Автор Тема: Как да изтрия ubuntu без да засегна windows?  (Прочетена 4375 пъти)

TheCage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Здравейте

искам да попитам - как мога да изтрия ubuntu без да имам след това проблеми с боотването на windows.  Вече веднъж ми се наложи да преинсталирам уиндолса заради подбно нещо и искам да знам как мога да деинсталирам линукса заедно с bootloader-a.

Активен

gizi_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 521
  • Distribution: Debian/Lenny, SLES/9-11
  • Window Manager: Gnome 2.22.3
    • Профил
Re: Как да изтрия ubuntu без да засегна windows?
« Отговор #1 -: Mar 11, 2009, 23:17 »
Как си инсталирал убунту? Имаше и една възможност да се инсталира директно на ntfs при windows. Там незнам дали инсталира grub. При все ако решиш да триеш убунту и си го инсталирал нормално ще имаш малкия проблем, че windows няма да иска да boot повече. Т.е. ще трябва да "пренапишеш" MBR на харда. Това обаче е супер лесна задачка. Взимаш един диск на windows инсталационен разбира се. Стартираш от него и като стигне до "първата стъпка" от инсталацията можеш да натиснеш esc или enter или R . Натискаш R и тогава ти се появява една хубавка конзолка първо има един countdown и след това те пита в коя инслация на windows искаш да се логнеш. Натискаш 1 и след това пишеш fixmbr, потвържадаш с "Y" и след като си рестартираш компа GRUB няма да го има вече. И ще ти се пуска Windows. След като си направил това можеш да триеш на воля линукса си.....

P.S. Не нося отговорност ако нещата не протекат така както съм ги описал или просто нещо стане!!! Всичко на собствена глава  ;)
« Последна редакция: Mar 11, 2009, 23:24 от gizi_ »
Активен

TheCage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Re: Как да изтрия ubuntu без да засегна windows?
« Отговор #2 -: Mar 11, 2009, 23:27 »
Благодаря за отговора.

Имам два хардиска - 500ГБ Хитачи САТА2 - и - 250ГБ Сийгейт. Та Втория е по-старичак и го ползвам за тестове. Та когато инсталирах убунтуту просто му дадох да инсталира върху целият SCIE5 - 250GB Seagate...защото ме претисняваше да не объркам нещо при ръчното разделяне. Исках този 250ГБ да е и за Windows 7 testove i ubuntu....

работил съм с repair console-та, така че не би трябвало да имам проблеми.

Благодаря още веднъж.

А ако пусна директно Windows 7 да се инсталира върху 250гб след това ще има ли проблеми с боот-а?
« Последна редакция: Mar 11, 2009, 23:30 от TheCage »
Активен

gizi_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 521
  • Distribution: Debian/Lenny, SLES/9-11
  • Window Manager: Gnome 2.22.3
    • Профил
Re: Как да изтрия ubuntu без да засегна windows?
« Отговор #3 -: Mar 11, 2009, 23:38 »
Доколкото "познавам" Microsoft на дали ще имаш. По време на инсталация се пренаписва и mbr-то на диска. Или поне така беше при Windows XP. В следващите им версии нямам наблюдения никакви. Обаче се съмнявам да са променили нещо особено така, че...
Активен

TheCage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Re: Как да изтрия ubuntu без да засегна windows?
« Отговор #4 -: Mar 11, 2009, 23:45 »
Значи спокойно да форматирам с windows 7.

обаче и това не ме устройва. Има ли начин да инсталирам върху този 250гб и убунту и уиндолс 7?
Активен

gizi_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 521
  • Distribution: Debian/Lenny, SLES/9-11
  • Window Manager: Gnome 2.22.3
    • Профил
Re: Как да изтрия ubuntu без да засегна windows?
« Отговор #5 -: Mar 11, 2009, 23:57 »
Добре де ама темата ти не отговаря на това което искаш или си имал предвид. Пояснявай какво искаш.

Относно новия ти въпрос има разбира се. Раздели си харда. Една част за Windows 7 и после си разделяш остъка на 3 . Един "/"  там са ти достатъчни 15 ГБ ако искаш да пробваш различен софт или примерно графични среди. "/" трябва(не трябва това е само пример) да е форматиран като ext3. След това идва един "swap" - моя е 512 MB голям. Според зависи и колко рам имаш..... След това за да бъде всичко оптимално можеш и един "/home" да си направиш където ще са ти твоите неща както и настройте ти на твоя потребител. Това е нещо като  "My Documents" под Windows само си представи обаче, че "My Documents" ти е "D"-то. Надявам се да си ме разбрал. Този дял на харда можеш да го направиш по твое желание и преценка ако искаш не е задължителен. Но е според мен по-добре!
Активен