Автор Тема: С 4 гига рам съм а ми показва 3?  (Прочетена 5611 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: С 4 гига рам съм а ми показва 3?
« Отговор #30 -: Dec 25, 2013, 12:53 »
По принцип, 64-битовата система е по-бърза и по-сигурна и има няколко причини за това, естествено обаче зависи от workload-а. Ако ползваш CPU-интензивни приложения ще усетиш по-голяма разлика примерно, защото по-големият брой налични регистри гарантират че приложението няма толкова често да пъха и вади неща от паметта, понеже няма къде да ги държи. При CPU-доминирани натоварвания, както е в моята трошачка за хешове, разликите между x86 и x86_64 могат да станат големи - от порядъка на 150% и повече - защото x86_64 има два пъти повече SSE регистри, с които оперираме, при x86, "наказанията" от това постоянно нещо да се зарежда в SSE регистри и от тях да се записва в паметта, са огромни. Ако приложението ползва рекурсивни алгоритми - също ще намажем, понеже първите няколко аргумента се предават с регистри, не през стека, това е по calling конвенция. Ако приложенията са IO-bound обаче, няма да усетиш никаква разлика, дори е възможно 32-битовите приложения да са маргинално по-бързи. И накрая, ако приложението използва голям брой структури, в които има указатели, 32-битовото приложение вероятно ще се държи малко по-добре, защото ще прави по-малко достъпи до паметта и ще утилизира по-добре процесорния кеш.

Това казано, в зависимост от приложението, 64-битовото по принцип заема повече памет, защото адресите са 64-битови.

Що се отнася до сигурността - експлойти, които решават проблема с ASLR-а, пръскайки глупости из адресното пространство и действайки на принципа на брутфорса докато на харабията скочим на "правилния" адрес, на x86_64 може и да успеят......ама ще им трябват порядъци повече време. non-executable страниците ги има и при PAE, така че това няма голямо значение.

PAE иначе започва да става ужасно неефективен още при 8GB памет обаче, защото алокирането на памет над 4-те гигабайта от ядрото, става през един 128-мегабайтов (май?) прозорец и колкото повече физическа памет се адресира, толкова по-голяма става тарапаната през въпросния "прозорец" - памет постоянно се map-ва, unmap-ва и производителността на системата се срива. На практика, единствената файда от 32-битова система според мен е когато си ограничен в наличната RAM, примерно до 2GB, има смисъл. Оттам нататък, предимствата на 64-битовата платформа надделяват.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: С 4 гига рам съм а ми показва 3?
« Отговор #31 -: Dec 25, 2013, 13:24 »
Сигурен съм, че има значение. Но на моят нов, но слаб и икономичен процесор на 1.2 GHz и 4 GB RAM не мога да я усетя. Но съм доволен. Колкото и да е слаб, новото си е ново. Производителността му е много по- голяма от процесора на настолният, който е с честота над 3 GHz.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Gangosan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
    • Профил
Re: С 4 гига рам съм а ми показва 3?
« Отговор #32 -: Dec 25, 2013, 15:43 »
Още веднъж благодаря оставам твърдо на 64 битас 3 рам върви много добре машинката.
Да така е и аз трудно си го обясних това със по слаба машина но нова ,как лети един комп в сравнение с 3 пъти по мощен, но стар компютър износват се частите и производителсноста пада доста.
Активен