Автор Тема: Закупуване на домейн. Технология?  (Прочетена 4819 пъти)

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Здравейте,
решил съм да закупя домейн, но оплетен от рекламни послания, ми се изгубиха постъпковите действия. Всяка информация, дори частична, ще ми бъде от полза.
1. Направи ми впечатление, че .eu домейн, закупен от GoDaddy струва $11.59 за 10 години, докато при български доставчик е 19.75 лв./година. Разликата е осезаема.
GoDaddy предлага цена за 10 г., но в потребителската кошница излиза цена само за 1-годишен договор. Как се регистрира домейн за повече от една година?
2. В момента съм с статичен адрес от Виваком, но от там не можеха да ми обяснят кой трябва (и може) да направи DNS записа - Виваком или продавача на домейна. Добра идея ли е вместо към ip при регистрацията домейнът да бъде насочен към mysite.noip.com, а оттам вече да отива към моя сървър? Идеята е след време сайтът ми да бъде по-лесно прехвърлен на професионален хостинг.

Ще бъда благодарен за всякакви идеи и съвети в тази насока!
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Закупуване на домейн. Технология?
« Отговор #1 -: May 30, 2014, 10:42 »
Когато си купиш домейна от регистратора, в неговите бази данни ще укажеш кой DNS ще отговаря за този домейн. Дали техните DNS-и, или твой си някакъв нейм сървър (хубаво е да си имаш и backup DNS). И вече в твоя си DNS (примерно bind) ще си оправиш всички сетинги, и зоновия файл.

Аз ползвам софиянци от DOM.bg при тях съм регистрирал досега 12-13 домейни, и абсолютно никакъв проблем досега за 10 години. 13.95$/година им е цената за основните типове домейни, ама дали ще дам 15 или 21 лева - за мене е същата баница. С някакви си 5 пикливи лева няма да се оправя. Ти ще си прецениш с кого да работиш. Има много БГ фирми, които регистрират домейни и евтино, и по-скъпо. Където и да го регистрираш, на сайта им си има FAQ секция, кое - как се прави.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
Re: Закупуване на домейн. Технология?
« Отговор #2 -: May 30, 2014, 11:19 »
Защо направо не си вземеш домейн от http://freehostia.com и да го хостнеш там? 9.95$ е на година, хостингът ти е безплатен.
« Последна редакция: Jun 02, 2014, 12:31 от d0ni »
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Закупуване на домейн. Технология?
« Отговор #3 -: May 30, 2014, 11:49 »
Благодаря, Ачо, ще погледна и техните оферти. От друга страна $12 (~20 лв) срещу 200 лв (за 10 години) някакси накланя везните към хамериканците.
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Закупуване на домейн. Технология?
« Отговор #4 -: May 30, 2014, 11:49 »
GoDaddy цената е промоционална за първата година, като след това ще те таксуват на стандартна цена, за това и не ти дава възможност за повече от година. Но, като цяло домейните там са по-евтини от нашите реселъри. Чети, че е "Per year pricing" цената на повече години се покачва защото нямат сметка да държат домейн за дълго време. Или ако цената на промоция ти е 5.99$ за първата година то на втората ще ти е по-голяма 7.59$ на година да речем, а ако искаш за 10 години ще ти е 9.59$ на година.Или инак казано, ако го вземеш за една година, то първата ще ти е 5.99, следващата вече ще плащаш ако искаш по 7.59 на година. Друг вариант е вземаш го за 5.99 първата година и догодина удължаваш на 10 години и плащаш по 9.59 на година или 95.90$ за целия период.

П.С. Стандартната цена им е 8$ за EU, като това е около 11-12 лв. на година

Що се касае до DNS записа то почти всички предлагат тази услуга и може да си направиш A запис при този от който си взел домейна да сочи към твоето IP

Идеята, че винаги трябва да се чете дребния текст :) Не си мисли, че ще ти дадат домейн за 10 год на цена 10$ или под 1$ на година :)
« Последна редакция: May 30, 2014, 12:10 от runtime »
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Закупуване на домейн. Технология?
« Отговор #5 -: May 30, 2014, 12:36 »
@runtime, сториха ми се доста подозрително ниски цените, но никъде не видях конкретното ценообразуване. Единствено забележката, че се дължи $0.18 годишна такса за ICANN.
Насочването към ip сам ли си го правя (с някакъв панел) или има някаква бюрократична процедура? Възможно ли е насочване не към статично ip, а към виртуален домейн?
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Закупуване на домейн. Технология?
« Отговор #6 -: May 30, 2014, 12:46 »
Туй последното питане много-много не го разбрах аз.

Как се насочвал домейн име към IP (тука е ясно питането), и може ли този твой домейн да се насочи към виртуален домейн (ето това не го разбирам колега) ?

За първото, аз вече отговорих - ти сам си го сетваш домейна да сочи към IP-то, на което имаш запуснат някакъв сървър (www, ftp, mail, irc, etc.). И там за каквото ще го ползваш този домейн. Няма никави бюрокрации, само твоите знания и умения.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Закупуване на домейн. Технология?
« Отговор #7 -: May 30, 2014, 13:02 »
@Ачо, както писах в основния си пост - искам да насоча новозакупения домейн не към ip-то си, а към anydomain.noip.com (напр.), който няма статично ip.
Пример:
bgclassics.sytes.net (67.215.65.132)
classicsbg.sytes.net (67.215.65.132)
Адресът 67.215.65.132 е на noip.com. Не мога да задам него, а искам да насоча към някой от виртуалните хостове по-горе. Просто за сигурност, ако утре сменя доставчика, прехвърля сайта на професионален хостинг и т. н. Не знам дали изобщо е възможно като технология, затова задавам (може би) глупави въпроси.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Закупуване на домейн. Технология?
« Отговор #8 -: May 30, 2014, 14:40 »
Насочването към ip сам ли си го правя (с някакъв панел) или има някаква бюрократична процедура? Възможно ли е насочване не към статично ip, а към виртуален домейн?

Да ти го правиш. Чрез панел посочваш ip-to. Обаче  ip-to е адреса на DNS сървера, който вече ще дава ip-тата на веба или  на майл сървера.

DNS сървера може ти да си го направиш или да ползваш друг DNS сървер.
Ако ползваш например друг DNS сървер, то той също трябва да има админ панел в който вече да опишеш записите.

----
Аз никога не съм ползвал веб хостинг, обаче съм чувал че някои веб хостинги барабар с хостинга на страницата ти дават и домейн на доста ниска цена. Обаче уловката е че този домей не е твой а принадлежи на хостинга. С други думи те вързват постоянно към тях.

И аз да попитам - как стои този върос в БГ?

Търси си самостоятелен регистрация на домейн, не обвързана с хостинг компания.

« Последна редакция: May 30, 2014, 14:52 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
Re: Закупуване на домейн. Технология?
« Отговор #9 -: May 30, 2014, 15:32 »
Цитат
Аз никога не съм ползвал веб хостинг, обаче съм чувал че някои веб хостинги барабар с хостинга на страницата ти дават и домейн на доста ниска цена. Обаче уловката е че този домей не е твой а принадлежи на хостинга. С други думи те вързват постоянно към тях.

И аз да попитам - как стои този върос в БГ?

Търси си самостоятелен регистрация на домейн, не обвързана с хостинг компания.

В днешно време никой нормален доставчик не регистрира клиентски домейни на свое име - най-малкото защото оплаквания от нелегално съдържание ще отиде при тях, а не при клиента. Освен това ICANN (които контролират и създават правила за регистрация на домейни) имат много строги изисквания и защитават максимално крайния клиент. Т.е. при всички положения като си купиш домейн, ти ще си реалният собственик. Освен, ако не го купиш от квартален мошеник :)

Относно ниските цени - наистина повечето ти дават ниска цена за регистрация, но те карат да си купиш хостинг, от който избиват после. Затова и ти препоръчах по-горе фрихостия - защото ще имаш домейн на свое име на нормална цена и освен това ще имаш сравнително нормален хостинг за без пари.

Имай предвид, че в момента цената на .com домейн за препродавачи е около $9, така че всеки, който ти продава под тази сума ще си прибере парите по друг начин :)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Закупуване на домейн. Технология?
« Отговор #10 -: May 30, 2014, 15:38 »
А ако прекратиш хостинга домейна остава ли за тебе?
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Закупуване на домейн. Технология?
« Отговор #11 -: May 30, 2014, 16:13 »
То като искаш да ги лашнеш накрая, всичките се зъбят и почват да мишкуват. И да ти правят спънки келешите.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Закупуване на домейн. Технология?
« Отговор #12 -: May 30, 2014, 16:39 »
Цитат
Насочването към ip сам ли си го правя (с някакъв панел) или има някаква бюрократична процедура? Възможно ли е насочване не към статично ip, а към виртуален домейн?

линк

В DNS настройките след като си закупиш домейна си пишеш

За @ - ip_address това е към кой IP адрес сочи домейна

Ако ще има съб домейни от сорта на www то и тях ги описваш примерно
www - @
или
www - ip_address

Ама това можеш да го прочетеш навсякъде и не е нъжно да се споменава изобщо :)

Всички записи трябва да са A
ако имаш поща то описваш и MX
« Последна редакция: May 30, 2014, 16:41 от runtime »
Активен

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
Re: Закупуване на домейн. Технология?
« Отговор #13 -: May 30, 2014, 17:00 »
А ако прекратиш хостинга домейна остава ли за тебе?

Естествено, навсякъде е така. Домейнът е твоя собственост, докато си го плащаш. Можеш да си го трансферираш където искаш. Никой не може да ти откаже трансфер, защото ще си загуби ICANN акдредитацията.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Закупуване на домейн. Технология?
« Отговор #14 -: May 31, 2014, 06:23 »
от моя скромен опит смея да препоръчам суперхостинг.бг. много съм доволен - ползвам услугите им от години. цените никак не са високи, услугите им са професионални и, което е най-важното, почтени са. получаваш линукс хостинг с Цпанел, мейл сървър и неща... по всяко време има кой да ти отговори на всякакви въпроси и да ти окаже всякакъв съпорт. паркираш си домейна, прехвърляш си сайтя по метод по който ти решиш и си готов- това ако го хостнеш при тях. ако купиш само домейна ще получиш указания как точно да е паркиран при теб и какви да са настройките на ДНС-ите. изобщо, пълен съпорт.
Активен