Автор Тема: Ubuntu 18.04 LTS впечатления  (Прочетена 12888 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« -: May 02, 2018, 09:49 »
   Споделяйте мненията си за най-новото Ubuntu.
 
« Последна редакция: May 02, 2018, 10:05 от spec1a »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #1 -: May 02, 2018, 10:09 »
Софтуера, трябва да отговаря на хардуера. Това е прието за аксиома.
Мен също ме интересува, кои от десктоп изданията са с опцията "Минимална система/десктоп". С истинска опция "Минимална система" са само сървърните версии, но избора на минимален десктоп, каквато възможност имаше в CENTOS е голямо удобство.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #2 -: May 03, 2018, 14:22 »
Вчера и днес инсталирах на лаптоп и комп Lubuntu-18.04 но не съм си играл с тях (има минимал инстал опция, не съм я ползвал обаче).

Иначе иглежда и работи добре и бързо и засега ми харесва ;-)

Румен
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #3 -: May 05, 2018, 16:45 »
Работи без проблеми.
https://s25.postimg.cc/xvguzjocf/Ubuntu_18.04.png
Шарениите на GTK 3 ми идват в повече, но, разходът е по- нисък, отколкото очаквах. Само, около 10 MB над този на Debian 9 при същата графична среда и работни приложения. Самата Debian 9 беше с около 60 MB по- висок разход спрямо еквивалентната и Ubuntu 16.04 с което обяснявам завишените си очаквани от тази версия на Ubuntu.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #4 -: May 05, 2018, 17:43 »
С кои версии на Питоня идва?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #5 -: May 06, 2018, 10:04 »
   По дефолт е Python 2.7.15rc1 , но можеш да си качиш и 3.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #6 -: May 06, 2018, 12:25 »
3.6+ или 3.5+, защото в 16.04, която имам инсталирана е второто? И за да имам 3.6 трябва да инсталирам miniconda
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #7 -: May 06, 2018, 13:38 »
   Aми така ми дава командата:
python -V
   Преди това,го инсталирах с:
apt install python
   По принцип не се занимавам с този програмен език.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #8 -: May 06, 2018, 15:05 »
Проверих. 3.6.5 е.
Ползвам го много за GUI automation. PyAutoGUI е чудесно модулче. Заедно със Selenium правят чудеса.  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

mystical

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 326
  • Distribution: Debian, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #9 -: May 06, 2018, 21:51 »
Малко съм резервиран към Ubuntu Server LTS.
Принципно инсталирам подобни сървъри (Ubuntu 16.04 LTS), но не ги поддържам аз. Ако ще го пъддържам аз, залагам на Debian.
Според мен не е нормално ОС, която се води сървърна версия с дългосрочна поддръжка да има толкова много обновления.
Между версия 16.04 и 18.04 има много големи промени. Мен ме вълнува да подкарам мрежовата свързаност по най-бързият начин, но в 18.04 настройките се правят по-съвсем различен начин в сравнение с версия 16.04. За съжаление всичко се усложнява, вместо да се предпочитат прости, лесни, работещи решения (FreeBSD скриптовете са добър пример за това).

Използваната оперативна памет не е добър показател, за сравнение на различни дистрибуции, версии или видове ОС. Използваната памет силно зависи от настройките на ядрото за съответните буфери и инсталираните програми.
Активен

Ако не можеш да градиш, поне не руши!

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #10 -: May 06, 2018, 22:23 »
Кой нормален човек ще си надгради сървърната дистрибуция, само, защото е излязла нова версия ? И аз не разбрах, как е изградена връзката (вероятно през systemd). Нямах време да гадая, инсталирах си ifupdown за няколко секунди и качих нова връзка през него.
Това за обновленията е малко (в повече) несериозно. Уязвимостите и грешките трябва да се чистят незабавно, а не, когато на разработчиците им е удобно да ги сложат в някой общ пакет.  Именно така се поддържа реномето в този сегмент, където участниците се броят на пръстите на едната ръка.
« Последна редакция: May 07, 2018, 08:59 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #11 -: May 07, 2018, 10:18 »
Аз пък не инсталирам сървъри все още, щото не ми трябват за нещо сериозно, обаче, ако новото дистро има какво да ми предложи, може да го пробвам. Обикновено не си пипам системите, дълго, дълго време стига да бачкат, както искам. Любопитен съм, след като Unity вече го няма, същия ли е интерфейса. Ще пробвам едно лайв юсб тези дни.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #12 -: May 08, 2018, 23:30 »
Абе, всички коментирате все разхода на рам, сякаш това е най-важното в едно дистро!
Що така никой не коментира, че Линукс Десктоп-ите за работа не стават! Поне, докато големите разработчици на бизнес софтуер не започнат да правят и версии за Линукс.
Тези умрели алтернативи на Фотошоп, Илюстратор, Солид Уорк........... за сериозна работа НЕ СТАВАТ! Конкуренцията на идеи, възможности и алтернативи е хубаво нещо, но пък свръх конкуренцията само излишно разпилява усилията. Още дълги години Уиндоус ще си бъде по-добрия десктоп, а Линукс по-добрия сървър.
Добре, че са Убунту, че да го направят Линукс по-лесен за ползване от не специалисти, но една лястовичка пролет не прави.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #13 -: May 09, 2018, 00:55 »
Работна среда ли? Не зная, защо споменаваш Photoshop например, че алтернативата му за Линукс била умряла работа... Ти ползваш ли го? Ако да, купил ли си го?
Хайде сметни си всички програми, колко ще ти струват.

На мен алтернативните ми вършат перфкетна работа за нуждите ми, като например gimp, а това, което ползвам за да работя, върви перфектно на виното и не ми е нужно повече. Та, работя на линукс десктоп и хич не ми дреме. И понеже говориш за работа, знаеш ли една държавна агенция, какво прави. Рекет. Пращат ти имейли, че ще ти идват на проверка и да си подготвиш, да покажеш лицензите за операционната система и за всяка програма, която ползваш, за да няма глоби. Четох един такъв имейл, на един приятел. И вика, че просто те казват заобиколно, да си приготвиш пари. Не да си платиш лицензите. Ма и той е в магазините си с линукс, щото не става за работа  :D и ми сочи писмото и ми разправя, как ще ги подиграва.

Пропуснах да спомена, че любимата ти система един обикновен ssh няма и трябва да инсталираш отделна програма за това. Едва сега ще тургат нещо.

Тепърва  :D

Още нещо пропуснах. Като почне да се ъпдейтва, можеш да забравиш за всякаква работа. Последния път като се случи, четирима души стояхме ей така, без нищо да правим час и двадесет минути. Че и повече май беше.
« Последна редакция: May 09, 2018, 01:39 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #14 -: May 09, 2018, 01:53 »
Не ми е любима система Уиндоус-а, но искам като всеки друг, който е започнал с него да си правя всичко и всички видове настройки с графичен интерфейс, а не да пиша като луд разни заклинания терминал. Не искам разни философи да ми обясняват, че сървъра било нещо много сложно и не било за аматьори, дето могат само да цъкат с мишка! Намерих си начин да си инсталирам и настройвам сървъра графично с уеб панел почти без да ползвам терминал. Научих се, поне колкото за личните си нужди да си работя и със сървър без да ползвам команди, но тъй като, не съм специалист ми се налага от време на време да ползвам услуги на специалисти и на няколко пъти съм бил пред отказване от сървъра.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
проблем с ubuntu
Настройка на програми
knoppix 1 4062 Последна публикация May 23, 2005, 01:48
от knoppix
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 7477 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 21063 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 7869 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu
Малко по темата за Ubuntu 13.10 & Ubuntu Edge
Коментар
alabla 3 5674 Последна публикация Oct 31, 2013, 22:22
от alabla