Автор Тема: Help me Linux Ubuntu 14.04  (Прочетена 5734 пъти)

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Help me Linux Ubuntu 14.04
« Отговор #15 -: May 13, 2015, 14:07 »
Май ще е добре първо да се запознеш с дървото на директориите, или поне основните.
Такива мацаници по корена не са благоприятни. Скоро да нямаш и други изненади.

Щом искаш да имаш отделни дялове за системата (и инсталираните програми) и личните файлове, още при инсталацията си цепиш хард диска на дялове с желаните размери, на единия се избира място на монтиране „/“, а на другия „/home“, първият ще се отнася за системата, а другия - личните ти данни.

П.П.: Я все пак, ако може, сподели това клипче, което си гледал, че ми стана любопитно какво са показвали там!
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

malin

  • Гост
Re: Help me Linux Ubuntu 14.04
« Отговор #16 -: May 13, 2015, 18:51 »
Ако правилно съм разбрал - има на системата 2 дяла - "/" и "/vanquisher", е и с "swap". Като втория дял го брои (според него) за "/home" , което не е така. Вероятно ако преинсталира (ще стане с по-малко питане) и зададе "/" и "/home" и има потребител "vanquisher" - ще се реши проблема.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Help me Linux Ubuntu 14.04
« Отговор #17 -: May 13, 2015, 19:23 »
Според мен има два дяла, като на единия е системата заедно със /home там, а за втория е направена директория в / , която е наречена /vanquisher и в нея трябва да се монтира този дял. Той за това е оправил проблема, като е сменил и собственика на въпросната директория. Щото му е в /. Явно му харесва така.

Ако идваш от света на Windows, дървото на директориите на линукс може да е доста объркващо в началото.
« Последна редакция: May 13, 2015, 19:37 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Help me Linux Ubuntu 14.04
« Отговор #18 -: May 14, 2015, 05:48 »
колега, едно от нещата, които трябва да знаеш е, че в Linux всеки файл си има собственик, група и права, същото важи и за дяловете/директории. вероятно не те допуска да правиш промени, защото нямаш права. инсталирай Webmin. или стартирай файловия мениджър с администраторски права. това се прави, като сложиш шорткът към мениджъра на десктопа, с десен клавиш, свойства и виждаш стартиращата команда на мениджъра. копираш я. после с F2 отваряш диалога на run command в гойто пишеш : gksu gnome-commander =>Enter, например, отиваш до дяла и променяш собственика и правата, така че да можеш да пишеш и си готов. а с Webmin в приятелски графичен интерфейс мoжеш да укажеш къде и как да ти се монтира въпросният дял. това е с няколко думи. ако срещаш затруднения питай.
ето как изглеждат моите дялове:


« Последна редакция: May 14, 2015, 05:55 от satir »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Help me Linux Ubuntu 14.04
« Отговор #19 -: May 14, 2015, 10:22 »
Във файла /etc/fstab са описани всички устройства, които се монтират със зареждането на системата, както и начина им на монтиране и още някои опцийки.
Може би също и за мрежовите устройства, но аз не съм го правил.
На практика всяко устройство в линукс можеш да го монтираш където пожелаеш. Но все пак си има някои неписани правила. В близкото минало всичко се монтираше в /mnt/. Правиш си там директорийка и монтираш в нея. След това всичко започна да се монтира в /media/. А сега вече това става в /media/user/.
При добро желание можеш да монтираш и директно в /, но където и да го направиш, ще стане каша.
В линукс няма устройства, всичко е директории и файлове, като главната папка е /, но това вече може би си го разбрал. И всичките с изключение на /home, /mnt, /media, се използват от самата система. Блъска си там нещата, където трябва и така. Та естественото местоположение на всяко дисково устройство е в /media обикновено.
Така, както си го направил, спокойно можеше да кръстиш папката D.
Ето тук можеш да видиш, какво е /etc/fstab
https://wiki.archlinux.org/index.php/Fstab

Редактираш си го с обикновен текстов редактор, но ще ти иска права, за да го направиш.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Help me Linux Ubuntu 14.04
« Отговор #20 -: May 17, 2015, 15:30 »
Човекът е катапултирал от Шиндоус и вече си е решил проблема, а вие му давате съвети как да си управлява дяловете и то по най-тягостния начин.
« Последна редакция: Jul 03, 2015, 23:53 от Recku »
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Help me Linux Ubuntu 14.04
« Отговор #21 -: May 17, 2015, 16:10 »
Човека е катапултирал от Шиндоус
По-точно не бих могъл да го напиша  [_]3
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Help me Linux Ubuntu 14.04
« Отговор #22 -: May 23, 2015, 15:51 »
Не се дава акъл, а малко за ориентация.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

JohnCreamer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Help me Linux Ubuntu 14.04
« Отговор #23 -: Jun 10, 2015, 20:44 »
Човека е катапултирал от Шиндоус
По-точно не бих могъл да го напиша  [_]3

Да реших да мина към комунягите :D.

Мерси много за информацията на всички. Общо взето започнах да схващам как стават работите с Linuxa. Всеки ден научвам нови работи и доста ме зарибява. Изникват и нови проблеми и трудности, но се опитвам да се справям с тях като търса информация, което за сега ми е интересно доста и даже трябваше преди доста време да смена отбора. :)))
Активен