Автор Тема: Каква конфигурация да си купя (февруари 2010)  (Прочетена 13115 пъти)

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Дуде има разлика от къде го купуваш отиди купи процесор от ЖАР от Вуудуу и от МОСТ и трите ще дадът различни показатели (като не рядко има случай да има аномалий в архитектурата например не отговарящ производствен процес) попадал съм на процесор от JAR AMD Athlon 5000+ който офицялно се знае ще е 65 нанометра, и къде идва номера моят се оказа че е 90 нанометра работи много лошо: От МОСТ имам Athlon 4000+ който отговаря 1 към 1 никакви проблеми работи много добре и до ден днешен.И една забележка
Не се заблуждавай че силиконовата паста прави чудеса процесорите вдигат до 60 градуса, при което термо пастата не оказва никакъв ефект  защото подобрява термо контакта със стотни подобрение което не ти помага, термо пастата помага при някой мощен транзисторен или интегрален усилвател където температурата ще е 105 и нагоре градуса като най ефективна е към 150 градуса за това ако ще и без паста да го монтираш няма да е грешка (казвам ти го като човек служител в компютърен сервиз и отделно ремонт на електроника) и съм запознам със тези неща
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Дуде има разлика от къде го купуваш отиди купи процесор от ЖАР от Вуудуу и от МОСТ и трите ще дадът различни показатели (като не рядко има случай да има аномалий в архитектурата например не отговарящ производствен процес) попадал съм на процесор от JAR AMD Athlon 5000+ който офицялно се знае ще е 65 нанометра, и къде идва номера моят се оказа че е 90 нанометра работи много лошо: От МОСТ имам Athlon 4000+ който отговаря 1 към 1 никакви проблеми работи много добре и до ден днешен.И една забележка
Не се заблуждавай че силиконовата паста прави чудеса процесорите вдигат до 60 градуса, при което термо пастата не оказва никакъв ефект  защото подобрява термо контакта със стотни подобрение което не ти помага, термо пастата помага при някой мощен транзисторен или интегрален усилвател където температурата ще е 105 и нагоре градуса като най ефективна е към 150 градуса за това ако ще и без паста да го монтираш няма да е грешка (казвам ти го като човек служител в компютърен сервиз и отделно ремонт на електроника) и съм запознам със тези неща
//offtopic
Над 125 градуса НЯМА полупроводник има само проводник. Пастата не подобрява защото има подложка, паста се използва само при директен контакт метал-метал или керамика метал. Как си измерил колко нанометра е ми е чудно ама щом казваш. Иначе ментета съм виждал ама преди повече от 10 години с изтрит и пренапечатан надпис. Процесорите са с ецван надпис и не подлежи на фалшифкация. Мога да го проверя на сайта на АМД по сериен номер (мисля че имам достъп до лотовете им, ама не съм сигурен). Това го коментирах с колегата от АМД, но той се въздържа от коментар, все пак е експерт в подобни процесори ама за автомобилна индустрия.
А за 27-те градуса е много страно. Като конструктор смятам че това е невъзможно практически. При условие че моите процесори с които работя са 300-800 МХз и в активен режим имат едни +20-30 градуса след 2-3 минути, и са проектирани за работа в автомобил (до 90 градуса околна температура). Сигурен ли си че това е наистина температурата? Да няма проблем със сензора на температура?
« Последна редакция: Apr 07, 2010, 21:10 от victim70 »
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Изтрито, съгласно т. 6 от Правилата на форума
bop_bop_mara
« Последна редакция: Apr 07, 2010, 21:12 от bop_bop_mara »
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
victim не е странно моят се държи по подобен начин 3 ядрен Phenom II при стартиране е около 29 градуса и ако не го натоваря много си остава на толкова 29-32... явно ги редува процесорите в товаренето със задачи та да могат подгрелите ядра да се поохладят малко преди следващата задачка  :D. Пробвал съм го и с много дълги тестове много над 24 часа т.е. с дни по една и повече седмици без спиране с разни програмки за разпределени изчисления дето натоварват всички ядра и дига до 50 макс. (само веднъж 60) градуса ама на distributed.net клиента е писан на асемблер и явно доста товари някой конвейери в ядрото ..и тогава спрях тестовете - прецених че са достатъчни.

Помня четох там за една особеност при тези много ядрените че трябва да се изкара на монитора (ако има възможност разбира се) да показва за всяко ядро поотделно а не сумарната температура дето се смята по формула и се дели на бр. ядра т.е. е усреднена защото напр. ако едното ядро е на 60 а другите 2 на по 30 всяко то средно е на 40 градуса процесора - мен и трите са ми на по 29-32 градуса при нормална работа на компа и из интернет без много натоварване.

Забелязвам също така че хубаво написаните програми напр. натоварват 3 ядра на по 30 % а другите напр. само едното ама на 90% :(

П.П. Аз лично съм много доволен от моя 3 ядрен Phenom II и дъно от Dragon 2 платформата.

П.П.П. Понякога и прогреса си има недостатъци - моя е толкова нов че е с една идея повече отколкото требе ама.. нейсе: трябваше ми само с една единица по-малка версия на БИОС да мога да downgrade ама не можа - минималната му е > от нужната (по-малка версия на БИОС) с коята щях да мога да си разделя ядрата всяко поотделно за различен overclock и "евентуално" да ми се появи и още едно 4то - фабрично забранено. Ако е още здраво де защото мълвата гласи че 3-ядрените са всъщност 4 адресни ама едното ядро дало фира ...но понякога се случва човек да удари 6-ца от тотото и точно неговият да е за демонстрационни цели т.е. от по-първите и да е с забранено но работещо 4-то ядро :-) Както и да е поради "много новото" си дъно не успях да разбера... а и ми минаха тези мераци сега вече си мисля дали да не му приложа стандартната практика която използвах преди при интелските - лек underclock с цел по-дълъг живот - спира ме сато това че и без друго си грее много малко и ...май си е добре и така, но ако вземе да ми вдига температура (>40) и др. признаци на влошено здраве - ЩЕ има underclock!
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Можеш да си спокоен колега няма да вдигне повече от това :) аз моя от 1 година го бича с овърклок от 2100 в момента работя на 2900 и това са температурите на ядрата които съм публикувал
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Можеш да си спокоен колега няма да вдигне повече от това :) аз моя от 1 година го бича с овърклок от 2100 в момента работя на 2900 и това са температурите на ядрата които съм публикувал

Като ми пееш Пенке ле, кой ли те слуша?

Компилацията товари зверски всичките ядра...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Хах, диелектрици, миелектрици...  :D Все същата работа са AMD. Само видеокартите им одобрявам. Все пак да произходим от това, с какво се появяват на пазара отделните производители, а не в каква пазарна ниша се развиват. Ако правилно съм разбрал
AMD започват с производството на видеокарти под търговската марка ATI. Това от своя страна означава, че с годините, колкото и да са се опитвали да се развият и в серииното производство на процесори, то те не са постигнали същото като при видеокартите.
Същото е и при Intel.
Започват с производство на процесори, а след това и на видеокарти, но какво от това. Не се развиват особено добре.
Така че във връзка с предприемачеството и с целеполагането, запомнете следното:
1) Човек първо търси своята цел;
2) Намира целта си и се стреми да я осъществи;
3) Получава удовлетворение или се проваля (след което търси нова цел - или, както е в конкретния случай, става по взискателен и така се усъвършенства).
Може да попрочете малко и за мотивационната теория на Маслоу - много критикуван (същото отношение очаквам и към мен), но и със също толкова привърженици.

Ето и един пример за невежеството на AMD. Мой приятел е с процесор AMD и видеокарта на AMD (ATI). До момента, в който не пожела да му инсталирам Linux и да се отърве от Windows, процесите му забиваха. И проблема не е от конфигурацията, защото машината е купена преди 2 години. И проблема, мога да потвърдя, че не е от операционната система, защото на мен с Интелчето върви като пушка, макар моята конфигурация да е далеч "по-стара". Но "виждаш ли" като му "сложих" Linux, ха, всичко си потръгна, както трябва. И това не е единствения случай. Дали сега ще кажем, че и Windows имат пръст в това, т.е. Intel и на тях са им платили, този път за по-добра производителност. :D Да вярно, че има различни процесори за различно предназначение, но явно е, че Intel обхващат по-голям сегмент от тези предназначения. Едва ли е само и единствено въз основа на "далавери".Всички го правят. За съжаление! Но това е част от несъвършенната конкуренция и тъпата "Сива икономика". Ха, ами AMD с техните прословути драйвери за видеокартите им, спомнете си за работата им под Linux.... И на какво се дължи.
Някой го мързи да си отвори ска****я код.  >:(
Изводът какъв е?
AMD да си гледат ВИДЕОКАРТИТЕ, а Intel - ПРОЦЕСОРИТЕ.
Няма смисъл да спорим, нека на когото каквото му харесва да си купува каквото иска. Ето виждате ли ROKO__, ако не бяхте предложили на @victim70 да обърне внимание и на AMD, сега щеше да е с ИНТЕЛЧЕТО, и щеше да си го тормози, както иска.
Не Ви обвинявам, ако изобщо е прочел поста Ви де, но не мисля, че когато някой е изпитал даден продукт и желае да остане негов купувач, то нека го прави на свой начала.
Така че моля без прокламации за дадени продукти. Ние (потребителите) сме тези, които определяме кое ще е на пазара какъв пазарен дял ще има и прочее.
Моля ROKO__ не се обиждайте. Просто не очаквах, че някой ще нарече intel-ските продукти боклуци.
« Последна редакция: Apr 09, 2010, 12:35 от Recku »
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Аз само си дадох мнението и той да си прецени не е неграмотен ...изтрито..., казвам интелски боклуци защото съм се патил аргументи до без край мога да давам но това е безкрайна тема

Редактирано, съгласно т. 6 от Правилата на форума
bop_bop_mara
« Последна редакция: Apr 07, 2010, 21:11 от bop_bop_mara »
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Аз само си дадох мнението и той да си прецени не е неграмотен ...изтрито..., казвам интелски боклуци защото съм се патил аргументи до без край мога да давам но това е безкрайна тема

Пич - какви аргументи, какви 5 лв? АМД за Н-ти път са догонващи и технологично изоставащи.

И един съвет лаптоп с Турион не си вземай и да ти го подаряват...

Редактирано, заради предходния пост.
bop_bop_mara
« Последна редакция: Apr 07, 2010, 21:16 от bop_bop_mara »
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
...изтрито...
Супер речник!
//offtopic
Ако не си разбрал аз се занимавам с така наречените embedded системи. Е тях се ползва същият хардуер горе-долу, но при избор от 50 дъна, без подредба на параметри и с трудна проверка, е нормално да се попита смятам.
За процесорите защо ли се използват предимно АРМ и МИПС и тук-там PPC а не АМД и ИНТЕЛ в портативните устройства. Защото и двата производители имат ниско КПД тоест брой операции към консумирана мощност.
Обаче има клиенти които си ги искат тях поради готов слой апликации. Поради тази причина имам преки контакти с двамата производители, както и с други.
Процесорите са същите които се слагат на компютрите само че работят на по-ниска честота, защото GSM със много як радиатор и вентилатор няма да се хареса на никого.
Компютъра просто трябва да работи без отказ, а на мене ми трябва за 12 часови компилации и поскане тест фрейм (той е като компилацията ресурсоемък + qemu, vmware, virtualbox).
Ако това се случи с компютъра на МОСТ, ще дойде ли някой на 70-80 километра от софия да го оправя, аз няма да се вдигна да го карам.
Не съм фанатик на АМД нито на Интел. От PV тестовете които съм провел интел се държат на 15-30% по добре (по високо КПД и 30% е за Core2).
Ежедневно билдване и компилация по 12 часа + емулатори не е обикновено натоварване. На работата съм с AIX клъстер, но обикновенно работа остава и за в къщи, така че цяла нощ жужи компютъра и то не за разглеждане на страници или писане на код и поща.
И пак да повторя - няма глупав търговец, изгорялото си е за негова сметка, просто факт е че изгоря. Приемете го фанатици на АМД. Другата седмица да се подготвят (евентуално) фанатиците на Интел. На мене не ми е приятно да давам повече пари (1000 v.s. 1500), както и да се разправям със сервизи.

Редактирано, заради предходния пост.
bop_bop_mara
« Последна редакция: Apr 07, 2010, 21:14 от bop_bop_mara »
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Изтрито, съгласно т. 6 от Правилата на форума
bop_bop_mara
« Последна редакция: Apr 07, 2010, 21:09 от bop_bop_mara »
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
n00b имам лаптоп със турион машинката си работи перфектно, досега не съм се оплаквал от машинки на АМД, имал съм само дефектирали вече интелски

...изтрито...

Редактирано, съгласно т. 6 от Правилата на форума.
bop_bop_mara
« Последна редакция: Apr 07, 2010, 21:10 от bop_bop_mara »
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
n00b сложи си AMD си си скъсай нервите -  :D :D :D :D Може да питаш дали със AMD-то продават и фризер  ;D ;D ;D
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
backtolife още не са се модернизирали като интел да ги продават със Ледник вместо охлаждащ вентилатор :D или може би няма нужда от такива чак :))
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

BlackMetal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 93
    • Профил
По добрият избор е Интел, не го слушай ROKO__
Активен