Автор Тема: Няколко въпроса. :]  (Прочетена 927 пъти)

Away

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Няколко въпроса. :]
« -: May 07, 2009, 12:02 »
Здравейте. До момента имам ужасно малко опит с каквито и да е дистрибуций на Linux. :/

1во ако можете да ми препоръчате дистрибуция която да върви добре на щайгата ми (CPU 2,4ghz RAM 2x256 DDR и 80gb хард (от които мога да ползвам ~50гб)). Ще го използвам главно да си пусна сайтовете, музика, филмче, скайп... мултимедия главно. :]

Защото до сега съм се опитвал да почна да го ползвам 2-3 пъти обаче не ми се отдава нещо. :/

А и за малко да забравя... има ли начин файловата системата на хард диска да не се сменя а да си остане да кажем NTFS ?

Мерси. :]
« Последна редакция: May 07, 2009, 12:09 от Away »
Активен

alohalud

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Няколко въпроса. :]
« Отговор #1 -: May 07, 2009, 13:41 »
Здравейте. До момента имам ужасно малко опит с каквито и да е дистрибуций на Linux. :/

1во ако можете да ми препоръчате дистрибуция която да върви добре на щайгата ми (CPU 2,4ghz RAM 2x256 DDR и 80gb хард (от които мога да ползвам ~50гб)). Ще го използвам главно да си пусна сайтовете, музика, филмче, скайп... мултимедия главно. :]

Защото до сега съм се опитвал да почна да го ползвам 2-3 пъти обаче не ми се отдава нещо. :/

А и за малко да забравя... има ли начин файловата системата на хард диска да не се сменя а да си остане да кажем NTFS ?

Мерси. :]

Мисля, че с тази конфигурация ще ти е на пушка  ;D Но за файловата с-ма няма да стане. Доколкото знам трябва да форматираш дял Ext3 и един за swap.......успех!
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Няколко въпроса. :]
« Отговор #2 -: May 07, 2009, 14:42 »
Сложи си това докато свикнеш. После може да си направиш нормална инсталация ако искаш.
Активен

Away

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: Няколко въпроса. :]
« Отговор #3 -: May 07, 2009, 15:07 »
Ами преди малко си сложих Ubuntu обаче още не съм го пробвал как върви. :] Ще се мъчим няма как. :D
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Няколко въпроса. :]
« Отговор #4 -: May 08, 2009, 17:55 »
Новото убунту е мааалко по-леко, но пак ще ти тежи с толкова рам. Сложи си Debian Lenny, ще ти върви добре (с гном естествено  ;D ).
http://ftp.uni-sofia.bg/debian-cd/5.0.1/i386/iso-cd/debian-501-i386-CD-1.iso
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Няколко въпроса. :]
« Отговор #5 -: May 09, 2009, 18:47 »
Дам, моята машинка в момента е точно такава и съм с Дебиан (Тестинг). Върви си супер, особено ако няма да го претоварваш. Обаче ако си новак, Дебиан може да ти дойде малко голяма хапка, пробвай една Федора на жив диск как е, тя мисля, че е лекичка. Така де, живи дискове има за почти всички големи дистрибуции (включително и Дебиан), така че може да се поразцъкаш. Когато се инсталира, ще върви още по-леко.
За файловата система, така или иначе, трябва да инсталираш ОС на отделен дял (и още един малък дял за swap ти трябва). А за отделен дял, няма какво да те бърка, че ще ти е ext3/4 или нещо друго. Файловата система не е маловажна, защото тя осигурява защитата на файловете и правата върху тях. И понеже файловата система на ОС трябва да ти дава и някаква сигурност при сривове (например в електричеството), едно от добрите качества, които може да притежава е журналът. И изобщо... ntfs не спада към най-добрите файлови системи (това не е само лично мнение).
Активен