Анкета

Въпрос: Пробвахте ли вече и доволни ли сте от новото Ubuntu 11.04

  • Да, доволен съм и ще остана с него
    - 5 (12.8%)
    Доволен съм но предпочитам друго дистро/версия
    - 3 (7.7%)
    Доволен съм но без Unity
    - 3 (7.7%)
    Не, не съм доволен
    - 8 (20.5%)
    Не съм доволен от Kubuntu 11.04
    - 2 (5.1%)
    Доволен съм от Kubuntu 11.04
    - 9 (23.1%)

Общ брой гласове: 27

Автор Тема: ЗА и ПРОТИВ новото (К)Убунту 11.04  (Прочетена 5283 пъти)

bot

  • Гост
 Здравейте приятели, за последните 10 дена ми се случиха ужасни неща - всичко тръгна с ъпгрейд на моето Убунту, този ъпгрейд протече за 5 часа и нещо - наложи се да се източат повече от 4 ГБ пакети и кръпки. Хубавото беше че можеше да се работи по време на ъпгрейда, е 30 минути преди края кирилицата ми се замени с квадратчета и други символи, но и на факта че през цялото време си чертах и си сърфирах бях доволен. След рестарта установих че grub2 не работи. Реших да превключа на Уиндоус обаче буут секторът също беше повреден (правя го като превключвам в биоса редът на харддисковете за търсене на буут лоудер.) Уиндоус го оправих с инсталационния диск и fixmbr командата обаче grub така и не успях. Форматирах и направих начисто инсталация. Неприятното беше че изгубих последните версии на работните си файлове (направих грешка че не ги прехвърлих преди ъпгрейда), освен това дни на труд в найстройка и инасталации на програми. Писах и другаде че Unity не ми хареса, тромаво и бъгаво е, достъпът до програмите е много труден на всичко отгоре след час работа лентата с менютата най-отгоре стана на черти. Превключих на класическия Ubuntu обаче на прозорците по някаква причина им изчезна рамката и бутоните за управление. След няколко часа работа се разочаровах напълно и инсталирах новото Кубунту - пълно разочарование - тромаво, бъгаво, зарежда повече от минута (за сравнение Убунту 10.10 ми зарежда за 12-15 секунди). Реших да пробвам с друга дистрибуция - Дебиан 6 (Скуийз). На пръв поглед прилича много на Убунту. Проблемите започнаха когато се опитах да инсталирам Скайп - изтеглих си точната версия, обаче при опит за инсталация ми излезе грешка за несъвместимост на библиотечните файлове и по-точно тези за 32бит емулация (аз съм със 64б). Рових по чужди форуми, писах разни команди, не става и не става. Освен това Софтуерният център (програмата за инсталиране и премахване на софтуер) го намирам за много сложен и объркан. При Убунту всичко си е подредено и направено точно като за неандерталци като мен. Накрая си върнах Убунту 10.10 и не смятам да го ъпгрейдвам до появата на Убунту 12. Така ще си работя с една версия назад за да съм сигурен че всичко е перфектно както си е сега.
 Хардуерът ми не е за изхвърляне - двуядрен Атлон 4200+ работещ на 5ГХз, 4ГБ рам, АТИ Радеон 9550, явно не е причина за проблемите. Та въпросът ми е колко човека пробваха Убунту 11.04 и има ли такъв, доволен от него?
« Последна редакция: May 08, 2011, 16:44 от bot »
Активен

lomion

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Re: ЗА и ПРОТИВ новото (К)Убунту 11.04
« Отговор #1 -: May 08, 2011, 17:49 »
За 64bit Debian си има 64bit Skype защо не сложи него  ??? http://www.skype.com/intl/en/get-skype/on-your-computer/linux/. А новото Ubuntu 11.04 го пробвах... и за мен е пълна трагедия това Unity, по-скоро бих избрал Gnome3, ако нямах друг избор. Бъговете настрана... просто досадно и неудобно за работа, поне за мен.
Активен

c111100101

  • Гост
Re: ЗА и ПРОТИВ новото (К)Убунту 11.04
« Отговор #2 -: May 08, 2011, 18:08 »
Пробвах и Убунту и Кубунту 11.04. За Unity вече доста писах в други теми и няма да се повтарям. В крайна сметка поне за сега съм се отказал от Убунту и производни и минах на Федора 15 с Gnome 3 и шела, Макар, че не е излязла още официална финална версия, системата се държи перфектно и нямам никакви ядове. Само новата версия на скайпа правеше проблеми но сложих версията 2.1, за това писах в темата за Федора, която пуснах.
Иначе Кубунту общо взето се държи добре но е доста мазно и тежко а ефектите по някога създават неприятни проблеми с флаша или примерно с лентата на прогреса в smplayer. След толкова версии все ми се струва, че така и не си изчистиха проблемите със съвместимоста на тези прословути ефекти с някой драйвери и програми.
Спреш ли пък ефектите Кубунту става сиво и грозно.
То всъщност проблемите в Кубунту са проблеми не на самата система а май по скоро на самото KDE. До колкото знам преди време имаше някакви спорове между разработчиците на драйвери и на КДЕ за съвместимостта им с ефектите и в частност с kwin.
Просто е срамота на вградено видео intel G41 под win 7 да нямам никакви грижи с ефекти и аеро а под Кубунту непрекъснато нерви. Накрая до някъде си реших проблема, като изкл. спирането на ефектите при full screan, Но някак си се уморих от разни проблеми с видео режима и ми писна от Кубунту.
Сега с Гноме 3 и шела нямам никакви грижи. :)
« Последна редакция: May 08, 2011, 18:16 от c111100101 »
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: ЗА и ПРОТИВ новото (К)Убунту 11.04
« Отговор #3 -: May 08, 2011, 18:40 »
@c111100101, проблемите в Кубунту не са проблеми на KDE по никакъв начин, а на това, което прозиводителите на хардуер ни пробутват за "драйвъри". За всеки ефект KWin се оптива да пусне ефекта написаn на OpenGL 2.0+ със GLSL, ако не може се оптива на старият OpenGL 1.4 и ако не успее го спира. Тези решения ги взима на базата на запитвания към драйвъра какво поддържа. И тук идва проблема. Драйвърите твърдят, че поддържат неща, които реално не поддържат или само от части. За това в по новите версии на KWin 4.5 - 4.6 се въведе черен списък на драйвъри и видео карти за всеки ефект. Но има в общи линии двама разработчици и те не могат да изтестват всички видеокарти и всеки драйвър за тях.

За Unity - тествах го на старият ми комп и доста ми хареса. Някакси по-бързо се ориентирах в него отколкото в старият Гном, но си оставам на KDE.
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: ЗА и ПРОТИВ новото (К)Убунту 11.04
« Отговор #4 -: May 08, 2011, 18:53 »
За всяка нова дистрибуция-ъпгрейд минимум един месец след излизането и!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

bot

  • Гост
Re: ЗА и ПРОТИВ новото (К)Убунту 11.04
« Отговор #5 -: May 08, 2011, 20:15 »
За 64bit Debian си има 64bit Skype защо не сложи него  ??? http://www.skype.com/intl/en/get-skype/on-your-computer/linux/. А новото Ubuntu 11.04 го пробвах... и за мен е пълна трагедия това Unity, по-скоро бих избрал Gnome3, ако нямах друг избор. Бъговете настрана... просто досадно и неудобно за работа, поне за мен.
точно него пробвах, може да съм неандерталец ама имам достатъчно познания да се ориентирам - файлът е за Дебиан 5+ 64бит версия а инсталационното ми ЦД е източено преди 7-8 дена. Форумите са пълни с дискусии относно несъвместимостта и куп съвети за решаването им. Май точно това по-горе с Федората беше решението - да се инсталира по-старата версия, ама аз пък държа точно скайпа да си работи както трябва.
Активен

lomion

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Re: ЗА и ПРОТИВ новото (К)Убунту 11.04
« Отговор #6 -: May 08, 2011, 20:30 »
Цитат
точно него пробвах, може да съм неандерталец ама имам достатъчно познания да се ориентирам - файлът е за Дебиан 5+ 64бит версия а инсталационното ми ЦД е източено преди 7-8 дена. Форумите са пълни с дискусии относно несъвместимостта и куп съвети за решаването им. Май точно това по-горе с Федората беше решението - да се инсталира по-старата версия, ама аз пък държа точно скайпа да си работи както трябва.
Интересно, защото при мен работи безброблемно.
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: ЗА и ПРОТИВ новото (К)Убунту 11.04
« Отговор #7 -: May 08, 2011, 20:56 »
Ползвам Debian от както ползвам Линукс. И от опит знам, искам ли да не се забърквам във филми (тоест, неприятности) ПОЛЗВАЙ си 32 битовата версия. Тогава просто нямаш грижи нито със флаш плеера, нито със скайп и т.н. Има си ядро, дето си поддържа 4 гб памет, а не съм видял разлика в бързодействието, когато ползвах 64 битова система. Просто е безмислено да слагаш 64 битова версия, от опит го казвам. Колкото до Унити, еми самата идея ми се вижда смотана. Предпочитам да ползвам среда, в която да мога да махам, местя, слагам панели и аплети където и когато си искам. Докато и Унити, и Гном 3 и нетбук режима на кде точно това не позволяват. И трите съм ги пробвал и не ме радват ввъобще. Иначе, да, сега си слагам панел в дясно и си хакам там стартери и други неща, точно като в унити. И да, слагам си горна тънка лента със системният трей, часовниче и т.н, точно като в унити. Обаче не ми се орязват другите възможности. И това си го правя и на КДЕ  4 на лаптопчето със 10 инча екранче, и на Гнома на домашният ПЦ, и със XFCE става.То едно просто XFCE можеш да си го нагласиш да изглежда като унити и да е много по-функционално и удобно...Да не говорим, че КДЕ 4 , дето е тежичка среда, върви по-бързо и от Унити, и от гном3 и харчи по-малко памет.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

bot

  • Гост
Re: ЗА и ПРОТИВ новото (К)Убунту 11.04
« Отговор #8 -: May 08, 2011, 20:58 »
Цитат
точно него пробвах, може да съм неандерталец ама имам достатъчно познания да се ориентирам - файлът е за Дебиан 5+ 64бит версия а инсталационното ми ЦД е източено преди 7-8 дена. Форумите са пълни с дискусии относно несъвместимостта и куп съвети за решаването им. Май точно това по-горе с Федората беше решението - да се инсталира по-старата версия, ама аз пък държа точно скайпа да си работи както трябва.
Интересно, защото при мен работи безброблемно.
ами аз пробвах да инсталирам последния Скайп - версия 2.2. Дебиан-а го споменах по-нагоре, също е от най-новите. Ако си при същите обстоятелства и хардуер причините може да са в различията на захранващото напрежение или пък космическите лъчи.
Активен

bot

  • Гост
Re: ЗА и ПРОТИВ новото (К)Убунту 11.04
« Отговор #9 -: May 08, 2011, 21:06 »
Ползвам Debian от както ползвам Линукс. И от опит знам, искам ли да не се забърквам във филми (тоест, неприятности) ПОЛЗВАЙ си 32 битовата версия. Тогава просто нямаш грижи нито със флаш плеера, нито със скайп и т.н. Има си ядро, дето си поддържа 4 гб памет, а не съм видял разлика в бързодействието, когато ползвах 64 битова система. Просто е безмислено да слагаш 64 битова версия, от опит го казвам. Колкото до Унити, еми самата идея ми се вижда смотана. Предпочитам да ползвам среда, в която да мога да махам, местя, слагам панели и аплети където и когато си искам. Докато и Унити, и Гном 3 и нетбук режима на кде точно това не позволяват. И трите съм ги пробвал и не ме радват ввъобще. Иначе, да, сега си слагам панел в дясно и си хакам там стартери и други неща, точно като в унити. И да, слагам си горна тънка лента със системният трей, часовниче и т.н, точно като в унити. Обаче не ми се орязват другите възможности. И това си го правя и на КДЕ  4 на лаптопчето със 10 инча екранче, и на Гнома на домашният ПЦ, и със XFCE става.То едно просто XFCE можеш да си го нагласиш да изглежда като унити и да е много по-функционално и удобно...Да не говорим, че КДЕ 4 , дето е тежичка среда, върви по-бързо и от Унити, и от гном3 и харчи по-малко памет.
Аз съм доволен от Убунту 10. ПРосто нямам никакви проблеми с него. Всичко е максимално опростено и потребителски ориентирано. Каквото инсталирам от софтуерния център си тръгва от раз. Аз казах че ще си остана с него, явно още не е дошло времето на вер.11

 ps между другото проверих няколко бенчмарк теста, сравняващи 32бит и 64бит при някои линукс дистрибуции и се оказва че като цяло няма кой-знае каква разлика в бързината. Май ще се окажеш прав
« Последна редакция: May 08, 2011, 21:35 от bot »
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: ЗА и ПРОТИВ новото (К)Убунту 11.04
« Отговор #10 -: May 08, 2011, 21:40 »
Аз също съм писал в други теми колко съм НЕДОВОЛЕН от новото убунту.С риска да се повторя за мен си е най-скапаната версия от всичките,които съм ползвал досега.И unity имах проблеми и с гном с ефекти и гном без ефекти.Абе с всичко.В момента едва го крепя и съм на ръба да го разкарам.Панели изчезват наполовина,забива,тегаво е,лагаво е..........Още да изброявам ли?Не супер а свръх недоволен съм. >:D.Откакто са го пуснали гледам и много зор не си дават с ъпдейти за да си оправят кашата >:D
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: ЗА и ПРОТИВ новото (К)Убунту 11.04
« Отговор #11 -: May 08, 2011, 22:22 »
Тая каша се знаеше, че ще настане още преди релийза и не успяха да я оправят. Ще кърпят чак до октомври. Аз от lubuntu-то съм си доволен. При капризна via видеокарта си работи без грешка. Догодина мога да опитам и Unity или Гном 3. Но честно да си кажа, ако имах един свободен компютър щях да си сложа и едно xubuntu 11.04, че и то ми е много удобно.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: ЗА и ПРОТИВ новото (К)Убунту 11.04
« Отговор #12 -: May 09, 2011, 07:42 »
За всяка нова дистрибуция-ъпгрейд минимум един месец след излизането и!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Това важи само за вас. Ние в Gentoo актуализираме веднага и всичко си е наред
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: ЗА и ПРОТИВ новото (К)Убунту 11.04
« Отговор #13 -: May 09, 2011, 07:43 »
Ползвам Debian от както ползвам Линукс. И от опит знам, искам ли да не се забърквам във филми (тоест, неприятности) ПОЛЗВАЙ си 32 битовата версия. Тогава просто нямаш грижи нито със флаш плеера, нито със скайп и т.н. Има си ядро, дето си поддържа 4 гб памет, а не съм видял разлика в бързодействието, когато ползвах 64 битова система. Просто е безмислено да слагаш 64 битова версия, от опит го казвам. Колкото до Унити, еми самата идея ми се вижда смотана. Предпочитам да ползвам среда, в която да мога да махам, местя, слагам панели и аплети където и когато си искам. Докато и Унити, и Гном 3 и нетбук режима на кде точно това не позволяват. И трите съм ги пробвал и не ме радват ввъобще. Иначе, да, сега си слагам панел в дясно и си хакам там стартери и други неща, точно като в унити. И да, слагам си горна тънка лента със системният трей, часовниче и т.н, точно като в унити. Обаче не ми се орязват другите възможности. И това си го правя и на КДЕ  4 на лаптопчето със 10 инча екранче, и на Гнома на домашният ПЦ, и със XFCE става.То едно просто XFCE можеш да си го нагласиш да изглежда като унити и да е много по-функционално и удобно...Да не говорим, че КДЕ 4 , дето е тежичка среда, върви по-бързо и от Унити, и от гном3 и харчи по-малко памет.

Айде сега глупости на камари.

64 Битовата система е доста по производителна и бърза в сравнение с 32 бита.
Явно си с някой сакат интел на който пише 64бита но не е баш такъв. И за това ти е по добре с 32 бита.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: ЗА и ПРОТИВ новото (К)Убунту 11.04
« Отговор #14 -: May 09, 2011, 09:31 »
Аз съм с Кубунту 11.04 и общо взето съм доволен от него. Най-вече, защото с него най-накрая дойде отдавна чаканата от мен подръжка на OpenGL 2.0 за старите АТИ видео карти (в случая ATI XPress 200M). Най-накрая Google Earth ми работи добре. Като цяло винаги изключвам ефектите та, затова нямам проблеми с тях (ако такива разбира се има). Единствения ми проблем бе при обновяването от 10.10 към 11.04. Системата се омаза и трябваше да се качва на чисто. Като бързодействие ... не виждам особенна разлика с 10.10 .
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)