Автор Тема: Малък проблем с Убунту  (Прочетена 2578 пъти)

dakela_stz

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Малък проблем с Убунту
« -: May 19, 2010, 15:01 »
Здравейте!!! Предварително се извинявам ако съм сгрешил раздела.
Проблема е следният - имам windows xp и реших да си инсталирам линукс дистрибуция като целта ми е да я разуча и да вида разликите и т.н. Изтеглих си последната версия на Убунту от официалния сайт, записах го на диск инсталирах го, но точно тук се угелпих. Инсталирал съм го с твърде малко място та въпросът ми е може ли да увелича мястото за линукса, другия въпрос ми е къде се е инсталирало убунтуто и имам още няколко проблема - четох в един блог че предварително трябва да си разделя диска за линукса единия за рам паметта и др. за самия линукс, направих го, но като го инсталирах явно съм допуснал и не сам го инсталирал на предвиденото за това място. Друг проблем сега имам по win xp partition magic-a даде някакви грешки. Та накратко - как мога да деинсталирам убунту и дали ще ми прецака windows-a и да го инсталирам това убунту както хората ще предвидя този път достатъчно място, колкото ми кажете за добре. Благодаря Ви предварително!!!
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Малък проблем с Убунту
« Отговор #1 -: May 19, 2010, 15:10 »
Да ти кажем, ама колко е обема на диска ти ? И как е разделен сега ? А и имаш ли опит при работа с такива partitioning програми ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

milkonoj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
  • FreeWorld for FreePeople
    • Профил
Re: Малък проблем с Убунту
« Отговор #2 -: May 19, 2010, 15:49 »
1. Влизаш ли в Убунтуто?
2. Ако да дай изхода от командата
Код:
sudo fdisk -l

Ако не можеш да влезнеш стартирай LiveCD-то на убунту и дай скрийншот от gparted
Активен

dakela_stz

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Малък проблем с Убунту
« Отговор #3 -: May 20, 2010, 00:18 »
Мерси за отговорите!!! Значи харда ми е 320гб. и е разделен на три Ц, Д и Е. Като инсталвах убунтуто ми изписа че имам ХР и там няква опция двете да са съвестими нещо от сорта на изуст говоря. Преди това работех с partition magic и направих дял 10гб от Е-то в еtc3 и още един за рам паметта около 1гб. Да ама сега първо не знам къде съм инсталирал убунту-то и другото, което е че ми пищи, че нямам място иначе си тръгва без проблем. А пък утре ще пробвам тази команда, само че съм пълен новак, ако ми кажете къде се въвеждат тези команди. Май се набутах яко не ставам за такива сложни операционни системи.  :D  ;) Мерси все пак за отговорите очаквам да се оправя със зор  :D
Активен

milkonoj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
  • FreeWorld for FreePeople
    • Профил
Re: Малък проблем с Убунту
« Отговор #4 -: May 20, 2010, 09:23 »
От Applications > Accessories > Terminal
Активен

dakela_stz

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Малък проблем с Убунту
« Отговор #5 -: May 20, 2010, 20:44 »
Благодаря ти за помощта!!! Ето какво излезе когато въведох командата.

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        6908    52224448+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            6909       41345   260343689+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5            6909       24126   130168048+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda6           24127       39472   116015728+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda7           39819       39957     1050808+  82  Linux swap / Solaris
/dev/sda8           39958       41345    10493248+  83  Linux
/dev/sda9           39472       39794     2436096   83  Linux
/dev/sda10          39794       39818      176128   82  Linux swap / Solaris

Partition table entries are not in disk order
Не знам на линукс как се правят скрийн-шот затова сам го копирал. Чакам отговорчета. ;)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Малък проблем с Убунту
« Отговор #6 -: May 20, 2010, 21:01 »
Ами аз тука виждам 8 дяла, че и 2 swap-а имаш. А и те попитах по-рано, можеш ли да работиш с partitioning програма ?
« Последна редакция: May 20, 2010, 21:06 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

dakela_stz

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Малък проблем с Убунту
« Отговор #7 -: May 20, 2010, 21:49 »
Ми работил съм с Partiton magic два пъти, мисля че ако ми кажете какво да напрвя може и да се справя. Проблемът е там, че откакто инсталирах убунту после си пуснах partition magic-a и ми излязаха едни грешки и не тръгва. Ей сега ще се прехвърля на бозата и ще видя дали ще тръгне  ;) Ако пак излязът грешките ще пусна скрийншот.  :)
ПС: Ето каква грешка излиза!!! Лошото е че не искам да губя информация и хич не ми се преинсталира бозата
« Последна редакция: May 20, 2010, 22:06 от dakela_stz »
Активен

milkonoj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
  • FreeWorld for FreePeople
    • Профил
Re: Малък проблем с Убунту
« Отговор #8 -: May 21, 2010, 09:44 »
За**********и го тоя Partirion Magic, след като си решил да ползваш Linux, трябва се научиш да ползваш Open Source Software. Пускаш LiveCD-то на Ubuntu. Пускаш Gparted. Триеш /dev/sda9 и /dev/sda10, като тези два дяла ги прибавяш към /dev/sda8. Него го форматираш в ext4 и като пуснеш инсталация, му задаваш ръчни настройки. На dev/sda8 даваш mount as / и продължаваш напред с инсталацията, ако GRUB не ти намери XP-то, питай пак тука да ти оправим проблема.

Редактирано от bop_bop_mara
« Последна редакция: May 21, 2010, 10:10 от bop_bop_mara »
Активен

dakela_stz

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Малък проблем с Убунту
« Отговор #9 -: Jun 16, 2010, 00:35 »
Пуснах Live CD-то на Убубту ама нямам Gparted и директно тръгва да си се инсталира убунту тъй че незнам какво да правя малко по-подробно.Съжалявам че пиша след толкова много време.
Активен

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: Малък проблем с Убунту
« Отговор #10 -: Jun 16, 2010, 09:19 »
Най-вероятно си пуснал Install CD вместо Live CD ...следващия път внимавай повече   ;)
Активен

dakela_stz

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Малък проблем с Убунту
« Отговор #11 -: Jun 16, 2010, 09:42 »
Значи изтеглих от сайта на убунту убунтуто и за пръв път като го пуснах имаше опция опитай без да инсталираш така че си мисля че това е live cd-то ако не е то от къде да го дръпна.  :)
Активен

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Малък проблем с Убунту
« Отговор #12 -: Jun 16, 2010, 12:37 »
Да точно първата опция ще зареди Ubuntu, след това може вече да разглеждаш какви програмки има по него, предупреждавам те че не всички програми на CD-то ще ти са на Български ако избрал език в началото, евентуално ще имаш и нет, разгледай менютата Система->Администрация->Partition Editor /това е Gparted/
Можеш да си надялкаш дяловете с него или да го направиш по време на иснталацията.
Нужни са ти поне два дяла:
  • един за / - за основната система
  • и един за SWAP - виртуална памет.
добре е да имаш и още един дял home там са потребителските директории (добре е да са на отделен дял, ако нещо омажеш системата и се наложи да преинсталираш, тогава потребителските файлове и директории се запазват, също и настройките им)
Сега идва и момента с големината на дяловете:

  • поне 8GB за /
  • SWAP (виртуална памет) между 1 GB до 2 GB, повече няма да е необходимо
  • за home това си е твой избор
Имай предвид че сллед като имаш и NTFS (Win дялове) ще можеш да четеш и пишеш по тях, така че home дяла може и да не е голям, но е добре да е поне 5 GB.
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

dakela_stz

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Малък проблем с Убунту
« Отговор #13 -: Jun 16, 2010, 12:46 »
Благодаря ти за отговора Ekspert, ама този home дял какъв да бъде etc4 ли?
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Малък проблем с Убунту
« Отговор #14 -: Jun 16, 2010, 12:49 »
Да, ако го слагаш на настолен компютър.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше