Автор Тема: Има ли такива програми на линух  (Прочетена 3328 пъти)

hisar97

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Здравейте значи днеска си инсталирах OpenSuse нов съм в линух знам някоя друга команда но искам да попитам ако може да ми кажете имената на подобни програми:

1. Програма за снимане на desktop-а (като camtasia studio)
2. Програма за обработване на видео (като Sony Vegas)
3. Има ли начин да се пусне някоя версия на photoshop
4. Програма подобна или същата като notepad++

Това са ми програмите моля кажете ако има подобни или са същите за линукс  ??? ???
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Има ли такива програми на линух
« Отговор #1 -: Oct 30, 2010, 18:12 »
Здравейте значи днеска си инсталирах OpenSuse нов съм в линух знам някоя друга команда но искам да попитам ако може да ми кажете имената на подобни програми:

1. Програма за снимане на desktop-а (като camtasia studio)
2. Програма за обработване на видео (като Sony Vegas)
3. Има ли начин да се пусне някоя версия на photoshop
4. Програма подобна или същата като notepad++

Това са ми програмите моля кажете ако има подобни или са същите за линукс  ??? ???

За всичките има поне по 1 аналог

Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Има ли такива програми на линух
« Отговор #2 -: Oct 30, 2010, 18:51 »
1) recordmydesktop
2) kdenlive
3) Можеш да погледнеш GIMP. Иначе photoshop CS2 върви с wine, а можеш и да използваш виртуална машина с windows
4) scite, kate, gedit,vim, emacs (последните 2 имат страшно много екстри но са по-трудни за учене)
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Има ли такива програми на линух
« Отговор #3 -: Oct 30, 2010, 18:55 »
Според мен най-функционални са:
1. XVidCap
2. LiVES
3. Gimp
4. KWrite
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Има ли такива програми на линух
« Отговор #4 -: Oct 30, 2010, 21:59 »
Kate e изключително хубав редактор. Може да работи с много файлове. Осветява синтаксиса. Подържа много кодировки. Досега не ми е свивал номер. На Кате си пиша скриптовете.

Кате и Kwrite са еднакви, разликата е че Kwrite може да отваря само с един файл.

Надявам се да не са развалили хубавото Кате в KDE4.x ???
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makkasi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
  • Distribution: Кубунту 10.04
  • Window Manager: КДЕ
    • Профил
Re: Има ли такива програми на линух
« Отговор #5 -: Oct 30, 2010, 22:30 »
1. KSnapshot
2. kdenlive
3. Krita
4. KWrite
Активен

Tuchkata

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 89
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Има ли такива програми на линух
« Отговор #6 -: Oct 31, 2010, 01:04 »
Само към едиторите бих добавил и geany който според мен е един от най-добрите ;)
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Има ли такива програми на линух
« Отговор #7 -: Oct 31, 2010, 07:04 »
:) има от всичко, по ного... :)))) само да не се откажеш.... това с нотпад малко ме разсмя :))))))) като имаш предвид, че пословичната гъвкавост и конфигурируемост на юникс/линукс, обичайно се постига с прост текстов редактор, а и... всичко тръгва от една конзола... но си нов, обяснимо е...
успех!
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Има ли такива програми на линух
« Отговор #8 -: Oct 31, 2010, 10:36 »
:) има от всичко, по ного... :)))) само да не се откажеш.... това с нотпад малко ме разсмя :))))))) като имаш предвид, че пословичната гъвкавост и конфигурируемост на юникс/линукс, обичайно се постига с прост текстов редактор, а и... всичко тръгва от една конзола... но си нов, обяснимо е...
успех!
Ако някои хора бяха чели малко по-внимателно и не си бяха вирили носа прекалено щяха да забележат че иде реч за notepad++, което е доста по-различно notepad!!!
Активен

0x2B|~0x2B

nino_julietov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
  • Distribution: Ubuntu
    • Профил
Re: Има ли такива програми на линух
« Отговор #9 -: Oct 31, 2010, 10:52 »
Ще намериш добри алтернативи на уиндовс програмите.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Има ли такива програми на линух
« Отговор #10 -: Oct 31, 2010, 10:53 »
//offtopic
:) има от всичко, по ного... :)))) само да не се откажеш.... това с нотпад малко ме разсмя :))))))) като имаш предвид, че пословичната гъвкавост и конфигурируемост на юникс/линукс, обичайно се постига с прост текстов редактор, а и... всичко тръгва от една конзола... но си нов, обяснимо е...
успех!
Ако някои хора бяха чели малко по-внимателно и не си бяха вирили носа прекалено щяха да забележат че иде реч за notepad++, което е доста по-различно notepad!!!
Но пък за щастие под Линукс рядко ще попаднеш на едитор като notepad, след статията за конфигуриране на nano, единственият аналог на notepad, за който се сещам, e leafpad :)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Има ли такива програми на линух
« Отговор #11 -: Oct 31, 2010, 10:54 »
//off

Странни имена на потребители забелязвам :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

misho_cg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 350
    • Профил
    • WWW
Re: Има ли такива програми на линух
« Отговор #12 -: Oct 31, 2010, 11:27 »
Не знам не мога да кажа със сигурност моя любим редактор е mcedit (конзолен) той също оцветява синатксиса.
Активен

раят за котките, всъщност е адът на мишките !

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Има ли такива програми на линух
« Отговор #13 -: Oct 31, 2010, 11:36 »
//offtopic
:) има от всичко, по ного... :)))) само да не се откажеш.... това с нотпад малко ме разсмя :))))))) като имаш предвид, че пословичната гъвкавост и конфигурируемост на юникс/линукс, обичайно се постига с прост текстов редактор, а и... всичко тръгва от една конзола... но си нов, обяснимо е...
успех!
Ако някои хора бяха чели малко по-внимателно и не си бяха вирили носа прекалено щяха да забележат че иде реч за notepad++, което е доста по-различно notepad!!!
Но пък за щастие под Линукс рядко ще попаднеш на едитор като notepad, след статията за конфигуриране на nano, единственият аналог на notepad, за който се сещам, e leafpad :)
Въпроса не е в редактора, а в манталитета на Линукс потребителите (известна част от тях), които си мислят че работейки на тази ОС са хванали Бога за та..ците. Скоро във форума имаше линк точно по този повод.
И съвсем между другото досега не съм намерил друг редактор, който може да разпознава като блокове if, for, case структури на шел, само UltraEdit (след съответните модификации в world файла) го прави. Даже и мастодонт като eclipse има само мижав плъгин за редактиране на шел скриптове
Активен

0x2B|~0x2B

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Има ли такива програми на линух
« Отговор #14 -: Oct 31, 2010, 12:31 »
И съвсем между другото досега не съм намерил друг редактор, който може да разпознава като блокове if, for, case структури на шел, само UltraEdit (след съответните модификации в world файла) го прави. Даже и мастодонт като eclipse има само мижав плъгин за редактиране на шел скриптове
Извинявай, не разбрах друг освен кой  :-[ Но не вярвам vim и emacs да не го могат и някакви добри хора да не са публикували готови плъгини :)

ПС. Проверих си vim-а - подравнява си шел-скриптовете самичък, при това даже май не му е слагано нищо допълнително по въпроса.
Активен