Автор Тема: HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.  (Прочетена 5279 пъти)

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
Качих си Убунту 10,4 и съм с Гноме 2,30. Не го натоварвам с много програми на веднъж, само Мозила и КТорент а и Скайп. Нещо се замисля. Машинката ми е с 8ГБ Суап, 2GHz, 4Ram От които 3 разпознати.... Имам и Уин 7, нещо е по пъргав. Не знам каде е причината?
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.
« Отговор #1 -: Sep 01, 2010, 23:56 »
aL_5 Първото което се вижда тук е размра на Swap дяла. Не ти трябват 8 гб след като имаш 4 гб РАМ, остави си 1 или 2 - ще са досатъчни. Проблема обаче надали от от това. Другото което забелязвам е, че казваш, че ядрото ти не разпознава 4 гб рам - проблема идва от 32 битовата версия на Линукс която си инсталирал. Имаш две алтернативи за решение на проблема първата е да си сложим PAE ядро в убунту мисля, че се казва kernel-bigmem или нещо от сорта, другата възможност е да си инсталираш 64 битова версия на Убунту с която няма да имаш такива проблеми.
Отнсоно натоварването изпълни коамндата top в терминал и пейстни изхода за да видим какво толкова ти натоварва компа.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
Re: HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.
« Отговор #2 -: Sep 02, 2010, 15:27 »
Здравей!

Да си кажа и моето мнение. Вкъщи въртя същата дистрибуция на определено по-стара машина. Първо обърни внимание на това, което казва боровака ако не е от това (дори 4 GB RAM памет на ми се виждат предостатъчно) виж дали правилно разпознава видеокартата. Ако товариш процесора вместо GPU-то и със графичната аритметика може да ти си види бавничък на моменти (макар че пъргавината е доста субективен фактор). Успех и ни дръж в течение!

Поздрави,
Ицо
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.
« Отговор #3 -: Sep 02, 2010, 15:46 »
Качих си Убунту 10,4 и съм с Гноме 2,30. Не го натоварвам с много програми на веднъж, само Мозила и КТорент а и Скайп. Нещо се замисля. Машинката ми е с 8ГБ Суап, 2GHz, 4Ram От които 3 разпознати.... Имам и Уин 7, нещо е по пъргав. Не знам каде е причината?

Пробвай комбинацията Chrome + deluge как се държи  ( само предположение, че нещо Лисицата много ресурси черпи последните версии)

 [_]3
Активен

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
Re: HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.
« Отговор #4 -: Sep 02, 2010, 20:56 »
Цитат
Отнсоно натоварването изпълни коамндата top в терминал и пейстни изхода за да видим какво толкова ти натоварва компа.
« Последна редакция: Sep 02, 2010, 20:59 от aL_5 »
Активен

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
Re: HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.
« Отговор #5 -: Sep 02, 2010, 21:11 »
Цитат
виж дали правилно разпознава видеокартата. Ако товариш процесора вместо GPU-то и със графичната аритметика може да ти си види бавничък на моменти

Имам и аз някакво такова съмнение, защото филмите на Уин 7 са с по добро качество от това тук в Убунтото. Само че, ми казва че видеото ми е инсталирано.Освен ако има още нещо да правя което не знам .. ???
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.
« Отговор #6 -: Sep 02, 2010, 21:12 »
Лисицата не е виновна за нищо. Сложи си 64 битова версия и не се заигравай с програми, предназначени за KDE, когато работиш под Gnome. Ktorrent е чудесна програмка, но не и е мястото в твоята система. Съветвам те да ползваш Deluge. От нея съм с най- добри впечатления.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
Re: HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.
« Отговор #7 -: Sep 02, 2010, 21:36 »
В сайта на Убунту пише, че 64 бит версия не за всекидневно ползване ..??? защо не знам. И за Нотебоок или Десктоп да се сваля дистро? ..Опа грешка за Нотебук няма 64 бит версия.
А дали не е от видеото ??
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.
« Отговор #8 -: Sep 02, 2010, 22:07 »
Свали си 64 битова версия за десктоп. И когато я инсталираш внимавай да не сложиш 32 битов скайп от официалният сайт. Инсталирай си този от хранилището. В момента имам наблюдение на два компютъра с 64 битово Ubuntu и Кубунту. работят си без никакви проблеми, не знам защо са написали това в официалният сайт. Ако не искаш да ти е за всекидневно ползване, го ползвай само на празници. И най- вече прави разлика между ноутбук и нетбук. Ноутбука си има същите характеристики като десктоп машините.
« Последна редакция: Sep 02, 2010, 22:12 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
Re: HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.
« Отговор #9 -: Sep 02, 2010, 22:19 »
Цитат
Ако не искаш да ти е за всекидневно ползване, го ползвай само на празници

 :D  :D  :D  :D

Свалям 64 бит версия, и квото сабя покаже. Мерси за помощта.  [_]3
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.
« Отговор #10 -: Sep 02, 2010, 22:32 »
Първо я пускаш от Live CD. Свързваш я към мрежата и тогава започваш да инсталираш. Така системата си тегли някои пакети от хранилищата по време на самата инсталация. Ако имаш и Windows на същата машина недей да цепиш излишно диска. Инсталирай системата само на един дял /root/ от около 20-30 GB. Остави един дял от 2-3 GB за Swap памет. Всички останали дялове се включват в кореновият дял. Когато трябва да сваляш повече данни ще използваш D-дяла на джама. Само гледай да не остане някое дялче от старата система, че ще береш ядове. Затова те посъветвах да не цепиш излишно диска.
« Последна редакция: Sep 02, 2010, 23:01 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.
« Отговор #11 -: Sep 03, 2010, 09:00 »
Я и аз да се оплача.  >:D

Въпросът е, че GIMP много ми се бави под Убунту 10.4. Да мащабира една снимка отнема 20-30 секунди!  ??? Само за да и намали размера 2-3 пъти.  ??? Под КДЕ 3.5.10 на същата машина GIMP правеше тази операция почти мигновено. На какво може да се дължи забавянето?
Активен

Без правила няма игра

vyrgozunqk

  • Гост
Re: HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.
« Отговор #12 -: Sep 03, 2010, 09:52 »
имам едно предложение, наскоро, като преинсталирах имах сходен проблем, като човека по-горе...
Системата доста замотаваше и ми направи впечатление, че ползва  бая суап, а рамта седи празна... примерно имам 1 Гб РАМ и 512 мб суап, от тези 512 мб ползваше към 180 мб, а рамта седеше на 350Мб...
Промених суапинес-а на 1 и системата направо литна, дори при суапинес 5, пак правеше мизерии с 2.6.34/35 кърнълите.
Така, че може да пробва да промени суапинес-а...
Активен

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
Re: HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.
« Отговор #13 -: Sep 04, 2010, 22:19 »
Вече съм с 64 бит Убунту, но ..... 9.10 Karmic Koala.
 Изтеглих си от сайта на Убуту 64 бит версия 10.4, но не ми тръгна на компа. Даваше ми грешка :
(initramfs) mount:mounting /dev/loop0 on //filesystem.squashfs failed : Input/Output error
Can not mount /dev/loop0 (cdrom/casper/filesystem.squashfs) on // filesystem.squashfs

Възможно е да съм пропуснал нещо, но общо взето това беше. Изтеглих си същата дистибуция от друг сайт, там пък половината пакети не можа да прочете. И затова си изрових този диск, .. и те така.
Сега сякаш е по пиргав от предния, ще го поразцъкам още малко и ще споделя.
 Поздрави и благодаря за помошта.
 [_]3
Активен

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.
« Отговор #14 -: Sep 05, 2010, 09:58 »
Вече съм с 64 бит Убунту, но ..... 9.10 Karmic Koala.
 Изтеглих си от сайта на Убуту 64 бит версия 10.4, но не ми тръгна на компа. Даваше ми грешка :
(initramfs) mount:mounting /dev/loop0 on //filesystem.squashfs failed : Input/Output error
Can not mount /dev/loop0 (cdrom/casper/filesystem.squashfs) on // filesystem.squashfs

Възможно е да съм пропуснал нещо, но общо взето това беше. Изтеглих си същата дистибуция от друг сайт, там пък половината пакети не можа да прочете. И затова си изрових този диск, .. и те така.
Сега сякаш е по пиргав от предния, ще го поразцъкам още малко и ще споделя.
 Поздрави и благодаря за помошта.
 [_]3

Предполагам че ако пробваш дебиан лени ще си още по изненадан  ;D
Не че искам да кажа нещо лошо за убунту, ползвах го до версия 8.4 ако не се лъжа, но съм по-доволен от татко му дебиан.
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
HP PRobook Sound and Ram ??
Настройка на хардуер
aL_5 12 5326 Последна публикация Sep 17, 2009, 08:44
от mbb
проблем със звук и видео на лаптоп hp probook 4510 / Kubuntu 9.04
Настройка на хардуер
nepta 4 3789 Последна публикация Nov 02, 2009, 01:17
от nepta
probook 4515s и може би Ubuntu
Лаптопи
Eduard 5 4682 Последна публикация Nov 18, 2009, 05:52
от tonitochev
Linux Ubuntu - HP PROBOOK 4710s
Лаптопи
DrLevine 9 5258 Последна публикация Dec 03, 2009, 21:09
от virtpc
HP ProBook 4320s или какво стана с подръжката на АТI в Linux?
Лаптопи
hyankov 25 8172 Последна публикация Jun 02, 2010, 11:50
от hyankov