Автор Тема: Как да затрия linux ubuntu, без да форматирам дяла?  (Прочетена 1486 пъти)

ge6a93

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Здравейте, имам намерение да инсталирам ubuntu като 2-ра ОС и като напълно начинаещ имам два въпроса:
1) Windows-a ми е инсталиран в С:\ дяла. Мога ли да инсталирам Ubuntu също там?
2) Ако го инсталирам в D:\, но после реша да го премахна, има ли начин да запазя съдържанието на D:\ дяла?

Благодаря предварително за помощта!
Активен

bodrasmqna

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 50
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Здравей, аз също съм начинаещ, но допреди няколко месеца бях с две ОС както ти искаш и знам как да го направиш :) Записваш си Убунту 10.10 (което е най-новото) на диск рестартираш и... ето клипче после какво трябва да направиш:

http://www.youtube.com/watch?v=Taq_3LlTW_I

След като направиш тези неща ще имаш две независими операционни системи на различни дялове от харда си (което отговаря на двата ти въпроса, тоест не може линукса да го инсталираш в уиндоуса) като всеки път когато пускаш/рестартираш компютъра ще те пита коя от двете искаш :) Това е, надявам се да съм помогнал (не съм си представял, че някога ще вляза в ролята на помагащ относно линукс)
« Последна редакция: Feb 12, 2011, 00:57 от bodrasmqna »
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
1) Може, но тогава ще затриеш Windows. Двете операционни системи не могат да бъдат инсталирани на един и същи дял без другата ОС да бъде изтрита.
2) Не няма начин. Ако премахнеш Убунтуто от този дял, цялото инфо изчезва. От друга страна ако имаш в момента важно инфо на D:\ дяла и инсталираш Убунту там, то Убунтуто при форматирането на този дял ще изтрие всичко на него, така че бъди внимателен какво правиш, за да не загубиш важна информация.

Аз те съветвам преди инсталацията да си копираш инфото от D:\ дяла някъде другаде, после да разделиш  D:\ дяла на две части, едната 30ГБ за Убунту и останалото отделен дял където да съхраняваш важните данни. Другия вариант е преди инсталацията с някаква програма да свиеш  D:\ дяла, така че да освободиш 30ГБ за Убунтуту и така данните ти да си останат на  D:\.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Здравейте, имам намерение да инсталирам ubuntu като 2-ра ОС и като напълно начинаещ имам два въпроса:
1) Windows-a ми е инсталиран в С:\ дяла. Мога ли да инсталирам Ubuntu също там?
Можеш да ползваш WUBI
http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/windows-installer
Няма да имаш нужда да правиш нов дял - Убунту ще се инсталира в един голям файл да диска ти и ще можеш да го махнеш от Add/Remove programs.
Цитат
2) Ако го инсталирам в D:\, но после реша да го премахна, има ли начин да запазя съдържанието на D:\ дяла?

Благодаря предварително за помощта!
По подразбиране уиндоус не може да чете дяла с линукс (т.е ако сложиш убунту на д: трябва да го форматираш), но има програми с които можеш да го правиш.
http://sourceforge.net/projects/ext2fsd/