Автор Тема: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box  (Прочетена 5660 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box
« Отговор #15 -: Nov 29, 2011, 21:10 »
Цитат
РЕШЕНИЕ: Ако сте паралии да давате за 2mbps гарантиран -> ~100лв. в колоцентър с всички защити и пр. (за 10mbps -> ~600лв.) - тогава всичко е ОК

Този цитат е от последното мнение на темата дето боровака е дал линк и у мен неволно изникна въпроса, тези които предлагат нет на тези цени, по какъв начин/технология са намерили решение!?
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box
« Отговор #16 -: Nov 29, 2011, 21:44 »
Опит да върна темата...
Ако ще спираме нещо с iptables, трябва да можем да разграничим желаните пакети от нежеланите. И ако ще спираме нещо, трябва да сме сигурни, че никой потребител няма да "пострада" (или поне да са малко на брой).
Как ще разграничим полезните от нежеланите пакети, след като те идват от различни IP-та към нашите работни портове?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Achov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
  • Distribution: Fedora 16
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box
« Отговор #17 -: Nov 29, 2011, 22:03 »
На мен нещо не ми стана много ясно, Реалната машина която е с Федора 16 ли играе и рутер от който виртуалната с ХП в бридж си взема по днсп ип и са в една мрежа или и двете са зад отделно хардуерно устройство - рутер!?
Ако и двете машини са зад рутер, то няма какви настройки да прави във Федора-та защото, пакетите не минават изобщо през нея! Настройките до колкото ги има се правят в самия фаеруол на рутера. Ако камела влиза директно в хост машината, то тогава тя е и фаеруол към виртуалката и с инструментите на линукс фаеруола да филтрира към IP-то на виртуалката.
Фактически се явява, че и 2-те машини и Fedora и виртуалната са зад рутер. Точно така, виртуалната взма IP директно от рутера.
Въпросът е там, че всичко се хоства от виртуалната машина и искам да направя така, че всичко да минава първо през Linux-a после към виртуалната..

Значи, ако искаш да минава всичко през линукс-а и после да отива във виртуалката, ще трябва да му сложиш още една лан карта, да боднеш WAN-а в линукс-а, на хардуерния рутер, който предполагам ти и Wi-Fi точка, да му спреш днсп-то и да го ползваш само за суич, а хост машината да ти играе рутер и NAT.
А няма ли да е по-лесно да му задам NAT IP по подразбиране в настройките на Virtual Box-a?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box
« Отговор #18 -: Nov 29, 2011, 22:07 »
Не ми е силна тема рутирането, но за такива сложни работи ми се струва, че трябва да ползва спезиализирана ретерна ос! Специализираната рутерна ос си има лесни и мощни инструменти за такива цели.
Аз при мен съм приложил ей този туториал, но в линукс хост. Рутер ми е специализирана ос на виртуалка и реалната и виртуалните ми машини са зад нея, а tp-link-а ми е само суич.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box
« Отговор #19 -: Nov 29, 2011, 22:22 »
...за такива сложни работи ми се струва, че трябва да ползва спезиализирана рутерна ос!...
Не си прав.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box
« Отговор #20 -: Nov 29, 2011, 22:29 »
...за такива сложни работи ми се струва, че трябва да ползва спезиализирана рутерна ос!...
Не си прав.

Верно, че теци рутерни ОС-и са линукс базирани и следователно и без специализирана ос може да се постигне същия резултат, но с цената на доста повече знания и умения.
Активен

Intel

  • Гост
Re: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box
« Отговор #21 -: Nov 29, 2011, 22:53 »
...за такива сложни работи ми се струва, че трябва да ползва спезиализирана рутерна ос!...
Не си прав.

Верно, че теци рутерни ОС-и са линукс базирани и следователно и без специализирана ос може да се постигне същия резултат, но с цената на доста повече знания и умения.

Според мен и това не е вярно. Например, pfsense не е базирано на линукс (за микротика няма да споря, но май си е някаква собственическа разработка?).  И за уменията пак може да се поспори :}
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box
« Отговор #22 -: Nov 29, 2011, 22:59 »
Да, pfSense е БСД, но Вията, Астаро и други, които са май с доста по-мощни инструменти и настройки са Линукс!
Активен

Achov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
  • Distribution: Fedora 16
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box
« Отговор #23 -: Nov 30, 2011, 11:21 »
И сега опираме до къде?
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box
« Отговор #24 -: Nov 30, 2011, 11:41 »
//off

Сега опираме до начупване на ръцете на флудерите с тръба (както е рекъл навремето Боровака).
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box
« Отговор #25 -: Nov 30, 2011, 12:23 »
И сега опираме до къде?

Кое до къде!? Ако виртуалката ти взема нет директно от рутера, в линукс хоста нищо не можеш да филтрираш! Филтрирането до колкото е възможно се прави в рутера и тогава ще има пък да ти зависва рутера щото, ще му дойде слабо процесорчето и рама.

Това което аз съм си направил с pfSense, става с всяка рутерна ос! Харесваш си една от тези и действаш, но при всички варианти, кабела ти е забоден в хоста който е с 2 лан карти, а рутера само за суич.
Активен

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Re: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box
« Отговор #26 -: Nov 30, 2011, 15:54 »
VirtualBox с NAT и проблемът е решен.
Опитай се да ме атакуваш мен, моето IP e 192.168.0.101
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box
« Отговор #27 -: Nov 30, 2011, 16:43 »
VirtualBox с NAT и проблемът е решен.
Опитай се да ме атакуваш мен, моето IP e 192.168.0.101

Какво значение има какво ти е вътрешното IP? Или ти си мислиш, че като си с частно IP рутера ти и той ще е с такова. Всъщност може да си прав, ако доставчика ти е някоя квартална кабеларка и до теб да стига, например: 192.168.0.1
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Re: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box
« Отговор #28 -: Nov 30, 2011, 17:47 »
Ако имаме рутер и нашият компютър е зад рутера, няма никаква технология за атака към задния компютър. Всичкия негатив ще го обере рутера, но той пък за това е направен. Най-вероятно самия рутер има реално IP, но крие всички зад него. Не съм ли прав? Оборете ме...
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Въпрос относно Fedora 16 & Oracle VM Virtual Box
« Отговор #29 -: Nov 30, 2011, 18:32 »
@vixon Ми той човека иска да пуска сървър ... при това положение дори и да е NAT към хоста, ще трябва да отпуши портовете на хост машината а после и на рутера за да може все пак да се връзват към тоя сървър. И пак изпадаме в същото положение ...
п.с.
Още си държа на мнението, че най доброто решение е с тръбата по капачките или по пръстите да не могат да пипнат скоро клавиатура ...
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"