Автор Тема: Acer Aspire One d250  (Прочетена 37609 пъти)

evilgrintch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
  • Distribution: Mint
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #15 -: Sep 09, 2012, 01:35 »
Ментата е добра дистрибуция с отлична поддръжка.
тук http://www.linuxmint.com/documentation.php можеш да си свалиш PDF файл с подробности за същността на операционната система, начина на инсталиране и т.н.
Относно хардуера - можеш да го изтестваш без да инсталираш каквото и да било. Направи си жива флашка с Линукс Минт, след това настрой компютъра да буутва от USB, разгледай, поиграй си, после реши дали те устройва.
Това http://www.computersnyou.com/2012/05/linux-mint-13-mate-live-usb.html ще ти помогне да направиш флашката.
« Последна редакция: Sep 09, 2012, 01:37 от evilgrintch »
Активен

Intacto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #16 -: Sep 09, 2012, 01:36 »
След като evilgrintch споделя от опит, че разликата между CB  и Mint е пренебежимо малка, бих предпочел ментата (евентуално Lubuntu, ако се докаже, че е по-добро от Mint), но как мога да разбера дали съответната дистрибуция би поддържала всички драйвъри, които ми трябват?
Активен

evilgrintch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
  • Distribution: Mint
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #17 -: Sep 09, 2012, 01:39 »
Втория линк ще ти помогне да си направиш флашка и да работиш с Линукса преди да си се лишил от от ХР-то си. Ако всичко е наред - инсталираш смело, ако не - ще го мислим.
Активен

Intacto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #18 -: Sep 09, 2012, 01:41 »
Значи да разбирам, че ако си направя "жива флашка" и изтествам, на момента ще разбера дали всички драйвъри са на лице ? Смисъл такъв да направя флашката, да я подкарам и да си пробвам камера, микрофон, кард рийдъри и тн?
Активен

evilgrintch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
  • Distribution: Mint
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #19 -: Sep 09, 2012, 02:02 »
Точно така. Компютърът ти ще работи с инсталираната на флашката ОС все едно е инсталирана на харддиска. Ще провериш дали всичкият ти хардуер работи коректно, ще си инсталираш Скайп ако искаш, каквото ти е необходимо, ще разгледаш кое как е и къде се намира. Не зная на какъв език ти е по-удобно да работиш, но Линукс, в случая Ментата е преведен много добре и на български.
Активен

Intacto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #20 -: Sep 09, 2012, 12:10 »
По принцип предпочитам да си работя на английски, ама това вече си е моя работа. Днес ще си поиграя да го направя и да тествам и ще пиша какви са резултатите, ако случайно с нещо не мога да се оправя :)
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #21 -: Sep 09, 2012, 13:07 »
Първо : благодаря за бързия отговор и се надявам на още мнения. Второ : прочетох доста относно Mint (че сам си намирал съответните драйвъри, че добре работи и тн и тн.) и ми излезе следния въпрос : тъй като гледам, че наскоро е излязла 13-та версия на Mint и предвид характеристиките на компютърчето се чудех дали е удачно да се тегли последната версия, или е по-добре да изтегля някакъв стар релийз ( по уиндоуската логика по-новото е по-тежко и натоварващо, по логиката на линукс пак ли е така или напротив ?) ?
Трето : точно формули ми трябват да се отварят, тъй като съм студент във технически университет и доста често ( по сесията) използвам формули в текстови файлове .
И изникна още един въпрос : надеждно и подходящо ли е ( и възможно разбира се ) да се направи някаква симбиоза между уиндоус и линукс на такава машина, евентуално ако нещо есенциално не ми тръгне на линукса, да си го подкарам под уиндоус ( или евентуално ако ми се преиграе някаква игричка) ?

И тъй като не бях прочел мнението на !ntel, докато си пишех поста да кажа, че и Crunchbang  ми изскочи като алтернатива. Ако трябва да избирам между Mint и Crunchbang, кое би било по-добре за моя случай. Трябва ми ТОЧНО за общо ползване : да си браузвам в интернет, да си отварям текстови файлове/ картини и да си слушам музика.

С риск да предизвиквам флейм, ще ти предложа следното: зарежи на първо време изборът на конкретна дистрибуция -- него ще го избистриш с експерименти -- почти всяка уважаваща себе си дистрибуция има и LiveCD към нея, който обаче не препоръчвам да се ползва за инсталация.

Дай на първо време малко TT данни за машината -- памет, процесор и твърд диск. На тяхна основа вече може да бъдем по-конкретни за дистрибуция.

За ползване на .doc и .txt документи -- openoffice/libreoffice се справят чудесно с форматите на Microsoft, даже по-добре от Office 2003 :)

За писане на технически формули -- openoffice/libreoffice имат чудесни възможности за създаване на формули -- погледни това.

Освен всичко това, ще имаш достъп до редица прилични програми за визуализиране и обработка на данни, които биха ти били полезни. Но за тях някой друг път. Сега на дневен ред е да избереш дистрибуция.
Активен

the lamer's team honourable member

Intacto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #22 -: Sep 09, 2012, 13:13 »
ТТ данните за машината са загатнати още в заглавието на темата. Говорим за Acer Aspire One d250, и тъй като съм в правилния раздел (netbook) предположих, че повечето хора ще са запознати с техническите характеристики, тъй като това е доста разпространен нетбуук ( или поне беше преди известно време). Но след като все пак е нужно, ето характеристики :
Release date : 05/18/09
Processor : Intel Atom N270 / 1.6 GHz
Memory : 1.0 GB
Hard Drive160.0 GB - 5400.0 rpm
Operating System : Microsoft Windows XP Home Edition
Display Type : 10.1 in TFT active matrix
Max Resolution : 1024 x 600 ( WSVGA )
Graphics Processor : Intel GMA 950 Dynamic Video Memory Technology 3.0
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #23 -: Sep 09, 2012, 13:30 »
ТТ данните за машината са загатнати още в заглавието на темата. Говорим за Acer Aspire One d250, и тъй като съм в правилния раздел (netbook) предположих, че повечето хора ще са запознати с техническите характеристики, тъй като това е доста разпространен нетбуук ( или поне беше преди известно време). Но след като все пак е нужно, ето характеристики :
Release date : 05/18/09
Processor : Intel Atom N270 / 1.6 GHz
Memory : 1.0 GB
Hard Drive160.0 GB - 5400.0 rpm
Operating System : Microsoft Windows XP Home Edition
Display Type : 10.1 in TFT active matrix
Max Resolution : 1024 x 600 ( WSVGA )
Graphics Processor : Intel GMA 950 Dynamic Video Memory Technology 3.0

значи са стандартните параметри -- мислех, че може да си добавил още памет или друг диск.

значи вече може да последваш съветите на колегите и да минеш към експерименти. аз ще се въздържа да ти предложа fedora, защото тя като тестова платформа, на около всеки 6 месеца излиза нова версия и не знам дали ще ти хареса веднъж годишно да правиш нова инсталация. Не че е нещо кой знае какво, но на някои не им харесва :)

останалото, което написах за openoffice/libreoffice остава в сила -- виж връзката, която дадох и прецени дали ще ти върши работа. според мен няма да имаш проблеми с формулите. единствените проблеми, които openoffice/libreoffice може да има с файлове от Microsoft Office, са когато във файловете са използвани макроси. и тъй като за макросите, доколкото знам Microsoft използват Visual Basic, по обясними причини те няма да работят в openoffice/libreoffice.

За останалите програми -- за обработка и визуализация, може да се обадиш след като свършиш миграцията. Даже, доколкото се сещам, има и прилични CAD програми, които са достатъчни за студенти.
Активен

the lamer's team honourable member

Intacto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #24 -: Sep 09, 2012, 13:33 »
Сега в момента подготвям .iso файла и flash стик-а за тестовете и така или иначе до утре трябва да съм си избрал дистрибуцията - утре ще инсталирам каквото съм решил и така или иначе след това пак ще си пишем :D Ще ви тормозя със базовите неща :)

EDIT : като гледам доста лесно стават нещата с live flash-ката, не е ли възможно и да си инсталирам система по подобен начин  или не е препоръчително ?

EDIT2 :направих live falsh-a, всичко успешно до момента в който се опитам да пусна Mint-a, избирам boot Mint, премигва 2-3 пъти сиво, след това 1-2 минути черен екран и следното съобщение в сив прозорец на син екран : The MDM group 'mdm'does not exist. Please correct MDM configuration and restart MDM.
Натискам <Ok> и ми изкарва една конзола отдолу :
Welcome to Linux Mint
      *Documentation: http://www.linuxmint.com
mint@mint  ~$


 сега какво правим :D:D
« Последна редакция: Sep 09, 2012, 13:56 от Intacto »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #25 -: Sep 09, 2012, 13:53 »
Сега в момента подготвям .iso файла и flash стик-а за тестовете и така или иначе до утре трябва да съм си избрал дистрибуцията - утре ще инсталирам каквото съм решил и така или иначе след това пак ще си пишем :D Ще ви тормозя със базовите неща :)

EDIT : като гледам доста лесно стават нещата с live flash-ката, не е ли възможно и да си инсталирам система по подобен начин  или не е препоръчително ?

ами честно казано -- не знам. не съм го правил досега и няма преки впечатления. аз лично предпочитам инсталационен диск -- или за пълна инсталация или за инсталация по мрежата.

но понеже спомена, че нямаш външно оптично устройство, давай тогава през flash паметта. ако не друго, поне опит ще натрупаш.

конкретно за linux mint няма как да ти помогна за настройки, защото просто не я ползвам, но предполагам, че колегите са по-наясно от мен.

а, преди да си тръгнал да инсталираш -- погледни си мрежовите наастройки за internet. ако си със статичен адрес -- свали ги на хартия, ще ти трябват след това. ако си с pppoe -- виж дали знаеш username & password. а ако получаваш адрес през dhcp -- тогава няма какво да се притесняваш.

и нали си направил копие на цялата важна информация от компютъра ти -- при инсталацията старото разпределение на диска най-вероятно ще изчезне.

и няколко думи за разделянето на диска при инсталация на linux. аз лично правя следните дялове на твърдия диск:

o /boot -- между 256 и 512 mb, файлова система ext2;
o / -- между 10240 и 20480 mb (по-често слагам първата стойност), файлова система ext3 или ext4;
o swap -- обикновено е два пъти размера на инсталираната RAM памет;
о /home -- всичко останало, с файлова система xfs (ако я предлага дистрибуцията) или ext3/ext4.

някои колеги не виждат смисъл от отделен дял за /boot, но аз предпочитам да го правя така.

успешно инсталиране и да се похвалиш от новата система.
Активен

the lamer's team honourable member

Intacto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #26 -: Sep 09, 2012, 13:58 »
Тези работи дето ги написа, относно делението на диска са ми пълна мъгла. Пак пояснявам, че до сега съм работил единствено на MS Windows система и тея команди не са ми ясни :/
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #27 -: Sep 09, 2012, 14:07 »
Тези работи дето ги написа, относно делението на диска са ми пълна мъгла. Пак пояснявам, че до сега съм работил единствено на MS Windows система и тея команди не са ми ясни :/

нали си инсталирал Windows? не е кой знае колко по-различно, само имената на дяловете се различават. при инсталацията си има специална стъпка за това и няма как да я пропуснеш.

Погледни това -- „Installing Linux Mint - Full tutorial“, може да ти е полезно. Мисля, че и някои преди мен ти беше дал връзка към ръководство за инсталиране. На page 2, първата картинка е това, за което говорим. След това караш по картинките.
Активен

the lamer's team honourable member

Intacto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #28 -: Sep 09, 2012, 14:30 »
Така, попрочетох малко как да си оправя проблема с MDM юзър-а и успях да подкарам системата през флашката. Нормално ли е да ми върви ДОСТА тежко предвид това че работи през флаш, и че компютъра си има негова ОС ?
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #29 -: Sep 09, 2012, 14:40 »
Така, попрочетох малко как да си оправя проблема с MDM юзър-а и успях да подкарам системата през флашката. Нормално ли е да ми върви ДОСТА тежко предвид това че работи през флаш, и че компютъра си има негова ОС ?

Според мен -- да, защото всичко ти е в RAM паметта, а тя не ти е много.
Активен

the lamer's team honourable member

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
acer aspire one help
Лаптопи
Ni7RO 1 5651 Последна публикация Mar 02, 2009, 00:28
от tyuio
Acer aspire one 110 проблем
Хардуерни и софтуерни проблеми
mitko_to 0 4157 Последна публикация Mar 16, 2009, 08:52
от mitko_to
Проблеми с обновяването на Acer Aspire One
Лаптопи
msa 2 6508 Последна публикация Jul 08, 2009, 22:15
от sinan
acer aspire one
Лаптопи
Koki_ml 8 8790 Последна публикация Jul 13, 2009, 08:53
от danaildr
ACER ASPIRE ONE D250 -ATHEROS wifi drivers...
Настройка на хардуер
fiko_pld 1 2846 Последна публикация Mar 29, 2010, 00:45
от neter