записват и изпълняват програми от външни носители. Макар и в еднозадачен режим това си е ОС!.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: С каква ОС започнахте?
« Отговор #9 -: Oct 11, 2009, 09:43 »
Само за протокола. Защо Windows от 1 до 3.11 се води OS? И това боза ...
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: С каква ОС започнахте?
« Отговор #10 -: Oct 11, 2009, 10:03 »
Само за протокола- горе поясних, че няма да издребнявам за версиите от едно до милениум. Боза отразява личното мнение на автора на анкетата. Трудно ми е да нареча и версиите с НТ ядро същш ОС от гледна точка на невъзможността им да вършат задачите типични за ОС, тоест да управляват апаратната и програмната част, нещо което почти не правят.

И пак само за протокола М$ Виндов$ е също еднозадачна, еднопотребителска ОС, нещо приличащо на многозадачност се появи едва в диспечера на Вкиста, но все още няма пълноценна многопотребителност, макар такава да беше заявена още в 2000. Това обаче не прави от Бъзик ОС.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Re: С каква ОС започнахте?
« Отговор #11 -: Oct 11, 2009, 10:45 »
Имал съм малко вземане-даване с DOS и Windows 3.x, но първият компютър който притежавах дойде с Windows 98 PE(Pirate Edition) и аз лично бих броил него за операционната, с която започнах. Това се случи есента на 98ма, котато тоя Уиндоус беше пресен, пресен... :)
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: С каква ОС започнахте?
« Отговор #12 -: Oct 11, 2009, 10:46 »
Правец 8, 1989-та трябва да беше.  ^-^
Активен

Без правила няма игра

ji

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 124
  • Distribution: Slackware, Suse
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: С каква ОС започнахте?
« Отговор #13 -: Oct 11, 2009, 11:29 »
!. без (демек култовия осмак ... Само да добавя че това БЕЗ не е точно. ОС си имаше и тя се наричаше BASIC. Освен писането на разни basic (и машини) програмки, този basic позволяваяше да се зареждат, записват и изпълняват програми от външни носители. Макар и в еднозадачен режим това си е ОС!.
Автора и Нака-та пишат глупости, бяз да са наясно с това величие на българската хардуерна индустрия  :)
Правец-а си имаше ОС и тя се казваще ДОС. На мен ми бяха известни 2 разновидности, едната беше MSDOS. Това беше еднопотребителска и еднопроцесна ОС :) Събираше се на първите 2 писти на 180К дискета.  На 11 писта беше каталогът (списъка с файлове) на дискетата. Тази ОС разбираше от 3 вида файлове. Бинарни (Асемблер програми), BASIC (програми писани на бейсик) и текстови файлове. Типът на файла се отбелязваше с флаг в каталога (11-та писта) Бинари файловете се стартират с команда BRUN. Бейсик файловете се стартират с команда RUN. Бейсиковите програми се зареждат в рама като начлния дрес е винаги х800. Интерпритатора на бейсик се намира в EPROM чип на дъното на компа :)
Щрифта също беше хардуерно инсталиран на дъното с EPROM чип. Правеца разполага с 4К видео памет разделена на 2 страници 2х2К. Винаги докато се показва едната страница , може да се пише във втората. Така се реализират анимации :) Правеца си има подобие на BIOS. Това се наричаше "Програма МОНИТОР" :D  Представляваше купчина функции, които се използваха от ДОС и интерпритатора на БЕЙСИК. Бяха достъпни и до Бейсик програмите ,чрез оператора CALL(адрес) на бейсик.
Абе осмака си беше мания :) 
Активен

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Re: С каква ОС започнахте?
« Отговор #14 -: Oct 11, 2009, 11:57 »
Първата ми ОС беше сметалото
Първата ми ОС беше уредбата пред сметалото :)

 go_fire, отговорът е там:
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=35007.new#new
« Последна редакция: Oct 11, 2009, 12:01 от bulg »
Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com